Çalışma İzniYabancı İstihdam Edenler Çalışma İzni Harç Desteği Alacak!

Türkiye’de enflasyonun %80’lere çıkmasıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir istihdam modeli geliştirdi. Bakan Vedat Bilgin geçtiğimiz günlerde Bursa’da “yeni istihdam modelinin” tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Vedat Bilgin, Türkiye’de enflasyonun %80’lere yaklaşmasıyla birlikte yeni istihdam modelinin hayata geçirildiğini açıkladı. Program kapsamında yabancı uyruklular da istihdam edilebilecek.

Yeni Bir İstihdam Modeli: Üretim Sürecine Katkı Programı

Türkiye’de sanayi kenti olarak anılan Bursa’da 1 milyonun üzerinde sigortalı işçi çalışmakta ve Bursa ülke ekonomisine ciddi katkılar yapmaktadır. Bununla birlikte Bursa, üretimin ve turizmin canlı olduğu illerin başında gelmektedir. Yeni istihdam modeliyle birlikte, üretime dayalı büyüme sağlanması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra program kapsamında istihdamın artırılması ve çalışanların yükselen enflasyondan korunması amaçlanmaktadır.

Üretici işletmelerin nitelikli işgücü ile çalışmasını sağlayacak bu program Bursa ilinde Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü işbirliğinde hayata geçirilecektir. Bursa’da organize sanayi bölgelerinde imalat sektöründe faaliyette bulunan 50 ile 249 kişi arasında çalışana sahip iş yerlerinde işe alınacak yeni personeller için 3 ay süre ile maaş, SGK primi ve çalışma izni harcı desteği sağlanacaktır.

Programa Kimler Başvurabilir?

Bakanlıkça açıklanan yeni programa başvurmak için 18-34 yaş arasında olmak gerekmektedir. Kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları aranan şartlar arasındadır. Ayrıca kişiler işverenin birinci derece yakını ise başvurusu kabul edilmeyecektir. Programa başlama tarihinden önceki son 3 ayda uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olunmaması gerekmektedir. Ayrıca programa başlama tarihinden önceki 12 aylık dönemde işverenin çalışanı olunmaması şartı bulunmaktadır. Açık öğretim haricinde öğrenci olanların başvurusu kabul edilmeyecektir. Yabancı uyruklular da programa başvurabileceklerdir. Yabancı uyruklular için; proje kayıt birimine başvuru yaptırılmış olması gerekmektedir. Bununla birlikte yabancı uyrukluların yabancı kimlik numarasına sahip olmaları şartı bulunmaktadır.

Yabancı İstihdam Eden İşverenin Yükümlülükleri Neler?

Yabancı İstihdamında Destek Süresi ve Tutarı Nedir?

Belirtilen şartlara uyum sağlayan işyerleri tarafından istihdam edilen ve destek kapsamındaki özelliklere sahip sigortalılar için sigortalının işe alındığı ilk aydan başlamak üzere üç aylık dönem için prim, vergi ve ücret desteği sağlanacaktır. Bununla birlikte sağlanması beklenen destek, kişilerin eğitim durumuna göre değişecektir. Buna göre; lise altı eğitim düzeyinde kişilerin istihdam edilmesi halinde aylık 7.603,43 TL’ye kadar, lise mezunlarının istihdam edilmesi halinde aylık 7.948,52 TL’ye kadar, yükseköğretim mezunlarının istihdam edilmesi halinde aylık 8.294,12 TL’ye kadar destek sağlanacaktır.

Yabancı İstihdam Eden İşverene Çalışma İzni Harcı Desteği!

İşverenler tarafından destek kapsamında istihdam edilen sigortalılara destek ödemeleri aylık olarak yapılacaktır. İlgili aya ilişkin talep edilen belgelerin ibraz edilmesinin ardından kontrol sağlandıktan sonra ödeme gerçekleşecektir. Program kapsamında yabancı uyruklu istihdam eden işverenler için çalışma izni harç desteği de sağlanacaktır.

Üç aylık dönemin ardından işverenlerin dokuz aylık istihdam etme yükümlülüğü başlayacaktır. Süreç bakanlıkça takip edilecektir.

Programa Kimler Başvurabilir?

Yabancı İstihdam Eden İşverenin Yükümlülükleri Neler?

Program kapsamında; tekstil, makine, gıda, mobilya ve kimya sektörleri desteklenecektir. Şartları sağlayarak programa başvuran işverenlerin yükümlülükleri arasında; Daha önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almamış olanlara temel düzeyde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermek bulunmaktadır. Eğer yabancı istihdam edilecekse, işe başlamadan önce işveren yabancı için çalışma izni başvurusunda bulunacaktır. Ayrıca sigorta primi, teşvik, destek ve indirimlerinden faydalanmakta olan işverenlerin, bu teşvik, destek ve indirim kapsamına giren sigortalılardan dolayı aynı dönem için bu program kapsamında sağlanacak prim, vergi ve ücret desteğinden yararlanmaları mümkün olmayacaktır.

Kaynak