Yabancı uyruklu mühendislere çalışma izni alma sürecindeyseniz –  ATA Kurumsal Danışmanlık size benzersiz bir hizmet sunabilir, Yabancı mühendis ve mimarların çalışma izni süreci, diğer yabancılara alınan çalışma izni sürecinden çok daha detaylıdır, bu süreç aylarca sürebilir, ATA Kurumsal danışmanlık sizleri nokta atışı yönlendirir, vekaletiniz dahilinde yapılabilen bütün başvuruları uzman personelleri ile yapar, Türkiye’nin dev projelerinde, şirketlerde ve kobiler de çalışan yüzlerce mühendise çalışma izni almıştır. Bkz : Referanslar

Yabancı Mühendis Çalıştırma Şartları

6735 sayılı yeni Uluslararası İşgücü Kanunu MADDE 21- ile, mühendis ve mimarların çalışma izinlerine ilişkin esaslar belirlenmiştir.

Yabancı uyruklu mühendis ve mimarların, öğrenimlerini Türkiye’ deki bir yüksek öğretim kurumunun mühendislik ve mimarlık fakültelerinde veya yurt dışında ilgili ülke makamları ve Yüksek öğretim Kurulu tarafından tanınmış bir yüksek öğretim kurumunda tamamlayarak unvanlarını almaları kaydıyla Türkiye’de proje bazlı veya geçici süre ile çalışabilecekleri öngörülmektedir. Böylece nitelikli personel sayılan ve ülkemizde gerçekleştirilen önemli projelerde kilit rol üstlenen yabancı mühendis ve mimarların, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın çalışma izni alabilmesine imkan sağlanması amaçlanmaktadır.

MADDE 21- (1) Öğrenimlerini Türkiye’de bir yüksek öğretim kurumunun mühendislik ve mimarlık fakültelerinde veya yurt dışında ilgili ülke makamları ve Yüksek öğretim Kurulu tarafından tanınmış bir yüksek öğretim kurumunda tamamlayarak mühendis ve mimar unvanlarını almış olan yabancılar bu Kanuna göre proje bazlı veya geçici süre ile çalışma izni alarak mühendislik ve mimarlık mesleklerini icra edebilirler.

Lütfen Dikkat : Diploma mesleği mühendislik olan yabancı personele çalışma izni alacak firmalara, YÖK denkliği ve ilgili mühendisler odasına kayıt yaptırma zorunluluğu vardır, Örneğin, Satış mühendisi, Gıda Mühendisi, Yazılım Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi fark-etmeksizin  diploma ünvanı mühendislik olan tüm yabancılar mühendis olarak çalışacaksa YÖK denkliğe sahip olmalıdır.

Yabancı Mühendislere Nasıl Çalışma İzni Alınır ?

Yabancılara çalışma izni veren mevki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Yabancı uyruklu için YÖK’ten Yurt dışı Yüksek Öğretim Diplomaları Yönetmeliği’ne uygun olarak “Diploma Denklik Belgesi” gerekmektedir.

Son 6 ay içinde ülkesindeki mesleki kuruluştan mesleği icra ettiği, meslek örgütüne üye olduğu ve meslekten men cezası olmadığına dair yazı almalıdır. Bu yazının aslına başvuru sahibinin kendi eyaletindeki idari birimden apostil şerhi yaptırılmalıdır. Başvurular online yapılabilirken belgeler kağıt üzerinde olmalıdır.

Bu belgeleri başvuru sahibinin, kendi ülkesindeki Türk temsilciliklerine onaylatıp sonrasında Türkiye’ye göndermesi gerekmektedir. Belgeler tam ve eksiksiz gönderilmişse 30 gün içinde izin başvuruları sonuçlandırılır. Eksik evrak olması halinde ise eksik evrakların tamamlanması için başvuru sahibine bilgi verilir. Eksik evraklar Bakanlığa gönderildiği tarih itibariyle 30 günlük süre başlamış olur.

Başvuru sahibinin çalışmayı talep ettiği işyerinin en az 5 T.C. vatandaşı istihdam etme ve bu kişilerin SSK prim bordrosunu belgeleme zorunluluğu vardır. İşveren tarafından ödenecek tutar belirlenirken başvuru tarihinden sonraki asgari ücret dikkate alınır. Mühendisler için çalışma izni kriterine göre ödenmesi gereken en az miktar, asgari ücretin 4 katıdır. Yabancı mühendis çalıştıran firmalarda en az 1 Türk mühendis çalışıyor olması gereklidir. Türkiye’ de mühendis olarak çalışacak yabancıların maaşlarının asgari ücretin en az 4 katı olarak bildirilmesi gereklidir. Başvuru esnasında Mühendis diplomasının aslı da bakanlığa ibraz edilmektedir.

Suriyeli Mühendisler için yukarıdaki kriterler uygulanmamaktadır.

Bu sayfa hazırlanırken, Çalışma Bakanlığı ve Türk Mühendis ve Mimarlar odaları birliği kaynak olarak alınmıştır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Abone Ol
Bildir
guest
119 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Parisa
Parisa
4 gün önce

Merhaba. Ben bir üniversitede mühendis olarak (sözleşmeli personel) işe başlamak durumundayım. Hacettepe üniversitesi çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldum. İranda lisan olarak elektronik mühendisliği bölümünü bitirdim. Şimdi işe başvuru yaparken benden lisans denkliğide istenebilir mi yoksa yüksek lisans dipolmam yeterli mi?
Teşekkür ederim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 gün önce
Yanıtla  Parisa

Merhaba, kesinlikle lisans denkliğiniz istenmektedir.

Ali
Ali
6 gün önce

Merhaba, mühendis çalışma izni başvurum 6cı ayımda halen sonuçlanmıyor. Eksik tüm evraklar yüklendi, dış görüşler alındı. Dosyanız memur tarafında inceleniyor diye cevap alıyoruz sadece. En geç ne kadar sürede sonuç alınıyor acaba bilgi verebilir misiniz ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 gün önce
Yanıtla  Ali

Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere sırasıyla tam yapılmayan başvuruların sonuçlanması maalesef ki uuzun sürebiliyor, 30-45 gün içinde sonuçlanacağını tahmin etmekteyiz.

Abada
Abada
2 ay önce

Merhaba, kısa dönem ikametim 10 gün sonra süresi biter. Yapı denetim bir şirketinde yeni iş buldum. Çalışma izni çıkar mı bana yoksa bir daha oturma izni çıkartıp çalışma izni başvurulacak ?
Bide ( öğrenci ikmet olarak )9 yıldır türkiyedeyim türk vatandaşlığına başvuracağım.
turizim amacıyla oturma izni alırsam gün sayımı hesaplanmaycağını doğru mu ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Abada

Merhaba, ikamet süreniz bitmeden başvuru yaparsanız, çalışacağınız şirket de yabancı çalıştırmak için yeterli şartları taşıyorsa çalışma izni alabilirsiniz. Turizm amaçlı oturma izni alırsanız vatandaşlık için sayılan öğrencilik günleriniz artık sayılmaz doğru.

sessiz
sessiz
2 ay önce

Merhabalar, ben de irakta muhendislik okudum ve yuksek lisansi mi turkiyede yapmak istiyiorum, yuksek lisansimi bitirdikten sonra turkiyede is bulabilir miyim /.?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  sessiz

Merhaba, mühendislik yabancılara yasak meslekler arasıunda bulunmadığı için çalışma izni almanızda herhangi bir engel yoktur, iş bulmanız gerekmektedir.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

1 10 11 12