Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır. Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar. İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 1

 

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Sonuçlanmış Başvurular” linki seçilir.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 2

 

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “İzin sonrası İşlemler” seçilir.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 3

 

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin Sonlandırma”  butonuna tıklanır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 4

 

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da gelen mesaja anladım dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Dosya Yükleme” butonuna basılır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 5

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 6

 

Dosya Yükleme satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir. Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 7

 

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 8

 

“Kaydet” butonuna basıldıktan ve imza ile imzaladıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlıkça online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığa gönderilmemesini gerektiğini bildirmek isteriz.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 9

Yasal uyarı: İçeriklerimizi izin almadan koplayan ve kendi sitelerinde yayımlayan kişi ve kurumları tespit edip haklarında yasal işlem başlatıyoruz. İçeriklerimizin oluşturulma ve Google index tarihleri kayıt alınmıştır, buna istinaden maddi ve manevi tazminat hakkımız saklıdır.

 

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

246 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Özge
Özge
1 ay önce

Yanımızda çalışmakta olan yabancı uyruklu yaban çalışmaya başladığı tarihten 1 ay sonra evden ayrıldı şirketine ulaşamıyoruz izninin iptalini nasıl yapmalıyız

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce
Yanıtla  Özge

Merhaba, öncelikle bir dilekçe ile durumu Çalışma Bakanlığına bildirip çalışma izninin iptal edilmesini talep edin ardında da SGK dan yabancının çıkışını yapmalısınız.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

E E i
E E i
1 ay önce

Merhabalar,
ev hizmetlerinde çalışan yabancı çalışanımızın çalışma izni 25 Ekim’de sona eriyor. Zaten kendisi de bu tarihten sonra ayrılacak. Ne yapmam gerekiyor?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce
Yanıtla  E E i

Merhaba, uzatma yapmayacaksanız çalışma izni otomatik olarak iptal olur, siz sadece SGK çıkışını yapmanız yeterlidir.

Hüseyin Albayrak
Hüseyin Albayrak
2 ay önce

Merhaba

Yabancı Uyruklu çalışma iznini iptali için sizin gösterdiğiniz yolu izledim. Sayfanızda buluna 4. tabloya geldim ancak benim ilgili sayfada izin sonrası işlmeler sayfasında iptal butonu çıkmıyor. Sebebi nedir acaba

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce

Merhaba, sistemsel bir hata olabilir, bir dilekçe yazıp çalışma bakanlığına göndermeniz durumunda da ilgili yabancının çalışma iznini iptal ettirebilirsiniz.

Celil
Celil
2 ay önce

Merhaba. Çalışma izni süresi dolmadan veya işveren tarafından iptal edilmeden önce aile ikamet oturumuna başvuru yapabilir miyim?(t.c.vatandaşı ile evliyim) Çalışma iznim iptal edildiği zaman kaçak durumuna düşmemek için önceden oturum iznine başvuru yapmak istiyorum. Cevaplamanızı rica ederim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Celil

Merhaba, evet çalışma izniniz devam ederken aile ikamet izni için başvuruda bulunabilirsiniz.

Zara
Zara
3 ay önce

Merhabal.ben evliyim vatandaslik icin basvuruda bulunacagim.boşanmak istiyorum ama esim bosamiyor beni.vatandaslik mulakatina gittiğimde oturum iznimin iptalini ve sınır dışı olmak istediğimi belirtsem iptal ederlermi? Teşekkurler..

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Zara

Merhaba, zor durumdaysanız 155 polis imdat ve GÖÇ idaresinden yardım isteyebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti devleti sizi koruyacaktır.

Muhabbet
Muhabbet
6 ay önce

Merhaba. Ben 6 yıl sigortalı çalışıyorum ,evlenmeye karar verdim ve iş verenlerime bildirdim bir iki haftaya cikarim diye onlar bir yardımcı bulana kadar. Yabancı sigortalı çalışanların işten ayrılma şartları nedir bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
5 ay önce
Yanıtla  Muhabbet

Merhaba, ev hizmetlerine çalışan yabancılar maalesef ki kıdem veya ihbar tazminatı alma hakları yoktur, iş vereniniz çalışma bakanlığına sizi işten çıkartığına dair bilgi vermesi yeterlidir.

Turan Bolca
Turan Bolca
6 ay önce

23/11/2020 de işbaşı yaptım. 01/02/2021 tarihinde ücretsiz pandemi iznine çıkartıldım. 29/04/2021 de işten ayrıldım. 01/05/2021 tarihinde başka bir işyerine işbaşı yaptım. Fakat e devletten çalışma izni aldığımda önceki çalıştığım işyerine veriyor. Son çalıştığım işyer için niye çalışma izni verilmiyor.

hatice
hatice
7 ay önce

Merhabalar
Biz suriyeli işçi için çalışma izni başvurusunda bulunduk fakat farklı şubeye başvuru yapmamız gerekirken sehven merkez adresine başvuruda bulunduk. bunun düzeltmesini nasıl yapabiliriz

Zafer
Zafer
7 ay önce

Çalışma izni işveren mi öder yoksa işçi mi ….
Çalışma izni iptal olursa bakanlık tekrardan para ödemesi yapar mı
Eğer işçi işten çıkarsa…. Çalışma izni parasını işçi mi öder… Sorularımi cevaplarsanız sevinirim

Cemile
Cemile
7 ay önce

Merhaba, çalışma izni bitiş/iptal tarihi, iş sonlandırma tarihi ile aynı olmalı değil mi?
skg çıkışından daha önce çalışma izin iptali gerçekleşebiliyor mu?

Estonya
Estonya
7 ay önce

Merhaba lar
Ev hizmetlerinde çalışan bir kişinin istifa dilekçesi ile istifa eder ise 1 yıllık oturmakta olduğu süreli izin kartı süresi dolana kadar devam edermi yoksa oturum kartı iptal mi edilir

Oksana
Oksana
7 ay önce

Merhaba.Benim iş veren vefat etti.Bu durumda ne yapmak lazım?

Oksana
Oksana
7 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Merhaba. Biz sadece SGKden işten çıkışı yaptık Bakanlığı başvurmadik.Acaba tekrar SGK giriş yapabilirmiiz iki ay çıkış oldu. Teşekkürler kolay gelsin

İlker simsek
İlker simsek
9 ay önce

İyi günler yabanci ev hizmetlerinde calistirdigim kişi birdaha çalışmaya gelmedi SGK ya gittim dilekçe yazarak çıkışı verebiliriz ve başka bir işlem yapmanıza gerek yok dedi.2020 ekimin 1 de çıkışını verdim SGK dan 4 ay geçti kurt düştü içime başka yerde de çıkış vermemize gerek varmıdır. donus yaparsanız sevinirim.

Toğrul Nahmatzada
Toğrul Nahmatzada
9 ay önce

Merhaba. Ben yabancı çalışanım yeni iş teklifi geldi ama eski iş yerimde ihbar süremi dolduruyorum. Ama yeni iş yerim tekrar başvuru yapmış. Ama şuan çalıştığım yer 15 gün kala sonlandıracaz dedi. Yani bi çakışma söz konusu olurmu? Süreç nasıl işlemelidir? Teşekkür ederim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
9 ay önce

Merhaba,
Yeni çalışma izni çıkana kadar mevcut işyerinin SGK primlerini ödemesi gerekmektedir. Çalışma izni başvurusu ile ilgili süreci öğrenmek için ‘Calışma İzni’ yazımızı okuyabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazımızı okuyabilmeniz için; https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni/

emre
emre
1 yıl önce

Merhaba
Evimdeki yabancı uyruklu çalışan işten ayrıldı. Bende 4 gün önce çalışma izin iptali için başvuruyu yaptım. Başvuru sonuçlanmadı halen. Sonucu beklemeden SGK’ya başvuru yapabilir miyim? Şu anda 5 gün benim aleyhime işledi. İptalin sonuçlanması kaç gün sürüyor? Sonuçlanana kadar geçen süre için SGK bana sigorta masrafı çıkartacak mıdır? Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
10 ay önce
Yanıtla  emre

Merhaba Emre Bey,

Çalışma izni iptali için bağlı olduğunuz SGK’dan çalışma izni iptali gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mevzuata göre, yabancı personelin sigortadan çıkışının yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde Çalışma Bakanlığına yabancı personel çalışma izni iptal bildirimi yapılması gerekmektedir. Bakanlığa iptal bildirimi yaptıktan sonra onayı beklemeden SGK çıkışı yapabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Şerif
Şerif
1 yıl önce

Bizim çalişma izin kartımız geldi 1 ay önce ama çalişan belli sebepler yüzünden çalişmak istemiyor, iptal için ceza ödermiyiz??

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
10 ay önce
Yanıtla  Şerif

Merhaba, iptal durumunu gerekçesiyle birlikte 15 gün içinde Bakanlığa bildirmeniz gerekmektedir. SGK girişi yapıldıysa SGK’dan da çıkış yapmalısınız.
Çalışma izni iptali durumunda ceza ödenmemektedir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Haluk
Haluk
1 yıl önce

Yabancı çalışanın SGK çıkışını 30 Ekim 2020 de verdim. 8 Kasım’da e-devlet üzerinden Çalışma iznini iptal edeceğim. Oturma iznine başvurma hakkı var mı ? ve son tarihi 18 Kasım mıdır ? Yabancı iş bulursa çalışma izni transferi e-devlet üzerinden mi ? olacak

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
10 ay önce
Yanıtla  Haluk

Merhaba, çalışma izni iptal edilen yabancılar 10 gün içinde oturma iznine müracaat edebilirler, sigortası iptal edilmeyen yabancılar iş bulmaları durumunda başka bir işyerine çalışma iznini sistem üzerinden transfer edebilirler.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

1 4 5 6