Yabancı Öğretmen çalıştırma şartları

19.02.2022: Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yabancı öğretmenler için bir dizi değişiklik yapıldı. Çalışma izinleri uzatma onayıyla ilgili maddede yer alan “Haziran ayı içerisinde başvuru şartı yürürlükten kalktı. Yani artık yabancı öğretmenler toplu olarak çalışma izni başvurusu yapmayacak.

Ayrıca değişliklerden bir diğeriyle de “Görevinden ayrılanlara bir yıl süreyle kurumlarda görev verilmez” ifadesi yürürlükten kaldırıldı. Yabancı öğretmenler işten ayrılmaları durumunda bir sene öğretmenli yapamıyordu.

Uzmanlık ve ustalık gerektiren meslekler kapsamında sayılan yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı 6.471,00 TL x 3 = 19.413,00 TL TL şeklinde güncellenmiştir. 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel eğitim kurumlarında çalışacak yabancılara çalışma izni verilmesine bir takım düzenlemeler getirdi. Buna göre;

 • Özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmayacak yabancılara izin verilirken kurumun öğrenci sayısı ve Türk personel sayısı göz önünde bulundurulacak, öğrenci sayısı az olan kurumlarda halka ilişkiler elemanımisafir ilişkileri personeli vb. gibi unvanlarla alınan çalışma izinlerine kısıtlama getirebilecek.
 • Özel eğitim kurumlarının yurt dışında şubesi bulunması ve yabancı öğrencisi olması durumunda ise yukarıdaki kısıtlama kolaylaştırılacak.
 • Yabancıların yapacakları görev başvuru gerekçesine özet olarak yazılacak ayrıca bir dilekçe ile kapsamlı bir şekilde yapacağı görev bakanlığa bildirilecek.
 • MEB’den ön izin almış öğretmenler için çalışma izni kriterlerinde değişiklik olmamıştır.

Yabancı uyruklu eleman sayısı, dolu öğretim elemanı kadro sayısının yüzde 2’sini geçemeyecek. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kuramları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılacak.

 

Düzenleme :* Ek belge başvurunuzun incelenmesi sonucunda; söz konusu yabancıyı kurumunuzda halkla ilişkiler elemanı olarak görevlendirmek istediğiniz belirtilmiştir. Söz konusu yabancıyı çalıştırma gerekçesi olarak belirtilen durumdan yola çıkarak, kaç tane Türk vatandaşı çalışanın(eğitmen ve diğer çalışanlar olarak listelenmesi) bulunduğu ve söz konusu yabancının iş tanımının tam olarak açıklandığı dilekçenizin sisteme taranması halinde işlemleriniz devam edebilecektir. (Kurumunuz tarafından bakanlığımıza ilerde yapacağınız her başvurunuzla ilgili olarak (MEB’den ön izin alabildiğiniz başvurular hariç) öğrenci sayınız, eğitmen sayınız ve çalışma izin talebinde bulunacağınız yabancının istihdamına ilişkin gerekçenin ve iş tanımının daha ayrıntılı bir şekilde belirtildiği dilekçenin sisteme taranması gerekmektedir.)

 

Özel eğitim kurumlarında görev yapacak yabancı öğretmen için Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan alınan denklik belgesi ve ön izin belgesi (mesleki yeterlilik belgesi) zorunludur.

 

Yabancı öğretmen istihdam edecek kurumlar için de “kurum açma ve öğretime başlama izni” ve “ruhsatname” gereklidir.

İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir. 

Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır. 

Ata Kurumsal Danışmanlık, yaklaşık dokuz yıldır yabancı çalışma izinleri konusunda hizmet veren uzman bir firmadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir.

Lütfen referanslarımızı inceleyin; https://atakurumsal.com/referanslar/

 

Ata Kurumsal Danışmanlık Müşterilerine Aşağıdaki Hizmeti Paket Olarak Verir;

 • YABANCI PERSONEL İÇİN İZİN ALIP ALAMAYACAĞINIZI KONTROL EDER
 • SİZE EN UYGUN BAŞVURU YÖNTEMİNİ BELİRLER
 • HAZIRLANMASI GEREKEN DOSYALARI SİZİN ADINIZA HAZIRLAR
 • İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SİZE BİLDİRİR
 • ONLİNE BAŞVURUYU SİZİN ADINIZA YAPAR
 • DOSYANIZI BAKANLIĞA TESLİM EDER
 • BAKANLIKTAKİ EVRAKLARINIZIN TAKİBİNİ UZMANLARLA BİREBİR GÖRÜŞEREK YAPAR
 • ÇALIŞMA İZNİNİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ BİLGİLENDİR
 • SGK İŞLEMLERİ İÇİN SİZİ YÖNLENDİRİR
 • UZATMA İŞLEMLERİNDE SİZİ 45 GÜN ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİR
 • İŞTEN ÇIKARTMANIZ GEREKEN PERSONELİNİZİN ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİ YAPAR

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

170 yorum

 1. Merhabalar, ben hem ingiliz, hem türk vatandaşıyım. Univeriste lisans sonuna kadar Türkiyede okudum, yüksek lisansı ingiliterede okudum (ikisi de inşaat mühendisliği) ve şuan ingilterede fizik öğretmeniyim. Türkiyede öğretmen olarak çalışma imkanım var mıdır? Yabancı kategorisine mi dahil olurum, türk vatandaşı olmama rağmen? Teşekkürler

  • Merhaba,
   Türk vatandaşı olduğunuz için, Türkiye’de yabancı kategorisine dahil olmuyorsunuz, öğretmen olarak çalışabilirsiniz. Fakat yurt dışında aldığınız diplomanın geçerli olması için denklik belgesini almanız gerekmektedir

 2. Merhabalar, Türkiye’de okudum mezun oldum. Burada kalıp çalışmak için neler yapmam gerekiyor bilgileri nereden bulabilirim ayrıca devlet okullarına atama gerçekleşiyor mu yabancı öğretmenler için ?

  • Merhaba,
   Yabancılar devlet memuru olamazlar, bu yüzden devlet okullarında çalışmaları mümkün değildir, fakat iş bulmaları durumunda özel eğitim kurumlarında çalışabilirler. Yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işverenin yabancının adına çalışma izni başvurusunda bulunması zorunludur.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

 3. Merhaba, ben Avustralya vatandaşıyım. Üniversitemi henüz bitirmedim ve kimya bölümü okuyorum. Ana dilim ingilizce ve türkiyede turistik vizem var 1 yıllık. Celta, Tesol vb. gibi bir serfitika alarak özel bir kurumda ingilizce öğretmenliği için çalışma izni alma şansım olur mu? Yoksa üniversite mezunu olmak şart mı? Teşekkürler.

   • çok teşekkürler. üniversiteyi bitirdiğim takdirde, kimya bölümü diploması ile celta vb alarak özel kurumda ingilizce öğretmenliği çalışma izni alabilir miyim peki?

 4. Merhaba Arkadasim Ingiliz vatandasi ve ogretmenlik sertifikalari mevcut?
  1- Universite veya devlet kurumunda ogretmenlik yapabilmesi icin nereye basvurmali ?
  2- online teaching yapmak isterse eger work permit yani isci vizesi alarak turkiyede kalmaya devam edebilir mi?

  • Merhaba, yabancılar devlet memuru olarak çalışamazlar, online eğitim alan yabancılar oturma veya çalışma izni alamazlar.

 5. iyi günler. Ben kendim Türkmenistanlıyım. ve şimdi Rusya Federasyonu’nda ilkokul öğretmeni olarak okuyorum. Türkiye’deki uzmanlık alanımda çalışabilir miyim?

 6. Merhabalar efendim. Ben özbekistan vatandaşiyim. Meslegim ilk okul ögretmeni. Ama yuksek lisansli degil. Kollejda 3yil ögretmenlige okudum. 12yil memlekette ilk okulda çalistim1-4sinflara egitim verdim. Ben turkiyede okulda ögretmenlik yapebilirmiyim. Çalişma iznla çalişmam mümkunmudur. Önceden teşekkürler

  • Merhaba, çalışma izni almak iş bulmanız gerekmektedir, iş bulmanız durumunda çalışacağınız firma size çalışma izni alabilir.

 7. Merhabalar. arkadaşım Türkmen. Istanbul da çalışmak istiyor. Öğretmen. Çalışma izni için başvuru yapmak istiyoruz. Oturma izni 1 senelik var. ama 4 at sonra bitecek. Şımdı çalışma izni için başvuru yapabilir mi? Ve nasıl olacak bu işler?

  • Merhaba, yabancı iş bulduysa bir senelik ikamet izni aldığı için ikamet izninin bitmesine son gün kalana değin çalışma izni için müracaatta bulunulabilir.

 8. iyi günler, eşim rus asıllı türk vatandaşı..rusça ana dili, kendisi matematik öğretmenliği mezunu..hatta Türkiyede de okul öncesi öğretmenliği okudu, isletme yüksek lisans yaptı..kpds rusça 100 tam puan, fono rusça 600 saatlik kurs belgeleri falan var..peki biz özel bir koleje rusça ogremeni olarak başvuru yapabilirmiyiz..milli eğitimden bunula ilgili onay alabilirmiyiz..

  • Merhaba, evet siz değilde iş bulmanız durumunda işveren sizin adınıza çalışma izni ve ön izin başvurusunda bulunabilir.

 9. Merhaba. Ben azerbaycanlıyım,. 1 yıl Azerbaycanda ilkokul öyretmenliyi yapdım. Sonra evləndim ve Türkiyeye taşındım. Burada ihtisasımda çalışa bilirmiyim ve bunun için ne yapmam gerekiyor. O
  Önceden teşekkürler

  • Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 10. Merhaba, ben Türkiye’de Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezunum. Çalışmak istediğim kurum çalışma izni için başvuruda bulundu. Fakat bugün Milli Eğitim Bakanlığı ön izin belgesi istendi, bunun için de dilekçe yazıldı. Ayrıca, şartlarda bir bulanıklık fark ettim. Şartlardan bir tanesi “Kendi ülkesinde alanında öğretmenlik yapma hakkını kazandığını gösteren ¨Formasyon¨ belgesinin Türkçe tercümesi ile aslının noter onaylı örneği veya En az iki yıl alanında öğretmenlik yaptığını gösteren Kendi Ülkesindeki resmi makamlar tarafından düzenlenen belgenin Noter Onaylı Türkçe tercümesi.” Şimdi Türkiye’den yeni mezun olarak buna tabi oluyor muyum?

  • Merhaba, hayır olmuyorsunuz fakat çalışma izni de alamıyorsunuz, Türkiye’de öğretmenlik yapmak için – Kendi ülkesinde alanında öğretmenlik yapma hakkını kazandığını gösteren ¨Formasyon¨ belgesinin Türkçe tercümesi ile aslının noter onaylı örneği veya En az iki yıl alanında öğretmenlik yaptığını gösteren Kendi Ülkesindeki resmi makamlar tarafından düzenlenen belgenin Noter Onaylı Türkçe tercümesi ibraz edemeyeceğiniz için bakanlık başvurunuzu onaylamayacaktır.

   • Anladım, fakat T.C. üniversitesinin eğitim fakültesinden çıkışlı olduğum için zaten formasyon alarak mezun oluyoruz. YÖK bunu bir şart olarak koyuyor. Acaba, benim gibi aynı durumda olan ( eğitim fakültesi çıkışlı) bir danışanınız oldu mu daha önce?

 11. Selam
  Ben irandan Zülfikar
  13 yıldır iranda ilk okul öğretmeniyim
  TÜRKİYE de öğretmem olmam için illa ki ingiliz dilini bilmeliyim?
  Yani Turk dil diplomasıyla orada çalışacak şansım var mı?
  Soruma cevablarsanız memnun olurum

  • Merhaba, evet Türkiye’de size çalışma izni alacak bir iş bulabilirseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız, İngilizce şart değil.

 12. Merhabalar kolay gelsin,
  Eşim bir ukraynalı ve bir yıldır evliyiz.
  eşime devlet üniversitesinden iş teklifi geldi.
  Kendisi ukrayna dil ve edebiyatı öğretmeni.
  Bu alanda üniversite çalışma izni için başvurusunu yaptı sonuç bekliyoruz.
  Fakat siz yorumlara devlet okullarında yabancılar çalışamaz demişssiniz.
  O zaman bu universite bizi aldatıyor gibi geldi?
  Rektör resmen belgelerini alıp işlemlerini başlattı.
  Sizce nasıl takip edebiliriz???

 13. Merhaba, ben Negar, bir İranlı olarak şimdi İzmir de yaşıyorum, oturma izni aldım ve 6 ay onan geçiyor. acaba part time olarak anaokullarında Orff öğretmenliği yapmam için, iş izni gerekiyor mu?(SGK yok,iş part time)
  Onun başvurusu nasıl olur? Maaş nasıl hesaplanır?

  • Merhaba, yabancılar part time çalışamadıkları için mecburen tam zamanlı iş bulup çalışma izni çıkarttırmaları gerekmektedir, yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı olmak zorundadır.

 14. Merhabalar, Ben yabancı vatandaşıyım, Türkiye’de evliyim, Türkiye’de yüksek lisans bitirdim ve şimdi doktora öğrenciyim, Uluslararası ilişkiler mezunuyum, ama İngilizce TEFL sertifikam var. Özel kurumlarda İngilizce öğretmeni olarak iş bulursam çalışma izni alabilir miyim?

  Teşekkür ederim

 15. merhaba ismim mesut türk vatandaşıyım fakat kız arkadaşım tunuslu ,ikamet izni 5 ay olarak geçen hafta yenilendi , kız arkadaşım aynı zamanda özel bir kolejde ingilizce öğretmeni olarak çalışıyor, ikamet iznini çalışma izni olarak nasıl güncelleyebilir? okulun yapması geren bir işlem midir ?

  • Merhaba, öncelikle 6 ay dan az alınmış ikamet izni çalışma iznine dönüştürülemez, çalışma izni başvurularını okul yapar ama bu durumunda başvursa bile çalışma izni alınamaz.

 16. Merhaba,

  Eşim Rus vatandaşı. Yeni evlendik 3 ay oldu. Kendisi Moskova State Üniversitesinde (MSU) Gazetecilik lisans eğitimi aldı. Ardından filoloji fakültesinde yabancılara Rusça öğretmeyle ilgili yüksek lisans bölümünü bitirdi. C1 seviyesinde İngilizcesi var. Sorum şu, eşim devlet okullarında (ilkokul, ortaokul ve lise)’de Rusça ya da İngilizce öğretmenliği yapabilir mi? İkinci sorum; devlet ya da özel üniversitelerde öğretmenlik yapabilir mi? Bunun için ne gerekli?

  • Merhaba, yabancılar devlet memuru olamazlar, bu yüzden devlet okullarında çalışmaları mümkün değildir, fakat iş bulmaları durumunda özel eğitim kurumlarında çalışabilirler.

 17. Merhaba. Mühendislik derecem var. Bazı özel okullarda öğretmenlik için başvuru yaptım ve kabul edildim. Tüm belgelerimi tercüme ettim ve sertifikalandırdım. Ancak okul, lisans derecemin öğretim ile ilgili olmadığı için bakanlığın çalışma izni başvurumu kabul etmeyeceği konusunda endişeliydi. Bu doğru mu? Eğer öyleyse ne yapmalıyım? Orjinal ülkemden 2 yıllık bir tecrübe sertifikasına sahip olduğumu belirtmek önemlidir. Lütfen yardım et.

 18. Merhaba,
  Eşim Cezayir uyruklu ve evliliğimizin 3. yılındayız ve bir çocuğumuz var şuan Sakarya da ikamet ediyoruz Eşim Fransızca Dili lisans eğitimini tamamlamış olup yüksek lisans eğitimini ise fransız olmayan yabancı uyruklu kişilere Fransızca eğitim nasıl verilir konusunda ise 2 yıl yüksek lisans yapmıştır. Eşimin Türkiye de öğretmenlik yapabilmesi mümkünmüdür ayrıca denklik gerekiyormu gerekiyorsa nasıl bir yol izlemeliyiz bu konuda yardımcı olabilimisiniz. Teşekkür ederim.

  • Merhaba, eşiniz iş bulması durumunda evet çalışma izni alarak mesleğini icra edebilir, verdiğiniz bilgilere göre eşinizin Fransızca öğretmenliği için ayrıca denklik almasına gerek yoktur.

 19. Salam, mən zahid İdriszadə. Azərbaycanlıyam, Bakı Dövlət universitetindən Geodeziya ixtisası üzrə magistrı bitirmişəm və PhD olaraq təhsilimi davam etdirirəm. Həm də universitetdə müəllim işləyirəm. Mən Türkiyədə PhD oxuyaraq müəllim kimi işləyə bilərəm?

  • Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 20. Merhaba ismim cem bulgaristan göçmeniyim bulgaristanda doğdum. Orada 10 yıl yaşadım ve türkiyeye taşınmıştık ailecek. Süresiz oturma iznim var. Fakat 8 aydır londrada yaşıyorum ve (ESOL) English Speak Other Languages açılımındaki bir koleje bsşvurdum. Hala devam etmekteyim. Şuanda Entry 3 seviyesindeyim yani gayet konuşabiliyorum ufak tefek yanlışlarım olsada. Eğer buradan B1 certificate alırsam. Türkiyede devlet okulunda veya herhangibi bir özel okulda öğretmenlik yapmam nasıl olur ? Bu arada bulgaristan passaportum ve bulgaristan kimliğim var. Yanı sıra londrada 5 yıllık oturma iznim sağlık sigortası herşeyim var.

 21. mrb..yabancı uyruklu türkiyede özel bir kolejde ingilizce öğreteni olarak çalışabilmesi için maaşı en az asgari ücretin 3 katı olma zorunluluğu gibi bir kurl var mı?..gitiğim bir okulda müdür 6000tl maaş zorunluluğundna kaynaklı alamayacağını söyledi..böyle bir uygulama var mı?..özel okullarda çalışma şekli nasıldır?teşekkürederim

  • Merhaba, yorum yaptığınız bu sayfa da da belirttiğimiz gibi yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı ve üzeri olmak zorundadır.

 22. Merhaba,

  Ben çifte vatandaşım. Liseyi Avustralya da bitirdim ama üniversite okumadım. Tesol belgem var. Bu kriterlerimle özel anaokulunda ingilizce öğretmenliği yapabilirmiyim?

  • Merhaba, aynı zamanda Türk vatandaşı olduğunuz için iş bulmanız durumunda çalışmanızın önünde engel olduğunu düşünmüyoruz.

 23. Merhabalar
  Ben yabancı uyrukluyum amaTC üniversite İngilizce öğretmenliği mezunuyum. “Türkiye’de yükseköğrenimini tamamlayanlardan mezuniyet tarihinden itibaren altı ay içinde müracaat eden yabancılar” türü ikamet iznimi aldım. Bu ikamet türüyle farklı ilde çalışma izni başvurusunda bulunulursa çalışma iznini çıkarmı?
  Teşekkürler:)

 24. merhaba ben tc vatandaşıyım. Kıbrısta okul öncesi öğretmenliği okudum. Kıbrısta okul öncesi öğretmeni olarak çalışmak istiyorum. çalışabilir miyim?

  • Merhaba, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasaları Türkiye Cumhuriyeti yasalarından farklı olduğu için sorunuza maalesef cevap veremiyoruz.

 25. Merhaba.Ben Azerbaycan vatandasiyim.İlk okul ogretmenliyini devlet universitesinde bitirdim ama ogretmen olarak calismadm.baska bir isde calisdim.Turk vatandasiyla evliyim suan.Denklik belgesi alarak turkiyede ogretmen calismam mumkunmu

 26. Merhabalar. Sitenizi okudum ve çok faydalı buldum. Ben lisans ve yüksek lisansımı Azerbaycanda okudum, kendim de azeri uyrukluyum. Doktoramı devlet bursu ile İstanbul universitesinde yapıyorum. Bir kaç aya savunmam var. Ben Turkiyedeki devlet universitelerinde çalışmam için sadece doktora diplomasını vermem yeterli olucak mıdır? Yoksa lisan ve yuksek lisans diplomasinin da denkliğini almam mı lazım?

  • Merhaba, devlet bursu almış yabancı öğrenciler iş bulsalar bile kendi ülkelerinde en bir sene çalışmadan Türkiye’de çalışma izni alamazlar.

   • Teşükkür ederim. Benim sorum bu değildi sayın hocam. sorumu olduğu gini yazıyorum tekrardan: Ben lisans ve yüksek lisansımı Azerbaycanda okudum, kendim de azeri uyrukluyum. Doktoramı devlet bursu ile İstanbul universitesinde yapıyorum. Bir kaç aya savunmam var. Ben Turkiyedeki devlet universitelerinde çalışmam için sadece doktora diplomasını vermem yeterli olucak mıdır? Yoksa lisan ve yuksek lisans diplomasinin da denkliğini almam mı lazım?
    p.s Ben 3.senedir ki Azerbaycanda üst düzey bir makamda devlet memuru olarak görev yapıyorum. Ailevi nedenlerden dolayı Türkiyede çalışmalı olacağım.
    sevgilerimle.

    • Merhaba, Türkiye’de eğitim görürken devlet bursu almış yabancılar kendi ülkelerinde en az bir yıl çalışmadan veya Türk vatandaşı olmadan Türkiye’de iş bulsalar dahi çalışma izni alamazlar, Türkiye’deki devlet üniversitesinde çalışmanız için doktoranızı bitirdikten sonra 1 yıl kendi ülkenizde çalışmalısınız, ardından lisans diplomanızın denkliği ile kabul edileceğiniz kurumlarda çalışmaya başlayabilirsiniz. Öğretim görevlilerinin izinleri Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından verilmektedir, detaylı bilgi için YÖK ile iletişime geçmenizi öneririz.

 27. Merhaba,

  Yabancı öğretmen çalıştırmanın firmaya aylık maliyeti minimum nedir ? Mali tablo cıkartıp, ona göre çalışma izni için başvuruları başlatacağız

 28. Merhabalar,
  ben Suriye vatandaşıyım ve size bir sorum olacak. Ben Ön lisans mezunuyum ve ingilizce öğretmenliğin sertifikasini bu sene kazandım (CELTA) – Cambridge üniversitisenin TC milli eğitim müdürlüğünde tanılan verdiği eğitim.
  Bu şekilde İngilizce öğretmenliği yasal olarak çalışabilir miyim?
  Teşekkür ederim

 29. Merhaba, ben Azerbaycan vatandaşıyım. Azerbaycanda yaşıyorum. Üniversiteni 1 yıldır bitirmişim. Coğrafiya öğretmenliyini bitirdim. Ve evli değilim. Türkiyede coğrafiya öğretmeni olarak çalişmak benim durumumda mümkün mü? Mümkünse, ne yapmalıyım? Azerbaycanda önde giden universitelerden birini bitirmişem. Diploması yurtdışında tanınır. Türkiyede hem çalışmak hem yaşamak istiyorum

  • Merhaba, Türkiye’de çalışma izni alabilmek için ilk önce iş bulmanız gerekmektedir, yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar, işveren yabancılar adına çalışma izni alabilir, http://www.kariyer.net sitesi üzerinden kendinize uygun iş ilanlarına bakabilirsiniz.

 30. merhaba
  benim bir sorum oalacakti.hic bir prosedur bilmiyorum.benim nisanlim ukraynali ve rusca ogretmeni/yakinda evlenicegiz.bize denklik alinmasi gerektigini soyluyorlar.ama nasil ve nereye yapilir bilmiyoruz/.
  eger evlenirsek bu isler dahami olay olur onuda ogrenmek isterim.yardimci olursnaiz sevinirim

  • Merhaba, denklik için Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) na başvurmanız gerekmektedir, başvurunun nasıl yapılacağı YÖK ün web sitesinde yazmaktadır, Türk vatandaşı ile evli veya çocuğu bulunan yabancılar iş bulmaları durumunda kriterlerden muaf olarak çalışma izni alabilirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap