Çalışma İzni

Türkiye’de yabancılara çalışma izni nasıl alınır sorusu yabancının niteliğine, çalışacağı iş yerinin türüne ve Türkiye’nin konjonktürel durumuna göre farklı farklı cevaplara sahiptir. Bu sayfa en güncel bilgiler ışığında bir yabancı için Türkiye’de yabancı çalışma izni nasıl alınır sorunuza cevap verebilecek yeterlilikte hazırlanmıştır.

 

Güncelleme 15.02.2021 :Çalışma Bakanlığı Türkiye’de artan işsizliğe dur demek adına yerine Türk vatandaşı bulunabilecek yabancılara kesinlikle çalışma izni vermemektedir. Çalışma izni nasıl alınır sayfamız altından sorularınızı sorabilirsiniz

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar, eğer yabancı uyruklu personel çalıştırmayı düşünüyorsanız çalışma izni için gerekli müracaatları işveren olarak siz veya yetki verdiğiniz danışmanlık firması aracılığı ile alabilirsiniz.

Türkiye’de yabancı işçilerin ikametine bağlı olarak çalışma izni almak için iki farklı yol vardır;

 • 1. sınıf lisans öğrencileri hariç, en az 6 ay geçerli bir oturma iznine sahip olan yabancılar için, doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, E-Devlet üzerinden online başvuru yapılır.
 • Yabancının geçerli ikamet iznine sahip olmadığı durumlarda ikamet ettiği ülkenin ya da yasal bir ikametinin olduğu başka bir ülkenin Türk Büyükelçiliği veya konsolosluğu üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurular internet üzerinden online olarak yapılır.

Türkiye’den Çalışma İzin Başvurusu

 • 1. sınıf lisans öğrencisi için alınmış eğitim amaçlı ikamet izni hariç olmak üzere, en az 6 aylık alınmış olan oturma iznine sahip yabancılar için yapılan çalışma izni başvurularına yurt içinden çalışma izni başvurusu denir.
 • Oturma izni GÖÇ İDARELERİNDEN temin edilebilir. Online randevu alınır ve randevuda gereken belgeler ibraz edilir. Oturma izninin verilmesinden sonra, çalışma izni almak için gerekli belgeler sunulmalı ve aşağıda açıklanan prosedür izlenmelidir.
 • Türkiye’de yabancı çalışan ve işveren, gerekli belgelerle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çevrim içi olarak başvuruda bulunacaktır. (İlgili başlık altında listelenmiş ve sayfamızda detaylı açıklanmıştır.) Çalışanlar ve işveren tarafından yüklenecek belgeler farklıdır.
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu, yürürlük yönetmeliği ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde belgeleri ve başvuruyu inceler. Başvurunun sonucu çevrim içi olarak bildirir.

Çalışma İzni Nasıl Alınır – Videolu Anlatım

 

 

Türkiye Dışından Çalışma İzni Başvurusu

 • Geçerli bir oturma iznine sahip olmayan yabancı uyruklu kişiler için, ikamet ettikleri ülkeden veya vatandaşlık ülkelerinden bir çalışma izni başvurusunda bulunulabilir. Bununla birlikte, bu başvuru yabancının ikamet ettiği ülkedeki T.C. Konsolosluğu’na ya da vatandaşlık ülkesine (pasaport, çalışma vizesi başvurusu, 1 fotoğraf, iş sözleşmesinin 1 nüshası ile) yapılmalıdır.
 • İşveren, yabancının Başkonsolosluğa başvurusunu takiben 10 gün içinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çevrim içi başvuruda bulunmalıdır. (Yabancı birey ve işveren için hazırlanan tüm belgeler sayfamızda detaylı belirtilmiştir.) Gönderilen tüm belgeler doğru ve eksiksiz ise, sonucun yayınlama süreci yaklaşık 30 gün sürecektir. Başvuran, başvuru onaylandıktan sonra, e-posta yoluyla bilgilendirilir. Çalışma izni verildikten ve çalışma vizesi başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra konsolosluk vize harcı ödenir. Konsolosluk vize harcı ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Çalışma izni nasıl alınır – Yurt dışından başvuru – Videolu anlatım

 

 

Çalışma Bakanlığının 6735 Sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 14 / a maddesinde belirtilen herhangi bir öznel nedenden dolayı başvuruyu reddedebileceğini lütfen unutmayın.

Yabancı işçilerin kısıtlamaları ve gereklilikleri şunlardır;

Çalışma izninin istenildiği iş yerinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan en az beş kişi çalıştırılmalıdır. Çalışma iznini talep eden yabancının şirket ortak ortağı olması halinde, Bakanlığın verdiği bir yıllık çalışma izninin son altı ayı için, Türk vatandaşı olan beş kişinin istihdam edilmesine ilişkin yukarıda belirtilen şart gereklidir. Aynı iş yerinde birden fazla yabancıya çalışma izni talep edilmesi halinde, çalışma izni verilen ilk yabancıyı takiben her yabancı için, Türk vatandaşı olan beş kişinin istihdam şartı ayrı ayrı istenecektir.
İş yerinin ödenmiş sermayesi en az 100.000 TL olmalıdır. – Brüt satış tutarı için en düşük rakam 800.000 TL olmalıdır. Aksi takdirde geçen yıldaki ihracat miktarı en az 250.000 USD olmalıdır.

 

Vakıf ve dernekler

 

Yabancı Vakıf ve Derneklerde Çalışacak Yabancılar İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dernekler ve vakıflar tarafından istihdam edilecek yabancılara ilişkin çalışma izni talepleri, yukarıdaki 2. madde ve Türkiye’de yabancı ülke hava yollarının temsilcilik ajanslarında istihdam edilecek yabancılarla ilgili çalışma izni başvurularına ilişkin değerlendirmelerin yanı sıra eğitim sektörü ve ev hizmetleri sektörü yukarıda madde 1 ve 2 uygulanmayacaktır. Geçici koruma kartı sahibi ve oturma izni sahibi Suriyeli yabancıları çalıştıran vakıf ve dernekler ilgili yabancılara asgari ücretin altında maaş gösteremezler, taban brüt asgari ücrettir. 2021 yılı taban brüt asgari ücreti 3577,50 TL’dir.

 

Yabancı şirket ortakları

 

Yabancı Şirket Ortakları İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Şirket ortağı olan çalışma izni talep eden yabancı şirkette en az% 20 hisse bulundurulmalı ve bu oran en az 40.000 TL’ye karşılık gelmelidir. Daha Detaylı Bilgi İçin : Şirket ortağı yabancıların çalışma izni

 

Turizm işletmeleri

 

Turizm İşletmelerinde Çalışacak Yabancılar İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Tesisleri içinde lisanslı bir masaj salonu bulunduğunu kanıtlayan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış en az dört yıldızlı turizm işletmeleri tarafından kişilerin masör, masöz ve SPA terapistleri, uzmanlık gerektiren meslekler ve meslek sahibi olmaları için talep edilmesi, lisanslı tatil köyleri de değerlendirilecek ve iş yerleri bu kriterleri karşılamayan talepler uygun görülmeyecek.

Eğlence sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından istihdam edilen yabancılar ve uzmanlık ve yeterlilik gerektiren meslekler için turizm-animasyon organizasyonu firmaları için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan en az 10 kişinin bulunması koşuluyla, ayrı bir kota uygulaması yapılmayacaktır. Daha Detaylı Bilgi İçin : Turizm Sektörü İçin Yabancı Personel Çalıştırma Kriterleri

 

Sivil toplum kuruluşları için çalışma izni

 

Sivil Toplum Kuruluşlarında Çalışacak Yabancılar için Çalışma İzni Nasıl Alınır?

  • Yabancı STK’ların kilit personelinin Türk olması durumunda uyruğuna bakılmaksızın 3 yabancı personel kotadan muaf tutulur.
  • Yabancılara verilecek iznin süresi ise STK’nın faaliyet süresini aşmayacak şekilde verilir.
  • AFAD kartlı (geçici koruma altındaki) Suriyeli mülteciler ve oturum izni olan Suriyeli mültecileri çalıştırmak isten STK’lar için istihdam kotası uygulanmamaktadır.

 

Ev hizmetlerinde çalışacak yabancılar için çalışma izni

 

Ev Hizmetlerinde Çalışacak Yabancılar

için çalışma izni nasıl alınır?

 • Evde bakımı yapılmak üzere, 15 yaşından küçük veya 65 yaşından büyük yaşlı olmalıdır.
 • On yaşından büyük, 65 yaşından küçük kişilerin bakımında yabancı çalıştırmak için bakımı yapılacak kişinin sağlık raporu gereklidir.
 • Ağır yatalak hastalar için erkek personellere de çalışma izni alınabilir.
 • Ev de sadece bir yabancı çalışabilir.
 • Ev hizmetlerinde yabancı hizmetçi çalıştıramazsınız.
 • Daha Detaylı Bilgi İçin: Ev Hizmetlerinde Yabancı Bakıcı Çalıştırma

Yabancılar İçin Asgari Ücretler 2021

İşveren tarafından yabancının ödenmesi için beyan edilen maaş tutarı, yabancının konumu ve yeterliliğine uygun bir seviyede olmalıdır. Buna göre, başvuru tarihinden itibaren geçerli olan asgari ücret miktarını dikkate alarak, bir yabancıya ödenecek ücret, en azından aşağıdakilere eşit olmalıdır:

 • Üst düzey yöneticilere, pilotlara, ön izin isteyen mühendis ve mimarlara asgari ücretin 6.5 katı
 • Birim veya şube müdürü ile mühendisler ve mimarlar için asgari ücret miktarının 4 katı
 • Uzmanlık ve yeterlilik gerektiren işlerde çalışacak kişilerin yanı sıra öğretmenlerin asgari ücret tutarının 3 katı
 • Diğer meslekler için istihdam edilecek kişiler için asgari ücret miktarının 1,5 katı
 • Ev hizmetlerinde çalışacak yabancılara asgari ücret düzeyinde

Detaylı bilgi için: Yabancılara Ödenmesi Gereken Taban Ücretler (2021)

Uzatma Başvurularında Çalışma İzni Nasıl Alınır? 

 • Vergi borcunuzun olmaması gerekmektedir. (Şirketler için)
 • SGK borcunuzun olmaması gerekmektedir. (Şirketler için)
 • SGK Prim ödemelerinizin eksiksiz ödenmiş olması gerekmektedir. (Ev Hizmetleri)

Detaylı bilgi için : Yabancı Çalışma İzni Uzatma Şartları

Yabancı çalışma izni nasıl alınır sorunuza cevap bulamadıysanız aşağıdan yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz, elimizden geldiği kadar hızlı ve doğru cevap vermeye çalışacağız.

 

 

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Subscribe
Bildir
guest
371 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Firuz
Firuz
2 gün önce

Merhaba Hocam, ben 4 sendedir Türkiyedeyim. Şubat ayında yüksek lisans psikoloji bölümünden mevzun oldum. Çalışma izini almak istiyorum. Çalışma izini bir psikolog olarak ya da bir işçi olarak alabilir miyim? Eğer alabilirsem işlemi nasıl olur?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
19 saat önce
Reply to  Firuz

Merhaba, çalışma izni almak için öncelikle bir iş bulmanız gerekmektedir, yabancılar kendi adlarına iş veren olmadan çalışma izni alamazlar. Çalışacağınız iş yerine göre ve yapacağınız göreve istinaden Çalışma Bakanlığı onaylar veya reddeder.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Asghar
Asghar
7 gün önce

Merhaba, Türkiye de mimarlik bölümünden mezun olanlar için iş izni alma şartları nelerdır?

trackback

[…] hatırlatmak isteriz ki, bir Türk vatandaşıyla evli bir yabancının çalışacağı firma bazı çalışma izni kriterlerinden muaf tutulmaktadır. Türk vatandaşıyla evli bir yabancı çalıştıracak […]

Murad
Murad
13 gün önce

Merhaba. Muhendis calisma izni basvurusu ne kadar surede sonuclaniyor ?

Medina
Medina
16 gün önce

Merhaba,çalışma izin süre bitince 10 gün içerisinde ülkeden çıkmak lazımmış,giriş ülkeye kaç ayda yapılır?Kırgızstan vatandaşıyım.Bilgi verirmisiniz lütfen

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
19 saat önce
Reply to  Medina

Merhaba, 3 ay sonra tekrar giriş yapılabilmektedir.