Türk Vatandaşlığı

Öncelikle yasal bir engel olmaması ve gerekli resmi belgelerin sağlanması halinde yabancıların Türkiye’de evlilik yapabilmeleri mümkündür. Bu yazımızda yabancıların Türkiye’de evlilikleri ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. Türk vatandaşı ile evli yabancılar da kanunda belirtilen süreler boyunca evli kalmaları ve tüm yasal şartları taşımaları kaydıyla Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunabilirler. Başvuruları olumlu değerlendirilen yabancılar da Türk vatandaşlığı alabilir ve Türkiye’de süresiz olarak yaşamlarına devam edebilirler. Bu yazımızda evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı başvurusunun ne kadar sürede sonuçlanabileceği hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

Bir Türk vatandaşı ile evli olan bir yabancının Türk vatandaşlığını alabilmesi için kanunen 3 yıl evli kalması zorunludur. Bu süreçlerde ve evliliğiniz gerçek bir evlilik ise yasal olarak vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir. Kanunda belirtilen tüm şartları sağlıyorsanız resmi belgelerle bulunduğunuz ilinizdeki İl Nüfus Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Bu başvuru dosyasında Türkiye’de yasal olarak ikamet ettiğinizi gösteren geçerli ve yasal bir pasaportunuz ve oturma izniniz olmalıdır. Ancak şu anda Türkiye’de yaşamıyorsanız, başvurunuzu ikamet ettiğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi temsilcilerine yapabileceğinizi hatırlatmamızda fayda var. Başvurunuz tamamlandıktan sonra değerlendirme ve inceleme süreci yaklaşık 24 ay sürmektedir. Bu sürecin daha uzun sürebileceğini ve gerektiğinde sizden ek bilgi ve belgeler istenebileceğini unutmayın. Ayrıca bulunduğunuz ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurarak başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Eğer, Türkiye’de Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunun sonuçlanacağı süre hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.