Çalışma İzniYabancı çalışma izni uzatma başvuru

Türkiye’de yeni bir çalışma izni alındıktan 1 yıl sonra eğer yabancı aynı yerde çalışmaya devam ediyorsa, uzatma başvurusu yapılmalıdır. 1 yıl uzatıldıktan sonra hâlâ aynı iş yerinde devam ediliyorsa bu sefer 2 yıllık çalışma izni uzatma başvurusu yapılabilir. Ondan sonraki sene ve devamında ise 3’er yıllık uzatma yapılabilir.

Dikkat: Yabancılara ödenmesi gereken taban ücretler yılbaşı itibarı ile değişmiştir, uzatma başvurusu yapılacak yabancı personellerin maaşları burada belirtildiği şekilde güncellenmesi gerekmektedir: Yabancılara Ödenmesi Gereken Ücretler

 

Not: Uzatma başvurusu, ilk başvuruda olduğu gibi işveren tarafından veya vekâlet verdiği danışmanlık firması tarafından yapılmalıdır. Yabancılar, kendilerine çalışma izni alamaz ve uzatamazlar (istisnalar hariç).

Çalışma İzni Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk alınan çalışma izninin bitimine 60 gün kala eğer hâlâ aynı yabancı personel ile çalışmak isteniyorsa çalışma izni uzatma başvurusunda bulunulmalıdır. Çalışma izni süresi bittikten sonra yapılan uzatma başvuruları Bakanlık tarafından dikkate alınmamaktadır. Eğer başvuru kaçırıldıysa yeni çalışma izni başvurusunda bulunulabilir. Ancak bu başvuru yeni olduğu için süresi 1 yıllık olacaktır.

Uzatma Başvurusunda Şirketin Uygun Olması Gereken Şartlar

 • Geçmiş 1 yıllık süreçte şirketin her yabancıya karşılık 5 Türk vatandaşı çalıştırıyor olması,
 • Uzatma başvurusu yapılırken de mevcutta 5 sigortalı Türk vatandaşı çalışıyor olması
 • Yabancının maaşının eksiksiz ve banka üzerinden ödenmiş olması,
 • Yabancının SGK ödemelerinin tam ödenmiş olması ve borcunun bulunmaması,
 • Şirketin vergi borcunun bulunmaması,

Gerekmektedir.

Uzatma Başvurusunda Yabancının Uygun Olması Gereken Şartlar

 • Yabancının çalıştığı görev unvanına göre şirketin faaliyet ve ciro yapmış olması (Örneğin yabancı satış görevlisi ise şirketin o yıl yurt dışı satışlarının oluşmuş olması gerekmektedir.),
 • Kişinin 1 yıl içerisinde toplam 6 aydan fazla Türkiye dışında bulunmaması,
 • Yabancının çalışma izni ile kaldığı süre boyunca suça karışmamış olması

Gerekmektedir.

Diğer Şartlar

 • Yabancının yaptığı görevi yapabilecek Türk vatandaşlarının çoğalmamış olması (Örneğin yabancı bir İngilizce öğretmeni ise İŞKUR’da İngilizce öğretmeni olarak iş arayan Türk vatandaşları artmışsa, Türk personel çalıştırmanız istenir.),
 • Çalışma izni uzatma başvurusu, mevcut iznin bitimine 59 gün kalınca yapılabilir. Her halükarda mevcut izin bitmeden yapılması(Başvuru zamanında yapılmazsa, yabancı kendi ülkesine gönderilmeli ve tekrar konsolosluk üzerinden yeni başvuru yapılması gerekir.),

Gerekmektedir.

Çalışma İzni Uzatma Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Başvuru dilekçesi,
 • Elektronik ortamda doldurulan uzatma başvuru formu,
 • Pasaport fotokopisi,
 • Eski çalışma izni belgesi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi (En son sermaye yapısı ve ortak sayısı)
 • Vergi dairesi veya SMM tarafından onaylı kar-zarar, bilanço tablosu

Çalışma İzni Uzatma Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Uzatma başvuruları, mevcut çalışma izninin bitimine 60 gün kala yapılabilir. Son 60 gün içinde yapabiliyorsunuz demek daha doğru bir ifade olacaktır. Eğer uzatma başvurusunu zamanında yapmazsanız ve mevcut çalışma izni biterse, yabancı ülkeyi terk etmek zorundadır. Ülkeyi terk etmediği takdirde kaçak olarak kalacak ve yakalandığında deport işlemi gerçekleşecektir. Uzatma başvurusunu kaçırıp, yine de aynı yabancı personeli çalıştırmak istiyorsanız, yabancının Türkiye’yi terk etmesi, ardından yeni çalışma izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Sektörlere Göre Çalışma İzni Uzatma Başvurusu

Ev Hizmetleri

Ev hizmetlerinde çalışan yabancı personelin çalışma izni uzatma başvurusu yapılırken aşağıdaki şartlara uygun olunması gerekmektedir.

 • Yabancı yaşlı bakımda çalışıyorsa, bakımı yapılan kişi sağ olmalıdır.
 • Yabancı çocuk bakımda çalışıyorsa, bakımı yapılan çocuğun 15 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.
 • Yabancının SGK ödemelerinin düzenli olarak yapılmış olması gerekmektedir.
 • Yabancı çalışma izni ile Türkiye’de ikamet ederken herhangi bir suça karışmamış olması gerekmektedir.

Özel Eğitim Kurumları

Özel eğitim kurumlarında çalışan yabancı personel için uzatma başvurusu yapılmadan önce aşağıdaki şartlar dikkate alınmalıdır.

 • Yapılan ilk başvurudaki öğrenci, eğitmen ve yabancı sayısında dengenin bozulmamış olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni uzatılacak yabancının/ların unvanı halkla ilişkiler, misafir ilişkileri vb. ise başvurunun onaylanması için kurumdaki öğrenci sayısında ilk başvuruya göre artış olmalıdır.
 • Geçmiş yılda 1 yabancı için 5 sigortalı Türk personelin çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Yabancı personelin maaşının banka üzerinden ve eksiksiz yatırılıyor olması gerekmektedir.
 • Yabancının SGK ödemeleri yapılmış olmalı ve borç bulunmamalıdır.
 • Kurumun vergi borcu bulunmamalıdır.
 • Yabancının, son 1 yıl içerisinde toplamda 6 aydan fazla Türkiye dışında bulunmaması gerekmektedir.
 • Yabancı çalışma izni ile ikamet ederken herhangi bir suça karışmamış olmalıdır.
 • Çalışma izni uzatma başvurusu yapılırken 1 yabancı için 5 Türk personelin çalışıyor olması zorunludur.

Yabancı Sivil Toplum Kuruluşları

 • Yabancı STK’lar da faaliyet belgesinin süresinin 6 aydan az olmaması,
 • Çalışma izni başvurusu yapacak STK’lar da Türk veya yabancı fark etmeksizin terör örgütü sabıkalısı veya sempatizanı çalışmamış olması,
 • Yabancı STK için İçişleri Bakanlık’ı veya MIT tarafından olumsuz görüş verilmemiş olması

Gerekmektedir.

Not: Çalışma izni ilk başvurularında 1 yıllık olarak verilir. 1 yılın sonunda 2 yıllık uzatma yapabilme hakkınız vardır. 2 yılın sonunda 3 yıllık uzatma yapılabilir.

142 yorum

 1. Merhaba yabancı bakıcı çalışanımın çalışma izni 26/02/2021 de doluyor çalışma iznini uzatma başvurusunda, ilk başvurudaki belgelerin aynısı mı hazırlamam gerekiyor.

 2. Merhaba yabancı çalışanımın çalışma izni 26/02/2021 de doluyor çalışma iznini uzatma başvurusunda, ilk başvurudaki belgelerin aynısı mı hazırlamam gerekiyor.

  • İnci hanım merhabalar , bizde sizler gibi aynı durumdayız sorduğunuz soruya bir cevap verilmemiş ama siz farklı kanallardan bu sorunun cevabını aldıysanız bizimlede paylaşabilirmisiniz? şimdiden çok teşekkür ederiz

 3. Merhabalar
  Çalışma izni onaylanmış olan bir personelimiz var. İşyeri değişikliği yapmak istediği için başka bir işyerinde de başvurusu bulunmaktadır. Başvurusu hala değerlendirme aşamasında olduğu için bizim firmamızda uzatma başvurusu yapılamıyor. Uzatma izni yapamadığımız için ve diğer iznin sonucu gelmediği için firmamızdaki çalışma tarihi dolduğunda sgk bildirimi için ne gibi bir yol izlemeliyiz. Çıkış bildirimini mi yapmamız lazım? Diğer firmadaki başvuru sonuçlanmadığı için bizdeki izni de bitmiş mi sayılacaktır. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba, yeni işyerindeki başvurusu çalışma izni üzerinden yapılmış ise yeni başvurusu sonuçlandığında sizin SGK çıkışı yapmanız gerekir. Onaylanmadan SGK çıkışı yaparsanız Bakanlık tarafından yeni başvurusu kabul edilmez.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 4. Merhaba,

  Geçici koruma statüsünde olan bir yabancı personel için, çalışma izni uzatma başvurusu yapılır mı?

  ** Suriye uyruklu

 5. Merhaba benim çalışma izni sürem ocak 1 2021 de sona erecek olup 2 yıllık başvuruda bulunacak şirketim yalnız pasaport süremin dolmasına 8 ay kaldı sizce bir sorun oluşur mu 2 yıl için?Pandemi sürecinden dolayı ülkeme gidemedim pasaport süresini uzatmak için..teşekkürler şimdiden verdiğiniz bilgiler için

 6. Sigorta primlerim eksik ödendiĝi için sirkete haklı fesih ihtarı gönderdim.Çalışma iznim işveren tarafından iptal edildiĝinde ne yapmalıym.Başka şirkete nasıl başvurabilirim çalışabilmek için?

  • Merhaba, geçerli bir ikamet izniniz yoksa çalışma izniniz iptal edildikten sonra 10 gün içinde ikamet iznine başvurmanız gerekmektedir, ikametinizi aldıktan sonra yeni şirkette çalışma izni için başvuru yapılabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Merhaba.calisanin iznini uzatmak için başvuru yaptım fakat işveren x kişi ve adresi kayıtlı fakat çalışacağı kişi y kişisinin yanı ve adresi farklı.uzatma başvurusu yaparken x in adresini yazdım yanlışlıkla.bir problem olur mu.ya da dönüş olur ve adresi düzeltebilir miyim.süreyi aşmadan başvurdum.

  • Merhaba, hatalı başvurular için çalışma bakanlığı eksik evrak talebinde bulunacaktır, düzeltmeyi o zaman yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap