Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır. Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar. İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 1

 

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Sonuçlanmış Başvurular” linki seçilir.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 2

 

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “İzin sonrası İşlemler” seçilir.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 3

 

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin Sonlandırma”  butonuna tıklanır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 4

 

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da gelen mesaja anladım dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Dosya Yükleme” butonuna basılır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 5

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 6

 

Dosya Yükleme satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir. Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 7

 

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 8

 

“Kaydet” butonuna basıldıktan ve imza ile imzaladıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlıkça online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığa gönderilmemesini gerektiğini bildirmek isteriz.

 

Çalışma izni nasıl iptal edilir 9

Yasal uyarı: İçeriklerimizi izin almadan koplayan ve kendi sitelerinde yayımlayan kişi ve kurumları tespit edip haklarında yasal işlem başlatıyoruz. İçeriklerimizin oluşturulma ve Google index tarihleri kayıt alınmıştır, buna istinaden maddi ve manevi tazminat hakkımız saklıdır.

 

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

254 yorum

 1. Merhaba,

  Yukarıda belirtilen konu ile alakalı sehven hali hazırda çalışan işçimiz için izin sonlandırma talebinde bulunduk, konu ile alakalı ne yapmamız gerekir

 2. 21 Mart 2022 de yabancı çalışan çalışma izni sonlanıyor; kendisi de bu tarih itibariyle kendi rızasıyla işten ayrılıyor; SGK çıkış bildirimini 21 Mart mı yoksa 20 Mart olarak mı yapmalıyım? cevaplarınızdan çalışma bakanlığına ayrıca bir bildirim yapmamın gerekmediğini anlıyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. Merhaba, Ev hizmetlerinde çalışması için çalışma bakanlığından izinleri aldık, 15 gün önce yurtdışından ülkeye giriş yaptı. sgk girişini yaptırmak için 30 gün sürem olduğunu biliyorum, 2 hafta deneme süresi için bekledik. şimdi işçi sözleşmeyi iptal edip dönmek istiyor. SGK ya başvurmadan çalışma vizesini iptal edebilir miyim ?

  Kolay gelsin.

  • Merhaba, evet edebilirsiniz. Çalışma Bakanlığına başvuru yaptığınız ekrandan veya dilekçe ile çalışma izninin iptalini isteyebilirsiniz.

 4. Yanımızda çalışmakta olan yabancı uyruklu yaban çalışmaya başladığı tarihten 1 ay sonra evden ayrıldı şirketine ulaşamıyoruz izninin iptalini nasıl yapmalıyız

  • Merhaba, öncelikle bir dilekçe ile durumu Çalışma Bakanlığına bildirip çalışma izninin iptal edilmesini talep edin ardında da SGK dan yabancının çıkışını yapmalısınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Merhabalar,
  ev hizmetlerinde çalışan yabancı çalışanımızın çalışma izni 25 Ekim’de sona eriyor. Zaten kendisi de bu tarihten sonra ayrılacak. Ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba, uzatma yapmayacaksanız çalışma izni otomatik olarak iptal olur, siz sadece SGK çıkışını yapmanız yeterlidir.

 6. Merhaba

  Yabancı Uyruklu çalışma iznini iptali için sizin gösterdiğiniz yolu izledim. Sayfanızda buluna 4. tabloya geldim ancak benim ilgili sayfada izin sonrası işlmeler sayfasında iptal butonu çıkmıyor. Sebebi nedir acaba

  • Merhaba, sistemsel bir hata olabilir, bir dilekçe yazıp çalışma bakanlığına göndermeniz durumunda da ilgili yabancının çalışma iznini iptal ettirebilirsiniz.

  • Merhabalar
   Derneğimiz de yabancı uyruklu kişi çalışma izni başvurusu yaptık ama henüz onay gelmeden çalışma izin başvurusunu iptal etmek istiyoruz çünkü kendisi başka yerde işe başlayacak ve buradan başvuruyu iptal etmemiz gerek hatta orada başvuru yapsınlar
   Nasıl yapabiliriz

 7. Merhaba. Çalışma izni süresi dolmadan veya işveren tarafından iptal edilmeden önce aile ikamet oturumuna başvuru yapabilir miyim?(t.c.vatandaşı ile evliyim) Çalışma iznim iptal edildiği zaman kaçak durumuna düşmemek için önceden oturum iznine başvuru yapmak istiyorum. Cevaplamanızı rica ederim.

 8. Merhabal.ben evliyim vatandaslik icin basvuruda bulunacagim.boşanmak istiyorum ama esim bosamiyor beni.vatandaslik mulakatina gittiğimde oturum iznimin iptalini ve sınır dışı olmak istediğimi belirtsem iptal ederlermi? Teşekkurler..

  • Merhaba, zor durumdaysanız 155 polis imdat ve GÖÇ idaresinden yardım isteyebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti devleti sizi koruyacaktır.

 9. Merhaba. Ben 6 yıl sigortalı çalışıyorum ,evlenmeye karar verdim ve iş verenlerime bildirdim bir iki haftaya cikarim diye onlar bir yardımcı bulana kadar. Yabancı sigortalı çalışanların işten ayrılma şartları nedir bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz. Teşekkür ederim.

  • Merhaba, ev hizmetlerine çalışan yabancılar maalesef ki kıdem veya ihbar tazminatı alma hakları yoktur, iş vereniniz çalışma bakanlığına sizi işten çıkartığına dair bilgi vermesi yeterlidir.

 10. 23/11/2020 de işbaşı yaptım. 01/02/2021 tarihinde ücretsiz pandemi iznine çıkartıldım. 29/04/2021 de işten ayrıldım. 01/05/2021 tarihinde başka bir işyerine işbaşı yaptım. Fakat e devletten çalışma izni aldığımda önceki çalıştığım işyerine veriyor. Son çalıştığım işyer için niye çalışma izni verilmiyor.

 11. Merhabalar
  Biz suriyeli işçi için çalışma izni başvurusunda bulunduk fakat farklı şubeye başvuru yapmamız gerekirken sehven merkez adresine başvuruda bulunduk. bunun düzeltmesini nasıl yapabiliriz

 12. Çalışma izni işveren mi öder yoksa işçi mi ….
  Çalışma izni iptal olursa bakanlık tekrardan para ödemesi yapar mı
  Eğer işçi işten çıkarsa…. Çalışma izni parasını işçi mi öder… Sorularımi cevaplarsanız sevinirim

 13. Merhaba, çalışma izni bitiş/iptal tarihi, iş sonlandırma tarihi ile aynı olmalı değil mi?
  skg çıkışından daha önce çalışma izin iptali gerçekleşebiliyor mu?

  • Merhaba, çalışma izni iptal başvurusunu yaptığınız gün sonucunu beklemenize gerek kalmadan aynı gün SGK dan çıkış yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Merhaba lar
  Ev hizmetlerinde çalışan bir kişinin istifa dilekçesi ile istifa eder ise 1 yıllık oturmakta olduğu süreli izin kartı süresi dolana kadar devam edermi yoksa oturum kartı iptal mi edilir

  • Merhaba, yabancı çalıştığı işten istifa ettiği anda çalışma izninin kartı üzerinde yazan süre ne olursa olsun iptal edilmiş olur ve on gün içinde oturma iznine mürazaat etmesi gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Merhaba, işvereninizin birinci derece akrabaları sizden memnun ise çalışma izninin bitiş süresi kadar resmi olarak çalışmaya devam edebilirsiniz, veya 10 gün için de çalışma iznini iptal edip ikamet iznine başvuru yapmanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   • Merhaba. Biz sadece SGKden işten çıkışı yaptık Bakanlığı başvurmadik.Acaba tekrar SGK giriş yapabilirmiiz iki ay çıkış oldu. Teşekkürler kolay gelsin

 15. İyi günler yabanci ev hizmetlerinde calistirdigim kişi birdaha çalışmaya gelmedi SGK ya gittim dilekçe yazarak çıkışı verebiliriz ve başka bir işlem yapmanıza gerek yok dedi.2020 ekimin 1 de çıkışını verdim SGK dan 4 ay geçti kurt düştü içime başka yerde de çıkış vermemize gerek varmıdır. donus yaparsanız sevinirim.

  • Merhaba, evet çalışma bakanlığını bildirmeniz gerekmekteydi, size iki alternatif sunacağız…

   1- Bir daha yabancı çalıştırmayacaksanız çalışma izni süresi bittiğin de çalışma izni otomatik olarak düşeceğinden sorumluluktan kurtulursunuz.
   2- Çalışma Bakanlığına durumu bildirip 4 aylık SGK yi yatırıp yarından itibaren çalışma iznini iptal ettirirsiniz.

   Bizim önerimiz birinci tercih size uygunsa bu yönde hareket etmeniz olacaktır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Merhaba. Ben yabancı çalışanım yeni iş teklifi geldi ama eski iş yerimde ihbar süremi dolduruyorum. Ama yeni iş yerim tekrar başvuru yapmış. Ama şuan çalıştığım yer 15 gün kala sonlandıracaz dedi. Yani bi çakışma söz konusu olurmu? Süreç nasıl işlemelidir? Teşekkür ederim

 17. Merhaba
  Evimdeki yabancı uyruklu çalışan işten ayrıldı. Bende 4 gün önce çalışma izin iptali için başvuruyu yaptım. Başvuru sonuçlanmadı halen. Sonucu beklemeden SGK’ya başvuru yapabilir miyim? Şu anda 5 gün benim aleyhime işledi. İptalin sonuçlanması kaç gün sürüyor? Sonuçlanana kadar geçen süre için SGK bana sigorta masrafı çıkartacak mıdır? Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba Emre Bey,

   Çalışma izni iptali için bağlı olduğunuz SGK’dan çalışma izni iptali gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mevzuata göre, yabancı personelin sigortadan çıkışının yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde Çalışma Bakanlığına yabancı personel çalışma izni iptal bildirimi yapılması gerekmektedir. Bakanlığa iptal bildirimi yaptıktan sonra onayı beklemeden SGK çıkışı yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 18. Bizim çalişma izin kartımız geldi 1 ay önce ama çalişan belli sebepler yüzünden çalişmak istemiyor, iptal için ceza ödermiyiz??

  • Merhaba, iptal durumunu gerekçesiyle birlikte 15 gün içinde Bakanlığa bildirmeniz gerekmektedir. SGK girişi yapıldıysa SGK’dan da çıkış yapmalısınız.
   Çalışma izni iptali durumunda ceza ödenmemektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Yabancı çalışanın SGK çıkışını 30 Ekim 2020 de verdim. 8 Kasım’da e-devlet üzerinden Çalışma iznini iptal edeceğim. Oturma iznine başvurma hakkı var mı ? ve son tarihi 18 Kasım mıdır ? Yabancı iş bulursa çalışma izni transferi e-devlet üzerinden mi ? olacak

  • Merhaba, çalışma izni iptal edilen yabancılar 10 gün içinde oturma iznine müracaat edebilirler, sigortası iptal edilmeyen yabancılar iş bulmaları durumunda başka bir işyerine çalışma iznini sistem üzerinden transfer edebilirler.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 20. Merhaba benim adıma şirket nissanin 15 de çalışma başvurusu yapmış kaç ay oldu hala değerlendirme gosteriyo Haziran 30 da ikamet iznim bitdi sordum dediler çalışma izninden iptal geldiğinde 10 gün içinde ya ikamet başvurusu yap yada ülkeden çıkman gerekir ama şimdi değerlendirme gösterdiği için gerek yok başvuruya 6 ay oldu hala değerlendirme bende Kasım ayında ulkeme Azerbaycan’a dönmem gerekir vizem iptal cevap gelmeden gidersem ceza falan yeme gibi durumum varmı yoksa oturum başvurusu yapın sonra gideyim ben istiyorum dondukden sonr abasvuru yapım cunki 2.3 sonra geri donucem ama çalışma izninin ne zaman iptal cevap geldiğini bilmiyorum gitmemde sakınca varmı iptal gelmeden çıkış yapsam eger

  • Merhaba, çalışma izni başvurunuz sonuçlanmadan çıkış yaparsanız kaçak ikamet etmekten ceza almanız durumu söz konusudur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Merhaba ben bir firmada çalışacaktım ve çalışma izin başvuru yaptı ama sonra anlaşamadık ve bu çalışma izni başvurum değerlendirme sürecinde olduğu için başka bir firma çalışma izni başvuru yapamıyor
  Eski çalışma izni başvuruyu iptal edebilir miyim
  Yardımcı olursanız sevinirim

 22. Benim çalışma iznimi yeni aldım SGK yeni başlayacak ama maaşım bana az geliyo o yüzden patronumla konuştuk eğer çalışma iznimi iptal ettirirsek durum nasıl olur,?benim kendi ülkeme kesinlikle giris cikis yapmam şartmi yani giris cikis yapılmadan bu isin cozumi varmidir?

 23. Merhaba ,çalışma izni çıkarttığımız kişi işe gelmediği için çalışma izin iptali için e-devlet üzerinden iptal başvurusu yaptım onaylanmış başvuru sekmesinde gözüküyor ama herhangi bir yazı yok,çıkış işlemi için yazıyı mı beklemem gerekiyor yardımcı olur musunuz.Teşekkürler

 24. Merhaba ben bir şirket kurdum ondan sonra çalışma izni başvurusu yaptım (3gun once)ama başvurudan sonra anladım ki pasaport geçerlik tarihi çok onemli ve moalesef benim pasaportum şubata kadar geçiyor şimdi yeni pasaport aldım
  Bu başvuruyu iptal edebilirmiyim ?nasıl yapayım??
  Bir yeni başvuru istıyorum

  • Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 25. Merhaba ben Haziran çalışma iznını aldım ama iştan ayrılmak istiyorum işim ağır galdı. Patron iptal etmek istıyor çalışma iznimi başka iş bulursam çalışma iznimi transfer etmem için kaç gün sürem olur

  • Merhaba, çalışma iznini transfer edebilmek için mevcut işvereninizin çalışma iznini iptal etmemesi gerekmektedir. İptal ederse başka bir iş yerine geçemezsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 26. Merhaba Mayıs ayında bir firma ile anlaştım ve işe başlayacaktım çalışma izin için başvuru yapıldı fakat bir hafta geçtikten sonra eksik evrak ve şartaların sağlanması gerekdiği hakkına iş yerinine mail geldi. Şartalar sağlanmadığı için başvuru yarım kaldı, o başvuruyu iptal etmem için ne yapmam gerekiyor başvuru numarası bende mevcut.

  • Merhaba, 30 gün içinde eksik evrak talebine cevap verilmez ise başvuru otomatik olarak düşmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 27. Merhaba,
  Bu ay içinde 1 yıl süreli ev hizmetlerinde çalışmak üzere çalışma izni çıkarttığımız kişinin çalışma iznini önümüzdeki ay iptal edebiliyormuyuz. Bize söylenen ilk 6 ay iptal edemezsiniz. Bu konuda yardımlarınızı rica ederim.
  İyi çalışmalar.

 28. Merhabalar,evimde ev hizmetlerinde çalışan Gürcistan vatandaşı çalışanın 1.1.2021 tarihine kadar geçerli çalışma ve oturma izni var,Ağustos 2020 sonu itibari ile iş aktini sonlandırmak için SGK çıkışını vermek istiyorum,Türkiyeden çıkışı Eylül 2020 sonu olacak,bu süre zarfında çalıştırmayıp evimde misafir edeceğim.
  SGK çıkışı ile bilikte Ağustos 2020 sonunda çalışma izni iptal başvurusuda yapmalımıyım?bu durumda Eylül sonuna kadar benim adresimde ikametinde bir sorun olurmu?Eylül sonu ülkeden çıkışında herhangi bir cezai işlem uygulanma ihtimali varmıdır?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba, çalışma iznini iptal ettirdiğiniz yabancı sizin evinizde kalmaya devam ederse ve bu tespit edilirse kaçak işçi çalıştırmaktan ceza alabilirsiniz. Çalışma izni iptal edilen yabancı 10 gün içinde Türkiye’yi terk etmek zorundadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap