Çalışma İzni Başvurusunun Ret Alma Nedenleri

Yabancıların Çalışma İzni Hakkında Kanunun 14.maddesi çalışma izni başvurularının ret nedenlerini tanımlar.

Genel bir kural olarak, gereken iş gücü iç pazardan temin edilebilecek durumdaysa, yabancıların çalışma izni başvuruları onaylanmayabilmekte. Bu kapsamda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvurulan işin aynı kalitede kişi tarafından uygun olarak yapılıp yapılamayacağı hususunda çalışma izni başvurusunu reddetme hakkına sahiptir. Eğer çalışma izni olayı için piyasa ekonomik, coğrafi, sektöre özel konjonktürel değişiklikler – gelişmeler ya da iş piyasası ve hayatındaki gelişmeler uygun değilse bakanlık bu başvuruyu reddedebilmektedir. Çalışma izni başvurusu ulusal güvenlik, kamu düzeni, genel güvenlik, kamu çıkarı, genel etik ve genel sağlık gibi hususlardan dolayı reddedilebilmektedir.

Yurt içi başvurularda, geçerli bir ikamet izni eksikliği ret için bir neden olabilmektedir. Dahası, Yabancılar Hakkında Çalışma İzni Kanunu’nun 14. Maddesine göre, İçişleri Bakanlığı’nın olumsuz bir görüşü de ret için bir neden olabilmektedir.

Düzenlemenin 21.maddesine göre,  profesyonel hizmetler kapsamında değerlendirilen başvurularda, başvuran kişinin uzmanlık yoksun olması veya akademik nitelik standartlarını sağlamaması halinde bakanlık başvuruları reddeder. Çalışma izni başvurusu reddedildiğinde, 1 yıl içinde tekrar eden başvurular reddedilecektir.

Bakanlığın çalışma izinlerini reddetme ve iptal etmede ihtiyari yetkisi olmasına rağmen, ilgili taraflar yasal işlem başlatma hakkına sahiptirler. İlgili taraflar bakanlık kararından sonra 30 gün içinde başvuru yapabilir.

 

Çalışma İzninin Geçerliliği

Bir çalışma izni süresi içinde geçerlidir. Yabancıların Çalışma İzni Hakkında Kanunun 16.maddesine göre, şu durumların varlığı halinde çalışma izni geçersiz hale gelir (i) Türkiye tarafından yabancıya bir sınır dışı kararı veya giriş yasağı uygulanması halinde (ii) yabancının pasaportunun geçerlilik süresi uzatılmayacaksa (iii) zorlayıcı koşullar hariç, yabancı yurtdışında 6 aydan fazla kesintisiz olarak kaldıysa.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Subscribe
Bildir
guest
19 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Yusuf Çetin
Yusuf Çetin
8 ay önce

Benim kız arkadaşıma çalışma izni için başvuruda bulunduk ama 9a reddi geldi Türkiye de kalması için ne yapması gerekir

Nurettin
Nurettin
10 ay önce

Oturumumun vakti cikip evraklari postayla gonderdim tc ehliyetim var10yillk calisma izini alabilirmiyim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
10 ay önce
Reply to  Nurettin

Merhaba, çalışma izni için iş bulmanız gerekmektedir, yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar, çalıştığı iş yeri yabancıya çalışma izni alabilir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

emre
emre
1 yıl önce

merhaba kırgısiztan hükümeti çalışma vizesi vermedi 1 yıl giremezmişim ülkeye fakat daha önce hiç bulunmadım o ülkede sabıka kaydım arşiv kaydım borcum vb. şeyler yok neden giremediğim içinde bilgi vermiyorlar ne yapabilirim ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Reply to  emre

Merhaba, Kırgızistan kanunları hakkında bilgimiz ve hizmetiniz bulunmamaktadır maalesef.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Mert
Mert
1 yıl önce

Merhabalar,

Yurt içi çalışma izni başvurularında evrakların sadece sisteme yüklenmesi yeterli mi? Evrakların gönderilmesi gerekiyor mu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Reply to  Mert

Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamında olduğu için maalesef cevap veremiyoruz.

Muhibuullah ruzi
1 yıl önce

Merhaba benim kimlik Ankara’dan alınmıştır Şu anda ben Ankara’dayım çalışma İzin nasıl çıkaracağım onu söyler misiniz