Merak ettiklerinizi aşağıdaki alandan sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere kısa süre içerisinde yanıt verecektir.

235 yorum

 1. Benim kız arkadaşım Filipinli TR de evlenmek istiyoruz hangi belgeler gerekli birde bu legalize edilmiş bir belgeden bahis ediliyor kız arkadaşım bu belgeyi ülkesindeki yoksa burada mı başvurup alicak teşekkür ederim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba, konu hakkında maalesef ki hizmetimiz bulunmadığı için bilgilerimiz pek güncel değil, yanıltıcı bir cevap vermemek adına lütfen yaşadığınız ilçe belediyesi evlendirme dairesinden gerekli bilgiyi alınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Merhaba ben imam nikâhlı eşim ile 2020 yılında şartlı giriş ile Türkiye giriş yaptık giriş için evlilik için hazırladığımız apostilli evlilik için gerekli belgeleri gösterdik Türkiye giriş yaptık şartlı giriş ilk 10 gun içinde randevu aldık randevu belgelerini verdik pandemi dolaysıyla red edildi başvuru . sonrasinda Gürcistan vatandasi eşim biriyle tartıştı karakola gitti burada eşim oturma izni basvurusu red edildiğini öğrendi ve kamu düzeni bozma ve vize ihlali durumundan deport kararı alındı ama mahkeme verdik . mahkeme kamu düzeni bozma suçu olmadığına karar verdi deport için itiraz red edildi 1 yıldır göç dairesine imza atmaya gidiyor . Gürcistan na gitmeyi düşünüyoruz şimdi evlilik için neler gotirmemiz lazim ve orada ne kadar sürede dönebilir

   • Merhaba, anladığımız kadarı ile halen imzaya gittiğiniz için mahkeme sonuçlanmadı, bu durumda Türkiye’de evlilik yapamazsınız. Fakat mahkeme sonuçlandığında ikamet izni alamama durumunuz var. Bu yüzden bizim önerimiz nikahnızı Gürcistanda yapmanız olacaktır.

 2. Merhabalar, Ben uzun süredir Türkiye’de yaşıyorum fakat TC vatandaşı olmama 2 yıl kadar kaldı.
  Orta okul, Lise ve Üniverste eğitimimi türk okullarında aldım. Size sormak istediğim ise; TC vatandaşı olmadan KPSS sınavına girebiliyor muyum? Girebiliyorsam atana biliyor muyum? Yanıt verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

 3. iyi günler , şuan 4 çalışanım var afganlı bir işçi çalıştırmak için ne yapmalıyım. 5 kişi şartı aranıyormuş 1 tane türk vatandaşı alıp hemen başvuru yapabilir miyim ? yoksa 5 kişi belli bir dönem çalışma zorunluğu var mı ? izni aldıktan sonra oldu ki türk çalışanlar işten çıktı. yerine birisini almak zorunlu mu ?

  • Merhaba, kanunla açık bir şekilde belirtildiği üzere bir yabancı çalıştırmak isteyen işyerlerinin en az 5 sigortalı Türk personel çalıştırıyor olması şartı bulunmaktadır. İlgili yabancının uzatma başvurusu yapılacağı zaman ise son altı içinde 5 sigortalı Türk personelin çalışıyor olması şarttır.

 4. Merhaba,
  Çocuklarım için İran vatandaşı bakıcı alacağım,5 sene yanımızda çalıştıktan sonra Türk vatandaşlığına geçebiliyorumu kendisi acaba?

  • Merhaba, genel olarak Türkiye’de çalışma izni ile 5 yıl ikamet etmiş yabancıların Türk vatandaşlığı için başvuru hakları vardır, değerlendirme sonucu bu şartların sağlayan herkesin Türk vatandaşlığına kabul edileceği gibi kesinlik söz konusu değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   • Merhaba Anneme türkmenistanli bakıcı tutmak istiyorum. Oturma izni temmuz 22 de bitiyor pasaportları eski 15 yıldır türkiyedeler.sgk den Çalışma izni alarak göc idaresinden oturma izninide uzatmak istiyorum. Ne yapmalıyim

    • Merhaba, çalışma iznini veren kurum SGK değil çalışma bakanlığıdır, anneniz 65 yaşın üstündeyse büyük ihtimalle çalışma izni alabilirsiniz. Çalışma izni aynı zamanda oturma izni yerine geçtiği için ayrıca ikamet izni uzatma başvurusu yapmanıza gerek yoktur.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Hello. Can you please tell me how do I apply for a “Work Permits For an Indefinite Period Of Time”? It is impossible to find information on this online it seems. Thank you for your help.

  Merhaba. “Süresiz Çalışma İzni” başvurusunu nasıl yapacağımı söyler misiniz? Görünüşe göre bu çevrimiçi bilgi bulmak imkansız. Yardımın için teşekkürler.

  • Merhaba, evet ikamet izni uzatmalarında alınan süreye binaen harç ve kart ücretleri bulunmaktadır. GÖÇ idaresi web sitesi üzerinden uzatma başvuruları yapılmaktadır, fakat GÖÇ idaresinin onayına tabidir.

 6. Merhaba. Soru cevap kısmınızda 250bin dolar olan yatırım karşılığı vatandaşlık imkanının 400bin dolara çıkması hususunun 13.04.2022 tarihinden itibaren geçerli olduğunu belirtmişsiniz. Fakat söz konusu düzenleme 13 Haziran 2022’de yürürlüğe girecek. Uygulaması hakkında hangi düzenlemeye dayanarak 13 Nisan’dan itibaren geçerli olduğunu belirttiğinizi öğrenebilir miyim rica etsem? Örneğin bu hafta halen değişmemiş yönetmeliğe dayanarak 250bin lira üzerinden başvuru yapılsa hangi rejime tabi olacak? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

 7. Merhaba! sorum şu ki türkiye’de yasal olarak evlenmek istiyorum ama evlenmek istediğim kız için oturma iznim yok ben de yabancıyım ama İkamat iznim var

 8. Merhaba,azeriyim,kızım turkiyede doktor,kızımın sigortasından faydalana bilirmişim,beni ordan buraya, burdan oraya gönderiyorlar,kızımın sağlık sigortasından faydalanmak için ne lazım?2016 dan beri ikamet izniyle oturuyorum,sürekli sagligimla bagli doktorlara gidiyorum,ülkemde emekliliyim yok,sosiyal yardımım yok,raporlu ilac alicak hastalığım yok,ama Türkiyede hastalıklarım var,bu barede bana ne gibi bilgi vere bilirsiniz,teşükkurler

  • Merhaba, kızınızın çalıştığı ilçenin SGK müdürlüğüne gitmesi ve size provizyon belgesi alması gerekmektedir. Akabinde kızınızın SGK sından faydalanıp Türk devlet hastanelerinde tedavi olabilirsiniz.

 9. Merhaba şirket tarafından adıma yetkilendirme yapıldı. İzin iptal etmek istiyorum. Fakat sisteme giriş yaptığımda şirket adına yapılan başvuruları görüntüleyemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

 10. Merhabalar ,Özbekistan vatandaşıyım ve 7 yıldır Türkiyede izinsiz kalıyorum.Şu an evlenmek istiyorum evlilik yapmamın önünde bir engel var mıdır ?

  • Merhaba, kaçak yabancıların evliliği hakkında malesef bir bilgimiz veya hizmetimiz bulunmamaktadır. Fakat öğrendiğimiz kadarı ile bazı danışmanlık firmaları bu konuda hizmet vermektedirler, lütfen google dan bu firmaları araştırın ve güvenilirliği kesin olan ve bunu size sözleşme ile sabitleyen firmaları tespit edin ve onlar iletişime geçin.

  • Merhaba, bu konu hakkında kesin bilgiye sahip değiliz, bazı belediyeler nikah kıymakta bazıları ise kıymamaktadır. Sorunuzun cevabını yaşadığınız ilçenin evlendirme dairesinde bulabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhaba Ben Turkiyede Ogrenciyim Oturum iznim var Ve Turkiyede 750000tl degerinde daire satin aldim suan ailemden annem ve babam oturum izni ala bilirlermi?

  • Merhaba, bu sorunuzun cevabı geçen aya kadar evetti ama maalesef ki GÖÇ idaresi yeni duyurusunda 75 bin dolar altında ki evleri alan yabancılara ikamet izni vermemektedir. Siz bu yeni güncellemeye takılmıyorsunuz ama anne veya babanız ikamet izni alamayabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 12. merhaba,
  özbek vatandasi 45 gunluk vize ihlali yaparak kendi istegi ile idari cezasini ödemeden ama belgeleri imzalayarak cikis yapti. simdi yakin gunlerde yine turkiyeye 2,5 ay sureligine gelmek istiyor. bu idari para cezasini gelmeden once ödemek mumkun mudur? yoksa ulkeye giris yapacagi havaalinda mi yapmak zorunda? turkiyeye gelip kalmasinda bir sorun olur mu?
  cok tesekkurler

  • Merhaba, deport olan yabancı deport süresi dolmadan maalesef hiç bir şekilde Türkiye’ye giriş yapamaz. Deport süresi dolan yabancı ise Türkiye’ye giriş geçmiş cezasını ödeyebilir veya gelmeden Türk konsolosluklarından vize alarak orada da ödemesini yapabilir.

 13. merhaba yabancı uyruklu birini bakıcı olarak çalıştıranakadarki süreçte ne masraf çıkıcak bize bide sgk ödemesi güncen nekadar acaba şimdiden teşekkürler yardımınız için

 14. Merhabalar
  Fas 3yıllık özel Hemşirelik Akademisi 2.sınf öğrencisinin son senesi’ni Türkiyede sağlık kuruluşunda
  staj yapmak istemektedir.Stajını Türkiyede ne şartlarda yapabilir,nereye müracat etmesi gerekmektedir.
  Fastaki okul 3.senesinde devam mecburiyeti yoktur.Online sınav olacaktır.Staj zorunluluğu vardır.
  bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, maalesef ki FAS uyruklu yabancılar için Türkiye’de bir ikamet ve çalışma ve eğitim alanlarında bir kısıtlama söz konusu olduğundan, ilgili kişinin Türkiye’de staj yapması şu an için pek mümkün değildir.

  • Merhabalar. Yabancı uyruklu ve türk vatandaşı aynı tapuya ortak ola bilir mi? En fazla kaç kişi tapuya ortak ola bilir? Ve aynı tapu üzerinden ikamet izni ala bilir mi?

   • Merhaba, bir tapuya bir den fazla kişi ortak olabilir, yabancı uyruklu veya Türk vatandaşı şartı bulunmamaktadır. Tapu üzerinden ikamet alabilmesi için tapunun 75 bin dolarlık kısmına ortak olması gerekmektedir.

     • Merhaba, 18 yaşından küçük çocukları evlatlık olarak alabilirsiniz, ilgili yabancı 18 yaşından küçükse ve sizin nufüsunuza geçerse hem ikamet hem de Türk vatandaşlığı alabilirsiniz.

      Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Ben uturma ızın için başvurdum ama reddedildi. Şuan da kaçak kaldım. Sorun bırısı ile evlılık yapabilirim. Cevap için teşekkürler

 15. İyi geceler ben Fas vatandaşıyım türkiyeye turist olarak geldim burda birisi ile tanıştım evlilik yapmak istiyorum. Fastan getirtdiğim evraklar tamam. Belediye konsolosluktan bir belge istiyor. Konsolosluk o belge için oturum istiyor.göç idaresi Fas uyruklu olanlara oturum vermiyoruz diyor ne yapmamız lazım çok mağduruz

 16. Merhabalar biz Türkmenistan vatandaşıyız benim ikamet izinim var ama erkek arkadaşım kaçak durumda Türkiyede nikah yapabiliyor muyuz

 17. iyi günler,
  Benim size 2 sorum olacak.
  1) Yabancı çalıştırma koşullarını karşılayabilen bir firma olarak, Uluslararası koruma statüsü kimliğine sahip kişilere çalışma izni alabilir miyiz?
  2) Ülkemizde hastanede “turist sağlığı” biriminde muayene olup ameliyat randevusu alan bir kişiye geçici ikamet izni alınabilir mi ?

 18. Merhaba,
  Şu an başka bir firmada çalışan bir yabancı uyruklu arkadaş ile şirketimize katılması için görüşmeler gerçekleştiriyoruz.
  Kendisinin şu an çalıştığı yerden ayrılması durumunda çalışma izni iptal olacakmış. Bizim şirketimize transfer gerçekleştirirken yeni bir çalışma izni için tüm sürece baştan mı başlamak gerekecek? Ve bu süreç ne kadar sürer?
  Teşekkürler

  • Merhaba, yabancının mevcut çalıştığı işvereni izin vermesi durumunda çalışma izni iptal edilmeden yeni iş yerine transfer işlemi yapılabilir. Çalışma izninin iptal olması durumunda, geçerli bir ikamet izni yoksa ilk önce ikamet izni alınması veya yabancının kendi ülkesinden ki Türk büyükelçiliği üzerinden çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

 19. Merhaba,

  Bir yakınımın eşi sgk’lı. Kendileri türk. Eşi’nin annesi makedonyalı. Hastaydı türkiyeye bir kaç gün önce getirdiler. Rahatsızlanınca hastaneye acile götürmüşler. acilden giriş yapmışlar. Ameliyat olmuş devlet hastanesinde. Ama turist statüsünde olduğu için eğitim ve araştırma hastanesinin ciddi bir ödeme talebi olmuş. Bunun çözümü nasıl olur. Ödeyecek durumları yok.

 20. I’m a retired US citizen (73) planning to relocate and live in Eskisehir.
  Can you facilitate my obtaining a short term Residence Permit? (translator, notary, bureaucratic guide, etc.)

 21. merhaba ben kırgız vatandaşıyım türkiyede oturma iznim 7 inci ay 2022 de doluyor pasaportumun süresi 9 uncu ayda doluyor pasaportumu türkiyede yenilemek istiyorum mümkün mü cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar

 22. Iyi gunler ben 4 yildir pakistanlı kacak bir adamla birlikteyim imam nikahi yaptik ama simdi evlenmek istiyoruz. Esimin sadece pasaportu ve kimligi var nasıl evlenebiliriz.

 23. Merhaba,yabancı bir tecrubesiz mühendis ne kadar prime SGK Ödemesi gerek asgari ücrettten cevablarsanız çok sevinirim

  • Merhaba, ilgili yabancıya mühendis olarak çalışma izni alındıysa brüt asgari ücretin 4 katı maaş almak zorundadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 24. Merhaba.

  77 yaşındaki annem ve 45 yaşında engelli kızkardeşim için evde bakım amaçlı bir yabancıyı işe almak istiyorum. İşe almak istediğim kişinin 6 aylık vizesi mevcuttur. Bu kişiyi nasıl işe alabilirim? Kızkardeşim engelli olduğu için onun üzerinden işe alsam SGK primlerinde indirim olur mu? teşekkürler.

  • Merhaba, evet engelli kişi için bakıcı çalıştırabilirsiniz. Engelli olmasından kaynaklı teşvik kapsamında 18 ay boyunca SGK primlerinin %70’ini ödersiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 25. Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvuru sonucunun tarafınıza tebliğ edilebilmesi için başvuru makamina . müracaat etmeniz gerekmektedir … Merhaba bunun icin . Nasil bir yol izleyecegim yani randevumu alip gidilecek yoksa direk cikip gitmemizmi gerekecek hadi gittik diyelim hangi odaya gideceyiz teşekürler simdiden ….

   • Merhaba,
    Alman vatandaşıyım Türkiye’den çıkış yaparken vize cezam vardı param olmadığından ödeyemedim, ama ödeyeceğimi söyledim ödeyeceğine dair bir belge imzalamami istediler
    Dediler Türkiye geldiğinde cezanı ödeyeceksin.
    Şimdi ben Türkiyeye geri gitsem ne yapmam gerek?
    İlk önce vize mi almam gerek?
    TSK

 26. Merhaba, Aile ikametine geçmek için evlendiğimiz kişinin çalışıyor olması gerekiyor mu? Ben İnşaat Mühendisiyim fakat çalışmıyorum. Evleneceğim kişi de çalışmıyor.

  • Merhaba, Türk vatandaşı eşin SGK lı olarak bir yerde çalışmıyor olması durumunda özel ve tam kapsamlı sağlık sigortası yapılması durumunda GÖÇ idaresi aile ikkamet izni vermektedir.

  • Merhabalar. Azerbaycan vatandaşıyım. 69 gün Türkiyede kaldlm. Bir yeni 90 gün kalma hakkımı ne zaman başlata bilirim? Yurtdışında ne kadar süre kalmam gerekiyor ki, yeni 90 günümü kullanıyım?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap