Türkiye'de YatırımYabancıların Türkiye'de Bankacılık İşlemleri

 

Türk bankacılık sistemi, son on yılda hızla gelişerek Türkiye ile bağlantısı olan yabancıların tüm ihtiyaç ve isteklerini karşılama yeterliliğine ulaşmıştır. Sunulan çeşitli hizmetlerle birlikte farklı milletlerden Türk vatandaşı olan ya da sadece Türkiye’de yaşayan birçok yabancı, Türkiye’nin çeşitli özel, İslami ve kamu bankaları ile çalışmaktadır.

Türkiye’de bankaların yabancılara sunduğu avantajlar oldukça fazladır. Fatura ödemelerini yapmak, emekli maaşları gibi yurt dışından para almak veya çoğu yabancı gibi göz ardı edilemeyecek kadar kazançlı tasarruf faiz oranlarını değerlendirmek bunlardan yalnızca birkaçıdır. Birçok yabancı paralarını faiz oranları ortalama %10’dan başlayan vadeli mevduat hesaplarına yatırarak Türkiye’de sermayelerine dokunmadan yaşamaktadır.

Ata Kurumsal olarak, Türk vatandaşlığı alma hizmetlerinde bizimle çalışmayı tercih eden tüm müşterilerimize sorunsuz bir şekilde banka hesaplarını açabilmeleri için bankacılık işlemlerinde yardımcı oluyoruz. Ancak bu işlemleri tek başınıza gerçekleştirmeyi seçerseniz, aşağıda yer alan bilgiler sizlere yol gösterecektir.

Türkiye’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

 

Yabancılar Türkiye'de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

 

Banka hesabı açarken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

  • Pasaport(Banka, kayıtları için pasaportunuzun fotokopisini alacaktır.)
  • Türk Vergi Kimlik Numarası
  • Türkiye’deki ikamet adresinizi kanıtlayan bir belge (Bu, son üç ay içindeki elektrik veya su gibi bir fatura şeklinde olabilir.)

Not: Bazı bankalar sadece Türkiye’de kalıcı olarak yaşayan yabancılar için hesap açma işlemi gerçekleştirmektedir.

Türk Vergi Kimlik Numarası Nasıl Edinilir?

Eğer daha önce Türkiye’de bir mülk satın aldıysanız, zaten bir Türk vergi kimlik numaranız olması gerekiyor. Aksi takdirde, bulunduğunuz yerdeki Vergi Dairesi’ne gidip yalnızca pasaportunuzla başvurarak hemen bir vergi kimlik numarası edinebilirsiniz.

Türk Bankaları Tarafından Sunulan İpotekler

Bazı Türk bankaları yabancılara konut finansmanı sağlayacak ipotekler teklif etmektedir. Ancak biraz araştırma yapıldığında, bu işlem sonucu ortaya çıkan vergi miktarının çok fazla olduğunu ve bunun akıllı bir finansal yatırım seçeneği olmadığını göreceksiniz. Bu yolla ödeyeceğiniz vergi miktarıyla başka bir yeni daire satın alıyor olabilirsiniz.

Oturma İzni Olmayan Yabancılar Türkiye’de Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Oturma izni olmayan yabancılar Türkiye’de yalnızca Ziraat Bankası’ndan, 30 bin TL teminat yatırarak hesap açabilirler.

Türk Bankaları Ne Kadar Güvenlidir?

Doğal olarak, herhangi bir yabancının bir Türk banka hesabına yatırdığı paralarının ne kadar güvende olduğu hakkında endişe duyması beklenebilir. Bu noktada ilgili TMSF düzenlemesi yürürlüğe girmektedir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), sigorta tasarrufları ve mevduatların devlet tarafından resmi yönetim organıdır.

Bankalarda, gerçek kişiler adına açılmış olan tasarruflara Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından sağlanan garanti 150.000 TL’ye kadar geçerlidir. Bu nedenle, bazı yabancılar paralarını iki ya da üç farklı banka hesabına paylaştırma yolunu seçmektedir. Daha fazla bilgi için TMSF resmi web sitesine ulaşabilirsiniz. – http://www.tmsf.org.tr/default-en.html

Yabancılar İçin Popüler Türk Bankaları

Yapı Kredi Bankası

Yapı kredi bankası

 

Yapı Kredi, web sitelerinde yabancılar için İngilizce olan bireysel bir bankacılık bölümüne sahiptir. Yapı Kredi, 908 şubesi ile Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankasıdır.

Türkiye İş Bankası

Türkiye iş bankası

İş Bankası kendisini “yabancılar için Türk bankası” olarak adlandırıyor. İngilizce web sitelerinde ayrı bir “yurtdışı bankacılık” bölümü mevcut ve yabancılara yönelik bankacılık hizmeti veren şubeleri İngilizce konuşan temsilcilerle birebir iletişim imkânı sunuyor.

HSBC

HSBC Türkiye

HSBC, uluslararası bir banka olma statüsü nedeniyle yabancılar arasındaki en popüler bankalardan biridir. Ancak uluslararası şubelerbirbirine bağlı olmadığından, İngiltere’deki hesabınızı sorgulamak için Türkiye’deki bir ofise gidemezsiniz. Ayrıca belirli şubelerde İngilizce konuşan personelin yanı sıra İngilizce bir web sitesi de bulunmaktadır.

DenizBank

Deniz Bank

Denizbank özellikle piyasadaki en iyi oranlardan birini sunduğu için faiz tasarruf hesabına para yatırmak isteyen yabancılar arasında oldukça popülerdir. Bir İngilizce web sitesinin yanı sıra bireysel şubelerindeki İngilizce konuşan personelleri sayesinde bu popülerliğini güçlendirmektedir.

Garanti

Garanti Bankası

Bir diğer özel banka olan Garanti’nin yurtdışı bankacılık bölümü internet, telefon bankacılığı, ATM ve bazı şubelerde İngilizce konuşan personel de dâhil olmak üzere tüm hizmetlerini İngilizce olarak sunmaya odaklanmıştır. Garanti aynı zamanda bir Western Union kuruluşudur.

AkBank

akbank

Akbank da yurtdışı bankacılık şubelerine sahiptir. Standart hizmetlere ek olarak, vergi danışmanlığı hizmetleri ve seyahat ederken mil kazanmak için çıkarılmış yabancı gezgin kartı gibi bazı avantajları vardır. Akbank da, Western Union ile ilişkili bir diğer bankadır.

Devlet Bankaları

Diğer seçenekler arasında devlete ait Ziraat, Halk ve Vakıflar bankaları sayılabilir. Türkiye’de QNB Finansbank gibi birkaç İslami banka da yer almaktadır.

69 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle