Çalışma İzniEvinde Yabancı Bakıcı Çalıştıran Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Türkiye’de resmi olarak 63 bin ailenin yanında yabancı uyruklu bakıcılar çalışmaktadır, peki bu bakıcıların hangi yasal hakları olduğunu biliyor musunuz?

İlk önce çalışma izni almazsanız ne olur madde madde inceleyelim.

 1. Çalışma izni olmadan hiçbir yabancıyı evinizde çalıştıramazsınız, çalışma izni almak içinde evinizde 15 yaşından küçük çocuk veya 65 yaşından büyük yaşlı olması gerekmektedir.
 2. Çalışma izinsiz bir yabancıyı çalıştırırken yakalanmanız durumunda resmi cezanın haricinde yabancının kendi ülkesine gönderilirken yapılan tüm masraflar tarafınızdan ödenir, bu masraflar ortalama 13 bin tl civarına kadar çıkmaktadır.
 3. Yabancının oturma izni olması çalışma izni manasına gelmemektedir, oturma izni için yabancıya kendi adresinizi gösterdiyseniz ve çalışma izni almadıysanız her an yabancılar şubeden görevliler evinizi ziyaret edebilirler.

Yabancı personelinize çalışma izni aldınız ama yine de dikkat etmeniz gereken durumlar madde madde aşağıdaki gibidir.

 1. Personelinizin çalışma izni çıktı ve işe başladı, 15 gün içinde bunu Çalışma Bakanlığına bildirmek zorundasınız.
 2. Yabancı personelinizin yılda 15 gün yasal olarak senelik izni bulunmaktadır, bu izni kendisine vermek zorundasınız.
 3. Bir yılı aşkın bir süredir yanınızda çalışan yabancı personelin yasal olarak ihbar ve kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır, personelinizi işten çıkartmanız durumunda bu parayı kendisine ayrıca ödemek zorundasınız. Personeliniz kendi isteği ile işten ayrılırsa bu ücret ödemek zorunda değilsiniz, fakat kendisinden istifa mektubunu almanızı öneriyoruz.
 4. Personelinize maaşını Türk lirası üzerinden ödemenizi öneriyoruz.
 5. Personelinizi işten ayrılması veya çıkartmanız durumunda 5 gün içerisinde bu durumu Çalışma Bakanlığına bildirmek zorundasınız.

İpucu: Genellikle aileler yabancılara çalışma izni almayı aylık ödenen SGK ücreti nedeniyle pek istemiyorlar, fakat Yabancı personelin Türkiye’den emekli olmayı düşünmemesi halinde bu durum SGK ya bildirilir ve aylık SGK ücreti %40 civarında daha az ödenebilir.

Ev hizmetlerinde yabancı erkek personel çalıştıramazsınız fakat bakımı yapılacak kişinin erkek olması ve ağır yatalak halinde olması durumunda erkek yabancılara çalışma izni alabilirsiniz, ayrıca bakımı yapılacak kişinin 65 yaşından küçük olması durumunda bakıma ihtiyacı olduğuna dair doktor raporu bulunması durumunda bakım için yabancılara çalışma izni alınabilir.

Dikkat: Evinize soktuğunuz insanlara çok dikkat etmelisiniz, kesinlikle gereğinden fazla güvenmemeli ve çok sık kontrol etmelisiniz, unutmayınız onlar sizin çalışanınız, dostlarınız veya akrabanız değiller, sizin yanınızda para için çalışıyorlar ve görevlerini yapmak zorundalar, siz onlara muhtaç değilsiniz, doğu bloku ülkelerinin yarısı Türkiye’de iş aramaktadır.

Yabancı bakıcı çalıştırmak için daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni/ev-hizmetlerinde-yabanci-bakici-calistirma/

9 yorum

 1. İyigünler, dedemin yabancı uyruklu gece gündüz kalan bir bakıcısı var. Mayıs’tan beri sigortalı olarak çalışıyor. Kendisi aniden hastalandı ve beyin tümöründen ameliyat olması gerektiğini öğrendik. Ameliyat için bekliyor fakat 2 haftadır tahlil sonuçları nedeniyle olamadı. Bu arada dedemin bakıma ihtiyacı devam ediyor. Kendisi iyileştikten sonra işe dönmek istiyor, biz de isterdik ancak dedemin bakım ihtiyacı devam ediyor ve yeni bir bakıcı istiyor. Bu durumda biz ihbar tazminatı ödediğimizde işten çıkışını yapabilir miyiz? Haksız fesihe giriyorsa cezası nedir? Bakıcımızı da bizi de zora sokmayacak çözümü bulmaya çalışıyoruz. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, ev hizmetlerinde çalışan yabancıların tazminat hakları yoktur, herhangi bir ödeme yapmadan da çıkışını yapabilirsiniz fakat vicdanen ameliyat olmasını bekleyip daha sonra sonra çıkışını yapmanız daha iyi olur düşüncesindeyiz.

 2. Merhaba, evimizde çalışan yabancı bir bakıcı var. 1.5 yıl daha benim almış olduğum çalışma izni devam ediyor. İşten aniden ayrılabilir mi?

  • Merhaba, herkes gibi yabancılarında çalıştığı işyerinden istifa etme, işten ayrılma hakları bulunmaktadır. Böyle bir durumda SGK masraflarına katlanmamak için çalışma iznini iptal etmeniz gerekmektedir.

   • Benim merak ettiğim, ben işten çıkıyorum diyip aynı gün içinde ayrılabilir mi? Yoksa belirli bir gün önceden bildirmeli mi?

 3. SLM EVHİZMETLERİNDE ÇALIŞAN ÇALIŞMA İZNİ ALINMIŞ YABANCI UYRUKLULARIN İŞ KANUNUNDA EK MADDE İLE KIDEM TAZMİNATININ OLMADIĞI SÖYLENDİ DOĞRUMUDUR

  • Merhaba aldığınız bilgi doğrudur, ev hizmetlerinde çalışan yabancıların kıdem tazminatı hakkı yoktur, makalemizin ilgili bölümü güncellenmiştir.

 4. TÜRKİYEDE OTURMA İZNİ SONA ERMİŞ VE FAKAT HALEN TÜRKİYEDE BULUNAN (YANİ BİR NEVİ KAÇAK OLARAK) BİR YABANCIYI BAKICI OLARAK ÇALIŞTIRMAK İSTİYORUZ. İZLEMEMİZ GEREKEN YOL NEDİR ACABA. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.

  • Merhaba, Kaçak yabancılara sadece kendi ülkelerindeki Türk büyükelçilikleri üzerinden çalışma izni alınabilir, bunun yabancının kendi ülkesine gitmesi ve randevu alarak Türk büyükelçiliğine başvurması ve referans numarası alması gerekmektedir. Alınan referans numarası ile çalışma bakanlığına online başvuru yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap