Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yeni düzenlemesine göre, 10.02.2022 tarihinden itibaren İstanbul’dan yapılacak olan oturma izni başvurularında, noterde kira kontratı hazırlanırken yabancı kiracı ile birlikte ev sahibinin de bulunması gerekiyor. Noterde ev sahibinin bulunmadığı kira kontratları, Göç İdaresi tarafından kabul edilmeyecek.

Oturma izni, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiş yabancıların almasının zorunlu olduğu ikamet tezkeresinin diğer adıdır, Türkiye’de kısa dönem, öğrenci, aile, uzun dönem, tedavi ve insani ikamet izni çeşitleri vardır ve başvurular göç idaresine online olarak internet üzerinden yapılır. Türkiye’de oturma izni almaya karar verdiyseniz, bu sayfa size genel bir bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Oturma izni başvurusu nasıl yapılır?

Online başvurunuza başlamadan önce, süreci başarılı bir şekilde tamamlamak için aşağıdaki evrakları yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Pasaportunuz
 • Dijital bir Vesikalık (Beyaz fon, Biyometrik, son 6 ayda çekilmiş)
 • Türkiye’deki detaylı adresiniz
 • Geçerli bir sağlık sigortanız (Ankara veya Taksim’deki ofisimizden Sağlık Sigortası alabilirsiniz)
 • Kendi Türk telefon numaranız (tavsiye edilir)

Oturma izni için hangi evrakları gereklidir?

Bu adım ikamet izni başvurunuzda en önemli adımdır. Çünkü başvurunuzu uyruğunuza bağlı olarak resmi evraklarla desteklememiz gerekecektir: pasaport, medeni hal, yaş, talep edilen kalma süresi ve elbette başvuru şekli. Size doğru adımları ve doğru sırada tavsiyelerde bulunacağız ki ikamet izni başvurunuz başarılı bir şekilde onaylansın.

Bu süreçte aşağıdaki soruları cevaplayacağız:

 • Fotoğraflarınız başvurunuz ve randevunuz için uygun mu?
 • Pasaportunuz güncellemeye veya destekleyici belgelere ihtiyacı var mı?
 • Randevu gününüzde başvurunuzda belirtilmeyen herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekli olacak mı? (uyruğunuza bağlı olarak)
  Hangi bankalar ikamet izniniz olmadan ve hangi koşullar altında banka hesabı açmanıza olanak sağlıyor?
 • Noter tarafından tasdiklenmesi için kira sözleşmesinde hangi bilgiler olmalı?
 • Hangi yasal ödemeleri internet üzerinden yapılabiliir hangileri yapılamaz?
 • Bir kefile ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Sabıka kaydına ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Randevunuzda size hangi sorular sorulacak?
 • Nasıl bir Sağlık Sigortası almanız gerekir? (Aşağıda sağlık sigortaları hakkında yazıyı okuyabilirsiniz)

Sağlık Sigortası Almak

İkamet izni alacaksanız özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

YaşÜcret
0-51.300 TL
6-171.300 TL
18-25800 TL
26-301.000 TL
31-351.050 TL
36-401.150 TL
41-451.250 TL
46-501.500 TL
51-551.700 TL
56-602.400 TL
61-644.000 TL
65-705.500 TL

Bu ücretle bir yıllık sağlık sigortası ücretleridir. Bu şekil sağlık sigortaları için 12 aydan az süreli olamaz.

Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Eğer vatandaşı olduğunuz ülke e-vize gerektirmiyorsa (Vizeden muafiyet) veya pasaportunuzda Türkiye Konsolluğunun vizesi yoksa o zaman 758,90₺ değerinde “Bir Kez Giriş Ücreti Tutarı” ödemeniz gerekebilir.Tüm bahsedilen bürokratik adımları yaptıysanız ve tüm evraklarınızı teslim ettiyseniz, ikamet izni kartınızı beklemeniz gerekiyor, memurların söyledikleri gibi, 7 ila 30 gün içinde gelmeli (talep yoğunluğuna bağlı olarak). Ulusal Adres Sisteminde adresinizi doğru girdiyseniz ve eğer Türk Telefon numaranız doğru ilettiyseniz size SMS yoluyla ilk bilgilendirme gelecektir ve daha sonra PTT kargo ile belirttiğiniz adrese gelecektir. Kargoya verilen ikamet izni kartınızı internetten takip edebilirsiniz.

Tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra Türkiye dışına çıkmayı düşünüyorsanız randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi” istemeyi unutmayın. Bu belge size ikamet izni kartınıza sahip olasıya kadar en fazla 15 gün seyahat etme imkanı sunuyor. Bu belgeyle bir kereden fazla seyahat edebilirsiniz fakat en fazla 15 gün yurtdışında kalabilirsiniz. Bu belgeyi ancak randevu gününüzde ve sonrasında, tüm ödenekleri ve belgeleri tamamladıktan sonra alabilirsiniz. İkamet izni kartınızı aldıktan sonra sınırlarda kartınızı göstererek dilediğiniz şekilde yurtdışında seyahat edebilirsiniz.

Önemli: Eğer 4 hafta içinde size herhangi bir kargo ulaşmadıysa , “Göç İdaresi Müdürlüğüne” telefon açın veya uğrayın. Telefon Numarası: 157

İlk Oturma İzninizi aldıktan sonra size bir Yabancı Kimlik Numarası (YKN) verilecektir. İnternet ortamında Yabancı Kimlik Numaranızı nasıl öğreneceğinize dair talimatları bu sayfada bulabilirsiniz.

 

Türkiye'de ikamet hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Kısa Dönem İkamet  İzni İçin Gerekli Belgeler

Başvurularda genellikle evrakların yeminli tercümesi ve noter onayı istenir, evrakların asılları sizde kalacaktır.

 • Pasaport. Başvurusu yapacak olan yabancıların oturma izni talebinin süresinden en az 60 gün daha uzun süre geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyaç vardır. Örnek: 1 yıllık izin için başvurunuzdan sonra 14 ay geçerliliği olan veya 2 yıllık bir başvuruda 26 ay geçerliliği olan bir pasaport.
 • 4 adet biyometrik pasaport ebatlarında fotoğraf. Biyometrik gereksinimleri yerine getiren bir dijital fotoğraf. Fotoğraf yüz tanıma sistemleri kolayca tanımlayacağı bir fotoğraf olmalı.
 • Pasaportunuzda sayılan içerikleri içeren sayfaların fotokopisi: Fotoğrafınızı içeren sayfa, en son giriş yaptığınız damganın sayfası, veriliş ve bitiş tarihlerini içeren sayfalar.
 • Geçerli tam kapsamlı bir sağlık sigortası.
 • Tapu  veya kira sözleşmenizin fotokopileri ve orjinalleri yanınızda bulunması. Eğer evliyseniz ve sadece ikinizden birinin adı Tapu’da geçiyorsa ayrıca evlilik sertifikasının bir fotokopisi ve tercümesini vermeniz gerekir.
 • Vergi dairesinde harçları ödemek için bir Türk vergi numaranız Yenileme yapıyorsanız mevcut ikamet izni kartınız.
 • Türkiye’de güncel adresinizi belirten Nüfus Dairesinden alınmış bir ikametgah, Bazı durumlarda Adli Sicil Kaydı istenebilir, Siz Adliye’de beklerken denetiminiz yapılacaktır ve size mahkeme görevlisi tarafından imzalanmış ve damgalanmış bir evrak teslim edecektir.
 • Bütün belgeleri bir arada tutmak için bir kapaklı dosya.

Dikkat

 1. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz Kısa süreli İkamet izni için Sağlık Sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.
 2. Tüm uzun süreli ikamet izin başvurularında yaş gözetmeksizin sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur.
 3. 18 yaşından küçük başvuranlar, eğer çocuk aile sigortası poliçesi tarafından kapsamıyorsa o zaman çocuk için ayrı bir sigorta yaptırmanıza gerek yoktur.
 4. Harcın tutarı Türk Lira olarak ödenmek üzere 140$ (çoğu milliyet için), o günkü kura bağlı olarak.
 5. Çocuklar için harç tutarı bir yetişkinin yarısı kadardır.
 6. Ayrıca kart bedeli olarak 125,00₺ (2021) değerinde bir harç çıkacaktır.

Türkiye’de Süresiz Oturma (İkamet) İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de en az sekiz yıl kesintisiz ve oturma izniyle ikamet etmiş kişiler uzun süreli (kalıcı) oturma iznine başvurabilir.

Uzun Süreli İkamet İzni için gereksinimler: 

• En az sekiz yıl boyunca Türkiye’de kesintisiz ve ikamet izniyle ikamet etmiş olmanız gerekmektedir.
• Son 3 yılda Devlet tarafından herhangi bir yardımdan faydalanmamış olmanız gerekir.
• Kendinize yetecek ve yaşamınızı sürdürebilecek şekilde aylık bir geliriniz olması gerekir.
• Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir
• Topluma ve kamusal güvenliğe herhangi bir tehdit oluşturmamalısınız.

Eğer 1 yıl içinde 6 aydan fazla bir süre Türkiye dışında kaldıysanız, veya son 5 yıl içinde sağlık veya eğitim amacı dışında toplamda 12 aydan fazla yurtdışında bulunduysanız, bunlar “kesinti” olarak sınıflandırılacaktır ve 8 yıllık süreç “kesinti” den sonra başlayacaktır.

Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2022)

Oturma izni kart ücreti     : 160,00 TL

Oturma izni harç ücreti   : 1040 TL

Tek giriş vize harcı          : 1033,60 TL

Sağlık Sigortası ücretleri : 500 TL – 1,750 TL (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 65 yaş altı yabancılar için zorunludur.

Noter ve Tercüme ücreti : 450 TL (En fazla)

Apostil tasdik harçları : 89,23 / sayfa başı TL (Gerek olmayabilir)

 

Detaylı bilgi için lütfen buraya göz atınız: https://atakurumsal.com/turkiyede-ikamet-izni-ucretleri/

İkamet izni alacaklar için faydalı bilgiler

Soru: 2022 ylında bazı ülke vatandaşları için ikamet izni uzatılmayacağı söylenemektedir, bu durumum hangi ülke vatandaşları için geçerlidir?

Cevap: Avrupa birliği, OECD ülke vatandaşları, Rusya ve Çin vatandaşları harici ikamet izni uzatmalarında kısıtlamaya gidilmesi planlanmaktadır.

 

İkamet izni için başvurmazsam ne olur?

Zamanında bir ikamet izni başvurusunda bulunmadıysanız ve Türkiye’de turistik vizenizin izin verdiğinden fazla kaldıysanız, bir ceza ödemeniz gerekecek ( ülkeye, yaş ve konaklama süresine bağlı olarak değişiklik gösterir) ve bu ceza ikamet izni harcınızdan çok daha yüksek bir bedel olabilir. Türkiye’de 15 günden fazla süre aşımı yaptıysanız size bir giriş yasağı uygulanabilir. Bu cezalar ülkelere göre değişiklik gösterir. Bu cezaları gelinişizde veya gidişinizde gümrüklerde ödeyebilirsiniz. Bu cezaları ödemediğiniz takdirde ayrıca Türkiye’ye girişleriniz 1 yıldan 5 yıla kadar yasaklanabilir.

Başvurumu son tarihinden 15-30-90 gün geçtikten sonra yapsam ne olur?

Aslında ikamet izni başvurunuzu vizenizin geçerlilik zamanında yapmazsanız ve 10 günden fazla süre aşımı yaptıysanız, yeni bir randevu alabilmek için ülke dışına çıkıp tekrar giriş yapmanız gerekecektir. Lütfen sorun yaşamamak için başvurularınızı zamanında yapınız. Süre aşımınızın ilk 10 günü her geciken gün için 5$ ödeyerek ikamet izni için geçerli bir başvuru yapabiliriniz.

İkamet iznimi bekliyorum ve 90 günlük iznimi harcadım bile. Bayram veya yılbaşı için ailemi ziyaret etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Halen ikamet izni kartınız elinize geçmediyse randevunuzu yaptığınız İl Göç İdaresi’ne gidip orada “İkamet İzni Müracaat Belgesi” isteyebilirsiniz, onlar size bütün detaylarınızı ve bilgilerinizi içeren bir belge hazırlayacaklar ve bu belgeyle ülkenizde en fazla 15 gün kalabilirsiniz. Dönüşünüde bu belgeyi gümrükte gösterebilirsiniz. Eğer şimdiden bir düşünceniz veya planınız varsa randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi”ni isteyebilirsiniz. Müracaat Belgesi ancak tüm evraklarınızı teslim edip ve tüm ödenekleri yaptıktan sonra alabilirsiniz. Randevunuzdan önce kesinlikle alamasınız.

Önemli: Evraklarınızı teslim ettikten sonra kimlik kartınızı uçuşunuzdan önce elinize geçmediyse ve ülkenizde 15 günden fazla kalacaksanız lütfen ikamet izninizi düzenleyen memura gidin ve ondan İkamet İzni Kimlik numaranızı isteyin. Gümrükte bu numara size yardımcı olacaktır.

İkamet izni için başvurdum fakat pasaportumu, Kimliğimi vs. kaybettim ve şimdi yeni bir pasaportum var. Ne yapmalıyım?

İlk olarak konsolosluğunuza gidip oradan pasaportunuz için bir belge almanız gerekir ve durumunuzu polise açıklayıp kayıp çalıntı olarak bildirmeleri gerekir, onlar size ikamet izni memuruna verilmek üzere bir belge hazırlacaklardır. Maalesef şu anda “KAYIP” adı altında bir başvuru bulunmamaktadır fakat bunun üzerinde çalışılıyor, normal bir randevu alıp oraya gidebilirsiniz ve kişisel olarak onlara sorabilirsiniz.

Adresime ikamet izni kartım gelmedi / takip etmem için cep telefon numarama bir kısa mesaj gelmedi. Ne yapmalıyım?

Yeni modül sisteminde ikamet izninizin durumunu takip edebilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi göremiyorsanız, Fatih yakınlarında olan ve M1 Emniyet Metro İstansyonuna yakın olan İstanbul Emniyet ve Göç Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Binaya girip ve güvenlik kontrolünü geçtikten sonra zemin katta sol tarafta olan kart teslim bürosunu bulabilirsiniz. Orada orijinal pasaportunuzu gösterek İkamet İzni Kartınızı alabilirsiniz. Genelde İkamet İzni Kartları 1 ile 5 hafta içinde gelmektedir.

 

Yabancılara oturma izni alan firmalar

 

 

Sorumluluk Reddi

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

 

Hizmetlerimiz düzenli olarak İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve tabii ki Türkçe olarak mevcuttur. Diğer diller de mümkündür ama küçük gecikmelere neden olabilir.

 

651 yorum

 1. Merhabalar Ata Kurumsal, bir sorum olacaktı.Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Özbek uyruklu Türk vatandaşıyım.Anneme benim üzerimden ikamet izni için başvuru yapmak istiyoruz.Fakat daha önce annem (öz annem) memlekette isim değişikliği yapmıştı.Bundan dolayı şu an benim nüfus kayıtlarımda annemin eski adı yazıyor.Vatandaşlık başvurum sırasında değiştiğine dair gerekli belgeleri sunmuştum ama memur daha sonra güncellersiniz diyerek evrakları dosyama koymamıştı. Oturma izni için başvuru yaptığımızda göç idaresi araştırmalarında anne-kız olduğumuz bir şekilde anlaşılarak ikamet izni onaylanır mı yoksa sorun yaşar mıyız?
  Teşekkürler şimdiden,

  • Merhaba, evet maalesef sorun yaşarsınız, isim soy isim değişikliğini kanıtlayıcı belgelere ihtiyacınız olabilir.

  • Merhaba, maalesef ki artık özbekistan vatandaşlarına oturma izni belirli kriterlere verilmektedir. Bu yüzden ikamet izni almanız garanti değildir.

 2. Merhaba, ben Hilal. Turkiye’ye iki ay sonra gelecegim. Yabanci esim ise dort ay sonra yanima Turkiye’ye gelecek. Benim sorum ise ben o gelmeden once devlet saglik sigortasinin tamamen karsiladigi bir sigorta ile dislerime dolgu yaptirmak istiyorum. Esim turist vizesi ile gelince iki ay sonrasinda ikamete kendisi icin tabi ki basvuracagiz. Ben o donemde bir ise girecegimi on goruyorum. Kendisine sponsorlugumda bu devlet saglik sigortasindan disim icin ful yardim almis olmam, sponsorlukta bir engel yaratir mi?

 3. Merhaba, aile ikameti ile kalan yabancı, yabancı çalışma izni ile kaldığında bu ikametin 1 sene uzatması hangi ikamet türü üzerinden yapılmalı? Bu arada Türk vatandaşı ile evli olan yabancının geliri asgari ücretten fazla olması zorunlu değildir diye düşünüyorum, haklı mıyım?

  • Merhaba, aile birliği devam ettiği üzere aile ikamet izni olarak uzatılması gerekmektedir. Geliri olan yabancıların eşleri rahatlıkla aile ikamet izni alabilmektedir.

 4. Benim sorum, aile ikamet izni ile kalan yabancı için bir yıl içinde Türkiye’den ayrı kalma süresi nedir?
  Sonrasına ise vatandaşlık başvurusunun onayını beklerken bir yıl içinde Türkiye’den ayrı yaşama süresi nedir?
  Tek bilgim vatandaşlığı aldıktan sonra her yıl için en fazla 6 ay Türkiye dışında ikamet edebilme şansının olduğu.

  • Merhaba, ikamet izinleride yurt dışında kalmayı kısıtlayan bir süre bulunmamaktadır. Ayrıca vatamdaş olduktan sonra da isterse bir daha Türkiye’de hiç yaşamayabilir herhangi kısıtlama söz konusu değildir.

   • Yabancı evlilikte vatandaşlık için Türkiye yaşamak şart mı eşim ile türkiye’de oturum almadan direk onun ülkesine gittik şimdi 4 yil sonra turk vatandaşı olabilir mi Türkiyede yaşamadan

 5. Merhaba oğlum oturma izni almış. İstanbulda kendi evi var. Amma oturma iznini evinin üzerinden mi verdiler bilmiyoruz. Bunu nasıl öğrene bilirim. Teşekkürler.

  • Merhaba, başvuru dosyasında evin tapusu ve tapu devam belgesi eklendiyse oturma izni evin üzerinden alınmıştır, değilse kısa dönem ikamet izni olarak verilmiştir. Öğrenmek için GÖÇ idaresine bir dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 6. oturma izni 12.05.2021 tarihinde dolan türklmenistan uyruklu bakıcımız ist bi firma aracılığı ile randevusunu 31.03.2021 tarihinde aldı sistem 15.04.2021 tarihinerabdevu vermiş fakat sms gelmediği için haberi olmadı 3.06.2021 tarihinde 157den randevusunun geçtiğini öğrendi ve daha önce hazırladığı resim ikametgah sağlık siğortasını eslim etti bugünde red geldiğini öğrendi.ülke dışına çıkmadan sorun çözülebilir mi tşkler

 7. Merhaba annem ayzemi hastası yabancı bir bayan tarafından bakımı yapılıyor fakat yeni almış olduğumuz 6 aylık oturma izni nin iptal edildiği bilgisini aldik bu bayan memleketine dönerken sarp sınır kapısında oturma izninin iptal edildiğini cezası olduğu nu. Görevli memur tarafından öğrendi korkarak tekrar geriye döndü geçiş yapma dı fakat gitmesi gerekiyordu tekrar 2 . Gün sınır kapısına giderek yeni çıkmış izin belgesini ve pasaportunu göstererek hiç bir şey yokmuş gibi ceza ödemeden geçiş yaptı oradaki görevli memur istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz diye bilgi verdi bu kişinin oturma izninin iptal yada geçerlilik durumunu nasıl öğrenebiliriz bilgi verirseniz çok memnun oluruz tekrar dönüş yapma si gerekiyor saygılar

  • Merhaba, 157 yi arayarak ikamet izni ile bize soruduğunuz soruların cevaplarını alabilirsiniz, maalesef ki bizim sorularınızı cevaplayabilecek bir durumumuz bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap