Oturma İzni

Hakkında idari gözetim kararı bulunan yabancıların yasal olarak Türkiye’de uluslararası koruma başvuru yapmaları mümkündür. Fakat kural olarak idari gözetim altında bir Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan yabancının uluslararası koruma başvurusu yapması hakkında verilen idari gözetim kararını ortadan kaldırmamaktadır. Özellikle yetkililerin kimlik bilgilerinizin veya sağladığınız diğer bilgi ve belgelerin doğruluğuyla alakalı ciddi şüpheleri bulunuyorsa soruşturma sonuçlanana kadar idari gözetiminizin devamına karar verebilirler. Yine aynı şekilde kamu düzenini ve kamu güvenliğini tehdit etme şüphesi taşıyan yabancıların da haklarında bulunan idari gözetim kararları kaldırılmayabilir.

Ancak, bilinmesi gerekiyor ki hakkınızda verilmiş idari gözetim kararına karşı her zaman itiraz yolu açıktır. Bu karara karşı yargı yolunu kullanarak itirazda bulunabilirsiniz. Sulh Ceza Hâkimliği, Türkiye’de idari gözetim kararına karşı yapılan itirazları değerlendirir ve bir sonuca bağlar. Fakat, bu mahkemeye yapacağınız başvuru da yine doğrudan hakkınızdaki idari gözetim kararını kaldırmayacaktır. Buraya yaptığınız başvuru 5 gün içinde değerlendirilerek sonuçlandırılır. Sulh Ceza Hâkimliğinin vereceği karar kesin hüküm doğurur. Nihai karar sonucunda hakkında verilmiş idari gözetim kararını ortaya çıkaran sebeplerin ortadan kalkmasıyla beraber tekrar itiraz hakkınızı kullanabileceğinizi hatırlatalım.

Eğer, Türkiye’de uluslararası korum başvurusu sonucu idari gözetim kararının kaldırılması hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.