Çalışma İzniYabancı İşçilerin Türkiye'de SGK girişi nasıl yapılır?
GÜNCELLEME: Çalışma izninin tebliğ tarihi ile izin tarihinin farklı olması durumunda, işe giriş bildirgesi 45 gün içinde SGK’ya iletilirse, bildirge yasal sürede verilmiş kabul ediliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte 45 günlük bildirge süresi 30 gün olarak güncellendi.

Daha önceki yazılarımızda yabancıların Türkiye’yi yatırım ve iş için tercih etmelerinin nedenlerinden detaylı şekilde bahsetmiştik. Türkiye’de yasal olarak çalışmak isteyen kişilerin geçerli bir çalışma izni sahibi olmaları yasal bir zorunluluktur. 6735 sayılı Uluslararası İş gücü Kanunu’na göre bir yabancı Türkiye’de çalışma izni bulunmadan yasal olarak çalışamaz. Yine bu çalışanların SGK girişlerinin yapılması da zorunludur. Çalışma izni almış yabancının SGK girişlerinin doğru şekilde yapılabilmesi için bazı yasal prosedürler de mevcuttur. Bu yazımızda yabancı işçilerin SGK girişleri yapılırken bilinmesi gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz.

İşe Giriş Bildirimi Süreleri

Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası anlaşmalarda aksi belirtilmedikçe, Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlayacak yabancıların öncelikle geçerli bir çalışma izni almaları gerekiyor. Belirli mücbir nedenlere bağlı olarak, çalışmaya başlamadan önce ilgili makama bilgi vermek koşuluyla, çalışma süresi bir ayı geçmemek ve bakanlık onayı alınmak suretiyle çalışma izni işe başladıktan sonra da verilebilmektedir. Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içinde, çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde, eğer sigortalı işe giriş bildirgesi SGK’ya iletilirse, bildirge yasal sürede verilmiş kabul edilir. Bu 30 gün süre içinde bildirgenin eksiksiz verilmesi halinde işe giriş tarihiyle bildirge tarihinin aynı olması şartı aranmayacaktır. Süresinde yapılmayan işe giriş bildirimleri için idari para cezası uygulanmaktadır.

Yabancılar için Asgari Ücretler

Öncelikle, yabancıların Türkiye’de yasal olarak çalışacakları iş kolları ve pozisyonlara göre asgari ücretlerin değişiklik gösterdiğini hatırlatalım. 2021 yılı itibariyle Türkiye’de uygulanan asgari ücret brüt 3.577,50 TL ve net 2.825,90 TL şeklindedir. Örnek verirsek, ihracat, satış ve pazarlama departmanlarında çalışanlar için asgari ücretin 1.5 katı, mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı, üst düzey yöneticiler ve pilotlar için 6.5 katı şeklinde ücretler belirlenmiştir. SGK bildirimlerinde bu meslekler için asgari seviyelerden daha az ücret bildirimi yapılamamaktadır. Yabancılar için asgari ücretler yazımızdan bu konuda tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Eğer yabancı işçilerin Türkiye’de SGK girişleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
6 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet aslan
Mehmet aslan
15 gün önce

merhabalar kolay gelsin . Lokanta ve kafeterya olarak faaliyetde bulunulan şirketimde ırak uyruklu birine çalışma izni almak istiyoruz fakat tüm şartları taşımamıza rahmen bakanlık 9-a bendi gerekçe göstererek red ediyor . ikamet süresi var şirket türk personel sayımız var şirket borç yok sermaye ödenmiş herşey tamam ama red geliyor. red olmaması için sizce hangi iş ve görev tanımında çalışmalı brüt ücret de asgari ücretin 1,5 katı olarak bildirildi.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
14 gün önce
Yanıtla  Mehmet aslan

Merhaba, ilgili yabancı sizin için önemliyse, maaşını asgari ücretin 3 katı gösterip yönetici pozisyonunda göstererek tekrar çalışma izni başvurunda bulunmanızı öneririz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Lilya
Lilya
1 ay önce

Meraba benim calisma iznim vardi iş veren degisti ,eski iş veren sigortadan cikiş yapti yeni iş veren da girişimi yapti ama hala eski iski iş veren gozukyo ve 6 aydir sigorta parasi cikmyo bu durunda ne yapmam gerekyo yardimci olabirirmisiniz?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce
Yanıtla  Lilya

Merhaba, eski iş vereniniz çalışma izninizi iptal etmiş ama sigorta çıkışınızı yapmamış görünüyor, eski iş yeri sahibinizi uyarmanız ve SGK dan çıkışını yaptırmanız gerekmektedir.

H.AY
H.AY
1 ay önce

Geçici koruma kapsamında olan biri için çalışma izni başvurusunda izin başlangıç tarihi 27/06/2021 mail olarak bildirim tarihi 02/08/2021 (harc ödemesi ile aynı tarih). İlgili kişinin işe girişini hangi tarihe yapacağız yada yapabiliriz.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 ay önce
Yanıtla  H.AY

Merhaba, başvurununun onay maili geldiğinde yabancının SGK girişini yapmalısınız.