Türkiye'de Yaşam

Bilindiği üzere, Türkiye’de yasal olarak bulunma süresini doldurduğu halde, başka bir ifadeyle geçerli ikamet izni veya vize sürelerini aşan yabancıların, bu süreler sonrasında Türkiye’de bulunmaya devam etmeleri halinde vize ihlali yapmış kabul edilmektedirler. Bu durumun sonucunda ihlal edilen süre ve yabancının ülkesi göz önünde bulundurularak yabancıya idari para cezası uygulanır, bu cezaya da vize ihlali cezası adı verilir. Vize ihlali cezaları vize ihlal ofislerinde hesaplanmakta, yine ödemeleri de bu ofislere yapılmaktadır. Yabancıların sınır dışı cezası almamaları için, mutlaka çıkış yaparken vize ihlali cezalarını ödemeleri gerekmektedir. Bu yazımızda vize ihlali cezasının nereye ödeneceği hakkında detaylardan bahsedecek, siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Vize İhlal Ofisi Nedir? Nerelerde Bulunur?

Vize ihlal ofisleri yabancı uyruklu olup vize ihlali yaptığı tespit edilen kişilerin idari para cezalarını hesaplayan ve bu cezaları tahsil eden kuruluştur. Vize ihlal ofisleri genellikle dış hatlar terminalleri olan havalimanlarında bulunur. Vize ihlali cezaları, vizenizin veya ikamet izninizin son geçerlilik tarihinden sonra ihlal yapılan süre miktarına ve vatandaşı olunan ülkeye göre hesaplanmaktadır. Eğer vize ihlali yaptıysanız ve kaçak duruma düştüyseniz, ülkeden çıkış yaparken tarafınıza uygulanan idari para cezasını vize ihlal ofisine ödemeniz gerekiyor. Aksi takdirde, sınır dışı kararıyla karşı karşıya gelmeniz ve Türkiye’ye çeşitli sürelerde giriş yasağı almanız kaçınılmaz hale gelmektedir. Bunun yanı sıra, vize ihlali durumlarında, uzun süreli bir giriş yasağı almamak için mutlaka yasal ve profesyonel bir destek almanızı öneriyoruz.

Sınır Dışı Edilen Yabancı Ne Yapmalıdır?

Sınır dışı edilme konusunun Türkiye’ye giriş yasağı uygulanan yabancılar buna itiraz edebilir. Bunun yanı sıra meşruhatlı vize daveti yoluyla Türkiye’ye tekrar yasal olarak giriş yapabilmek mümkündür.  Şartlı girişle Türkiye’ye giriş yapan yabancıların mutlaka 10 gün içinde bu şartı yerine getirmeleri gerekmektedir. Şartlı girişe başvuracak kişilerin mutlaka yasal olarak belgelendirilebilecek geçerli bir neden göstermeleri ve bu durumu kanıtlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde şartlı giriş başvurularının ret alma ihtimali yükselmektedir. 

Eğer vize ihlali cezası konusunda sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

4 yorum

  1. Yazılar yeteri kadar açıklayıcı.ancak ben şunu öğrenmek istiyorum. 4 ay vize aşımı var ve parası olmadığı için istanbul havalimanında ödeme yapamıyor ve yurt dışı ediliyor.bu para cezasını tayland daki türk elciliğine(konsolosluk işlemleri ) ödeyebilirmiyiz.neticede vize de buradan alınıyor.bahsettiğim kişi taylandlı(nişanlım) ve havaalanında bir çalışan birdahaki gelişinde türkiyeye girişde ödeyebilirsin dedikleri için beni arayıp para istememiş. Durum bu .Bu konuda beni kısaca aydınlatabilirmisiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap