Oturma İzni

Öğrenci ikamet izni; Türkiye’de Yüksek Öğrenin Kurumuna bağlı Lisans, Yüksek lisans, Doktora ve Ön lisans programlarına kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin alması gerekli olan ikamet izni çeşididir.

 

Yabancı öğrenci statüsünde bu ikamet iznine başvuracak yabancıların, Türkiye’ye Türk Konsolosluklarından alınmış öğrenim/eğitim vizesi ile giriş yapmaları gerekmektedir. Yabancı öğrencilerin, Türkiye’ye gelişlerini müteakip bir ay içerisinde Öğrenci İkamet İznine başvurmaları gerekmektedir.

Üniversitelere kayıt yaptıran yabancı öğrenciler eğitim süresinin tamamını kapsayacak şekilde öğrenci ikamet izni alabilmektedirler. İlk ve Orta öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler de, her başvurularında en fazla bir sene olmak üzere bu ikamet iznine başvuru yapabilirler. Bu iznin süresi, ikamet İzni Başvurusu yapan Yabancı Öğrencinin öğrenim süresinden çok olamamaktadır. Öğrenci İkamet İzni sahibi Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri doğrudan çalışma izni alarak çalışabilmektedir(6735 Sayılı kanun) Ön Lisans programlarına kayıt yaptıran yabancı öğrenciler haftada 24 saati geçmeyecek şekilde çalışma izni alarak çalışabilmektedir.

 

İlginizi çekebilir : Türkiye’de Üniversiteler için Başvurular, Harçlar ve Öğrenci Vizesi Alma Süreci

 

Öğrenci İkamet İzni için Gerekli Belgeler

  • İkamet İzni Başvuru Formu
  • Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
  • Dört (4) adet fotoğraf
  • Kalacağı sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olduğuna dair beyan (Başvuru Formunda beyan edilir. İdare destekleyici belge isteyebilir.
  • Belirtilen program süresince yabancının masrafları kamu kurumunca karşılanıyorsa bu durum başvuruda idareye bildirilir.)
  • Öğrenci Belgesi
  • Şahsın on sekiz yaşından küçük olması durumunda; yurt dışında bulunan annesi/babası veya yasal temsilcisinin vereceği muvafakatname ile muvafakatnamede belirtilmek kaydıyla Türkiye’deki gerçek ya da tüzel kişiler tarafından verilecek taahhütname
  • Geçerli sağlık sigortası (Öğrenciler talep etmeleri halinde kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde genel sağlık sigortalısı kapsamına girdiklerinden geçerli sağlık sigortası talep edilmez, ancak üç ay içinde genel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra idareye bildirmeleri gerekmektedir)

İlginiz çekebilir; https://www.atakurumsal.com/yabanci-ogrenciler-icin-calisma-izni-sartlari-nelerdir/

 

Öğrenci ikamet izni

 

Öğrenci Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? – Videolu Anlatım

 

Öğrenci İkamet İzni Uzatma Başvurusu Nasıl Yapılır? – Videolu Anlatım

 

Abone Ol
Bildir
guest
219 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
trackback

[…] Öğrenci İkamet İzni […]

Elnura
Elnura
4 ay önce

Merhabalar, öğrenci ikametimin süresi yurt dışındayken bitti, okulu uzatıyorum 1 yıl, Türkiyeye giriş yaptığım zaman ilk başvuru olarak mı ikamete başvuracağım yoksa uzatma mı olacak, bir de öğrenci ikametinde adres bilgisine üniversite adresini verebiliyor muyuz?

Teşekkürler

Aigerim
Aigerim
4 ay önce

Merhaba üniversitede 1 sınıf öğrenciyim ve öğrenci ikamet yapmak istiyorum fakat uzaktan eğitim olduğunda başka şehirde yaşıyorum ve orada ev kiralıyorum. Böyle üniversitemin şehrinde yaşamasam öğrenci ikamet izni olabilir miyim? Cevab verdiğiniz için teşekkür

Hasan sapan
Hasan sapan
6 ay önce

Bir kişi ikamet izni ücreti ne kadar saygılarımla

Nicat
Nicat
7 ay önce

Merhaba ben 17 yasindayim Tekirdag da ikamet ala bilmek istiyorum muvafakatname aldim.Turkiyede her hangi yerde ikamet eden birisinin uzerine muvafakatname verile bilirmi?