Türk Vatandaşlığı

Emeklilik ve sosyal sigortalılık kavramı günümüzde Türkiye ve farklı ülkelerin uluslararası anlaşmalar ile belirledikleri kriterler ve düzenlemeler çerçevesinde çeşitli uygulamalara sahip kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de sosyal sigortalardan sorumlu kurum olan SGK, geçmişte yurt dışında çalışmış bulunan ve sonradan Türk vatandaşlığına geçen yabancıların yurt dışında ödenen primlerini kabul etmiyordu. Aynı şekilde her iki ülkeden birden emekli olan Türk vatandaşlarının önemli bir kısmının da Türkiye’deki çalışma sürelerinin gerçek dışı olduğu tespit edilmiş ve bu kişilerin emeklilik hakları da iptal edilmiştir. Bu yazımızda sonradan Türk vatandaşı olanların Türkiye’de emekli olması hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Türkiye’de Hiç Çalışmamış Olanların Emekliliği

Sonradan Türk vatandaşı olan ve geçmişte Türkiye’de sigortalı şekilde çalışması bulunmayan kişilerin borçlanmaları 4b kapsamında yapılıyor. 4b kapsamında yapılan borçlanmalar Bağ Kur üzerinden yapılmaktadır. Fakat, bu kişiler eğer geçmişte Türkiye’de bulundukları dönemde en az 1 haftalık sürede SGK’lı olarak işe giriş yapmışlar ise 4a kapsamında emekli olma şansına sahip olabilirler. Ek olarak, borçlanma yaparken 31.12.1999 öncesi süreleri seçer ve borçlanırsanız emekli maaşınızın biraz daha yüksek olma ihtimali yükselecektir. Yeni yapılan düzenleme ile yabancıların Türk vatandaşlığa alınmadan önceki yurt dışında geçirdikleri hizmet sürelerini de borçlanarak, emeklilik hakkı elde edebilmelerinin önü açılmış oluyor. SGK tarafından emekli maaşı kesilmiş kişilerin ise emekli maaşları yeniden bağlanabilecek.

Ev Hanımlarının Emeklilik Hakkı

Türkiye’de aktif çalışması bulunmayan ev hanımları, yurt dışında geçirdikleri bu süreleri borçlanarak Türkiye’de emeklilik şansına sahip olabilmektedir. Sonradan Türk vatandaşlığına geçen ev hanımlarının yurt dışında oturdukları bu süreyi emeklilik için belgelendirmeleri yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Alacakları ikamet belgesinin Türkiye’de noter huzurunda onaylanmış yeminli tercümesi veya yurtdışında bulunan Türk temsilciliklerince akredite edilmiş tercümanlarca yapılmış ve ilgili temsilcilikce onaylanmış tercümesi gereklidir. Ayrıca Çalışma Bakanlığı’nın yurt dışında bulunan temsilciliklerinde ikamet belgesine istinaden düzenlenecek bir belge veya emniyet müdürlüklerinden alınabilecek ülkeye giriş-çıkış çizelgesi ile de belgeleme yapılabilmektedir.

Sonuç olarak sonradan Türk vatandaşı olanlar yurt dışında geçirdikleri hizmet sürelerini göz önüne alarak eksik kalan süreler için Türkiye’de borçlanarak emeklilik hakkına sahip olabilmektedir.

Bu yazımızda sonradan Türk vatandaşlığına geçenlerin emekliliği konusunda bazı detayları iletmeye çalıştık, eğer sorularınız varsa bize yorumlar kısmından ulaştırabilirsiniz.

7 yorum

 1. Selamun aleykum. Ben evlilikden kaynakli TC vatandaşlığı almış Azerbaycan vatandaşıyım. Azerbaycanda 10 sene çalışmışım. Halihazırda TC de yaşadığım için burda emekli olmak istiyorum. Az-da çalıştığım iş günlerimi Türkiyeye taşıyabilirmiyim. Bu konuda fikrinizi ve önerilerinizi bilmek isterdim. Teşekkür ederim

  • Merhaba, evet Azerbaycan da ki çalışma günlerinizi Türkiye’ye taşıyıp emeklilik amacıyla birleştirebilirsiniz.

   • Cevabiniz için teşekkür ederim. Ben SGK yi aradim ve malesef böyle birşeyin mümkün olmadığını söylediler. Belirtdiler ki,TC vatandaşi olmadan önce yurt dışında çalişma günleri taşinmiyor. Eğer çaliştiğiniz zaman TC vatandaşi olup sonradan Türkiyeye dönmus olsaydiniz o zaman mümmkun idi 🤦

 2. Merhaba,

  Eşim belarus vatandaşı aynı zamanda türk vatandaşlığı başvurusunda bulunduk. Vatandaşlığımız çıkmak üzere. Türkiyede halihazırda 5 yıldır sigortası yatırılarak çalışmaktadır. Emekliliği için şimdiden nasıl bir yol izlememiz gerekecektir?

  • Merhaba, yabancı Türk vatandaşı olduktan sonra varsa Belarusta ki çalıştığı günler Türkiye SGK sına eklenir, emeklilik günü olan süreyi doldurduğunda ve yaşıda geldiğinde otomatik olarak emekli olur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap