Oturma İzni

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki yabancıların Türkiye’de yasal olarak kalabilmeleri için geçerli bir oturma veya çalışma iznine sahip olmaları gerekiyor. Türkiye’de yasal olarak bulunmayan yabancıların, durumlarının tespit edilmesi halinde sınır dışı edilmeleri ve giriş yasaklarıyla karşılaşmaları oldukça olasıdır. Ata Kurumsal Danışmanlık olarak tüm yabancıların yasal olarak Türkiye’de ikamet etmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Geri Gönderme Merkezleri (GGM), Türkiye’de yasal olarak ikamet etme hakkına sahip olmayan ve ülkelerine geri gönderilecek olan yabancıların belirli kurallar çerçevesinde tutuldukları merkezlerdir. Bu yazımızda kısaca bu merkezler hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’deki Geri Gönderme Merkezleri Nerededir?

Öncelikle Geri Gönderme Merkezleri Türkiye’nin farklı illerinde bulunmaktadır ve bu iller genel yabancı yoğunluğu dikkate alınarak belirlenmiştir. 2022 yılı itibarıyla Türkiye’de Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen 24 Geri Gönderme Merkezi ve 2 Geçici Geri Gönderme Merkezi olmak üzere toplam 26 merkez bulunmaktadır. Bu merkezler genellikle İstanbul, İzmir, Van, Antalya, Bursa ve Erzurum gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bugün resmi makamların verilerine göre bu merkezlerin kapasiteleri 15 binin üzerindedir.

Bu Merkezlere Hangi Yabancılar Alınıyor?

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Eğer yabancıysanız, kesinlikle yasal olarak Türkiye’de ikamet etmelisiniz. Bugün Türkiye’de yasal olarak bulunmuyorsanız ve geri gönderme kararına ek olarak hakkınızda idari gözetim kararı verilmişse, bu merkezlerde tutulacaksınız. Yabancılar için idari gözetim kararının birçok farklı nedeni olabilirken, bu karar genellikle kamu düzeni ve genel güvenlik gibi hassas konularda doğabilecek olası sorunların önüne geçmek için alınmaktadır. Genellikle G-87 (Genel güvenlik) kısıtlama koduna sahip yabancılar bu merkezlerde tutulmaktadır. Bu merkezlerde temel haklarınız korunmaktadır. Beslenme, sağlık hizmetlerine erişim, telefona erişim, yaşınıza ve cinsiyetinize uygun şekilde barınma, psikolojik yardım talebi gibi temel haklara sahipsiniz. Ayrıca vatandaşı olduğunuz ülkenin Türkiye konsolosluğu ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Eğer, Türkiye’de Geri Gönderme Merkezleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.