Oturma İzniTürkiye'de Yaşam

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 1 Eylül 2021 tarihinde resmi internet sitesinden, mültecilerle ilgili düzenleme yapıldığını açıkladı. Göç İdaresi’nin yaptığı açıklamada 2 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Ankara ili mülki sınırları geçici koruma kaydına kapatılmıştır ifadeleri yer aldı.

Ankara Valiliği Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Ülkemizde bulunan yabancıların ikamet izni, uluslararası koruma ve geçici koruma iş ve işlemlerini düzenleme ile yetkili ve görevli olan Bakanlığımız koordinasyonunda Ankara Valiliği, Göç İdaresi, Jandarma ve Emniyet birimlerimizin katılımlarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda aşağıdaki kararlar alınmıştır;

  1. 2 Eylül 2021 tarihinden geçerli olmak üzere Ankara ili mülki sınırları geçici koruma kaydına kapatılmıştır.
  2. Ülkemizin başka illerinde kayıtlı olup fiilen Ankara ilinde ikamet eden geçici koruma statü sahibi Suriyeliler tespit edilerek kayıtlı olduğu illere geri gönderilecek ve kayıtlı oldukları illerde ikamet süreçleri bildirim yükümlülüğü getirilerek takip edilecektir.
  3. Ankara ilindeki göç, uyuşturucu ve asayiş olaylarına kaynaklık eden metruk binalar ve bu binalarda ikamet eden yabancılar tespit edilerek yıkım ve tahliye işlemleri tamamlanacak ve söz konusu yabancılar kayıtlı oldukları illere gönderilecektir.
  4. Herhangi bir koruma statüsü ya da ikamet izni bulunmayan düzensiz göçmenlerin kolluk birimlerince yakalanarak geri gönderme prosedürlerinin yerine getirilmesi amacıyla Geri Gönderme Merkezlerinde idari gözetim altına alınmalarına kararlılıkla devam edilecektir.
  5. Yabancılara ait vergi levhası olmayan işyerleri ile ilgili olarak gerekli mevzuat çerçevesinde her türlü yaptırım ivedilikle uygulanacaktır.”

 

İlginizi Çekebilir : Türkiye’de İkamet Ettiği Şehri Değiştiren Yabancılar Ne Yapmalıdır?

 

Kaynak: https://www.goc.gov.tr/ankara-ili-ozelinde-alinan-kararlar-hakkinda-duyuru

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap