Çalışma İzniSüresiz Çalışma İzni Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye’nin taraf olduğu ikili veya çok taraflı sözleşmelerde aksi belirtilmediği sürece, Türkiye’de en az 8 yıl kesintisiz ve yasal olarak ikamet eden ve en az 6 yıl yasal olarak çalışmış yabancılara süresiz çalışma izni verilebilir.

İç piyasadaki durum ve çalışma hayatındaki gelişmeler dikkate alınmadan, herhangi bir işletme, meslek ya da coğrafi alan sınırı olmadan yabancılara süresiz çalışma izni verilebilir.

 

Süresiz Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 

Yabancının en az 8 yıl yasal ve kesintisiz olarak Türkiye’de ikamete etme şartı değerlendirilirken öğrenim süresi dikkate alınmaz. Buna karşın yabancının beraberinde Türkiye’ye gelen ve ülkede ikamet eden eş ve çocuklarının öğrenim süresi ikamet süresi olarak değerlendirilir.

Yabancının Türkiye’de en az 6 yıl yasal olarak çalışmış olduğunu kanıtlaması için ilgili kurumlardan belge sunması gerekir. Bu belge, süresiz çalışma izni başvuru yapılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulur.

Süresiz çalışma izni almış bir yabancı, iş yerinin ya da iş yeri adresinin değişmesi halinde bu durumu maksimum 15 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmelidir.

 

Turkuaz kart

Turkuaz Kart Nedir?

2017 yılında yabancılara süresiz çalışma ve ikamet izni tanıyan “Turkuaz Kart” uygulaması yürürlüğe girdi. Turkuaz Kart’a sahip olacak kişilerde eğitim düzeyi, maaş, mesleki bilgi, iş tecrübesi, bilim ve teknolojiye yapılacak katkı gibi şartlar aranır.

Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet hakkı tanıyan, kişinin yakınlarına da ikamet hakkı sağlayan Turkuaz Kart şu kişilere verilebilir:

 • Eğitim düzeyi, maaş, mesleki bilgi, iş tecrübesi, bilim ve teknolojiye yapılacak katkı gibi nitelikleri açısından yüksek nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen yabancılar,
 • Yatırım ve ihracat düzeyi, sağlayacağı istihdamın büyüklüğü, bilimsel ve teknolojik gelişmelere yaptığı katkı ve benzeri özellikleri açısından yüksek nitelik yabancı yatırımcılar,
 • Bilim, sanayi ve teknoloji alanlarında uluslararası olarak ülke menfaatlerine katkı sağlayabilecek yabancı bilim insanları ve araştırmacılar,
 • Kültüre, sanatsal ve sportif açıdan Türkiye’nin ve Türk kültürünün uluslararası olarak tanımına katkı sağlayan, Türkiye’nin menfaatlerine ilişkin uluslararası düzeyde faaliyette bulunan yabancılar

Turkuaz Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turkuaz Kart başvurusu, yurt içinde doğrudan sistem üzerinden, yurt dışında yabancının vatandaşı olduğu veya yasal olarak bulunduğu ülkedeki Türk dış temsilciliği aracılığıyla yapılır. Yurt dışından yapılan başvuruya ilişkin belgeler Türk dış temsilciliğince elektronik ortamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletilir.

Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancı, yurt içinden de yabancı kimlik numarası ile internet ortamında doğrudan başvuru yapabilir.

Bunlara ek olarak Turkuaz Kart başvurusu, yurt içi ve yurt dışından yabancı adına yetkili aracı kurum tarafından da yapılabilir.

Turkuaz Kart Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

*Başvuru dilekçesi,

*Yabancıya ait pasaport veya pasaport yerine geçen belgenin sureti,

*Varsa ilgili kamu kurum ve kuruluşundan alınan uygunluk belgesi,

*Nitelikli iş gücü olarak değerlendirilen yabancının diploması, özgeçmişi, mesleki tecrübelerini gösteren belgeler, anadili dışında bildiği diğer dilleri gösteren resmi belgeler,

*Nitelikli yatırımcı olarak değerlendirilen yabancının yapacağı yatırımın büyüklüğünü, niteliğini, faaliyet gösterilen bölge ve sektörleri gösteren belgeler,

*Bilim insanı ve araştırmacı olarak değerlendirilen yabancının diploması, akademik kariyerini ve unvanını gösteren belge, sahip olduğu lisans ve patent bilgileri ve akademik çalışmaları,

*Kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunan yabancıların başarılı olduğunu gösteren belgeleri,

*Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayabilecek yabancıların da uluslararası düzeyde yürüttükleri faaliyetlere dair belgeler başvuru esnasında sisteme yüklenmelidir.

Süresiz Çalışma İzni Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Süresiz çalışma izninin iptalini gerektiren durumlar, süresiz ikamet izninin iptalini gerektiren durumlarla aynıdır. Türkiye’de kalan yabancı; sağlık, eğitim ve ülkesindeki zorunlu kamu hizmeti haricinde kesintisiz bir yıldan fazla süreyle Türkiye dışında bulunursa çalışma izni iptal edilir.

 

Yabancının kamu düzeni ve güvenliğine ciddi tehdit oluşturması durumunda, iptal edilen ikamet izinleri için tekrar başvuruda bulunulamaz.

14 yorum

 1. İyi Günler,
  Evimizde sgk’lı olarak çalışan ve ikamet eden yabancı uyruklu (Moldovalı) bir çalışanımız var. İşvereni eşim gözüküyor ve kesintisiz 8 yılı aşan bir süredir evimizde ikamet ediyor ve 8 yılı aşan süredir kesintisiz sgk primlerini ödüyoruz. Yıl sonunda izin süresi doluyor, tekrardan 3 yıl uzatma alma şansımız var ama bu kişiye süresiz çalışma izni alabilir miyiz? Eğer böyle bir olanak varsa biz mi başvuracağız yoksa çalışan mı başvuracak? Bu tür bir olanak varsa danışmanlık hizmeti veriyor musunuz? Ücretiniz nedir?

  • Merhaba, evet ilgili yabancı için süresiz çalışma izni alma imkanınız Çalışma Bakanlığının oluruyla bulunmaktadır, danışmanlık ücretimiz 2500 TL + KDV dir. Danışmanlık hizmeti almak isterrseniz 444 7 284 nolu telefondan uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba. Süresiz çalışma izni bir is yeri icin veriliyor mu (isveren basvuruyor) yoksa yabanci kendi kendine calisma izni çıkartıp herhangi bir yerde calisabilir mi?

  • Merhaba, süresiz çalışma izni için ve başvuru için iş veren şarttır, fakat çalışma izni alındıktan sonra yabancı istediği iş verenin yanında çalışabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 3. selam! yabanci iyruklu vatandash yalniz 250 bin dollarlik mulk alarsa vatandash ola bilir? bide vatandashliq aldigin zaman 2li vatandaslik olmaq mumkunmu? turk kanunlari buna izin veriyormu? mulk daha ucuz olarsa mesela 50 bin dolarlik o zaman ne alinir. oturum ve ishleme iznimi? tesekkur edirem!

 4. Merhaba,
  Uzun dönem ikamet izni olan yabancıların asgari ücret maaşı ile şirketlerde herhangi bir pozisyonda çalışabilirler mi?

 5. Merhaba benim uzun dönem ikamet iznim var ama çalışmak istiyorum. Eğer çalışma izni alırsam uzun dönem ikamet izni iptal olurmu? Çünkü sadece 6 ay çalışacağım dolayısıyla 6 ay sonra calisma izni sonlanacak sonrasında tekrardan yeni ikamet almam mı gerekiyor?

  • Merhaba, hayır süresiz çalışma izni için yabancıların kesintisiz 8 sene Türkiye’de çalışma izni ile çalışmış olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap