Türk VatandaşlığıYabancı Öğrenci YKS

Günümüzde 250’den fazla aktif devlet ve vakıf üniversitesiyle, yabancı öğrenciler için ayrılmış yüksek kontenjanları ile, üç kıtayı birbirine bağlayan jeopolitik konum avantajı ile Türkiye, eğitim alanında dünyada en fazla tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Günümüzde, Asya, Afrika ve dünyanın farklı bölgelerinden binlerce yabancı öğrenci kaliteli bir eğitim almak için Türk üniversitelerini tercih etmektedir. Uluslararası alanda geçerliliğe sahip olan Türk üniversitesi diplomaları ile Türkiye’de eğitim almış yabancılar dünyanın farklı bölgelerinde de yüksek eğitim alabilmekte veya çalışma olanağı bulabilmektedir. Aynı zamanda öğrenci ikamet izni ile Türk vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar için özel bir düzenleme de mevcuttur. Bu yazımızda öğrenci ikamet izni ile Türk vatandaşlığı şartları ve başvuru süreci hakkında bilgilendirme yapacağız.

Öğrenci İkamet İzni ile Türk Vatandaşlığı Kriterleri Nelerdir?

Bilindiği üzere Türk vatandaşlığı için başvuru yapan yabancılardan başvuru tarihinden geriye dönük 5 yıl süreyle Türkiye’de ikamet şartı aranıyordu. Bunun yanı sıra eski uygulamada öğrenci ikamet izniyle yabancıların Türkiye’de kaldıkları sürenin yarısı bu hesaba dahil edilmekteydi. Yani 4 yıl öğrenci ikamet izniyle Türkiye’de eğitim alan bir yabancının vatandaşlık için bu 4 yılın 2 yılı hesaba dahil edilmekteydi. Fakat yeni uygulama ile birlikte yabancının Türkiye’de ikamet ettiği sürenin tamamı vatandaşlık hesabına dahil edilmeye başlandı. Örnek vermek gerekirse 4 yıl öğrenci ikamet izni ile Türkiye’de bir üniversiteden mezun olan yabancı, okulunun bitmesinden sonra 1 yıl da çalışma izniyle Türkiye’de ikamet etmeye devam ederse, bu kişi 5 yıl şartını karşılayarak Türk vatandaşlığı için başvuru yapabilecek duruma gelmiş oluyor.

Bilinmesi Gereken Detaylar

Türkiye’de eğitim amaçlı bulunan yabancıların doğrudan öğrenci ikamet izni ile Türk vatandaşlığı başvurusu yapamayacağını hatırlatalım. Türkiye’de vatandaşlık başvurusu yapmak için geçerli bir çalışma izni veya aile/tapu amaçlı ikamet izniniz bulunmak durumunda. Ayrıca, turizm amaçlı ikamet izni ile vatandaşlık başvurusu yapılmamaktadır. Yabancılar, öğrenci ikamet izinleriyle Türkiye’de bulundukları süre boyunca 6 aydan uzun süre Türkiye dışında kalırlarsa, daha önceki ikamet sürelerinden kazandığı hakları kaybetmektedir. Eğer öğrenciliğiniz sonrası Türkiye’de kalıp vatandaşlık için başvuru yapacaksanız, mutlaka gün sayımı yapmalı, akabinde başvurunuz için herhangi bir engel görünmüyorsa, başvurunuzu bulunduğunuz şehirdeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz.

Öğrenci İkamet izni ile Türk Vatandaşlığı konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Meysem Khalili
Meysem Khalili
10 gün önce

Merhabalar
2019dan itibaren lisans ogrencisiyim ve hala da devam etmektedir bu kuraldan mezun olduktan sonra faydalanbilir miyim ?
yoksa bu tarihten sonra ogrenci olanlar sadece faydalanabilir ?
mezun olmak sar mi bu kural icin ?
tesekkurler
saygilar

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 saat önce
Reply to  Meysem Khalili

Merhaba, mezun olup ardından çalışma izni almanız gerekmektedir. Arada kısa dönem ikamet izni alırsanız öğrencilik günleriniz maalesef sayılmayacaktır.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review