Oturma İzniyabancılar için ikamet izni alma rehberi

Oturma izni, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiş yabancıların almasının zorunlu olduğu ikamet tezkeresinin diğer adıdır, Türkiye’de kısa dönem oturma izni, öğrenci ikamet izni, aile oturma izni, uzun dönem ve insani ikamet izni çeşitleri vardır ve başvurular göç idaresine online olarak internet üzerinden yapılır.

 

 

 

 

Turistik Amaçlı Kısa Dönem Oturma İzni Almak

 

Turistik amaçlı kısa dönem ikamet

 

DİKKAT: Danışmanlık hizmeti alacaksanız lütfen kafelerde veya kamuya açık alanlarda buluşan insanlara güvenmeyin. En iyi yöntem kurumsal firmalarla irtibata geçmektir. Birçok dolandırıcı vardır, bütün masrafları peşin alırlar ve hiç bir işlem yapmadan kaybolurlar. Hizmetlerimize göz atın: İkamet izni danışmanlık

ÖNEMLİ: Türkiye’de 8 yıldır oturmuyorsanız “Uzun süreli ikamet izni” için başvuru yapamazsınız. Eğer Türkiye’de 1 yıldan fazla kalmak istiyorsanız, 1 yıllık turistik vize için başvuracaksınız ve ardından her yıl vizenizin yenilenmesi için başvurularda bulunacaksınız. Bu sebepten dolayı lütfen “Uzun süreli oturma izni” için başvurmayınız.

 

Her şeyden önce, bu link üzerinden ülkenizin olağan ikamet izni vizesini kontrol ediniz. Oturma izinleri bazı illerde 30 veya 90 günde bazı illerde ise 15 günde verilebilmektedir. Eğer henüz Türkiye’ye gelmediyseniz Türk Hükümetinin e-Vize sitesini kontrol edebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ: Pasaportsuz ikamet izni alamazsınız, lütfen pasaportunuzla başvuru yapınız, ulusal kimliğiniz ikamet izni için yeterli değildir.

Başvuru Yapmak

Online başvurunuza başlamadan önce, süreci başarılı bir şekilde tamamlamak için aşağıdaki evrakları yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Pasaportunuz
 • Dijital bir Vesikalık (Beyaz fon, Biyometrik, son 6 ayda çekilmiş)
 • Türkiye’deki detaylı adresiniz
 • Geçerli bir sağlık sigortanız (Ankara veya Taksim’deki ofisimizden Sağlık Sigortası alabilirsiniz)
 • Kendi Türk telefon numaranız (tavsiye edilir)

Doğru Evrakları Temin Etmek

Bu adım ikamet izni başvurunuzda en önemli adımdır. Çünkü başvurunuzu uyruğunuza bağlı olarak resmi evraklarla desteklememiz gerekecektir: pasaport, medeni hal, yaş, talep edilen kalma süresi ve elbette başvuru şekli. Size doğru adımları ve doğru sırada tavsiyelerde bulunacağız ki ikamet izni başvurunuz başarılı bir şekilde onaylansın.

Bu süreçte aşağıdaki soruları cevaplayacağız:

 • Fotoğraflarınız başvurunuz ve randevunuz için uygun mu?
 • Pasaportunuz güncellemeye veya destekleyici belgelere ihtiyacı var mı?
 • Randevu gününüzde başvurunuzda belirtilmeyen herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekli olacak mı? (uyruğunuza bağlı olarak)
  Hangi bankalar ikamet izniniz olmadan ve hangi koşullar altında banka hesabı açmanıza olanak sağlıyor?
 • Noter tarafından tasdiklenmesi için kira sözleşmesinde hangi bilgiler olmalı?
 • Hangi yasal ödemeleri internet üzerinden yapılabiliir hangileri yapılamaz?
 • Bir kefile ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Sabıka kaydına ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Randevunuzda size hangi sorular sorulacak?
 • Nasıl bir Sağlık Sigortası almanız gerekir? (Aşağıda sağlık sigortaları hakkında yazıyı okuyabilirsiniz)

Sağlık Sigortası Almak

İstanbul’da vize sürelerinden daha uzun süre kalacak yabancılar için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Eğer 90 günden fazla Türkiye’de kalacaksanız ikamet iznine ihtiyacınız vardır.

Türkiye’de üniversite’de okuyorsanız ve ilk kez ikamet izni için başvuruyorsanız sadece iki seçeceğiniz vardır:

a) Yabancının Kendi ülkesinde bir devlet sigortası (sadece altta belirtilen ülkeler için) Eğer kendi ülkenizde kamu sağlık sigortanız varsa ve ülkenizin adı altta  geçiyorsa bahsedilen adımları gerçekleştirerek sağlık sigortası almaktan muaf olursunuz. Bu belgelere ulaşmak için sağlık sigortası firmanıza ulaşarak ve belirtilen belgeleri adınıza ve ayrıntılarla düzenlenmiş olarak teslim almanız gerekmektedir.
Genel Sağlık Sigortasından muaf olmak için yerine getirilmesi gereken gereksinimler:

Altında “Tıbbi Yardım Yetki Belgesi”( Medical Assistance Entitlement Certificate) diye belirtilen bir formüler varsa, bir kopyasını Unkapanı / İstanbul’daki Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne verin. Bunun karşılığında Sosyal Güvenlik Müdürlüğü size bir belge verecektir. Formülerinizin bir kopyasını ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğünden verilen belgeyi randevunuzda sağlık sigortası olarak veriniz.

Almanya T/A11 T/A9 T/A20
Hollanda N/TUR106 N/TUR111 N/TUR121
Belçika BT.8 BT 16
Australya A/TR 3 A/TR4
Fransa SE 208-01 FT SE 208-02 FT SE 208-30 FT SE 208-06 AFT SE 208-28 FT SE 208-09 FT
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti K.K.T.C./T.C. 3 K.K.T.C./T.C. 6
Romanya R/TR 3 R/TR5 R/TR 6
Bosna Hersek BH/TR 4 BH/TR 6 BH/TR 7
Çek Cumhuriyeti CZ/TR 111
Makedonya MC/TR 4 TR/MC 6
Lüksemburg TR/L 3 TR/L 5
Arnavutluk AL/TR 4 TR/AL 5

İstanbul Sosyal Güvenlik Müdürlüğünün ve İstanbul Unkapanı’ndaki Sosyal Güvenlik Merkezinin iletişim bilgileri aşağıda verilmektedir. “Yurtdışı İşlemleri Servisi” bürosunu bulmanız gerekir.

İstanbul Unkapanı’ndaki Sosyal Güvenlik Merkezinin İletişim Bilgileri

Unkapanı’na otobüsle gidebilirsiniz, Vefa durağında inmeniz gerekir. Vefa durağının yakınlarında (Balat tarafı), SGK binasını görebilirsiniz. Biliyoruz, Beşiktaş diyor ama Beşiktaş’a gitmemelisiniz. Beşiktaş binası yapım aşamasında ve Unkapanı’na taşıdılar, Fatih bölgesinde. Binaya giriyorsunuz ve 3’ncü kata gidiyorsunuz. Sonrada doğrudan 301 numaralı büroya gitmeniz gerekir. Oradaki memur size yardımcı olacaktır size baba adını ve doğum yerinizi soracaktır (pasaportunuzda yazdığı sekilde). Sağlık sigortası sona erme tarihi tahmini ikamet izni tarihinizden daha ileri olmasına dikkat edin. Bu sona erme tarihini devlet sağlık sigortasından alamıyorsanız özel sağlık sigortası almanız gerekebilir. Ofislerimizden özel sağlık sigortası alabilirsiniz. Belgelerinizi 301 numaralı ofisten aldıktan sonra, bu işlemden sonra “İkamet Tezkere Yazısı” belgesini 302 numaralı ofisten alacaksınız. 302 numaralı büroya girdiğinizde oradaki memurlara hangi memurla görüşmeniz gerektiğini sorun. Oradaki memur soy isminize göre sizi başka bir memura yönlendirecek. Yönlendirildiğiniz memur size Türkçe bir belge düzenleyecek, bu belgeyi baş memura imzalatın ve bu belgeyi size veren memura geri götürün. Bu memur size “İkamet Tezkere Yazısı” belgesini verecek ve tebrik ederiz artık SGK ile sigortalandınız!!! Bu belgeyi saklayın ve diğer belgelerle muhafaza edin.

b) Türkiye’den sigorta almak

İkamet izni alacaksanız özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Vergi numaranız yoksa bile Kızılay veya Taksim ofislerimizden 1 saatte özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Yabancılar için Sompo Japan Sigorta Ücretleri :

 

Yaş Ücret Yaş Ücret
18-25 145 TL  41-50  310 TL
26-30 195 TL  51-55  410 TL
 31-35 209 TL  56-60 470 TL
 36-40  235 TL  61-64  740 TL

Bu ücretle bir yıllık sağlık sigortası ücretleridir. Bu şekil sağlık sigortaları için 12 aydan az süreli olamaz. İkamet izni almak istiyorsanız, özel sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız.

Randevu Gününe Hazırlanmak

İstanbul’da oturma izni başvurusu yapanlar için; 9 Kasım 2015 tarihinden sonra, randevular için 4 tane yeni bina daha hizmete açılmıştır, yakın bir zamanda randevunuza gidecekseniz lütfen randevunuzun hangi binada olduğunu aşağıdaki bilgilere göre kontrol edin:

BEYOĞLU, ŞİŞLİ, BEŞİKTAŞ adreslerinde ikamet edenler için: Gönenoğlu Sok. No: 10 Gayrettepe, BEŞİKTAŞ İstanbul (https://goo.gl/maps/BigQNKya5xw)

BEYLİKDÜZÜ, BÜYÜKÇEKMECE, ESENYURT adreslerinde ikamet edeneler için: Yakuplu Mh. Hürriyet Cad. No:18 Hükümet Konağı, BEYLİKDÜZÜ İstanbul (https://goo.gl/maps/z2EHBpJbYHB2)

KADIKÖY, ÜSKÜDAR adreslerinde ikamet edenler için: Bahariye Cad. Kuzu Kestane Sokak No:1 KADIKÖY  İstanbul (KADIKÖY KAYMAKAMLIĞI) (https://goo.gl/maps/JNC2tKNFHNu)

PENDİK, KARTAL, MALTEPE, SULTANBEYLİ, TUZLA adreslerinde ikamet edenler için: Doğu Mh. Yücel Sokak, Pendik Hükümet Konağı – PENDİK İstanbul  (https://goo.gl/maps/QFEn4kT5HyP2)

Üstte belirtilen adreslerde ikamet etmeyen yabancılar randevuları için İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gitmeleri gerekir (https://goo.gl/maps/z36gUUXJmtp).

Randevunuza gitmeden önce tüm belgelere ve kopyalarına sahip olduğunuza emin olun, aksi takdirde gidip o belgeleri almak sizin için yorucu olabilir.

Üstte belirtilen tüm belgeleri hazırladıysanız artık randevunuza gitmeye hazırsınız. Aslında anlatılacak pek bir şey yok çünkü randevunuza belirtilen saatte gittiyseniz göç uzmanlarının birine gideceksiniz ve sıra numaranızı göstereceksiniz. Size beklemeniz gerektiğini ve sizi çağıracaklarını söyleyecekler veya evraklarınızı kontrol etmeye başlayacaklar. Evraklarınızı aldıktan ve kontrol ettikten sonra ikamet izni kartınızın harcını ödemeniz gerekecektir. Ödemenin bir şekli İl Göç İdaresinin ikinci katında olan veznedir. Başka ödeneklerden biri 58,50₺ tutuyor. Bu ödenek ikamet izni kartı harcıdır. Ayrıca ikamet izni vizesini ödeyeceksiniz, uzmanlar ikamet izni süresine ve uyruğunuza bağlı olarak hesaplayacaklardır.

Altta belirtilen ülkelerin vatandaşları ikamet izni harcı ödemeyecektir:

(Azerbaycan, Bolivya, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Irak, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Lüksemburg, Malta, Rusya, Yeni Zelanda)

ÖNERİ: Yeni sistemde vergi ücretlerini internet ortamında bir Türk Kredi Kartı kullanarak ödeyebilirsiniz.

 

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

DİKKAT: Eğer vatandaşı olduğunuz ülke e-vize gerektirmiyorsa (Vizeden muafiyet) veya pasaportunuzda Türkiye Konsolluğunun vizesi yoksa o zaman 758,90₺ değerinde “Bir Kez Giriş Ücreti Tutarı” ödemeniz gerekebilir.Tüm bahsedilen bürokratik adımları yaptıysanız ve tüm evraklarınızı teslim ettiyseniz, ikamet izni kartınızı beklemeniz gerekiyor, memurların söyledikleri gibi, 7 ila 30 gün içinde gelmeli (talep yoğunluğuna bağlı olarak). Ulusal Adres Sisteminde adresinizi doğru girdiyseniz ve eğer Türk Telefon numaranız doğru ilettiyseniz size SMS yoluyla ilk bilgilendirme gelecektir ve daha sonra PTT kargo ile belirttiğiniz adrese gelecektir. Kargoya verilen ikamet izni kartınızı internetten takip edebilirsiniz.

Tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra Türkiye dışına çıkmayı düşünüyorsanız randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi” istemeyi unutmayın. Bu belge size ikamet izni kartınıza sahip olasıya kadar en fazla 15 gün seyahat etme imkanı sunuyor. Bu belgeyle bir kereden fazla seyahat edebilirsiniz fakat en fazla 15 gün yurtdışında kalabilirsiniz. Bu belgeyi ancak randevu gününüzde ve sonrasında, tüm ödenekleri ve belgeleri tamamladıktan sonra alabilirsiniz. İkamet izni kartınızı aldıktan sonra sınırlarda kartınızı göstererek dilediğiniz şekilde yurtdışında seyahat edebilirsiniz.

Önemli: Eğer 4 hafta içinde size herhangi bir kargo ulaşmadıysa , “Göç İdaresi Müdürlüğüne” telefon açın veya uğrayın. Telefon Numarası: 157

İlk Oturma İzninizi aldıktan sonra size bir Yabancı Kimlik Numarası (YKN) verilecektir. İnternet ortamında Yabancı Kimlik Numaranızı nasıl öğreneceğinize dair talimatları bu sayfada bulabilirsiniz.

 

Türkiye'de ikamet hakkında bilmeniz gerekenler

 

Oturma İzni için Bilmeniz Gerekenler

Yabancılar artık 2 yıla kadar (daha önce sadece 12 ay ) İkamet Tezkeresi için başvuruda bulunabilir. Aile izinleri 2 yıl yerine 3 yıla kadar izin alınabilir.

Yabancılar Oturma İznine Sahip Olmadan Bunları Yapamaz:

 • Herhangi bir motorlu taşıt almak( araba, kamyonet, motosiklet, scooter vs.).
 • Bir sabit telefon ve/veya internet hizmeti almak.
 • Kişisel eşya, mobilya, araba vs… ithal etmek.
 • Türk Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydolmak.
 • Banka hesapları açmak.
 • Şirket Kurmak
 • 180 günlük sürede Türkiye’de 90 günden fazla kalmak için oturma izni almak gereklidir.
 • Oturma izinleri İçişler Bakanlığına bağlı olan “Göç idaresi Genel Müdürlüğü” sorumluluğu altında verilmektedir. Tüm illerde ofisleri bulunmaktadır. Başvurular Türkiye’den yapılmalıdır.

Eski Tür İkamet İznini Yeniliyorsanız…

Elinizdeki olan mavi defterde bitim tarihine takiben başvuru yapmanız için 15 gün olduğunu söylemektedir fakat artık bu bilgi geçerli değildir. Artık bitim tarihine 60 gün kala yenileme işlemleri için başvurabilirsiniz, bitim tarihinden sonra yenileme başvurusunda bulunursanız para cezası ödemek zorunda kalacaksınız.

İkamet izinleri 6 sınıfa ayrılmaktadır :

 1. Kısa dönem oturma izni
 2. Aile oturma izni
 3. Öğrenci oturma izni
 4. Uzun dönem oturma izni
 5. İnsani oturma izni
 6. İnsan ticareti mağduru oturma izni

Kısa Dönem İkamet (Oturma) İzni İçin Gerekli Belgeler

Başvurularda genellikle evrakların yeminli tercümesi ve noter onayı istenir, evrakların asılları sizde kalacaktır.

 • Pasaport. Başvurusu yapacak olan yabancıların oturma izni talebinin süresinden en az 60 gün daha uzun süre geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyaç vardır. Örnek: 1 yıllık izin için başvurunuzdan sonra 14 ay geçerliliği olan veya 2 yıllık bir başvuruda 26 ay geçerliliği olan bir pasaport.
 • 4 adet biyometrik pasaport ebatlarında fotoğraf. Biyometrik gereksinimleri yerine getiren bir dijital fotoğraf. Fotoğraf yüz tanıma sistemleri kolayca tanımlayacağı bir fotoğraf olmalı.
 • Pasaportunuzda sayılan içerikleri içeren sayfaların fotokopisi: Fotoğrafınızı içeren sayfa, en son giriş yaptığınız damganın sayfası, veriliş ve bitiş tarihlerini içeren sayfalar.
 • Hesap bakiyenizin 1 yıllık için en az 10,200₺ veya 2 yıllık ikamet izni için 20,400₺ (aylık 850₺) veya eş değerinde döviz miktarı olduğunu gösteren aynı gün verilmiş bir hesap özeti veya banka tarafından bir yazılmış bir mektup. veya aylık gelirin 850₺ veya eş değer döviz miktarının altında olmadığını kanıtlayan belgeler.
 • Geçerli tam kapsamlı bir sağlık sigortası. Poliçe ve bir fotokopi (poliçe Türkiye’de geçerli olduğunu belirtmeli ayrıca Türkiye’de verilmediyse resmi olarak onaylanmış tercümeli bir fotokopisi). VEYA menşei olduğunuz ülkenizden sosyal güvenliğinizin Türkiye’de sizi kapsadığının bir kanıtı ( resmi olarak onaylanmış bir fotokopi’de teslim etmeniz gerekir). Türk SGK’sı da kabul edilir fakat ilk başvurular için işe yaramaz çünkü SGK’ya dahil olmak için Türkiye’de tam zamanlı olarak 12 aydan fazla yaşamış olmanız gerekmektedir (ikamet izniyle).
 • Tapu ve Dask’ınızın (deprem sigortası) veya kira sözleşmenizin fotokopileri ve orjinalleri yanınızda bulunması.

 

Not: Eğer evliyseniz ve sadece ikinizden birinin adı Tapu’da geçiyorsa ayrıca evlilik sertifikasının bir fotokopisi ve tercümesini vermeniz gerekir.

 

 • Vergi dairesinde harçları ödemek için bir Türk vergi numaranız Yenileme yapıyorsanız mevcut ikamet izni kartınız.
 • Türkiye’de güncel adresinizi belirten Nüfus Dairesinden alınmış bir ikametgah, Bazı durumlarda Adli Sicil Kaydı istenebilir, Siz Adliye’de beklerken denetiminiz yapılacaktır ve size mahkeme görevlisi tarafından imzalanmış ve damgalanmış bir evrak teslim edecektir.
 • Bütün belgeleri bir arada tutmak için bir kapaklı dosya.

Dikkat

 1. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz Kısa süreli İkamet izni için Sağlık Sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.
 2. Emeklilerin sağlık sigortası yaptırması zorunlu olmaması ve gençlerin sağlık sigortası yaptırması zorunlu olması garip görünse de kanun bu şekildedir. Elbette Türkiye’de uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız bir sağlık güvencesi yaptırmanız akıllıca olur.
 3. Tüm uzun süreli ikamet izin başvurularında yaş gözetmeksizin sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur.
 4. 18 yaşından küçük başvuranlar, eğer çocuk aile sigortası poliçesi tarafından kapsamıyorsa o zaman çocuk için ayrı bir sigorta yaptırmanıza gerek yoktur.
 5. 2 yıllık kısa süreli ikamet izni için harçlar.
 6. Harcın tutarı Türk Lira olarak ödenmek üzere 140$ (çoğu milliyet için), o günkü kura bağlı olarak.
 7. Çocuklar için harç tutarı bir yetişkinin yarısı kadardır.
 8. Ayrıca kart bedeli olarak 125,00₺ (2021) değerinde bir harç çıkacaktır.

Türkiye’de Süresiz Oturma (İkamet) İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de en az sekiz yıl kesintisiz ve oturma izniyle ikamet etmiş kişiler uzun süreli (kalıcı) oturma iznine başvurabilir.

Uzun Süreli İkamet (Oturma) İzni için gereksinimler: 

• En az sekiz yıl boyunca Türkiye’de kesintisiz ve ikamet izniyle ikamet etmiş olmanız gerekmektedir.
• Son 3 yılda Devlet tarafından herhangi bir yardımdan faydalanmamış olmanız gerekir.
• Kendinize yetecek ve yaşamınızı sürdürebilecek şekilde aylık bir geliriniz olması gerekir.
• Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir
• Topluma ve kamusal güvenliğe herhangi bir tehdit oluşturmamalısınız.

“Kesintisiz” tamamlayın

Eğer 1 yıl içinde 6 aydan fazla bir süre Türkiye dışında kaldıysanız, veya son 5 yıl içinde sağlık veya eğitim amacı dışında toplamda 12 aydan fazla yurtdışında bulunduysanız, bunlar “kesinti” olarak sınıflandırılacaktır ve 8 yıllık süreç “kesinti” den sonra başlayacaktır.

Uzun Süreli İkamet İzni için harçlar.

Oturma İzni Harçları TL
Oturma İzni Kartı 125,00
Tek Girişlik Vize Ücreti 758,90

 

Çalışma izni harçları yabancının milletine göre değişebilir.

 

Kısa dönem ikamet izinlerinin iptal olmaması için, Türkiye dışında kalma süresi olarak 120 gün sınırı kaldırıldı. Aile ikamet izinlerinin iptal olmaması için, Türkiye dışında kalma süresi olarak 180 gün sınırı kaldırılmıştır. – Yurt dışında kalma konusunda hiçbir sınır kalmamıştır.

DİKKAT: Aile ikamet izni sadece Yabancının Türk Vatandaşı ile evli olması durumunda verilmektedir.
İkamet izni alacaklar için faydalı bilgiler

İkamet (Oturma) teskeresi alacaklar için faydalı bilgiler

Soru – Cevap

İkamet izni için başvurmazsam ne olur?

Zamanında bir ikamet izni başvurusunda bulunmadıysanız ve Türkiye’de turistik vizenizin izin verdiğinden fazla kaldıysanız, bir ceza ödemeniz gerekecek ( ülkeye, yaş ve konaklama süresine bağlı olarak değişiklik gösterir) ve bu ceza ikamet izni harcınızdan çok daha yüksek bir bedel olabilir. Türkiye’de 15 günden fazla süre aşımı yaptıysanız size bir giriş yasağı uygulanabilir. Bu cezalar ülkelere göre değişiklik gösterir. Bu cezaları gelinişizde veya gidişinizde gümrüklerde ödeyebilirsiniz. Bu cezaları ödemediğiniz takdirde ayrıca Türkiye’ye girişleriniz 1 yıldan 5 yıla kadar yasaklanabilir.

Başvurumu son tarihinden 15-30-90 gün geçtikten sonra yapsam ne olur?

Aslında ikamet izni başvurunuzu vizenizin geçerlilik zamanında yapmazsanız ve 10 günden fazla süre aşımı yaptıysanız, yeni bir randevu alabilmek için ülke dışına çıkıp tekrar giriş yapmanız gerekecektir. Lütfen sorun yaşamamak için başvurularınızı zamanında yapınız. Süre aşımınızın ilk 10 günü her geciken gün için 5$ ödeyerek ikamet izni için geçerli bir başvuru yapabiliriniz.

İkamet iznimi bekliyorum ve 90 günlük iznimi harcadım bile. Bayram veya yılbaşı için ailemi ziyaret etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Halen ikamet izni kartınız elinize geçmediyse randevunuzu yaptığınız İl Göç İdaresi’ne gidip orada “İkamet İzni Müracaat Belgesi” isteyebilirsiniz, onlar size bütün detaylarınızı ve bilgilerinizi içeren bir belge hazırlayacaklar ve bu belgeyle ülkenizde en fazla 15 gün kalabilirsiniz. Dönüşünüde bu belgeyi gümrükte gösterebilirsiniz. Eğer şimdiden bir düşünceniz veya planınız varsa randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi”ni isteyebilirsiniz. Müracaat Belgesi ancak tüm evraklarınızı teslim edip ve tüm ödenekleri yaptıktan sonra alabilirsiniz. Randevunuzdan önce kesinlikle alamasınız.

Önemli: Evraklarınızı teslim ettikten sonra kimlik kartınızı uçuşunuzdan önce elinize geçmediyse ve ülkenizde 15 günden fazla kalacaksanız lütfen ikamet izninizi düzenleyen memura gidin ve ondan İkamet İzni Kimlik numaranızı isteyin. Gümrükte bu numara size yardımcı olacaktır.

İkamet izni için başvurdum fakat pasaportumu, Kimliğimi vs. kaybettim ve şimdi yeni bir pasaportum var. Ne yapmalıyım?

İlk olarak konsolosluğunuza gidip oradan pasaportunuz için bir belge almanız gerekir ve durumunuzu polise açıklayıp kayıp çalıntı olarak bildirmeleri gerekir, onlar size ikamet izni memuruna verilmek üzere bir belge hazırlacaklardır. Maalesef şu anda “KAYIP” adı altında bir başvuru bulunmamaktadır fakat bunun üzerinde çalışılıyor, normal bir randevu alıp oraya gidebilirsiniz ve kişisel olarak onlara sorabilirsiniz.

Adresime ikamet izni kartım gelmedi / takip etmem için cep telefon numarama bir kısa mesaj gelmedi. Ne yapmalıyım?

Yeni modül sisteminde ikamet izninizin durumunu takip edebilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi göremiyorsanız, Fatih yakınlarında olan ve M1 Emniyet Metro İstansyonuna yakın olan İstanbul Emniyet ve Göç Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Binaya girip ve güvenlik kontrolünü geçtikten sonra zemin katta sol tarafta olan kart teslim bürosunu bulabilirsiniz. Orada orijinal pasaportunuzu gösterek İkamet İzni Kartınızı alabilirsiniz. Genelde İkamet İzni Kartları 1 ile 5 hafta içinde gelmektedir.

 

Yabancılara oturma izni alan firmalar

 

Yabancılara oturma izni alan firmalar ve dikkat edilmesi gerekenler. 

Uzmanlığına güvenmediğiniz insanların vaatlerine aldanmayın. Ata Kurumsal, başta İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Muğla, Bursa ve Gaziantep olmak üzere tüm Türkiye’de oturma izni danışmanlık hizmeti vermektedir. Sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Bu sayfa içeriğinin bir kısmı goc.gov.tr, istanbulforeignersoffice.com ve expatguideturkey.com sitelerinden alınmıştır.

 

Sorumluluk Reddi

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

 

Hizmetlerimiz düzenli olarak İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve tabii ki Türkçe olarak mevcuttur. Diğer diller de mümkündür ama küçük gecikmelere neden olabilir.

Türkiye’de oturma izni almaya karar verdiyseniz, bu sayfa size genel bir bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Abone Ol
Bildir
663 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
iroda
iroda(@iroda)
13 gün önce

Merhabalar Ata Kurumsal, bir sorum olacaktı.Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Özbek uyruklu Türk vatandaşıyım.Anneme benim üzerimden ikamet izni için başvuru yapmak istiyoruz.Fakat daha önce annem (öz annem) memlekette isim değişikliği yapmıştı.Bundan dolayı şu an benim nüfus kayıtlarımda annemin eski adı yazıyor.Vatandaşlık başvurum sırasında değiştiğine dair gerekli belgeleri sunmuştum ama memur daha sonra güncellersiniz diyerek evrakları dosyama koymamıştı. Oturma izni için başvuru yaptığımızda göç idaresi araştırmalarında anne-kız olduğumuz bir şekilde anlaşılarak ikamet izni onaylanır mı yoksa sorun yaşar mıyız?
Teşekkürler şimdiden,

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
4 gün önce
Yanıtla  iroda

Merhaba, evet maalesef sorun yaşarsınız, isim soy isim değişikliğini kanıtlayıcı belgelere ihtiyacınız olabilir.

Lola Kahhorova
Lola Kahhorova(@lolakahhorova)
1 ay önce

Özbekistan vatandaş iyim 2 yıllık ikamet izni almak kaç TL tutar

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
1 ay önce
Yanıtla  Lola Kahhorova

Merhaba, maalesef ki artık özbekistan vatandaşlarına oturma izni belirli kriterlere verilmektedir. Bu yüzden ikamet izni almanız garanti değildir.

trackback
Yabancıların Adres Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
1 ay önce

[…] İlgili kanun ve yönetmelikler, Türk vatandaşları ile Türkiye’de yaşayan ve oturma izni olan yabancıları aynı yükümlülükler altına almıştır. Kişilerin adres bildirim […]

trackback
Yabancılar Türkiye’de Elektrik Su Doğalgaz Internet Aboneliklerini Nasıl Yapabilir?
1 ay önce

[…] başvuruların artmaya başladığını söyleyebiliriz. Kural olarak, Türkiye’de geçerli bir oturma izni bulunan yabancılar konut veya işyeri kiraladıklarında veya satın aldıklarında elektrik, su, […]

trackback
Yabancı Kiracıların Konut Kiralama Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır?
1 ay önce

[…] sözleşmeler geçersiz kabul edilmektedir. Yabancılar da yine geçerli bir kira sözleşmesi ile oturma izni başvurusu yapabilmektedir. Bu yazımızda yabancılara konut kiralayan kişilerin sözleşme […]

trackback
Yabancılar araçlarına nasıl kasko yaptırabilir?
1 ay önce

[…] Türkiye sınırlarında yasal olarak yolculuk yapabilmektedir. Türkiye’de geçerli bir oturma izni bulunan ve yerleşik şekilde yaşayan yabancılar dilerlerse araçlarına ekstra olarak kasko […]

trackback
Türkiye’ye Giriş Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır? - Ata Kurumsal
1 ay önce

[…] yasal olarak Türkiye’de kalmaları gereken vize ya da oturma izni gibi sürelerini aştıkları hallerde Türkiye’ye giriş yasağı ile karşılaşabilmektedir. […]

trackback
Düzensiz Göç ve Göçmen Nedir? Bilinmesi Gerekenler - Ata Kurumsal Danışmanlık
4 ay önce

[…] giriş yapmak, bir ülkede yasa dışı şekilde ikamet etmek veya yasal yollarla girip vize veya ikamet izni süreleri içerisinde çıkış yapmamak anlamına gelmektedir. Düzensiz göç konusu özellikle […]

trackback
Türkiye'de İkamet Ettiği Şehri Değiştiren Yabancılar Ne Yapmalıdır? - Ata Kurumsal Danışmanlık
5 ay önce

[…] yasal olarak Türkiye’de ikamet edebilmeleri için geçerli bir çalışma izni, oturma izni veya vizeleri bulunmak zorunda. Ayrıca Türk vatandaşlığı alarak da süresiz olarak […]

trackback
Şartlı Giriş Sonrası 10 Gün İçinde İkamet İzni Başvurusu Yapılmazsa Ne Olur? - Ata Kurumsal Danışmanlık
5 ay önce

[…] gerekmektedir. Bu yazımızda V84 şartlı giriş kodunun detaylarından ve 10 günlük sürede ikamet izni başvurusu yapılmaması sonucu oluşacak hukuki durumdan […]

trackback
Vize İhlali Cezası Nereye Ödenmektedir? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? - Ata Kurumsal Danışmanlık
5 ay önce

[…] Türkiye’de yasal olarak bulunma süresini doldurduğu halde, başka bir ifadeyle geçerli ikamet izni veya vize sürelerini aşan yabancıların, bu süreler sonrasında Türkiye’de bulunmaya devam […]

Hilal
Hilal
5 ay önce

Merhaba, ben Hilal. Turkiye’ye iki ay sonra gelecegim. Yabanci esim ise dort ay sonra yanima Turkiye’ye gelecek. Benim sorum ise ben o gelmeden once devlet saglik sigortasinin tamamen karsiladigi bir sigorta ile dislerime dolgu yaptirmak istiyorum. Esim turist vizesi ile gelince iki ay sonrasinda ikamete kendisi icin tabi ki basvuracagiz. Ben o donemde bir ise girecegimi on goruyorum. Kendisine sponsorlugumda bu devlet saglik sigortasindan disim icin ful yardim almis olmam, sponsorlukta bir engel yaratir mi?

Kerim
Kerim
5 ay önce

Merhaba, aile ikameti ile kalan yabancı, yabancı çalışma izni ile kaldığında bu ikametin 1 sene uzatması hangi ikamet türü üzerinden yapılmalı? Bu arada Türk vatandaşı ile evli olan yabancının geliri asgari ücretten fazla olması zorunlu değildir diye düşünüyorum, haklı mıyım?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Kerim

Merhaba, aile birliği devam ettiği üzere aile ikamet izni olarak uzatılması gerekmektedir. Geliri olan yabancıların eşleri rahatlıkla aile ikamet izni alabilmektedir.

Kerim
Kerim
5 ay önce

Benim sorum, aile ikamet izni ile kalan yabancı için bir yıl içinde Türkiye’den ayrı kalma süresi nedir?
Sonrasına ise vatandaşlık başvurusunun onayını beklerken bir yıl içinde Türkiye’den ayrı yaşama süresi nedir?
Tek bilgim vatandaşlığı aldıktan sonra her yıl için en fazla 6 ay Türkiye dışında ikamet edebilme şansının olduğu.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Kerim

Merhaba, ikamet izinleride yurt dışında kalmayı kısıtlayan bir süre bulunmamaktadır. Ayrıca vatamdaş olduktan sonra da isterse bir daha Türkiye’de hiç yaşamayabilir herhangi kısıtlama söz konusu değildir.

trackback
İkamet İzni Türü Değiştirilebilir mi? Gereken Belgeler Nelerdir? - Ata Kurumsal Danışmanlık
6 ay önce

[…] tamamlamış bir yabancı öğrenci, ikamet türü değiştirme başvurusuyla birlikte kısa dönem ikamet iznine geçiş yapabilir. Bu yazımızda ikamet türü değiştirme konusundaki detaylardan ve istenen […]

Cemile Recep
Cemile Recep
6 ay önce

Merhaba oğlum oturma izni almış. İstanbulda kendi evi var. Amma oturma iznini evinin üzerinden mi verdiler bilmiyoruz. Bunu nasıl öğrene bilirim. Teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Cemile Recep

Merhaba, başvuru dosyasında evin tapusu ve tapu devam belgesi eklendiyse oturma izni evin üzerinden alınmıştır, değilse kısa dönem ikamet izni olarak verilmiştir. Öğrenmek için GÖÇ idaresine bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

trackback
İkamet İzin Kartınızı Başkası Teslim Alabilir mi? Yeni Uygulama Hakkında Bilgiler (2021) - Ata Kurumsal Danışmanlık
6 ay önce

[…] yabancılar için gittikçe daha sık tercih edilen ülkelerden biri haline gelmesiyle beraber, ikamet izni başvurularında da ciddi bir artış gözlemlenmektedir. İkamet izinleri kısa dönem, uzun […]

trackback
Deport Nedir? Yabancıların En Sık Deport Edilme Sebepleri Nelerdir? - Ata Kurumsal Danışmanlık
6 ay önce

[…] deport edilebilmektedir. En sık karşılaşılan sınır dışı edilme nedenleri arasında ikamet izni ve vize ihlali, kaçak çalışma ve ahlaki suçlardır. Türkiye’de sınır dışı kararı […]

trackback
Yabancı Eşler Türkiye'de Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanabilir? - Ata Kurumsal Danışmanlık
7 ay önce

[…] için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurarak mevcut oturma izni belgelerini, yurt dışı sağlık hizmetlerinden faydalanmadıklarını belirtir bir resmi yazı […]

Enver
Enver
7 ay önce

oturma izni 12.05.2021 tarihinde dolan türklmenistan uyruklu bakıcımız ist bi firma aracılığı ile randevusunu 31.03.2021 tarihinde aldı sistem 15.04.2021 tarihinerabdevu vermiş fakat sms gelmediği için haberi olmadı 3.06.2021 tarihinde 157den randevusunun geçtiğini öğrendi ve daha önce hazırladığı resim ikametgah sağlık siğortasını eslim etti bugünde red geldiğini öğrendi.ülke dışına çıkmadan sorun çözülebilir mi tşkler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
7 ay önce
Yanıtla  Enver

Merhaba, maalesef ki hayır, çıkış giriş yapılmadan yeniden ikamet izni alınması mümkün değildir.