Türk soyluluk belgesi veya diğer adıyla Türk soylu kimliği, Türk vatandaşlığına sahip olmayan ama Türk asıllı olan kişilerin Türkiye’de kolayca çalışma izni almasını sağlayan belgedir. Ayrıca meslek ve sanatlarını Türkiye sınırları içerisinde kolayca icra edebilmelerine olanak tanıyan bir belgedir.

Kimler Türk Soyludur?

Annesi, babası veya daha eski kuşaklardan atalarından birisi Türk vatandaşı ise kişi Türk soylu sayılmaktadır. Ancak bunu Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarından alınmış olan bir evrak ile ispatlamalıdır.

Türk Soylu Belgesine Sahip Olmanın Avantajları

Türk soylu belgesine sahip olan yabancılar, yabancılara yasak olan meslekleri çalışma izni alarak yapabilmekte. Öte yandan Türk soylu belgesine sahip birisi için çalışma izni almak, normal bir yabancı için çalışma izni almaya göre daha kolaydır.

Özetle bu belgeye sahip olanlar aşağıdaki haklara sahiptir:

 • Yabancılara yasak olan meslekleri çalışma izni alarak gerçekleştirebilirler,
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirler,
 • Çalışma izni almak daha kolaydır.

Bu belgeyi alan kişi Türkiye Cumhuriyeti nüfus kaydına kaydedilir.

Türk Soylu Belgesine Sahip Olmak;

Türk vatandaşı olmak demek değildir. Türk vatandaşlığına başvuru hakkı da kazandırmaz. Sadece çalışma izni alırken bazı kriterlerden muafiyet ve yabancılara yasak olan meslekleri icra edebilme yetkinliği sağlar.

Türk Soylu Yabancılara Nasıl Çalışma İzni Alınır?

1981 yılında çıkartılan 2527 sayılı kanun Türkiye’de ikamet eden Türk soylu yabancıların ihtiyaç duyulan meslek ve sanatları serbestçe yapabilmelerine, Kamu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Teşkilatı hariç olmak üzere, özel kuruluş veya işyerlerinde bu meslek ve sanat dallarında çalıştırılabilmelerine olanak sağlamaktadır. 4817 sayılı Kanun çıktıktan sonra 2527 sayılı Kanunda Türk soylu yabancılara çalışma izni verme yetkisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda olduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarından görüş alınması hüküm altına alınmıştır. Kanunla birlikte aynı yıl Kanunun Uygulama Yönetmeliği de çıkartılmıştır.

İlginizi Çekebilir : Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Hangi Uyruklular Türk Soylu Sayılır?

Türk soylu yabancılar ile ilgili en büyük muamma hangi uy­rukluların sayılacağıdır. Çevre ülkelerden ve Balkan­lardan ülkemize gelen Türklerin bu kapsamda çalışma haklarından yararlanmak istedikleri bilinmektedir.

İçişleri Bakanlığınca çok gizli dereceli yönerge çıkartılmıştır. Bu kapsamda gelen çalışma izin başvurularını Çalışma Bakanlığı başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili kuramların görüşlerini alarak ve mevzuata bakarak Türk soylu yabancılar kapsamına girip girmediğine karar verecektir. Uygulamada ağırlıklı olarak Balkan göçmenleri bu statüden yararlanmaktadır.

Genel olarak Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler kayıp tarihinden itibaren yabancı muamelesine tabi tutulur, bu kişiler çalışma hakkı açısından da yabancı sayılırlar. Fakat yurtdışında yaşayan ve bulunduğu ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen Türk vatandaşları için bu hükme bir istisna getirilmiştir. Çifte vatandaşlığı kabul etmeyen devletlerde Türkler Türk vatandaşlığından ayrılmaya zorlanmaktadır. İşte Türk vatandaşlığından ayrılmak iste­memesine rağmen sosyal ve ekonomik sebeplerle bulunduğu ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişileri korumak amacıyla Türk Vatandaşlığı Kanununda değişikliğe gidilmiştir.

Kanunun 28. maddesine göre doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığım kaybedenler ve üçüncü dereceye kadar olan altsoyları, istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Bu haklardan birisi de çalışma hakkıdır. Türk Vatandaşlığı Kanunu sadece kamu görevliliği için sınırlama getirmiş bunun dışında çalışmayı istisnalar arasında saymamıştır. O halde 4817 sayılı kanunun kapsam dışında bıraktığı izin almak suretiyle vatandaşlıktan çıkarılanlar yani mavi kart almaya hak kazananlar çalışma izninden muaftırlar. Aynı zamanda bu Türk soylular yabancılara yasak meslekleri de yapabilirler.

Türk vatandaşlığından bu nedenle çıkan vatandaşların, Türk vatandaşlığı dolayısıyla kazanmış oldukları hakların önemli bir kısmının korunması için mavi kart uygulamasına gidilmiştir. Bu kişilere istemeleri halinde haklarını faydalanırken kullanacakları mavi kart düzenlenir. Mavi kart sahibi vatandaşlar Türkiye’ye geldiklerinde birçok işlem ve hizmet alanlarında Türk vatandaşı gibi muamele görürler. Mavi kart; kişilerin bizzat kendilerinin talebi halinde verilmektedir. Bu belgeyi, yurt dışında; Türk Dış Temsilci­liklerimiz, yurt içinde; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri vermeye yetkilidirler.

105 yorum

 1. Merhaba. ben Iraklım iki yıldır tapu üzerine ikamet almıştım şimdi yenilemek için Türk suylilara müracaat itim annem ve babam türk vatandaşlar ama soyad farklı vatandaş olmam için ne gerekir ?? 5yilmi beklemem lazim veya başka bir çözüm var??

 2. Azerbaycan konsolosluğunu aradığımda Türk soylu belgesini sadece tedavi amacıyla alanlara verebildiklerini çalışma için henüz veremediklerini söylediler. Çalışma amacıyla Azerbaycan konsolosluğunda Türk soylu belgesi alabilen Azerbaycan vatandaşları varmıdır acaba?

  • Merhaba, Türk soylu belgesi Osmanlı İmparatorluğu vatandaşlarının çocuklarına ve onların torunlarına verilen belgedir, ailenizde bu bu kimliği taşıyan birisi yoksa Türk soylu belgesi alamazsınız, ayrıca Türk soyluluk belgesi ile tedavi amaçlı ikamet izninin uzaktan yakından hiç bir alakası bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. Merhaba Turk soyluluk belgem var Ikamet izni harcindan muaftik bu belgeyle. Bu aralar sikinti cikartyorlar boyle bir muafiyet hala varmidir.

    • Merhaba neda, Turk soylu belgesini almak için İl Valiliği ve Nüfüs Müdürlüğüne başvurman gerekiyor. Orda seni yönlendirirlerde. Ama genel olarak çalişma izni için gereken evraklar Nüfüs müdürlüğünün web sitesinde beyan edilmiştir. Orda özellikle önemli olan Yabancıysan Türkiye devletindeki kendi ülkenini konsolosluğundan yazı alcan yazının içeriğini Nüfüs Müdürlüğündeki ilgili departmandan sorcan.

  • Merhaba,
   Türk soylu yabancı doktorum. Türk soylu oturma iznim var ve özel hastanede çalışıyorum. Devlet hastanesinde çalışabilmek için nereye başvurmam gerek? Bakanlıkları aradığımızda kimse telefona çıkmıyor. Ankara’ya Sağlık Bakanlığına gidin diye söylendi fakat kimse emin değil.
   Bilgilendirirseniz sevinirim.
   teşekkürler.

 4. Iyi akşamlar. Türk soylu olduğumuza dair belgeyi Vatandaşı olduğu devletin konsolosluğundan alabileceğimiz yazılmış ancak konsolosluğa gittiğimde icişler bakanlığından alabileceğimi söylediler. Acaba içişleri bakanlığının hangi kurumundan alabiliriz?

  • Türk soylu belgesini vatandaşı olduğun ülkede kayıtlarda Türk olduğunu belirten doğum belgesini ilgili makamlardan alıp adalet bakanlığında onaylatıp Noter onaylı tercümesini yine adalet bakanlığına apostil yaptırıp Türkiye konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Makedonya’da bu şekilde aldım.

 5. Merhaba bu türk soylu olan belgemiz var uzun dönem ikamete de başvurduk uzun yıllar dır Türkiye de ikamet ediyoruz ilk ben TC oldum çocukla af vardı o siralar eşim alamamıştı ama bizim bu 2009 cikartik bu belgeyi ona ondan çalışma alabilir mi Bulgaristan vatandaşımız teşekürler

 6. Merhaba. Yazıyorsuz türk soylu belgesi olan yabancılar, yani sadece türk soylu kimliyi olan yok ve türk soylu belgesi olanlar da mı ala bilir çalışma izni kritersiz? Önceden teşekkürler cevabınız için.

  • Merhaba, Çalışma Bakanlığının tanıdığı kurumlardan alınan veya konsolosluk onaylı Türk soylu belgesi olan yabancılar çalışma izni kriterlerinden muaftırlar.

 7. Öncelikle merhabalar , cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sorum şu türk soylu belge ile atanma şansım varmıdır ? Ya da her hangi bır devlet dairesınde çalışmam mümkün mü , devlet memuru olabiliyormuyum .

  • Merhaba, vatandaşlık için üç şart vardır,

   1- yatırım yoluyla (en az 250 bin dolar)
   2- Evlilik yoluyla (Türk vatandaşı ile 3 yıl evlilik)
   3- İkamet yoluyla ( Çalışma izni ile Türkiye’de 5 yıl ikamet)

 8. Merhabalar. Öncelikle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Türk soyluların mesela 5 türk vatandaşı çalıştırılması gibi kriterlerden muaf olduğunu gösterir kanun veya yönetmelik varmıdır? varsa hangi kanun veya yönetmelik olduğunu yazabilirmisiniz? Teşekkürler

  • Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz, ofislerimiz de saati 100 dolar olmak şartı ile sorularınıza cevap alabilirsiniz.

 9. Merhabalar,

  Azerbaycan vatandaşı bir kişi ”türk soyluluk ” belgesi alırsa , Türkiyede şirket kurdukta 5 türk vatandaşı çalıştırma şartını sağlaması gerekiyormu. Çalışma izni aldıktan sonra sonrakı yıllarda uzatma başvurusu kabul görürmü ? E-ofis tarzı bir işletme olacağından dolayı başlanğıçta işçi çalıştırmaya gerek yok.
  Soruya cevap için önceden teşekkürler.

  • Merhaba, Türk soylu yabancılar şirket kurarlarsa kriterlerden muaf olarak çalışma izni alabilirler fakat uzatma zamanı şirketin ticaret hacmine göre bakanlık karar vermektedir.

 10. Merhaba
  Ben Doğu türkistanlıyım. Şu anda elimde süresiz(uzun dönem) ikamet var. Bu ikamet kapsamında normal Türk vatandaşları gibi çalışma hakkım olduğu söyleniyor. SGK ve Göç İdaresindeki yetkililere danıştığımda konuyla ilgili bilgilerinin olmadığını beyan ettiler. Bir şirkette resmi olarak çalışabilmem için izlemem gereken yollar nelerdir, ne tür evraklar gerekiyor?

  • Merhaba, süresiz ikamet izni sahibi yabancılar tüm kriterlerden bağımsız bir şekilde işveren tarafından çalışma izni alınabilir.

 11. Merhaba, ben Türkiyede tıp fakultesini bitirdim. TUS sınavına girerek Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma hastanesinde asistanlığı kazandım. Şuanda asistan olarak görev yapmaktayım. T.C. vatandaşları gibi 2 aşamalı asli memuriyet sınavına girdim ve geçtim. Fakat bana resmi bir maaş verilmemekte. Bilgi işlemden öğrendiğim kadarıyla benim ikamet tezkeremde ”iş için ikamet etmektedir” ibaresi olmadığı için resmi olarak maaş verilmemekte. Bu sorunu nasıl çözebilirm yardımcı olursanız sevinirm

  • Merhaba, iş için ikamet izni şeklinde bir ikamet izni yoktur, çalıştığınız kurumun size sözleşme yapması ve o sözleşmeye göre maaşınızı ödemesi gerekmektedir.

   • Merhaba iyi günler benim kendi ülkemden aldığım dış işleri bakanlığımızca APOSTİL mühğrlü belgem vardır. Çalışma izinine başvurabilmem için bu yeterlimidir yoksa Türkiye cumhuriyeti içişleri bakanlığınada Türk soylu olduğuma dair başvuru yapmalımıyım

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap