Yabancı uyruklu mühendislere çalışma izni alma sürecindeyseniz –  ATA Kurumsal Danışmanlık size benzersiz bir hizmet sunabilir, Yabancı mühendis ve mimarların çalışma izni süreci, diğer yabancılara alınan çalışma izni sürecinden çok daha detaylıdır, bu süreç aylarca sürebilir, ATA Kurumsal danışmanlık sizleri nokta atışı yönlendirir, vekaletiniz dahilinde yapılabilen bütün başvuruları uzman personelleri ile yapar, Türkiye’nin dev projelerinde, şirketlerde ve kobiler de çalışan yüzlerce mühendise çalışma izni almıştır. Bkz : Referanslar

Yabancı Mühendis Çalıştırma Şartları

6735 sayılı yeni Uluslararası İşgücü Kanunu MADDE 21 ile, mühendis ve mimarların çalışma izinlerine ilişkin esaslar belirlenmiştir.

Yabancı uyruklu mühendis ve mimarların, öğrenimlerini Türkiye’ deki bir yüksek öğretim kurumunun mühendislik ve mimarlık fakültelerinde veya yurt dışında ilgili ülke makamları ve Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) tarafından tanınmış bir yüksek öğretim kurumunda tamamlayarak unvanlarını almaları kaydıyla Türkiye’de proje bazlı veya geçici süre ile çalışabilecekleri öngörülmektedir. Böylece nitelikli personel sayılan ve ülkemizde gerçekleştirilen önemli projelerde kilit rol üstlenen yabancı mühendis ve mimarların, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın çalışma izni alabilmesine imkan sağlanması amaçlanmaktadır.

MADDE 21- (1) Öğrenimlerini Türkiye’de bir yüksek öğretim kurumunun mühendislik ve mimarlık fakültelerinde veya yurt dışında ilgili ülke makamları ve Yüksek öğretim Kurulu tarafından tanınmış bir yüksek öğretim kurumunda tamamlayarak mühendis ve mimar unvanlarını almış olan yabancılar bu Kanuna göre proje bazlı veya geçici süre ile çalışma izni alarak mühendislik ve mimarlık mesleklerini icra edebilirler.

Lütfen Dikkat : Diploma mesleği mühendislik olan yabancı personele çalışma izni alacak firmalara, YÖK denkliği ve ilgili mühendisler odasına kayıt yaptırma zorunluluğu vardır. Örneğin, Satış Mühendisi, Gıda Mühendisi, Yazılım Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi fark-etmeksizin  diploma unvanı mühendislik olan tüm yabancılar mühendis olarak çalışacaksa YÖK denkliğine sahip olmalıdır.

Yabancı Mühendislere Nasıl Çalışma İzni Alınır ?

Yabancılara çalışma izni veren mevki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Yabancı uyruklu için YÖK’ten Yurt Dışı Yüksek Öğretim Diplomaları Yönetmeliği’ne uygun olarak “Diploma Denklik Belgesi” gerekmektedir.

Son 6 ay içinde ülkesindeki mesleki kuruluştan mesleği icra ettiği, meslek örgütüne üye olduğu ve meslekten men cezası olmadığına dair yazı almalıdır. Bu yazının aslına başvuru sahibinin kendi eyaletindeki idari birimden apostil şerhi yaptırılmalıdır. Başvurular online yapılabilirken belgeler kağıt üzerinde olmalıdır.

Bu belgeleri başvuru sahibinin, kendi ülkesindeki Türk temsilciliklerine onaylatıp sonrasında Türkiye’ye göndermesi gerekmektedir. Belgeler tam ve eksiksiz gönderilmişse 30 gün içinde izin başvuruları sonuçlandırılır. Eksik evrak olması halinde ise eksik evrakların tamamlanması için başvuru sahibine bilgi verilir. Eksik evrakların bakanlığa gönderildiği tarih itibariyle 30 günlük süre başlamış olur.

Başvuru sahibinin çalışmayı talep ettiği işyerinin en az 5 sigortalı Türk vatandaşı istihdam etme ve bu kişilerin SSK prim bordrosunu belgeleme zorunluluğu vardır. İşveren tarafından ödenecek tutar belirlenirken başvuru tarihinden sonraki asgari ücret dikkate alınır. Mühendisler için çalışma izni kriterine göre ödenmesi gereken en az miktar, asgari ücretin 4 katıdır. Yabancı mühendis çalıştıran firmalarda en az 1 Türk mühendis çalışıyor olması gereklidir. Başvuru esnasında mühendis diplomasının aslı da bakanlığa ibraz edilmektedir.

Suriyeli Mühendisler için yukarıdaki kriterler uygulanmamaktadır.

Bu sayfa hazırlanırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği kaynak olarak alınmıştır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

119 yorum

 1. Merhaba. Ben bir üniversitede mühendis olarak (sözleşmeli personel) işe başlamak durumundayım. Hacettepe üniversitesi çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldum. İranda lisan olarak elektronik mühendisliği bölümünü bitirdim. Şimdi işe başvuru yaparken benden lisans denkliğide istenebilir mi yoksa yüksek lisans dipolmam yeterli mi?
  Teşekkür ederim

 2. Merhaba, mühendis çalışma izni başvurum 6cı ayımda halen sonuçlanmıyor. Eksik tüm evraklar yüklendi, dış görüşler alındı. Dosyanız memur tarafında inceleniyor diye cevap alıyoruz sadece. En geç ne kadar sürede sonuç alınıyor acaba bilgi verebilir misiniz ?

  • Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere sırasıyla tam yapılmayan başvuruların sonuçlanması maalesef ki uuzun sürebiliyor, 30-45 gün içinde sonuçlanacağını tahmin etmekteyiz.

 3. Merhaba, kısa dönem ikametim 10 gün sonra süresi biter. Yapı denetim bir şirketinde yeni iş buldum. Çalışma izni çıkar mı bana yoksa bir daha oturma izni çıkartıp çalışma izni başvurulacak ?
  Bide ( öğrenci ikmet olarak )9 yıldır türkiyedeyim türk vatandaşlığına başvuracağım.
  turizim amacıyla oturma izni alırsam gün sayımı hesaplanmaycağını doğru mu ?

  • Merhaba, ikamet süreniz bitmeden başvuru yaparsanız, çalışacağınız şirket de yabancı çalıştırmak için yeterli şartları taşıyorsa çalışma izni alabilirsiniz. Turizm amaçlı oturma izni alırsanız vatandaşlık için sayılan öğrencilik günleriniz artık sayılmaz doğru.

 4. Merhabalar, ben de irakta muhendislik okudum ve yuksek lisansi mi turkiyede yapmak istiyiorum, yuksek lisansimi bitirdikten sonra turkiyede is bulabilir miyim /.?

  • Merhaba, mühendislik yabancılara yasak meslekler arasıunda bulunmadığı için çalışma izni almanızda herhangi bir engel yoktur, iş bulmanız gerekmektedir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Merhaba, calisma iznim var 1 yillik, bana zam yapilamadi sirket bakanlik geregi zam yapamayacagini iletti. Su an butun calisanlara prim (performans bonusu) yatirilacak bana yatirilmayacak yine bakanlik geregi diye ilettiler. Gercekten boyle bir durum var mi lutfen yardimci olabilir misiniz?

  • Merhaba, çalışma izniniz mühendis ünvanı ile alındı ise maaşınızın asgari ücretin 4 katı ve üzeri olması gerekmektedir, geçmiş dönem maaşınız şu anki asgari ücretin 4 katının üzerindeyse iş vereninizin maaşınıza zam yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat tam tersi ise maaşınız asgari ücretin 4 katının altında ise iş vereniniz size hatalı maaş veriyor demektir ve bu durumun maddi para cezaları vardır. Önerimiz iş vereniniz ile bu konuyu konuşmanız hem kendinizi hem de iş yerinizi sayal olarak uyumlu hale getirmenizi rica etmeniz olacaktır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Merhaba, iş bulması durumda mühendislik yabancılara yasak meslekler arasında değildir, başvuruları işveren yapacağı için yabancının kendi adına çalışma izni alması mümkün değildir. Çalışma izni başvurusu yapılan yabancı ilgili odaya giderek kayıt yaptırabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Merhaba, mühendis olarak başvuru yapıldıysa en az 90 gün, mühendis başvurusu yapılmadıysa 45 gün sürmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 6. İyi günler, ben İstanbul Teknik Üniversitesi-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunuyum. Kosova vatandaşıyım. Şu an yine aynı üniversitede yüksek lisansıma devam ediyorum. Çalışmak istediğim şirket benim için 07 Temmuz 2020 de çalışma izni başvurusu yaptı, tüm istenilen eksik belgeler, bilgi güncellemelerini tamamladım ve mühendisler odasından da onay geldiğini öğrendim ancak son bilgi güncellememizin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen ve toplamda başvurumun ilk gününden 4 ay geçmesine rağmen halen başvurum sonuçlanmadı. Bu aralar çalışma izinleri dağıtılıyor mu? Ortalama daha ne kadar beklerim? Sonuçlanmaması gibi bir durum olabilir mi? Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğünü sürekli arıyorum ancak uzmanlar değerlendiriyor beklemeniz gerek diye cevap veriyorlar. Bana ne yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımınız için teşekkür ederim, saygılarımla…

  • Merhabalar, pandemi sebebiyle Bakanlık çalışma izni başvuru değerlendirme süreci normalden uzun sürebilmektedir. Bakanlık tarafından başvurular olumlu ya da olumsuz mutlaka sonuçlandırılmaktadır dolayısıyla sonuçlanmaması gibi bir durum söz konusu değildir.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. Sgk dan öğrenci ken 4 yıllık sağlık sigorta çıkarmıştım 1. Senesinden sonra toplam 3 yılın ödemesini yapamayınca borcum birikmiş ve şuan mezun oldum daha da ödemedim, şimdi işe başlıcam şirket de bana çalışma izni yapacak fakat borcum çalışma iznimin çıkmasına engel olur mu ?

 8. çok teşşekur ederim iilglendiğiniz için . başka bir sorum daha var . biliyorsunuz yabancı mühendisler çalıştırmak için asgari ücretten 4 kat bir sözleşme olmalı ve bu şartlar bir çok firmalara ağır geliyor ve bizim çalıştırmamızdan vazgeçiyorlar . peki bir türk ile evle olsam çalışma izin daha kolay olur mu ?

 9. merhaba , ben mısırlı bir inşaat mühendisiyim . KKTCden mezunum , turkiyede diplomam geçerli mi ? çalışma izin almak için ne yapılması gerekiyor ? çalışma izin olmadan mühendisler odasına kayıtlı olabilir miyim
  teşşekür edirem size <3

  • Merhaba, Kıbrıs’taki bütün üniversiteler Türkiye’de denk sayılmaktadır, denklik problemi yaşamazsınız, diplomanız Türkiye’de geçerlidir. Çalışma izni almak için iş bulmanız gerekmektedir, Türkiye’de yabancılara çalışma iznini iş veren alabilmektedir. Çalışma izni olmadan mühendisler odasına kayıt yaptırabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Merhaba, eşim Mısırlı bir mühendis. Diploma denkliğine başvurduk ve sonuç olarak seviye tespit sınavı çıktı. Fakat bu sınavı yalnızca Türkçe yapacaklarını söylüyorlar. Yabancı birisinden nasıl böylesi ağır Türkçe Akademik bir sınav alması beklenebilir? Bunu değiştirmek için yapabileceğimiz bir şey var mı?

  • Merhaba, eşiniz Türkiye’de çalışmak için denklik talep ediyorsa Türkçe bilme zorunluluğu bulunmaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Merhaba, Canakkale 18 mart Muhendislik fakultesinden Bilgisayar Muhendisligi bolumunden mezun oldum. Is basvurusu icin diplomami herhangi bir yere kayid ettirmem gerekiyormu?
  Tesekkurler.

  • Merhaba, iş bulup çalışma izni alacağınız sırada ilgili mühendisler odasına kayıt yaptırmanız gerekmektedir, bunu şimdi de yapabilirsiniz.

 12. Merhabalar,
  Eşim Portekiz vatandaşı, yüksek mühendis, bir yıllık oturma izni var (geçerli 9 ayı kaldı). Kontrat imzaladı ve işyeri adına başvuru yaptı fakat aynı pozisyon için Türk vatandaşı çalıştırılabileceği gerekçesiyle reddedildi. Bu durumda ne yapmak gerekir?

  • Merhaba, yabancının çalıştığı firma aynı pozisyon için Türk personel bulamıyorsa ret kararına itiraz edebilir.

   • Peki aynı pozisyon için bir Türk vatandaşı bulunabiliyorsa eşim Türkiye’de çalışamaz anlamına mı gelmektedir? Ayrıca Türk personel bulunamadığını kanıtlamak için ilanı bir kaç sefer belli süreliğine açmak gibi gerekliler var mıdır?

 13. Hello
  Please is it possible that a company apply for my work permit without having my residence permit?( Touristic one for exemple)

  And can a company apply for work permit before we agree or sign the work contract?

  Thank you

  • In order to obtain work permit, first you need to find a job in Turkey and your future employer must apply for your work permit. Foreigners can not apply for work permit in their own name or without having a job in Turkey. Application for foreigner who has residence permit valid in total for at least 6 months can be done within Turkey. For foreigners who are not residence permit holders, application must be done via Turkish Consulate in their home country. Job contract is required to apply for work permit.

 14. Hello
  Please I was wondering, if I start the process of applying a work permit with a company, and then I found a better offer and I wanna change and start the work permit process again with the new company, how should I proceed? Cancel the current one ? Is there any procedure I will appreciate it.
  Thank you

  • Hello, If you decide to work for another company during work permit application procedures, current application must be cancelled as it is not possible to make transfer of application to another company.

  • Merhaba, mesleği dışında çalışma izni almak isteyen mühendislerin çalışma izni süreci bakanlık insiyatifindedir, kesin cevap verilemez.

 15. Merhabalar, ben Türkiye’de eğitimi devam eden yabancı uyruklu öğrenciyim. Okulum uzadığından dolayı hali hazırda elimde turistik oturma izni var, öğrenci değil. Bu yüzden öğrenci çalışma izni alamıyorum. Şimdi bir şirket tarafından işe kabul edildim ancak dediğim gibi hali hazırda öğrenciliğim devam ediyor o yüzden lisans diplomam yok. Lise diplomam ve öğrenci belgesiyle başvursam kabul edilir mi? Sorum mühendislik pozisyonu için geçerli. Eğer edilmezse mühendislik adı altında olmayan başka bir pozisyon için başvurum kabul edilir mi?

 16. Merheba benim esim petrol muhendisi ve yksek lisanse var 8 yil parse jonubi(asaluye-iranin en onemli petrol yerlerindan) supervisor olarak calismis sizce turkiyede onun icin bir is buluna bilir mi?

  • Merhaba, Türkiye’de iş bulmak için çeşitli iş arama siteleri vardır, orada ki ilanlara göz atarak hangi sektörün çalışana ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

 17. Hello, please I have a bachelor degree and Master degree in engineering from Morocco,
  1-is making the equivalence obligatory? Knowing I have two jobs offer one is Turkish and one is a foreign company working in Turkey and abroad

  2- I believe all jobs can be done by Turkish graduated too, so why some has work permit?( Is it if u r using a foreign language or ..?)

  3- is there a way u work as engineer while u r paid than the legal salary or that u have a different work permit as normal worker ( if the company doesn’t wanna pay much

  Thanks

  • Hello, To obtain work permit as an engineer, you must obtain certificate of equivalency. Work permit can be granted to foreigners who have qualifications for the position even if their work can be done by a Turkish citizens. Legal salary, which is four times minimum wage must be paid to foreign engineers working in Turkey.

 18. Merhaba,

  Mühendis olarak çalışanım yapmak istediğim İranlı kişinin ikamet izninin bitmesine 4 ay var, yenileyemiyor yeni çıkan yasa nedeniyle. Bu durumda ne yapabiliriz? Aynı zamanda çalışmayan bir eşi de var kendisinin ikamet izni aynı şekilde 4 ay sonra biten.

  • Merhaba, çalışma izni almaktan başka çareniz bulunmamaktadır, devlet bu yeni yasayı kaçak çalışanları engellemek için çıkardı.

 19. merhaba;
  yabancı bir çalışanımıza çalışma uzatma talebinde bulunduk.ancak ilkkez birşeyle karşılaştık. bizden istedikleri yabancının mühendislik yapmayacağına dair bir taahhütname. bunu nereden temin edebiliriz. yada çalışacağı firmanının normal bir dilekçe yazıp imza-kaşe yazması yeterlimi acaba?

 20. Merhaba ben Türkiyede mühendislik bölümümden bu yıl mezun oldum, çalışma izni başvurusu için firmanın 5 Türk çalışandan ziyade 1 Türk mühendis ıstihdam zorunluluğu olduğunu duydum yabancı mühendisi işe alması için. Bu doğru mu?

 21. Merhaba. Ben Türkiyede mühendislik bölümümden bu yıl mezun oldum, satış temsilcisi olarak işe başlamak istiyorum fakat online çalışma izni için başvuru yaptığımda mesleğimi belirttiğim için hep lisansımla ilgili meslekler çıkıyor listede. Yabancı uyruklu vatandaşlar sadece mesleği üzerine mi iş yapabilir Türkiyede? Eğer değilse sistemde ki bu sorunu nasıl halledebilirim?

 22. Merhaba Yurt dışında çalıştırılan yabancının diploma mesleğini icra etmeyeceğine ilişkin taahhütname örneği nasıl olmalı. Yardımcı olursunuz memnun olurum. Teşekkürler.

 23. Diyelim ki çalışma izni çıkartıldı ve firma bir süre sonra asgari ücretin 4 katı değilde daha düşük bir rakamdan sigorta yatırdı, bu durumda nasıl bir yaptırım söz konusu olabilir ?

  • Merhaba, mühendisler odasına kayıt yaptırmadan zaten çalışma izni alamazsınız. Yani çalışma izni başvurusu yapıldığında mühendisler odasına kaydınızın olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap