Çalışma İzniYabancı İşçilerin Türkiye'de SGK girişi nasıl yapılır?
GÜNCELLEME: Çalışma izninin tebliğ tarihi ile izin tarihinin farklı olması durumunda, işe giriş bildirgesi 45 gün içinde SGK’ya iletilirse, bildirge yasal sürede verilmiş kabul ediliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte 45 günlük bildirge süresi 30 gün olarak güncellendi.

Daha önceki yazılarımızda yabancıların Türkiye’yi yatırım ve iş için tercih etmelerinin nedenlerinden detaylı şekilde bahsetmiştik. Türkiye’de yasal olarak çalışmak isteyen kişilerin geçerli bir çalışma izni sahibi olmaları yasal bir zorunluluktur. 6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanunu’na göre bir yabancı Türkiye’de çalışma izni bulunmadan yasal olarak çalışamaz. Yine bu çalışanların SGK girişlerinin yapılması da zorunludur. Çalışma izni almış yabancının SGK girişlerinin doğru şekilde yapılabilmesi için bazı yasal prosedürler de mevcuttur. Bu yazımızda yabancı işçilerin SGK girişleri yapılırken bilinmesi gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz.

İşe Giriş Bildirimi Süreleri

Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası anlaşmalarda aksi belirtilmedikçe, Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlayacak yabancıların öncelikle geçerli bir çalışma izni almaları gerekiyor. Belirli mücbir nedenlere bağlı olarak, çalışmaya başlamadan önce ilgili makama bilgi vermek koşuluyla, çalışma süresi bir ayı geçmemek ve bakanlık onayı alınmak suretiyle çalışma izni işe başladıktan sonra da verilebilmektedir. Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içinde, çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde, eğer sigortalı işe giriş bildirgesi SGK’ya iletilirse, bildirge yasal sürede verilmiş kabul edilir. Bu 30 gün süre içinde bildirgenin eksiksiz verilmesi halinde işe giriş tarihiyle bildirge tarihinin aynı olması şartı aranmayacaktır. Süresinde yapılmayan işe giriş bildirimleri için idari para cezası uygulanmaktadır.

Yabancılar için Asgari Ücretler

Öncelikle, yabancıların Türkiye’de yasal olarak çalışacakları iş kolları ve pozisyonlara göre asgari ücretlerin değişiklik gösterdiğini hatırlatalım. 2022 yılı Temmuz ayı itibariyle Türkiye’de uygulanan asgari ücret brüt 6.471,00 TL ve net 5.500,00 TL şeklindedir. Örnek verirsek, ihracat, satış ve pazarlama departmanlarında çalışanlar için asgari ücretin 1.5 katı, mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı, üst düzey yöneticiler ve pilotlar için 6.5 katı şeklinde ücretler belirlenmiştir. SGK bildirimlerinde bu meslekler için asgari seviyelerden daha az ücret bildirimi yapılamamaktadır. Yabancılar için asgari ücretler yazımızdan bu konuda tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Eğer yabancı işçilerin Türkiye’de SGK girişleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

29 yorum

 1. merhaba azerbeycan vatandaşı arkadaşım var oturma izni var calışma izni almazsak sınır dışı edilecekmiş .nasıl çalışan olarak gösterebiliriz .

  • Merhaba, işyerinizde bir yabancı çalıştırmak için ödenmiş sermayenizin 100 Bin TL ve üzeri olması ayrıca 5 sigortalı Türk çalışanınız olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamanız durumunda çalışma bakanlığına ilgili yabancı için çalışma izni başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 2. Sizin forum tesadüften buldum, umarım benim konu ile fikir verebilirsiniz. Yabancıyım, uzun zamandır Türkiye’de yaşıyorum. Oturma iznim var. Geçen sene vatandaşlık için başvuru yaptım. Biliyorsunuz ki, belgeler çok dikkatli incelleniyor ve her ufak sebeb ile red kararı olabilir. Bugün e-devlet üzerinde eşimden yararlandığını SGK bakarken garip bir not gördüm ve bilen birilerinin fikiri öğrenmek istedim. 2019 yılında 1 günlük sigortalı ve çalıştığım gibi gözüküyor. Sigorta yapan şirket ismi araştırdım, hiç duymadım. Mesleğim “fuar görevlisi” diye gözüküyor. Böyle bir işe gitmedim, tek günlük bile. 04.04.2019 giriş ve aynı tarihte 04.04.2019 çıkış gözüküyor. Yabancı olduğum için çalışma izni olmadan çalışmam yasak, bunu çok iyi biliyordum bu yüzden sadece internet üzerine çalışıyorum memlekette olan aile şirketim ile. Yani Türkiye’de herhangi yasa dışı gelirim yok. Şuan şoktayım ve benim vatandaşlık başvuru bu yanlışlık olumsuz etkileyebilir diye düşünüyorum.
  Sizden öğrenmek istediğim: acaba bu yanlış düzelten belgesi iptal edebilir miyim? Başıma aynı problem geldi Vodafone ile, adıma 5 adet hat açılmış benim kimlik no kullanıp. Bu durumda da ya yanlış kimlik no girildi ve benim bilgileri üzerine sigorta yapıldı, ya birisi kötü amaçla başka birisi çalıştırıp beni çalışan gibi gösterdi. Sebebi gerçekten bilmiyorum ve panik yaşıyorum şuan.
  Yardımcı olursanız çok sevinim. Çok teşekkür ederim

 3. İYİ ÇALIŞMALAR EV HİZMETLERİNDE YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORUZ. ÇALIŞMA İZNİ 2023 EYLÜL AYINDA BİTECEK .ÇALIŞMA İZNİ SÜRESİ BİTMEDEN ÇALIŞMA İZNİNİ 17.03.2021DE İPTALİ Nİ YAPTIK SGK YABANCI İŞÇİNİN ÇIKIŞINI NASIL YAPACAĞIMIZ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ.

 4. Merhabalar,
  Azerbeycan uyruklu bi personel şirketimizde çalışmaya başlayacak. İşe giriş bildirgesinde sigorta kodu 12 mi yoksa 0 (tüm sigorta kolları) seçilmeli. Teşekkürler.

 5. Merhaba,
  Yabancı çalışan için yaptığımız çalışma izni bir ay önce onaylandı. Ancak yabancı çalışan ülkeye bir ay sonra giriş yaptı. Sgk girişini Türkiye’ye geldiği tarih mi yapmalıyız veya onaylandığı tarih mi olmalıdır?

  Teşekkürler.

 6. Merhaba.

  Yabancı çalıştırma izni alınmış bir yabancının SGK primleri, Gelir vergisi ve Damga vergisi kesintilerinin hesaplanmasında ve bunların bildiriminde Türk vatandaşlarından herhangi bir farkı yoktur dimi ?

 7. Merhaba.
  Türkmenistan uyruklu Türkiye de oturma izni olan biri için çalışma izni başvurusunda bulunduk ve bugün tarihli 22/02/2022 izin çıktığına dair onay maili geldi ve harçları da ödedik. Yabancının işe girişini bugünden itibaren 30 gün içerisinde yapmamız gerektiğini biliyorum. Doğru mudur ? Eğer öyle ise SGK dan bugün tarihli işe giriş yapmaya çalıştığımda “idari para cezası” uyarısı almaktayım. Uyarı genel midir ? Dikkate almamalımıyım ? Veya ne yapmalıyım ?

 8. Merhaba. Ben yüksek tekstil mühendisiyim ve türk vatandaşi ile evliyim. Bu durumda benim ya da beni ile alacak olan firmanın çalışma izni almasına gerek var mı. Sgk girişim nasıl yapılıyor bilgi verirmisiniz

 9. Merhaba,
  Ben çalışanımın çalışma kartı geldikten sonraki 3 gün içinde sigprtaya gerekli belgeleri gönderdim ama sistemde ceza gözüküyor. Sigortayı arıyorm ama cevap alamadım. Burda esas alınan tarih kartın üstündeki izin veriliş tarihi mi? Eğer öyleyse sigortayı kart gelmeden mi başlatmam gerekirdi? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba, yurt içinde yapılmış ve çalışma izni onaylanmış yabancının 30 gün içinde SGK girişi yapılması gerekmektedir. Sürenin aşılması durumunda SGK yarım asgari ücret ceza kesmektedir.

   • İyi günler İranlı bir arkadaşım Türkiye de 6 aylık oturum izni aldı bu süreçte bir yerde sigorta lı çalışabilir mi ? Türkiye yaşamak istiyor çalışma iznini kendi para ilemi satın alacak ? Yada çalıştığı iş yeri onu SSK yapmanı yeterlimi ?

    • Merhaba, yabancıları çalıştırmak isteyen firmalar Çalışma Bakanlığına başvuru yapmak ve yabancıya çalışma izni almak zorundadır. 6 aylık alınmış ikamet izni ile çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. MERHABA KOLAY GELSİN. YABANCININ ÇALIŞMA İZİN TARİHİ 08.10.2020 TARİHİNDE SONA ERMİŞ FAKAT İŞVEREN TARAFINDAN SİGORTA DÜŞÜMÜ YAPILMAMIŞ. 02.08.2021 TARİHİNE KADAR SİGORTALI GÖZÜKMEYE DEVAM ETMİŞ. İŞVERENE KARŞI HANGİ İŞLEMLERİN YAPILMASI GEREKİYOR. AYRICA ÇALIŞMA İZNİ OLMADAN ÇALIŞMIŞ GÖZÜKTÜĞÜ İÇİNDE YABANCIYI DEPORT ETME RİSKİ VAR.

  • Merhaba, SGK ile görüşüp çalışma izninin düştüğünü ve uzatılmadığını belirten belgeler ile başvuru yapmanızı öneririz. SGK sı devam ettiği için yabancının sınırdışı edilme riski bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. merhabalar kolay gelsin . Lokanta ve kafeterya olarak faaliyetde bulunulan şirketimde ırak uyruklu birine çalışma izni almak istiyoruz fakat tüm şartları taşımamıza rahmen bakanlık 9-a bendi gerekçe göstererek red ediyor . ikamet süresi var şirket türk personel sayımız var şirket borç yok sermaye ödenmiş herşey tamam ama red geliyor. red olmaması için sizce hangi iş ve görev tanımında çalışmalı brüt ücret de asgari ücretin 1,5 katı olarak bildirildi.

  • Merhaba, ilgili yabancı sizin için önemliyse, maaşını asgari ücretin 3 katı gösterip yönetici pozisyonunda göstererek tekrar çalışma izni başvurunda bulunmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 12. Meraba benim calisma iznim vardi iş veren degisti ,eski iş veren sigortadan cikiş yapti yeni iş veren da girişimi yapti ama hala eski iski iş veren gozukyo ve 6 aydir sigorta parasi cikmyo bu durunda ne yapmam gerekyo yardimci olabirirmisiniz?

  • Merhaba, eski iş vereniniz çalışma izninizi iptal etmiş ama sigorta çıkışınızı yapmamış görünüyor, eski iş yeri sahibinizi uyarmanız ve SGK dan çıkışını yaptırmanız gerekmektedir.

 13. Geçici koruma kapsamında olan biri için çalışma izni başvurusunda izin başlangıç tarihi 27/06/2021 mail olarak bildirim tarihi 02/08/2021 (harc ödemesi ile aynı tarih). İlgili kişinin işe girişini hangi tarihe yapacağız yada yapabiliriz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap