Çalışma İzni

Çalışma izni kaç günde çıkar?

4817 sayılı kanunun 12. maddesini değiştiren 28.01.2010 tarih ve 5951 sayılı kanun ile “usulüne uygun olarak yapılan başvurular, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla Bakanlık tarafından en geç otuz gün içinde sonuçlandırılır” hükmü getirilmiştir.

 

YÇİHUY’nin 21.01.2010 tarih 27469 günlü resmi gazete ile değişik 10. maddesi “görüş, bilgi ve belge talepleri günlük olarak yapılır. Kamu kurum ve kuruluşlarına belge taleplerinde en geç beş, bilgi ve görüş taleplerinde ise en fazla on beş gün süre verilir. Zorunluluk halinde 15 gün daha ek süre talebinde bulunulabilir.

 

Çalışma İzni Başvuru Süreleri Sayfamızdaki bilgiler 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre güncellenmiştir. 21.05.2021

Eski kanuna göre çalışma izni bitse bile 15 gün içerisinde uzatma başvurusu yapılabiliyordu, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre ise son günü geçmemesi gerekiyor. Bu gibi durumda yabancıyı ülkesine gönderip  Türk konsoloslukları aracıyla yeniden çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Başvuru süreleri yabancılar için çalışma izni başvuru sürecinde önemli bir yer tutar. Özellikle Yabancılar Hakkında Çalışma İzni Kanunu’ndaki son gelişmeler ile ve E-Devlet portalı üzerinden online olarak çalışma izni başvuru süreçlerinin başlamasından sonra vade sonları daha önemli hale gelmiş durumda.
Türk kanunlarında belirlenen vade sonu sürelerini göz ardı etmek, çalışma izni başvuru sürecine zarar verebilmektedir. Dahası, yabancı işçi çalıştıran işverenler, gereken zamanında bildirim yapmamaları halinde idari cezalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

 

BAŞVURU TÜRÜSÜREÇSÜRE
YURTDIŞI BAŞVURULAROnline BaşvuruKonsolosluk başvurusundan sonra, online başvuru10 iş günü içinde
Doğrudan BaşvuruKonsolosluk başvurusundan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi10 iş günü içinde
İkamet İzni BaşvurusuÇalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
YURTİÇİ BAŞVURULARDoğrudan BaşvuruOnline başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi6 iş günü içinde
İkamet İzni BaşvurusuÇalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UZATMA BAŞVURUSUOnline BaşvuruÇalışma izni bitiş tarihinden önce 2 ay içinde.
Doğrudan BaşvuruOnline başvurudan sonra, belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilmesi6 iş günü içinde
İkamet İzni BaşvurusuÇalışma izinleri ikamet izni olarak kullanılır
UYARILAR
(4817 Sayılı Kanunun 18.ci maddesine göre)
Yabancı çalıştıran işverenlerYeni İşYabancının işe başladığı tarihten itibaren
Çalışma izni alındıktan 30 gün içinde işçi işe başlayamazsa15 gün içinde
ÇALIŞMA İZNİ İPTALİYabancı çalıştıran işverenlerİş sözleşmesinin bitiş tarihinden itibaren15 gün içinde

 

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Abone Ol
Bildir
guest
264 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kerim
Kerim
3 ay önce

Merhaba, yabancı eşim turist vizesi ile Türkiye’ye gelecek. Aile ikamet iznine başvuracağız. 90 gün içinde yanıt bekleyeceğiz. Sonrasında çalışma iznine başvuracağız. Yukarıda dediği gibi çalışma izni ikamet yerine geçiyor. Buna dair SGK’ya ya da nüfus müdürlüğü’ne giderek ikamet evrakında değişim yapmak gerekiyor mu yoksa sistemimizde otomatik mi değişiyor?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Kerim

Merhaba, evet çalışma izni aynı zamanda oturma izni yerine geçmektedir fakat aile ikamet izni korumak isteyen yabancılar zamanı geldiğinde uzatma yapmaları ileride vatandaşlık adına faydalarına olacaktır.

Poyraz Delen
Poyraz Delen
6 ay önce

Hocam merhabalar. Yurtdışından arkadaşım otelde çalışmaya gelecek , çalışma izni için Visa bekliyor. Ama bayağıdır bekliyor ve otelin belgeleri gönderip göndermediği, başvuru olup olmadığı konusunda sıkıntılarımız var. Gerçekten adımıza başvuru olup olmadığına ve başvuru durumuna nereden bakabiliriz?

Samll
Samll
6 ay önce

Hi i have applied for work visa at 28/08/2020 from a company in antalya and still when they check it says degerlendirior. How can i check any update on this because it has been almost 7 months and I’m going to lose my job offer.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
6 ay önce
Yanıtla  Samll

Hello,
Currently delays in evaluation of work permit applications are very common, however your future employer should contact Ministry of Labor to confirm if there is any particular reason of such a big delay in your case.

Kind Regards,

Are you satisfied with the answers we have given to your questions? Ata Institutional Consuntancy would like to know your feedback. Please leave a comment on our page. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

1 23 24 25