Türk Vatandaşlığı

Güncelleme 12.05.2022

Gayrimenkul yatırımı ile Türk Vatandaşlığı için minimum gayrimenkul değeri 250.000 Dolar’dan 400.000 Dolar’a çıkarıldı.

Ayrıca; yabancı, 500.000$ veya karşılığı tutarındaki dövizi Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu sistemine yatırdığı takdirde Türk Vatandaşlığına başvurabiliyor.

Resmi Gazete Yayını: 400.000 Dolar Vatandaşlık Resmi̇ Gazete

Resmi Gazete‘de yayımlanan karara göre; yabancı uyruklu kişilerin bazı şartları karşılayarak Türk vatandaşlığına kabulündeki yönetmelikte değişikliğe gidildi.

Yabancıların Türk vatandaşı olmak için en çok tercih ettikleri iki yöntem bulunmaktadır;

  • 400 Bin dolara ev almak
  • 500 Bin doları bankaya yatırmak

 

400 Bin Dolar değerinde Gayrimenkul alımı

Kanunun düzenlemeden önceki halinde yabancı yatırımcılar gayrimenkul alırken ödemelerini döviz cinsinden yapabiliyorlardı. Bu şekilde ödeme kur farkından dolayı oluşan problemlerin önüne geçiyordu. Yeni düzenleme ile birlikte;

  • Yabancı parasını döviz olarak bankaya yatıracak,
  • Banka aldığı dövizi Merkez Bankasına satacak
  • Merkez Bankasından gelen Türk Lirası ile de gayrimenkulün ödemesini gerçekleşecek.

Faydaları: Merkez bankasının ucuz döviz toplamasına sebep olacak ve piyasadaki dolara arzın azaltılması sağlanacak.

Zararları: Türkiye’de ki ani kur değişikliğinden dolayı bazı yabancı yatırımcılar mağdur olacaklar. Döviz alış satış arasında makas farkları yüzünden yatırımcının maliyetleri yükselecek.

 

500 Bin Dolar Türk bankalarına mevduat yatırılması

Düzenlemeden önce Türk vatandaşı olmak isteyen yatırımcı bankaya (genellikle Ziraat Bankası) 500.000 USD direk olarak elden veya havale ederek yatırabilmekteydi. Banka yetkilileri açılan bu hesabı BDDK ya bildirdikten sonra BDDK bir hafta içinde ‘uygunluk belgesi’ vererek yabancının Türk vatandaşlığına başvurması için önünü açıyordu. Şimdi ise;

  • Yabancı parasını döviz cinsinden bankaya yatıracak.
  • Banka dövizi Merkez bankasına satacak
  • Türk Lirası olarak 3 yıl çekmeme şartı ile ilgili yabancıya hesap açılacak.

Faydaları: 500.000 USD yi bankaya yatırıp Türk Lirası olarak geri almak istemeyen yabancı gayrimenkul almaya yönelecek. Ekonomiye hiçbir faydası olmayan bu vatandaşlık modeline talep azaltılacak.

Zararları: Türk Lirasının döviz karşısında ki durumu yüzünden gayrimenkul almayı düşünmeyen yabancıların vatandaşlık almaktan vazgeçmelerine sebep olacak. Yabancıların yastık altında tuttukları dövizleri bankacılık sistemine dahil edilemeyecek. Türkiye vatandaşlık programına talep ortalama %20 – %30 civarında azalacak.

 

Vatandaşlık başvurusu nasıl yapılacak?

Türk vatandaşlığı için başvuru yapabilmenin ilk yolu ‘’uygunluk belgesi’’ almaktan geçmektedir. Gayrimenkul alan yabancı Tapu Kadastro genel müdürlüğünden, mevduat hesabı açan yabancı ise Hazine ve Maliye Bakanlığından uygunluk belgesi almaktaydı. Yeni düzenleme bu kurumların ortak bir oluşum oluşturarak tek bir elden uygunluk belgesi vermesini düzenlemektedir.