Oturma İzniUzun dönem ikamet izni

Geçerli bir ikamet izni ile Türkiye’de kesintisiz ve yasal olarak en az sekiz yıl kalmış olan yabancılar Uzun dönem ikamet iznine hak kazanabilirler. Fakat ülkemizde mülteci, şartlı mülteci statüsünde bulunanlar ile, insani ikamet izni sahipleri ve geçici koruma altında bulunan yabancılar uzun dönem ikamet iznine başvuruda bulunamazlar. Ek olarak uzun dönem ikamet izni başvurusunda bulunabilmek için aşağıda belirtilen koşulların karşılanması gerekmektedir.

 

 • Son üç yıl içinde sosyal yardım almamış olmak
 • Kendisi veya varsa ailesinin geçimini sağlayacak yeterli ve düzenli gelir kaynağına sahip olmak
 • Geçerli sağlık sigortasına sahip olmak
 • Kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından tehdit oluşturmamak
 • Sabit bir gelire sahip olmak

Yabancının Türkiye dışında eğitim, sağlık veya zorunlu kamu hizmeti gibi sebepler haricinde bir yıldan uzun süreli bulunması halinde ise ikamet izni iptal edilebilir.

Gelirin kazanılma süreci ve kazanılma şekli ispat edilebilir olmalıdır.

Örneğin : Başka bir ülkeden gelen emekli aylığı ve ya Türkiye’de işletme sahibi olmak – Gelirinizi geçmiş yıllara ait vergi kayıtları vs. ile göstermeniz mümkündür.

Eğer yabancı, Türkiye’de ikamet izni ve sabit bir geliri bulunan bir yabancıya bağımlıysa, bunun da kabul edilmesi mümkündür. Örneğin : Bir eşin gelire sahip olması, diğer eşin daimi ikamet izni için başvurmasını sağlar.

Uzun Dönem İkamet İzni Asgari Gelir Miktarı

Uzun dönem ikamet izni için asgari ücret

 

Gelir aylık olarak en az 500 USD olmalıdır.

 • Tam Kapsamlı Sağlık Sigortası

Tam kapsamlı bir sağlık sigortası gerekmektedir. (Kısa dönem ile aynı kriterlere sahiptir)

 • Son 3 yıl içerisinde hiçbir suça karışmamış olmak

Bu durum Türk Mahkemelerin alınacak belge ile kanıtlanmalıdır. (Adli sicil kaydı)

 • Türkiye’de 8 yıl süreyle bulunmak

Başvuru sürecinin asıl kısmı, başvuru sahibinin düzenli geliri bulunduğunun ve 8 yıl süreyle Türkiye’de kaldığının kanıtlanmasıdır. (Şartlar için aşağıyı okuyunuz)

 • Uzun Dönem ikamet izni Başvuruları ne kadar sürmektedir ?

Başvurular 90 güne kadar sürmektedir. Belgelerin hazır olması ve yerel emniyete teslim edilmesiyle birlikte 90 günlük süreç başlamış olur.

 • Uzun Dönem ikamet izni yabancıya Türkiye’de çalışma hakkı veriyor mu ?

Hayır, çalışma hakkı vermemektedir.

 • Genel prosedür nasıl uygulanmaktadır ?

Başvurular online olarak ve doğrudan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne yapılmaktadır- e-ikamet.goc.gov.tr

Uzun Dönem İkamet İzninin Kesilmesi

Eğer bir yıl içinde 6 aydan fazla ya da zorunlu kamu hizmetleri, eğitim veya sağlık sebepleri dışında son 5 yıl içinde toplam 1 yıl Türkiye dışında bulunduysanız ikametin kesintisine sebebiyet vermektedir. İkametin kesildiği durumlarda, önceki ikamet süreleri bir ikamet izni başvurusuna yönelik sayılmaz ya da başka bir ikamet iznine çevrilmez.

Uzun Dönem oturma İzni Koşulları

Uzun dönem ikamet izni koşulları

 

 • Türkiye’de en az 8 yıl kesintisiz olarak ikamet etmiş olmak
 • Son 3 yıl içinde devlet tarafından sağlanan hiçbir tür sosyal destekten faydalanmamış olmak
 • Yaşamını sürdürecek yeterli ve uygun kaynaklara sahip olmak
 • Geçerli bir sağlık sigortası sahibi olmak
 • Kamu düzeni ve güvenliğine tehdit teşkil etmemek.

Başvuruları başarıyla sonuçlanarak daimi ikamet izni alan kişiler aşağıdaki özel uygulamalar dışında aynı Türk vatandaşı gibi haklara sahip olur :

Uzun Dönem ikamet izni sahipleri şunlardan muaftır

 • Zorunlu askerlik hizmeti,
 • Seçme-seçilme hakkı,
 • Kamu hizmetine girme hakkı,
 • Araç ithal ederken vergi muafiyeti.

NOT : Sağlık ve eğitim durumlarınız dışında Türkiye dışında kesintisiz olarak 12 aydan fazla süre geçirirseniz, daimi ikamet izniniz iptal edilebilir.

Uzun Dönem İkamet İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? – Videolu Anlatım

 

 Kaynak: https://www.goc.gov.tr

Abone Ol
Bildir
149 Yorum
En yeni
En eski En Çok Oylanan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
trackback
Türkiye'de İkamet İzni Çeşitleri ve Kriterleri
6 ay önce

[…] Uzun Dönem İkamet İzni […]

Ekaterina
Ekaterina
5 ay önce

10 senedir evliyim, eşim türk, çalışmıyorum, yeterli gelirimiz var, tc vatandaşı çocuğumuz var, sadece yazları yurtdışına çıkıyorum, pasaportumun 1.5 sene sonra süresi doluyor, uzun dönem için başvurabilir miyim? Birde uzun dönem kaç sene olabiliyor? Teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal(@murat)
5 ay önce
Yanıtla  Ekaterina

Merhaba, uzun dönem ikamet izni için pasaport sürenizin en az 5 yıl olması gerekmektedir. uzun dönem ikamet izinleri 99 yıllığına verilmektedir.

Zehra
Zehra
7 ay önce

8 yıl 2 ay oldu turkıyedeyem …şartları sağlıyorum uzun dönem için …gün sayımı nerde yaptır a bilirim…istanbul da ikamet ediyorum ..hangi evraklar lazım gün sayımı için…

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce

Ben Filistin uyrukluyum.. 10.01.2011 tarihinden Türkiye’de kesintisiz öğrenci olarak ikamet etmekteyim lisans eğitimimi bitirip lisansüstü eğitimimi sürdürmekteyim , yurtdışında çalismakta olduğum firmanın bana yeterli maaş göndermekte bu durumda uzun dönem ikamet iznini veya vatandaşlığı kazanmam mümkün mü ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Yanıtla  Ahmet

Merhaba, çalıştığınız firma Türkiye’de olsaydı ve çalışma izniniz olsaydı mümkündü ama yurt dışı gelirinizle vatandaşlık veya uzun dönem ikamet izni almanız mümkün değildir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ahmet
Ahmet
1 yıl önce
Yanıtla  Ahmet

Yurt dışında çalıştığım fırma bana türkiyedeki ortakları aracılığıyla türk bankaları hesaplarından maaşımı aktarıyor.
Türkiye’deki banka hesap ekstresi ile bunu ispatlayabilirim

Maksut
Maksut
1 yıl önce

Merhaba Ata Kurumsal Danışmanlık .Her konuda verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.Benim bir sorum olacaktı cevaplarsanız sevinirim.8 senedir kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet ediyorum.Şuan yüksek lisans öğrencisiyim. Fakat erkek olduğum için çalışma izni yapacak iş bulamıyorum .Düzenli gelir şartını sağlayamadığım için uzun dönem ikamet iznine başvuru yapamıyorum.Düzenli gelir olarak türk vatandaşının taahhütname vermesi yeterli olur mu ? Veya bu şartı tamamlamamın başka yolu var mı acaba

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Yanıtla  Maksut

Merhaba, maalesef ki çalışma izni almadan hiç bir şekilde kabul olmamaktadır.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Elya
Elya
1 yıl önce

Merabalar güzel bilgilendiriyorsunuz maşallah.
Biz Kırgız vatandaşıyız kesitiksiz 2016 dan 2020.16 nisan benimki.
2018den 2020.16 nisan kızıma almıştık oturma izin.
6sınıf okuyor burda kızım ikimizin ikamet izimiz 16nisan bitecek uzata bilirmiyiz?
Teşekkürler

Bahtiyar
Bahtiyar
1 yıl önce

Merhabalar .Kolay gelsin. 3 tane sorum oalcaktı size .Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…
1.Ben 2019’da 27 eylülde Ahıksa türkü olarak uzun dönem başvurusu yaptım. Fakat e-ikamet sitesinden kontrol ettiğimde değerlendirme aşamasında gözüküyor. Hiç bir değişiklik yok.Araştırma aşamasına bile geçmemiş. Göç idaresi ile iletişime geçtiğimde “bir haber gelirse biz sizi ararız, bekleyin” diyorlar sadece. Bu durum normal mi, bu kadar uzanması? Ve göç idaresi dışında nereye iletişime geçersem detaylı şekilde bilgi alabilirim. Belgeler ankara gidiyor diye biliyorum orada hangi kurumla iletişime geçebilirim bilgi almak için?
2.Şu an ben azerbaycandayım. Pasaportumun süresi haziranda dolacak. Gelmeden yenilemek istiyorum.Fakat başvuruyu eski pasaportumla yapmış olacağım bu durumda. Pasaportumu yeniersem sorun yaşar mıyım acaba?
3.Eğer olur da yaptığım başvuruda sorun çıkarsa ve ya iptal olursa yeniden başvurma hakkım var ,mı ahıska türkü olarak ,uzun döneme? Çünkü ben kanun geçici diye biliyorum. Ve başvuru şartı olrak 2017 den önce türkiyeye giriş yapma şartı aranıyor.Yeni pasaportla giriş yaparsam bu konuda sorun olur mu. 4 sene türkiyede üniveriste okudum bu şekilde kanıtlayabilir miyim önceden giriş yaptığımı.Yoksa illa pasaportda damga mı olması gerek?

irana
irana
1 yıl önce

Merhaba ben kac yildi evliyim turk vatandasiyim.anem babam azeri benle kaliyorlar turistlik ikamet 5 senedi alib oturmislar.şimdi yine bas vurub ala bilirler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Yanıtla  irana

Merhaba, birinci derecen Türk vatandaşı akrabası olan yabancıların uzatma başvurularında sorun yaşamayacağını tahmin ediyoruz.

ursula
ursula
2 yıl önce

Merhaba. Benim eşim Türk vatandaşı biz 50 sene evli. 36 sene Türkiye yaşıyor ben Uzun Dönem İkamet İzni
istiyorum beni hep iki ya da üç sene veriyorum ben ne yapmam lazım teşekürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
1 yıl önce
Yanıtla  ursula

Merhaba, daha önce süresiz ikamet iznine başvuru yaptıysanız ve olumsuz cevap aldıysanız maalesef ki uzun dönem ikamet izni alma kapıları kapanmıştır, bunun sebebini biz bilemeyiz ama daha önce başvurmadıysanız GÖÇ idaresi sisteminde uzun dönem başvuru yapabilirsiniz.

Arif kaya
Arif kaya
2 yıl önce

Selam ben 4 yıldır Türkiye de kısa dönem ikametle kalıyorum şimdi çalışma izni yapmak istiyorum sorum acaba çalışma izni alsam Gelecekte uzun dönem İkamet almam için risk var mı ? Teşekkür ederim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Arif kaya

Merhaba, çalışma izni ve oturma izni toplam 8 yıl Türkiye’de kesintisiz ikamet edenler uzun dönem ikamet iznine başvuru hakkına sahip olurlar.

Mahmut
Mahmut
2 yıl önce

Merhabalar. Yabancı uyruklu bir arkadaşım yeni kanuna göre uzatma yapabilmesi için Türkiye’den arsa alması yeterlimidir. Yeterli ise tarla tapusu geçerlimidir.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Mahmut

Merhaba, ikamet izni uzatmak için arsa tapusu geçerli bir gerekçe değildir, arza tapusu ile uzatma yapılamaz.

filiz kuruoğlu
filiz kuruoğlu
2 yıl önce

merhaba.ben turk vatandaşıyım.turk ile evliyim.annem moldova vatandaşı.annemin tek çocuguyum.annem 2008 den beri yanımda kalıyor.bu tarihten itibaren anneme sürekli 1 yada 2 yıllık oturma izni alıyorduk.ıkı yılda bir memleketine gidip bir ayı geçirmemek süretiyle ziyaret ediyor.28 mart tarihinde annemin son yaptırdığımız 2 yıllık ikamet süresi bitecek.yenı kanunlara göre bu seferinde uzun süreli ikamet izni alabilir misiniz.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce

Merhaba, annesi, banası veya çocuğu Türk vatandaşı olan yabancıların ikamet izni uzatmalarında herhangi bir sorun yaşayacağını düşünmüyoruz.

Tayyibe
Tayyibe
2 yıl önce

Iyi günler, ikamet konusunda bilginize ihtiyacım var. Edirne’de ikamet ediyorken uzun dönem ikamete başvurdum, ikametgahım çıkmadan Türkiye’den ayrıldım. Ikametgahım onaylanıp kaldığım adrese gönderildi bilgisini aldım fakat bana ikametgahı alınca illa adres kaydı yapmanin zorunlu olduğu söylendi. ben o adresten ayrıldığım için ve başka adresim olmadığı için ikametgahımi elime alamadığımdan iptal edilmiş. Şuan Bursa’daki kendi evime taşınmayı düşünüyorum sorum şu;
1) Edirne’deki iptal olan ikametgahımı yeni ikamet başvurusu yapmadan bir dilekçe ile geri alabilir miyim?
2) Eğer yeni ikamet başvurusu yaparsam türk asıllı olduğuma dair yeni etabli belgesi gerekir mi?
3) Bana vergi dairesine ödenen harcın bir defaya mahsus olduğu söylenmişti ilk başvurumda o harcı ödedim vergi dairesine ödemiş olduğum harcı yeni başvuru yaparsam yeniden ödemem gerekiyor mu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Tayyibe

Merhaba,

1- İkametiniz iptal ediliği için hiç bir şekilde geri alamazsınız.
2- Türk soylu belgesini sunmanız daha kolay ikamet almanıza sebep olacaktır.
3- Oturma izniniz iptal edildiği için yeniden harç ücreti ödemek zorundasınız.

Zübeyir İkbâl Araz
Zübeyir İkbâl Araz
2 yıl önce

Merhaba ben 5 yıldır Türkiye’de (öğrenci ikamet izniyle) bulunuyor ve Tıp fakültesi okuyorum.
Türk vatandaşlığına geçmek istiyorum ama şartlardan Türkiye’de 5 yıl boyunca ikamet etme şartı var.Bu durumda 5 yılım dolmuş olur mu ? Dolmadıysa ne yapabilirim ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce

Merhaba, Öğrenci ikamet izni ile Türkiye’de kalışlar tek başına ikamet teşkil etmez, eğitiminizin ardından hemen çalışma izni alıp işe başlarsanız o zaman ikametten sayılırlar. öğrenci ve çalışma izni süreniz 5 seneyi doldurduğunda vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ece
Ece
2 yıl önce

Merhaba benim de bir sorum olacak size, yabancı uyrukluyum uzun dönem ikamet başvurusu yaptığım dönemlerde Türkiye’de yaşıyordum. Ikamet için başvuru yaptıktan bir yıl sonra çıktı. Ama ikametim daha çıkmadan Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldım ve kaldığım evde şuanda başkaları kalıyor ve şuanda adres kaydı yapabileceğim bir adresim yok. Ikametim bu durumda ne oluyor?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Ece

Merhaba, ikametiniz hala geçerlidir, fakat Türkiye’ye dönmeye karar verdiğinizde yeni adresinizi GÖÇ idaresine bildirmeniz gerekmektedir.

Nergiz
Nergiz
2 yıl önce

Merhabalar ben 2014-2015-2016-2017 Turistik vizeyle istanbulda ikamet ettim 2017-2018 Bir yıl çalışma izinde kaldım.2018-2019 aile vize aldım eşim türkmenistan vatandaşı çalışma izni sayesinde aldım. Tekrar aile ikamet izni alınca 2 yıl verirler eşimden dolayı 2021 kadar hesapladım tam sekiz sene olacak .Sorum şu ki bu benim bir yıl araya çalışma iznim girdi o yıl hesaplanırmı kesintisiz 8 yıl olunca

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Nergiz

Merhaba, evet kesintisiz süreden sayılır.

Yelena Yilgin
Yelena Yilgin
2 yıl önce

Merhabalar, TC vatandasiyim, evliyim, ben ve esim calisiyoruz. annem burda 9 sene yasiyor uzun donem basvuru icin hazirlaniyorduk ki gelir beyan etmesi gerektigini soylediler. Kendi geliri olacak sekilde. Acaba bizim esimlebolan gelirler turstikte basvurdugumuz gibi Taahutnameyi noyerden yazsak gecerli olmuyor mu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Yelena Yilgin

Merhaba, maalesef yabancıya ait kira veya faiz vb. geliri olması gerekmektedir.

Elena
Elena
2 yıl önce

Merhaba. 8 sene den fazla Turkiyedeyim, turistik, calisma izni, aile ikametim vardi. Suanda da calisma iznim var. Geliri olarak hem maasimi vem de kiraya veren kendi evimi gosterebilirim. Su anda uzun donem ikamet icin basvuru yapsam, bir kac ay sonra isten ayrilsam (calisma izmi iptal ediliyor) ne olacak? Uzun donem ikameti basvurumu da iptal olacak?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Elena

Merhaba, hayır uzun dönem ikamet izni çalışma iznine göre verilmez, şartları yerine getirip başvurunuzu yaptıktan sonra işten ayrılırsanız ikametsiz kalma riskiniz bulunmakta, bu durumda uzun dönem ikamet izniniz sıkıntıya girebilir.

Maria
Maria
2 yıl önce

Selamlar,
uzun süreli ikamet izni için
Öğrencilikte geçen süreler dahil olur mu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Maria

Merhaba, uzun dönem ikamet izni için öğrenci ikamet süreleri sayılmaz.

Bahtiyar
Bahtiyar
2 yıl önce

Merhabalar ben ahıska türküyüm.Eylül ayında uzun döneme başvurdum. Benden hiç bir ödeme yapmamı ve ya para yatırmamı istemediler.Ahıska türklerinde harç bedeli almıyorlar ama oturma izni kart ücreti de istemediler.Burada bir yanlış mı var acaba.Ödeme yapıp yapmaycağımı nasıl kontrol edebilirim.E-ikamet sitesinde bulamadım.İnternet bankacılığında e ya bşak bir siteden ödeme yapıp yapmamam gerektiğini öğrenebilir miyim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Bahtiyar

Merhaba, GÖÇ idaresinde memur arkadaşlar başvurunuz onaylanmaz ise paranızın boşa gitmemesi için size yardımcı olmuşlar, başvurunuz onayladığında kart ücretini yatırmanızı isteyeceklerdir.

Birgul
Birgul
2 yıl önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Merhaba eşimin 1.5 yıldan fazla uzun süredir uzun vadeli ikamet iznine başvuru yaptık hala bekleyin diyorlar bu ikamet TC vatandaşının hakları diyor çalışabilir mi türk soylu da

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Birgul

Merhaba, sorunuzu anlayamadık, biraz daha detaylı anlatır mısınız?

Birgül
Birgül
2 yıl önce
Yanıtla  Birgul

Uzun vade ikamet iznine başvuru yaptık önceden ayle ikameti de kalıyordu eşim çalışma izni uzun dönemde alınıyor mu onu merak ediyorum TC vadandasi haklarının aynı oluyor diye biliyorum

Ayat
Ayat
2 yıl önce

Merhaba
Ben 2014ten beri türkiyede kalıyorum turist ikameti yapıyorum her yıl yenileniyorum hiç kesmeden
Uzun ikamet için başvuru yapabilir miyim??

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Ayat

Merhaba, uzun dönem ikamet izni almanız için en 8 senelik ikametinizin olması gerekmektedir.

Sina
Sina
2 yıl önce
Yanıtla  Ayat

Merhaba öğrenci ikametinin yarisini geçen yillarda sayiyordular yeni yilda böyle bi şart var mi göremedim de ondan yoksa tümünü mü hesapliyorlar artik .benim 7 sene öğrenci ikametim ve 2 senelikte turistlik ikametim var uzun döneme başvurabilirmiyim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 yıl önce
Yanıtla  Sina

Merhaba, uzun dönem ikamet için öğrenci ikametleri sayılmaz, öğrenci ikametleri Türk vatandaşlığı için tam sayılır ama arada kısa dönem ikamet izni aldığınız için artık onlarda sayılmaz.