Oturma İzniİkamet izni uzatma hakkında bilmeniz gerekenler

Dikkat: G̶Ö̶Ç̶ ̶i̶d̶a̶r̶e̶s̶i̶ ̶6̶4̶5̶8̶ ̶s̶a̶y̶ı̶l̶ı̶ ̶k̶a̶n̶u̶n̶u̶n̶ ̶3̶1̶-̶1̶ ̶(̶e̶)̶ ̶b̶e̶n̶d̶i̶ ̶(̶T̶u̶r̶i̶z̶m̶ ̶a̶m̶a̶ç̶l̶ı̶ ̶k̶a̶l̶a̶c̶a̶k̶l̶a̶r̶)̶ ̶ç̶e̶r̶ç̶e̶v̶e̶s̶i̶n̶d̶e̶ ̶e̶n̶ ̶f̶a̶z̶l̶a̶ ̶b̶i̶r̶ ̶y̶ı̶l̶ ̶s̶ü̶r̶e̶l̶i̶ğ̶i̶n̶e̶ ̶k̶ı̶s̶a̶ ̶d̶ö̶n̶e̶m̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶d̶ü̶z̶e̶n̶l̶e̶n̶e̶n̶ ̶y̶a̶b̶a̶n̶c̶ı̶l̶a̶r̶ı̶n̶ ̶t̶u̶r̶i̶z̶m̶ ̶d̶ı̶ş̶ı̶n̶d̶a̶ ̶h̶a̶k̶l̶ı̶ ̶g̶e̶r̶e̶k̶ç̶e̶l̶e̶r̶ ̶s̶u̶n̶a̶r̶a̶k̶ ̶y̶e̶n̶i̶ ̶b̶i̶r̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶k̶a̶l̶ı̶ş̶ ̶n̶e̶d̶e̶n̶i̶ ̶o̶l̶m̶a̶m̶a̶s̶ı̶ ̶h̶a̶l̶i̶n̶d̶e̶ ̶0̶1̶.̶0̶1̶.̶2̶0̶2̶0̶ ̶t̶a̶r̶i̶h̶i̶n̶d̶e̶n̶ ̶i̶t̶i̶b̶a̶r̶e̶n̶ ̶a̶y̶n̶ı̶ ̶a̶m̶a̶ç̶l̶a̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶t̶a̶l̶e̶p̶l̶e̶r̶i̶ ̶u̶y̶g̶u̶n̶ ̶g̶ö̶r̶ü̶l̶m̶e̶y̶e̶c̶e̶k̶t̶i̶r̶.̶

DİKKAT : İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİNE GÖRE 

08.09.2020

SAYI: 59277437-000-E 33144

Genelge kapsamında Turizm amaçlı ikamet izni kısıtlamasına tabi ülke vatandaşlarının ikamet izinlerinin uzatılmaması ve Covid 19 pandemisi sebebiyle ülkelerine çıkış yapamamaları nedeniyle ülkemizde illegal duruma düştükleri ve eğitim, sağlık gibi temel hizmetlere erişim noktasında çeşitli mağduriyetler yaşadıkları tespit edildiğinden pandemi koşullarının durumuna göre yeniden değerlendirme yapılmak üzere ‘turizm amaçlı ikamet izni kısıtlaması’ uygulaması ikinci bir talimata kadar askıya alınmıştır. 

 

Oturma izni uzatma maliyeti

Oturma izni uzatma kart ücreti     : 125,00 TL

Oturma izni uzatma harç ücreti   : 650,00 TL (1 yıllık)

Sağlık Sigortası ücretleri : 400 TL – 1,250 TL (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 65 yaş altı yabancılar için zorunludur.

Noter ve Tercüme ücreti : 250 TL (En fazla)

Apostil  tasdik harçları  : 72,61 TL / sayfa başı  (Gerek olmayabilir)

Oturma izni uzatma danışmanlık Ücretimiz   : 2500 TL (Uzatma)

 

Uzatma içinde yine özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir, sayfamızda özel sağlık sigortası fiyatları bulunmaktadır, Sigorta poliçelerini Taksim ve Kızılay ofislerimizden temin edebileceğiniz gibi Türkiye nin her yerine aynı gün kargo ile gönderebilmekteyiz.

Ata Kurumsal, başta İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Muğla, Bursa ve Gaziantep olmak üzere tüm Türkiye’de danışmanlık hizmeti vermektedir. Sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Oturma İzni Uzatma Başvuru Süreci

İkamet izin türünüzle ilgili uzatma başvurusu yapabilirsiniz.

İkamet izninizin bitiş tarihi , uzatma sürecinin başlangıç tarihi olarak seçilebilir.

Uzatma süreci, pasaport süreci ve seçilen ikamet izni türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Fotoğraf beyaz arka plan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde). Başvuru sürecinde fotoğrafın sisteme yüklenmesi kesinlikle gerekmektedir.

Uzatma başvuruları ikamet izni bitiş tarihinden 60 gün içinde ve her durumda bitiş tarihinden önce yapılmalıdır.

Uzatma başvurusu yapmak için, lütfen durumunuzla ilgili belgelerin içeriğinin eksiksiz olduğundan emin olun.

Başvuru yapıldıktan sonra, ikamet izni başvuru formu gereken belgelerle birlikte sistem tarafından üretilecektir.

Başvurusu tamamlanan yabancının “İkamet izni başvuru belgesi” sistem tarafından üretilecektir.  Yabancı bu form ile randevu tarihine kadar yasal olarak Türkiye’de ikamet etme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bu belge yabancının ülkeye giriş ve çıkış hakkını garanti altına almamaktadır.

(!) Eğer yabancı, ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak isterse, İl Göç İdaresi’ne kişisel olarak başvurmalıdır.

Oturma İzni Uzatma için Gerekli Belgeler

Gerekli belgeler ikamet iznine veya kalmak istediğiniz nedene göre değişebilmektedir. İdare her zaman ek bilgi veya ikamet izni talebinizle alakalı belge isteyebilmektedir. Talep ettiğiniz ikamet izni periyodundan 60 gün daha uzun süreli pasaport veya pasaport yerine geçen belgeye sahip olmanız gerekmektedir.

 • Fotoğraf beyaz arka plan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde)
 • Tam kapsamlı özel sağlık sigortası
Yaş Fiyat Yaş Fiyat
0-18 166 TL  36-40  238 TL
18-25 169 TL  41-50  311 TL
 26-30 215 TL  51-60 445 TL
 31-35  231 TL  61-65  770 TL
 • Pasaportun Latin harfleri kullanılarak yazılmadığı durumlarda, yeminli tercümanlar veya resmi otoriteler tarafından onaylanmış çeviri de başvuruya eklenmelidir.
 • Eğer pasaportta isim ve soy isim ayrı şekilde yazılmamışsa, yabancıdan kendi temsilciliğinden alınmış ve açıkça kimlik bilgilerini gösteren bir belge talep edilecektir.
 • İsminizde ya da soy isminizde bir değişiklik olması halinde, yerel idarelere şahsen başvurarak bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Ayrıca, yabancılardan doğum sertifikası talep edilebilmektedir.
 • Talep edilen ikamet izni periyotu boyunca, eğer yiyecek, konaklama veya sağlık harcamalarınız kamu idareleri tarafından karşılanıyorsa, ilgili belgeyi idareye bildirmeniz gerekmektedir.

18 yaşının altında olunması ile ilişkin durumlarda, kişinin uzakta yaşayan anne babası veya yasal temsilcileri tarafından muvafakatname ve gerçek ve tüzel kişiler tarafından taahhütname verilmesi ve idareye gönderilmesi gerekmektedir.

İkamet izni başvuruları için gereken belgeler hakkında aşağıdaki dokümanı kullanabilirsiniz: İkamet İzni İçin İstenen Belgeler

Harçların Ödenmesi

Ödenmesi gereken harçlar, ikili anlaşmalar, ikamet izni bitiş tarihi, talep edilen uzatma süresi, vatandaşlık bilgisi ve Türk vatandaşlarıyla evlilik durumu gibi kriterleri göz önüne alarak sistem tarafından otomatik olarak hesaplanır.

İkamet izni harcınızı ve ikamet izni dosya masraflarını ayrı ayrı ödeyiniz ve çifte fatura isteyiniz. Çalışma izni harçlarının ve çalışma izni masraflarına ait ödemeleri yerel maliye birimlerine, il mali idarelerine, ve ya Ekonomi Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalara yapabilirsiniz.

Belgelerin Posta ile Ulaştırılması

İkamet izni ve ikamet izni kartına ait harç ücretlerini ödedikten sonra, makbuzlar ile birlikte tüm gereken evrakları geniş bir A4 kağıdı boyutunda zarf ile PTT aracılığıyla veya kargo ile başvurduğunuz ildeki İl Göç İdaresi’ne ulaştırmanız gerekmektedir.

Belgelerde belirtilen bilgiler ile postalanan Evraklar arasındaki uyuşmazlıklardan, bunun yanı sıra evrakların incelenme aşamasındaki eksikliklerden başvuru sahibi sorumludur. (Kargo ve posta hizmetleriyle alakalı sorunların dışında)

Değerlendirme Süreci

Başvuru, tüm dokümanlar ve gerekli bilgiler İl Göç İdarelerine posta yoluyla teslim edildiğinde tamamen gözden geçirilmektedir. Bu tarihten itibaren idarenin değerlendirme süresi 90 gündür.

Posta ile ulaşmayan başvurular değerlendirilmemektedir.

Değerlendirme sonucunuz olumlu olduğu takdirde, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ikamet izniniz onaylanır ve ikamet adresinize gönderilir.

Resmi Çağrılara Cevap Verme Zorunluluğu

6458 sayılı kanunun 97. Maddesine göre, Göç İdaresi Genel Direktörlüğü veya İl Göç İdareleri aşağıdaki durumlar için bulunmanızı talep edebilmektedir :

-Türkiye’ye girme ve kalma hakkında gereken soruşturmalarında

-Ülkeden ihraç kararı alınmasının mümkün olduğu durumlarda

– İlgili kanunun uygulanması hakkında bilgilendirme gereken durumlarda.

Resmi çağrılara cevap vermemeniz durumunda ya da cevaplanmama hakkında ciddi kuşkular varsa, emniyet güçleri tarafından çağrılmaksızın alınabilirsiniz.

İletişim

Onay ve bilgi için, geçerli bir telefon numarası ve kullandığınız bir e-posta adresi vermeniz gerekmektedir. Bilgilendirmeler verdiğiniz telefon ve e-post adresine yapılmaktadır.

Lütfen e-posta kutunuzu ikamet izni belgeleriniz ulaşana kadar kontrol ediniz (belgeler Junk E-mail kutusuna düşebilir). Lütfen @goc.gov.tr uzantılı mail dışında bir uzantıdan gelen mailleri dikkate almayınız.

İl Göç İdarelerinin adresleri için : Göç İdaresi İl Müdürlükleri İletişim Bilgileri ve Adresleri

Önceki Randevular

18 Mayıs 2015 tarihinden önce Yabancılar Şubesi tarafından verilen randevuların sistem üzerinden yenilenmesi gerekmektedir.

Önceki randevuların tarihi ve numarasının sisteme kayıt edilmesi gerekmektedir.

Mümkünse önceki randevu belgesinin başvuru gününde gönderilmesi gerekmektedir.

Yasal Yükümlülükler

 • İşleme alınmayan başvurular için, genel hükümlerle vize veya ikamet izni ihlallerine başvurulabilir.
 • Yalnızca vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan sorumlusunuz.
 • Yanlış beyanat vermeniz durumunda, hakkınızda yasal işlem yapılabilir, ikamet izni başvurunun reddedilebilir, eğer hali hazırda ikamet izni verilmişse, 5237 sayılı ve 26/9/2004 tarihli Türk Ceza Kanunu’nun 206 numaralı maddesine göre iptal edilebilir.

747 yorum

  • Merhaba, hayır olmaz, fakat oturma izni üzerinden çalışıyorsanız bu tespit edilebilir ve ikametiniz iptal edilebilir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 1. Merhabalar,
  benim aile ikamet iznim 7 Haziran 2021 tarihinde bitiyor ve önümüzdeki hafta uzatma işlemi yapıcam. Yaklaşık 80 gün sonrada pasaportumun süresi bitiyor. Başvuru sırasında bir sorun yaşama durumum olur mu?

  • Merhaba, evet maalesef sorun olacaktır, başvurunuzu yapın ve kısa sürede pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. Merhabalar, 13 Mayıs 2021’de ikamet iznimin süresi bitecektir, pasaportumu yeniledim ve pasaport üzerinde Latince yazılı olan Ad-Soyad bilgilerim kendi talebim üzerine değişmiş durumdadır, birinci sorum şu ki ad-soyad bilgilerimin değiştiğini söylemek için Göç İdaresine gittiğimde yeni bir ilk başvuru yapın dediler, yeni bir başvuru yaptım ve özellikle son aşamada “Ad-Soyad bilgilerimin değişmediğini beyan ederim” şeklinde ki kırımızı yazı ile belirtilen ifadeyi onayladım, bir sıkıntı yaşar mıyım? İkinci sorum şuan başvuru tarihim belirlenmiştir, başvurumu iptal etsem yeni bir başvuru yapsam sıkıntı yaşar mıyım?
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, başvurunuzu iptal edip yeniden başvuru yapmanızı öneririz. Zamanınız mevcut olduğu en sağlıklı yöntem bu olacaktır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Eşim türkmenistan uyruklu 5 senedir evliyiz. Aile ikamet süresinin bitimine son 1 ay var eşim için Türk vatandaşlık başvurusunda bulunursam herhangi bir sorun yaşarmıyız

 3. Merhabalar,ben uzatmak için evrakları yatırdım,fakat gelir belgesi veremiyorum,çünkü eşim serbest çalışıyor,ne yapmalıyım,birde resim eksik vs diye mes geldi,gittim resimler zaten göndermiştim boşuna gittim,şimdi de bilgi almak için 157kesinlikle yabancı temsilciye ulaşmak mümkün değildir,artık bakanlığı şikayet etmek istiyorum

  • Merhaba, şikayet için CİMER i kullanabilirsiniz, maalesef bu sorunu biz dahil bir çok yabancı yaşadı. Gelir belgeniz yoksa özel tam kapsamlı sağlık sigortası yaptırabilirseniz aile ikamet izni için kabul edilmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Merhaba, vizeden kastınız oturma izniniz ise bitmesine son 59 gün kala uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 4. Merhaba kolay gelsin ben özbekistan vatandaşıyim 15kasimda oturma izni uzatma başvurusu yaptim sonuç alamıyorum ne yapmam gerekiyor

 5. Merhaba bişey soracağım ikamen izini için uzatmaya başvurmuştum telfon nimarama xeber gelmesi zamande telefon numaram kapandı şimdi nasıl takib edabilirim.

  • Merhaba, GÖÇ idaresine bir dilekçe yazarak yeni numaranızı acilen bildirmeniz gerekmektedir, aksi taktirde başka takip etme şansınız bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 6. Merhaba bana kefillik veren adam yurt dişinde şu anda eşi turkıyede eşi benim gibi Özbekistan vatandaşi yurt dişinden bana nasıl kefillik verebilir yada eşi kefillik verebilirmi

 7. Merhaba.bizim uzatma başvuruyu kendimiz yaptik internetten. 08.03.2021 tarihine mesaj geldi. Randevuleri ve sigortalari hazirladik. Şimdi ne yapmam gerek nereden başlamaliyim.3 gunum kaldi vergi dairesine gittigimde goc idaresinden odenejek tutar hakkinda belge getir dedi oylemi yapmaliyim. Turistik uzatma icin.bilgilendirerseniz cok sevinirim

 8. Oturma iznımı uzatmak için tanidık aile noterden kefillik veriyordu 4 kere alıcam oturma izni noterden bırını bana kefillik vermesi gerekiyor mu?

  • Merhaba, evet kendinize ait bir adresiniz yoksa ikamet izni alması için bir ailenin size taahhütname vermesi gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. Merhabalar, ben kısa dönem ikamet iznimi geçiş başvurusu yapıp öğrenci ikamet iznine değiştirmek istiyorum. Soru: Geçiş başvurusu yaptırdığımda, yabancı kimlik numaram değişecek mi? Yani kısa dönem oturma iznimde olan yabancı kimlik numarası öğrenci ikamet izninde de aynı olacak mı? Yoksa değişecek mi?
  Sorumu cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler!

  • Merhaba, hayır Türkiye’de yabancılar Türk vatandaşı olmadan hiç bir şekilde geçici TC kimlik numaraları değişmez.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Merhaba, benim istanbulda kaliyorum. Özbek vatandasi olarak oturum iznim uzatmaya gec kaldim. Yaklasik 1 ay gibi bir süre. Sonra yeni oturum icin müracatda bulundum. Ama Iptal geldi. 2. kez yaptirdi avukatim, tekrar iptal geld. simdi 3. kez yapmami tavsiye ediyor.

  Suanki durumda oturma iznim biteli 9 ay oldu bile. Ne yapabilirim? nasil ve ne tür imkanlarim var?

  • Merhaba, avukatınız yeni başvuru için ayrıca sizden hizmet bedeli istemiyorsa, tekrar yaptırıp şansınızı deneyebilirsiniz, harç ücretlerini başvurunun sonucu gelmeden yatırmayın. Bir daha ikamet izni için danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyarsanız bizden hizmet almanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap