Yabancı Öğretmen çalıştırma şartları (2021)

Güncelleme: 18.05.2020 Uzmanlık ve ustalık gerektiren meslekler kapsamında sayılan yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı 3.577,50 x 3 = 10.732,50 TL TL şeklinde güncellenmiştir. 

 

Çalışma Bakanlığı Özel Eğitim kurumlarında çalışacak yabancılara çalışma izni verilmesinde bir takım düzenlemeler getirdi, buna göre;

 • Özel Eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmayacak yabancılara izin verilirken kurumun öğrenci sayısı ve Türk personel sayısı göz önünde bulundurulacak, öğrenci sayısı az olan kurumlarda halka ilişkiler elemanımisafir ilişkileri personeli vb gibi ünvanlarla alınan çalışma izinlerine kısıtlama getirebilecek.
 • Özel eğitim kurumlarının yurt dışında şubesi bulunması ve yabancı öğrencisi olması durumunda ise yukarıdaki kısıtlama kolaylaştırılacak.
 • Yabancıların yapacakları görev başvuru gerekçesine özet olarak yazılacak ayrıca bir dilekçe ile kapsamlı bir şekilde yapacağı görev bakanlığa bildirilecek.
 • MEB den ön izin almış öğretmenler için çalışma izni kriterlerinde değişiklik olmamıştır.

Yabancı uyruklu eleman sayısı, dolu öğretim elemanı kadro sayısının yüzde 2’sini geçemeyecek. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kuramları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılacak.

 

Düzenleme :
* Ek Belge Başvurunuzun incelenmesi sonucunda; söz konusu yabancıyı kurumunuzda Halkla İlişkiler Elemanı olarak görevlendirmek istediğiniz belirtilmiştir. Söz konusu yabancıyı çalıştırma gerekçesi olarak belirtilen durumdan yola çıkarak, kaç tane Türk vatandaşı çalışanın(eğitmen ve diğer çalışanlar olarak listelenmesi) bulunduğu ve söz konusu yabancının iş tanımının tam olarak açıklandığı dilekçenizin sisteme taranması halinde işlemleriniz devam edebilecektir. (Kurumunuz tarafından Bakanlığımıza ilerde yapacağınız her başvurunuzla ilgili olarak (MEB’ndan ön izin alabildiğiniz başvurular hariç) öğrenci sayınız eğitmen sayınız ve çalışma izin talebinde bulunacağınız yabancının istihdamına ilişkin gerekçenin ve iş tanımının daha ayrıntılı bir şekilde belirtildiği dilekçenin sisteme taranması gerekmektedir.)

 

Özel eğitim kurumlarında görev yapacak yabancı öğretmen için Yüksek Öğrenim Kurumundan alınan denklik belgesi ve ön izin belgesi (mesleki yeterlilik belgesi) zorunludur.

 

Yabancı öğretmen istihdam edecek kurumlar için de “Kurum açma ve öğretime başlama izni” ve “Ruhsatname” gereklidir

İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir. 

Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır. 

Ata Kurumsal Danışmanlık, yaklaşık dokuz yıldır yabancı çalışma izinleri konusunda hizmet veren uzman bir firmadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir. Logoların üzerine tıklayarak bizi müşterilerimize sorabilirsiniz.

Lütfen Referanslarımızı İnceleyin; https://atakurumsal.com/referanslar/

 

Türkiye'deki yabancı uyruklu öğretmenler

Ata Kurumsal Danışmanlık Müşterilerine Aşağıdaki Hizmeti Paket Olarak Verir

 • YABANCI PERSONEL İÇİN İZİN ALIP ALAMAYACAĞINIZI KONTROL EDER.
 • SİZE EN UYGUN BAŞVURU YÖNTEMİNİ BELİRLER.
 • HAZIRLANMASI GEREKEN DOSYALARI SİZİN ADINIZA HAZIRLAR.
 • İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SİZE BİLDİRİR.
 • ONLİNE BAŞVURUYU SİZİN ADINIZA YAPAR.
 • DOSYANIZI BAKANLIĞA TESLİM EDER.
 • BAKANLIKTAKİ EVRAKLARINIZIN UZMANLARLA BİREBİR GÖRÜŞEREK TAKİBİNİ YAPAR.
 • ÇALIŞMA İZNİNİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ BİLGİLENDİR.
 • SGK İŞLEMLERİ İÇİN SİZİ YÖNLENDİRİR.
 • UZATMA İŞLEMLERİNDE SİZİ 45 GÜN ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİR
 • İŞTEN ÇIKARTMANIZ GEREKEN PERSONELİNİZİN ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİ YAPAR.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Abone Ol
Bildir
guest
162 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
turkan
turkan
2 ay önce

Merhaba

Azerbaycanda Ingilizce öğretmenliği lisans derecesi olan Tukiyede Marmara üniversitesinde farkli bi bölumde yuksek lisans derecesi olan ve Arizona State University ait TESOL sertififasina sahip bir ögretmenin Turkiyede çalisabilme şansı ne kadardir? Nasil bilgi edinebilirim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  turkan

Merhaba, Türkiye’de çalışabilirsiz, çalışma izni almak için iş bulmanız gerekmektedir. İş veren olmadan yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

asli
asli
3 ay önce

Merhabalar,
Ben Asli, Azerbaycan vatandasiyim. Bachelor degree olarak Azerbaycanda 1 devlet uni-sinde ingilizce ogretmenlliyi bolumunde okudum .2015-2019. Master degree olarak ise yine 1 devlet uni-sinde MBA (insan kaynaklari ingilizce ) uzere okudum .2019-2021. Turkiyede ingilizce ogretmeni calismak icin hangi eksra dil sertifikalari almam greklidir?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  asli

Merhaba, İngiltere vatandaşları hariç diğer tüm ülkelerin vatandaşları Türkiye’de İngilizce öğretmeni olarak görev yapacaksa Türkiye’de ki dil sınavlarından geçer not alması gerekmektedir.

Vino
Vino
5 ay önce

merhaba, ben Hindistan’dan bir öğretmenim. Lisans derecem ve TEFL sertifikam var. Ayrıca bir okulda iş buldum. okul usta eğitmen olarak çalışacağımı ve denkliğe ihtiyacım olmayacağını söyledi. bu konuda ne düşünüyorsun? Yine de ön izni alabilecek miyim? ayrıca, izin belgesinin onaylanmasının ne kadar süreceğini bana söyleyebilir misiniz?

eiman
eiman
6 ay önce

merhaba ben şuanda özel okulda çalışmaktayım… yurtdaşındakı lisans diplomam burda ön lisans olarak yök tarafından kabul edildi ve denklik o şekilde verildi. bende…TESOL vE CELTA da var sizce atanma da bir sıkıntı olur mu?

1 14 15 16