Çalışma İzni

Ev hizmetleri sektörü, Türkiye’de yabancılara en fazla çalışma izni alınan sektörlerin başında gelmektedir. Türkiye’de birçok aile, evinde yabancı çalışan istihdam etmektedir. Bununla birlikte ev hizmetlerinde yabancı çalıştırmak için Bakanlığa yapılan başvuru sayısı son dönemlerde artmıştır. Buna önlem olarak Bakanlık konu hakkında birtakım kısıtlamalar getirmiştir. Örneğin ev hizmetlerinde yaşlı, hasta ve çocuk bakımı dışındaki işler için yabancılara çalışma izni verilmemektedir.

Ayrıca işverenin bakım gerektirecek hastalığının bulunduğunun sağlık raporu ile kanıtlanması zorunlu kılınmıştır. Bununla birlikte ciddi bakım gerektiren ağır haller dışında yabancı erkek personellere ev hizmetleri sektöründe çalışma izni verilmemektedir.

Bununla birlikte ev hizmetlerinde yabancı çalıştıracak kişilerin başvuru yapabilecek durumda olmamaları halinde, kişilerin birinci derece yakınları işveren olabilmektedir. Bu durumda iş yeri kaydı birinci derece yakın olan kişinin bilgileri ve imzası ile açılmaktadır. Sonrasında başvuru yapılırken yabancının çalışacağı adrese, yabancının çalışacağı adres girilmektedir. Ayrıca yüklenecek sözleşmeye ek olarak yakınlığı gösteren belge ve bakımı yapılacak kişinin nüfus cüzdanı örneği eklenmektedir.

Aylara Göre Ev Hizmetleri Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Ev hizmetleri sektöründe 2020 yılında toplam 24.046 yabancı uyruklu için çalışma izni alınmıştır. Bu sayının aylara göre dağılımı aşağıda verilmiştir;

 • Ocak: 2290, 
 • Şubat: 2424,
 • Mart: 1256,
 • Nisan: 0,
 • Mayıs: 1,
 • Haziran: 1,
 • Temmuz: 5608,
 • Ağustos: 2080,
 • Eylül: 1693,
 • Ekim: 2194,
 • Kasım: 3926,
 • Aralık: 2843.

İlginizi Çekebilir: Sanayi ve İmalat Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

 

 

Uyruklara Göre Ev Hizmetleri Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Türkiye’de birçok sektörde birçok uyruktan yabancılara çalışma izni alınmaktadır. Bununla birlikte 2020 ev hizmetleri sektörü en fazla çalışma izni alınan sektör olmuştur. Çıkan iç savaş sonrası Türkiye’ye birçok Suriye vatandaşı göç etmiştir. Bu sebeple en fazla çalışma izni alan uyrukların başında Suriye gelmektedir. Suriye’yi takiben; Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan, İran gibi uyruklar gelmektedir.

Şehirlere Göre Ev Hizmetleri Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

2020 yılı verileri incelendiğinde toplam 123.574 yabancıya çalışma izni verildiği görülmektedir. Ayrıca Türkiye’nin bütün illerinde değişen sayılarda yabancı çalışma izni verilmiştir. En fazla çalışma izni İstanbul’da verilmiştir. Bununla birlikte Bursa, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde de yabancı istihdamı sağlanmıştır. Ev hizmetleri sektöründe hemen hemen bütün illerde çalışma izni verilmiştir. Fakat bu sektörde en fazla İstanbul’da çalışma izni verilmiştir.

Cinsiyete Göre Ev Hizmetleri Sektöründe Çalışma İzni Sayısı

Birçok sektörde yabancı uyruklu erkek çalışan sayısı daha fazladır. Fakat ev hizmetleri sektöründe, bakanlığın uyguladığı kısıtlama ile birlikte yabancı uyruklu kadın sayısı erkek sayısına göre daha fazladır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap