Çalışma İzniYabancılara ödenmesi gereken en az asgari ücret

Türkiye’de yabancı çalıştırmak isteyen işverenlerin yabancılara ödeyecekleri taban ücretler görevlerine göre değişkenlik göstermektedir.

 

Yabancı Asgari Ücret 2022

Buna göre, başvuru tarihinden sonraki asgari ücret tutarı dikkate alınarak yabancıya ödenmesi gereken miktarlar en az;

 • Ev Hizmetlerinde çalışacak yabancılar için brüt asgari ücret: 6.471,00 TL
 • Turizm-Animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı 6.471,00 x 2 = 12.942 TL
 • Satış elemanı, pazarlama, İhracat görevlisi gibi eleman statüsünde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı 6.471,00 x  1,5 = 9.706,5 TL
 • Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler, doktorlar asgari ücretin 3 katı 6.471,00 x 3 = 19.413,00 TL
 • Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı, 6.471,00 x 4 = 25.884,00 TL
 • Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan yönetici mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı, 6.471,00 x 6,5 = 42.061,00 TL

 

2022 ASGARİ ÜCRET TABLOSU (BEKAR VE ÇOCUKSUZ)

ASGARİ ÜCRET5.500,00
GÜN30
GÜNLÜK BRÜT ÜCRET215,7
AYLIK BRÜT ÜCRET6.471,00
İŞÇİ SGK PAYI ( % 14 )905,94
İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI ( % 1 )64,71
İŞÇİ KESİNTİLER TOPLAMI970,65
NET ELE GEÇEN ( AGİ’SİZ )5.500,00
NET ELE GEÇEN ( AGİ DAHİL )5.500,00

 

Yabancılar için Sigorta Primi Ne Kadar 2022

Ev hizmetlerinde çalışan ve Uluslararası koruma /Geçici Koruma sahibi yabancılar için taban maaş asgari ücrettir. Diğer tüm yabancılar için taban ücret Asgari ücretin bir buçuk katıdır. Aşağıdaki tabloda 2022 yılında yabancılara ödeyeceğiniz  SGK primlerini bulabilirsiniz.

 • Taban Asgari ücret:      6.471,00 TL – SGK Primi : 2.426,6
 • Asgari ücretin 1,5 katı: 9.706,5  TL – SGK Primi : 3.639,9
 • Asgari ücretin 3 katı   : 19.413,00  TL – SGK Primi : 7.279,8
 • Asgari ücretin 4 katı   : 25.884,00  TL – SGK Primi : 9.706,5
 • Asgari ücretin 6,5 katı: 42.061,00  TL – SGK Primi: 15.772,8

Not: Yukarıdaki ücretler brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmıştır.

 

Uyarı: Ev hizmetlerinde istihdam edilen yabancılar genellikle Amerikan Doları (USD) üzerinden maaş talep etmektedir. İşverenlerin, bu ve buna benzer talepleri kabul etmeme hakları bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışan kişilere genellikle Türk Lirası üzerinden ödeme yapılmaktadır. Dolayısıyla işveren, yabancı çalışanına ödemeyi Türk Lirası üzerinden yapma hakkına sahiptir.

 

Yabancılar için çalışma izni başvurularında gösterilebilecek asgari ücretler çalışanların unvanına göre belirlenmektedir. Çalışma Bakanlığı tarafından farklı meslek grupları için asgari ücretler önceden belirlenmiştir. Çalışma izni başvurusu yaparken mutlaka bu ücretleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde yanlış veya eksik belirtilen ücretler yüzünden yenileme sürecinde aylık bir asgari ücret tutarında ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Önemli: Bir yabancı personelin maaşı Çalışma Bakanlığı kriterlerine uygun olarak verilmelidir. Yabancı çalışanın SGK’sı belirtilen rakamlar üzerinden yapılmalıdır, aksi takdirde çalışma izni uzatma dönemi geldiğinde uzatma başvurusu onaylanmaz, eksik belirtilen SGK yüzünden oluşabilecek bütün zararlar geriye dönük olarak size yansıtılır. Yabancıya çalışma izni almaktan vazgeçseniz bile bu ceza ile maalesef karşılaşırsınız.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

688 yorum

 1. Merhaba, ben 2 seneye yakındır bir şirketde çalışıyorum ve başka bir şirkete geçmek istiyorum bunun için prosedur nasıl olmalı ve birde bana yeni iş yerim başvuru yaptığı zaman sistemden transfer dilekçesi çıkacak onu indirib eski işimdeki patrona imzalatmam gerekiyormuş. bu bilgiler ne kadar doğrudur. ve varsa elinizde transfer dilekçe örneğini göre bilir miyim?

 2. Merhaba. Ben 2015 yilindan beri bir özel okulda din kültürü öğretmeni olarak çalışıyorum.2020 yilinda turk vatandasi oldum. Ancak 2020 yılına kadar yabancı uyruklu olarak çalıştım. Ve maaşım da hiç bir zaman askari ucretin 3 kati kadar olmadi.
  Bu durumda geriye yönelik olarak hakkkimi talep edebilir miyim?

  • Merhaba, ev hizmetlerinde çalıştığınızı varsayarak cevap verecek olursak, 1800 TL/ay SGK ödemesi yapılması gerekmektedir. İşveren ilk defa yabancı çalıştırıyor ise SGK kurumuna başvuru yapıp teşvikten faydalanarak 1000 TL civarında ödeme yapılabilir.

 3. merhaba,
  otomotiv sektöründe faaliyet göstermekte olan iş yerimizde otomobil boya ustası Suriyeli çalıştıracağız, oto boya ustası asgari ücretin 1,5 katı mı yoksa 3 katımı bilgi alabilir miyiz.

 4. Merhabalar, ortagim İngiliz ve 8 yıldır Turkiye’de, uzun sureli ikametgah icin gostermesi gereken minimum maas miktarinin ne olması gerekiyor? Uzun sureli ikametgah hakkı elde etmis gozukuyor, sadece sigortali olma kosulu su anda aranıyor. Su ana kadar benim sponsorlugum ile ikamet etti.

 5. Merhaba, 2021 de çalışma izni alan bir yabancı personel için maaşına zam yapılmasına hangi usullara gore olmalı zam yapılması taktirde çalışma bakanlığından tekrar izin alınması gerekiyormu?

 6. Merhabalar, bir devlet üniversitesinde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyorum. YÖK’ten ön izni alınarak her sene sözleşmem yenileniyor. Maaşım ne kadar olmalı?

 7. Merhaba ben 4 senedir aynı evde (villa 4 katlı) çalışıyorum 2 çocuklu aila çocuk ve temizlik isim yabancı uyrukluyim çalışma iznim var. Maaşım ne kadar olmalı.

  • Merhaba, ev hizmetlerinde çalışan yabancıların maaşı asgari ücret ve üzerinde olmalıdır. Asgari ücretin altında olamaz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 8. Merhaba
  Ben Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Başvurduğum bütün yazılım şirketlerinde ret cevabını alıyorum çünkü mühendislere asgari ücretin 4 katı maaş zorunluluğu var. Fakat hiç bir şirket deneyimsiz bir junior yazılımcıyı 4 kat asgari ücretle işe almak istemiyor. Bu durumla alakalı yasal herhangi bir şey yapabilir miyim? Mühendis ünvanı ile değil de yazılım elemanı tarzında bir title ile işe başlaya bilir miyim?

 9. Merhaba,
  Ben 4224.01 kod , rezervasyon görevlisi olarak çalışıyorum. Ne kadar maaş almam gerekiyor? İş veren yabancı için maaşlar ile ilgili olan kuralları kalktığını söyledi, asgari ücreti yukseldi için. Benim anlamak istediğim asgari ücreti kaç katı almam gerekiyor

  • Merhaba, benim adim David ve Kolombiyaliyim. Esim Turk ve ben de özel bir kolejde Ispanyolca-Ingilizce ogretmenlik yapiyorum. Yeni maaș duzenlemelerine gore yabanci olarak almam gereken odenek asgari maasin 3 kati olmasi gerekirken, bana calistigim kurum tarafından esim Turk olduğundan dolayi yabanci egitmen kategorisinde olmadigim soylenerek bu ödemenin yapilamayacagi belirtildi. Yasada boyle bir madde var midir? Ne yapmaliyim?

   • Merhaba, Türk eşiniz varsa ve evlilik süreniz 3 yılı geçmişse, asgari ücretin 3 katı zorunluluğu yoktur. Anlaştığınız ücrette çalışabilirsiniz.

    Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Merhaba,
  Yurtdışı muhasebe uzmanı ünvanında işe başlayacağım ve bu ünvan ile çalışma bakanlığına sözleşme gönderilecek, maaşımın NET en az nekadar olması gerekiyor?
  Teşekkürler

  • Merhaba, uzman statütüsünde çalışacak yabancılar asgari ücretin 3 katı şeklinde maaşlandırılmalıdır, net asgari ücretin 3 katı 12,750 TL dir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. belirtmediğim bir şey da vardır, o asistanlık işi de – türkçe hariç 2 yabancı dile de ihtiyaç duyulursa, yani tercümenlik ve asistanlık aynı zamanda olursa net maaş en az ne kadar olur?

  • Merhaba, tercümanlık mesleği uzmanlık gerektiren meslekler arasında olduğu için yabancılara asgari ücretin 3 katı ücret verilmesi zorunludur.

 12. merhaba, bir inşaat firmasında asistan olarak çalışırsam net maaşım en az ne kadar olması gerekiyor ? – 2022-

  ve deneme süresi gerçekten 3 ay mıdır – çalışma izni olmadan

  saygılar

 13. Merhabalar ben bir arkadaşımın eşini eşi yabancı yardımcı olmak için okulumda ingilizce dersleri için usta öğretici olarak başlatmak istedim. Ama sözleşmeyi önce brüt maaşı asgari ücret olarak yaptık csgb sözleşmedeki maaşı 10732 tl olarak değiştirip tekrar göndermemi istediler. Ben bu kadar çıkacağını bilmiyordum. Bu başvuruyu geri çekersem sonra aynı personeli okula temizlik personeli olarak alıp asgari ücret üzerinden sözleşme yapabilirmiyim. Sadece arkadaşıma destek amaçlı Türkiyede ssk sı olsun diye girdiğim bu işten nasıl çıkabilirm ? Başvuruyu tamamen geri çekebilir miyim ? Çekersem maddi bir yükümlülükle karşılaşırmıyım ?

  • Merhaba, yaptığınız iyilik bile olsa yasal değildir, herhangi bir işlem yapmaz iseniz başvurunuz 30 gün içinde düşecektir.

   • Merhaba, esim bir ozel okulda bir suredir calisiyor ve belirttiginiz gibi asgari ucretin 3 kati maas aliyor. 3 yillik evliligi doldurdugumuz zaman vatandaslik başvurusu yapmayi dusunuyorduk, okul da bu vatandaslik konusunda biraz israrci. Vatandaslik alindiktan sonra maasi daha az verme haklari olacak mi? Yoksa yine yabanci uyruklu oldugu icin asgari ucretin 3 kati vermek zorundalar mi?

 14. Merhaba!. TURIZIM SEKTORUNDA 5* OTELDE ÖN BÜRO CALL CENTR GOREVLISI OLARAK BAŞVURU YAPTIM VE ELIME GEÇECEK NET NE KADAR ALMAM GEREKIR?
  YARDIMICI OLURSANIZ SEVINIRIM.(YABANCI UYRUKLUYUM TÜRK VATANDAŞI İLE EVLİYİM, BİR ÇOCUĞUMUZ VAR. DAHA TÜRK VATANDAŞİ OLMADIM)

   • Ama bir aylık maaşımı aldım, 4200 TL ve 500 lirasını geri istediler fazla yatırdık diye. Her ay yabancıların maaşınan geri istiyorlar imiş. Ben buna her hangi bir sözleşme yada imza atmadım. Ne yapmam gerekiyor?

 15. Merhaba.. Ben ozbekistanliyim lokantada 3 sanadir calisiyorum maaşim 2500 tl dir bana dogru hesap yapiyorlarmi en az nekadar maaş almaliyim bana zam yapmasi lazimmi ..

  • Merhaba, çalışma izniniz varsa almanız gereken ücret 3600 TL ve üzerinde olması gerekmektedir, çalışma izniniz yoksa iş veren ne veriyorsa zaten yasal olarak çalışmadığınız için kabul etmek zorundasınız.

 16. Merhaba, ben 5223.85 mesleki kodla 2 seneye yakın görev yapmaktayım ve geçen sene 1.5 kat maaş aldım ama iş verenim bugün asgari ücretin 1.5 katını ödeme zorunluluğun kalktığını söyledi, bu doğrumudur, değilse durumu bildirme durumumda iş verenim şikayetin benden geldiğini öğrenir mi?

  • Merhaba, hayır öyle bir durum söz konusu değildir, kurallar devam etmektedir. İşvereninizi önce uyarın çünkü büyük maddi cezalar alabilir sonra da İŞKUR a şikayet edebilirsiniz.

 17. Merhabalar, yabancı uyrukluyum 1 çocuğum var özel sektörde diş ticaretçiyim , 3 senedir aynı firmada çalışıyorum . benim maaşın ne kadar olmalı?

 18. Merhaba turizm sektöründe animasyon programcısı olarak çalışan elemanlarımız mevcut bunların sgk bildirgesini yaparken asgari ücretin(brüt ücretin ) 2 katı olarak puantaj hesaplatacağız deilmii ?

  • Merhaba, evet, turizm sektöründe çalışan yabancıların SGK bildirimleri yapılırken asgari ücretin 2 katı olarak bildirim yapılması gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. merhaba,
  matbaa sektöründeyiz ve yabancı çalışan için izin almak istiyoruz. yardımcı eleman vasfında olacak. mümkün olur mu?

  • Merhaba, Çalışma Bakanlığı sadece Suriye uyruklu yabancıların eleman statüsünde çalışma izni başvurularını onaylamaktadır.

 20. Merhaba eşim alman otelde misafir ilişkilerinde çalışıyor yasal olarak en az ne kadar ücret alması gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, yabancı muhasebecilerin çalışma izni alması devlet taraflı proje değilse izin alınması pek mümnkün değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Merhabalar, Türkmen uyrukluyum .Ukrayna’da üniversite mezunu oldum. Bu ukraynadan aldığım diploma Türkiye’de geçerlimidir. Mesleğim İngiliz öğretmenlikdir. şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, eleman statüsünde çalışacak yabancılara asgari ücretin bir buçuk katı ve üzeri maaş ve SGK gösterilmek zorundadır, fakat şöför olarak çalıaşcak yabancılara çalışma bakanlığı izin vermez, Türk persoenl çalıştırın diyecektir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 22. Merhaba, şirketimize yabancı işçileri almak istiyoruz. Hem uzman hem mühendisler olacak. Bu ay işe alırsak bu senenin asgari ücreti üzerinden *3, *4 yapıp vereceğiz.
  Asıl sorum, bunlara verilecek ücret bir sonraki uzatmaya kadar, yani 2022 Nisan’a kadar aynı devam mı olacaktır, yoksa 2022 Ocak, asgari ücret değistiği zaman yine yasal olarak güncellenmesi gerekiyor mudur?

  • Merhaba, her sene sonunda belirlenen asgari ücretlere göre ocak ayı itibari ile güncelleme yapmak zorundasınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 23. Merhaba, ben turizm sektöründe halkla ilişkiler bölümünde çalışıyorum çalışma izinimi uzatilar ama maaş konusunda bir şey söylemediler geçen sene2500 +ağı alıyordum (acaba az mı alıyordu?) Normalde ne kadar olmalıydı? Bu sene yeni maas SGK 1,5 kat yada 2 kat olmalı mı ? Bu konuda yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba, başvuru formunuzda gösterilen maaşınızı bilemediğimiz için sorunuza cevap veremiyoruz fakat en yakın PTT şubesinden kendisine E-Devlet şifresi alırsanız orada çalıştığınız iş yeri ve maaşınızı öğrenebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 24. merhabalar. 5 gün önceki bir yazınızda,
   
  Merhaba, pasaportunda ve kimliğinde soy ismi değişmiş yabancılar Türk vatandaşı statüsünde sayıldığı için, iş bulmaları durumunda çalışma iznine gerek olmaksızın Türk vatandaşı gibi gibi direk işe başlayabilir, Türk işverenlerde her zaman prosudirel işlemlerden kaçarlar, bu yüzden öncelik Türk vatandaşı olmuş yabancınındır. Maaşınız pazarlık konusudur. Hükürmetin belirlediği şartlar yoktur.
  paylaşmıştınız…. Bende yabancı uyruklu eşimle üç yıldan fazladır evliyim. kimlik ve pasaportta soyisim değişti. Ancak vatandaş değil. Biryerde işe başlaması için biz neler yapmalıyız. teşekkürler

  • Merhaba, ilk önce yabancı iş bulmalıdır, iş veren yabancı için hiç bir kritere (100 Bin TL ödenmiş sermayesi veya 5 sigortalı Türk personel) sahip olmasa bile Çalışma Bakanlığına müracaat edip çalışma iznini yabancı adına rahatlıkla alabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap