Yabancı Öğretmen çalıştırma şartları

19.02.2022: Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yabancı öğretmenler için bir dizi değişiklik yapıldı. Çalışma izinleri uzatma onayıyla ilgili maddede yer alan “Haziran ayı içerisinde başvuru şartı yürürlükten kalktı. Yani artık yabancı öğretmenler toplu olarak çalışma izni başvurusu yapmayacak.

Ayrıca değişliklerden bir diğeriyle de “Görevinden ayrılanlara bir yıl süreyle kurumlarda görev verilmez” ifadesi yürürlükten kaldırıldı. Yabancı öğretmenler işten ayrılmaları durumunda bir sene öğretmenli yapamıyordu.

Uzmanlık ve ustalık gerektiren meslekler kapsamında sayılan yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı 6.471,00 TL x 3 = 19.413,00 TL TL şeklinde güncellenmiştir. 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel eğitim kurumlarında çalışacak yabancılara çalışma izni verilmesine bir takım düzenlemeler getirdi. Buna göre;

 • Özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışmayacak yabancılara izin verilirken kurumun öğrenci sayısı ve Türk personel sayısı göz önünde bulundurulacak, öğrenci sayısı az olan kurumlarda halka ilişkiler elemanımisafir ilişkileri personeli vb. gibi unvanlarla alınan çalışma izinlerine kısıtlama getirebilecek.
 • Özel eğitim kurumlarının yurt dışında şubesi bulunması ve yabancı öğrencisi olması durumunda ise yukarıdaki kısıtlama kolaylaştırılacak.
 • Yabancıların yapacakları görev başvuru gerekçesine özet olarak yazılacak ayrıca bir dilekçe ile kapsamlı bir şekilde yapacağı görev bakanlığa bildirilecek.
 • MEB’den ön izin almış öğretmenler için çalışma izni kriterlerinde değişiklik olmamıştır.

Yabancı uyruklu eleman sayısı, dolu öğretim elemanı kadro sayısının yüzde 2’sini geçemeyecek. Bu kapsamdaki yabancı uyruklu öğretim elemanının yükseköğretim kuramları itibariyle dağılımı, isim, ücret ve sözleşme örneğinin vizesi, sözleşme süresinin uzatılması ve sona erdirilmesi, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılacak.

 

Düzenleme :* Ek belge başvurunuzun incelenmesi sonucunda; söz konusu yabancıyı kurumunuzda halkla ilişkiler elemanı olarak görevlendirmek istediğiniz belirtilmiştir. Söz konusu yabancıyı çalıştırma gerekçesi olarak belirtilen durumdan yola çıkarak, kaç tane Türk vatandaşı çalışanın(eğitmen ve diğer çalışanlar olarak listelenmesi) bulunduğu ve söz konusu yabancının iş tanımının tam olarak açıklandığı dilekçenizin sisteme taranması halinde işlemleriniz devam edebilecektir. (Kurumunuz tarafından bakanlığımıza ilerde yapacağınız her başvurunuzla ilgili olarak (MEB’den ön izin alabildiğiniz başvurular hariç) öğrenci sayınız, eğitmen sayınız ve çalışma izin talebinde bulunacağınız yabancının istihdamına ilişkin gerekçenin ve iş tanımının daha ayrıntılı bir şekilde belirtildiği dilekçenin sisteme taranması gerekmektedir.)

 

Özel eğitim kurumlarında görev yapacak yabancı öğretmen için Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan alınan denklik belgesi ve ön izin belgesi (mesleki yeterlilik belgesi) zorunludur.

 

Yabancı öğretmen istihdam edecek kurumlar için de “kurum açma ve öğretime başlama izni” ve “ruhsatname” gereklidir.

İngiliz vatandaşlarının İngilizce öğretmeni olması için herhangi bir sertifika ve yeterlilik belgesi istenmemektedir. 

Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır. 

Ata Kurumsal Danışmanlık, yaklaşık dokuz yıldır yabancı çalışma izinleri konusunda hizmet veren uzman bir firmadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı birçok kurum, vakıf, seyahat acentası, hastane, özel üniversite ve şirketlerden oluşan referanslara sahiptir.

Lütfen referanslarımızı inceleyin; https://atakurumsal.com/referanslar/

 

Ata Kurumsal Danışmanlık Müşterilerine Aşağıdaki Hizmeti Paket Olarak Verir;

 • YABANCI PERSONEL İÇİN İZİN ALIP ALAMAYACAĞINIZI KONTROL EDER
 • SİZE EN UYGUN BAŞVURU YÖNTEMİNİ BELİRLER
 • HAZIRLANMASI GEREKEN DOSYALARI SİZİN ADINIZA HAZIRLAR
 • İSTENİLEN BİLGİ VE BELGELERİ EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE SİZE BİLDİRİR
 • ONLİNE BAŞVURUYU SİZİN ADINIZA YAPAR
 • DOSYANIZI BAKANLIĞA TESLİM EDER
 • BAKANLIKTAKİ EVRAKLARINIZIN TAKİBİNİ UZMANLARLA BİREBİR GÖRÜŞEREK YAPAR
 • ÇALIŞMA İZNİNİZ ÇIKTIĞINDA SİZİ BİLGİLENDİR
 • SGK İŞLEMLERİ İÇİN SİZİ YÖNLENDİRİR
 • UZATMA İŞLEMLERİNDE SİZİ 45 GÜN ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİR
 • İŞTEN ÇIKARTMANIZ GEREKEN PERSONELİNİZİN ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİ YAPAR

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

170 yorum

 1. Merhaba, sadece celta ile özel kurslarda ingilizce öğretmenliği yapabilir miyim. Çalışma izni için sorun olur mu? Lisans diplomam yok ama celta sertifikam var.

 2. Merhaba,
  Eşim yabancı öğretmen ve bu sene 2022 haziran itibariyle çalışma izni için Denklik ve TOEFL isteniyormuş. Fakat sizin sitenizde gördüğüm üzere Türk Vatandaşıyla üç yıl ve üzeri evli olanlar için denklik harici herhangi bir şey istenmediği yazıyordu. Bu 2022-23 yılında da geçerli olacak mı teşekkürler?

  • Merhaba, uzmanlık ve ustalık gerektiren mesleklerde ilgili yabancı Türk vatandaşı ile yıldan fazladır evli bile olsa, uzmanlığı ispatlayacak belgeler maalesef ki istenmektedir.

 3. Merhabalar, eşim Bosna Hersek vatandaşı ve 5 yıldır evliyiz. Kendisi bosna hersekte universitenin sosyoloji bölümünden mezun ve Türkiye’de 4 yıldır özel okulda ingilizce öğretmenliği yapıyor. (Usta öğretici olarak)Şimdi denklik belgesi istendi ancak denklik belgesi başvurusunda bulunurken sosyolojinin denkliğini mi talep edeceğiz acaba, bu şekilde öğretmen olarak çalışmaay devam edebilir mi?

  • Merhaba, ilgili yabancı hangi okuldan mezunsa o okulun denkliği sağlanmalıdır. Çalışma izni için kararı denklikten sonra bakanlık verecektir.

   • İyi günler, yazılan yorumlara verilen cevaplardan tam olarak durumumuzu anlayamadım. Soruma cevap verebilirseniz çok sevinirim. Eşim hem Hollanda hem de evli olduğumuz için TC vatandaşı. Kendisi daha önce özel okulda Tesol (Teaching Practice Sertificate) ile ilgilizce dersleri verdi. Kendisi ekonomi alanında hollanda dan ekonomi alanında masters degree sahibi. Şimdi yabancı İngilizce öğretmenliği yapabilmesi için neye ihtiyacı var onu anlamaya çalışıyorum. Son düzenleme bizim için ne anlama geliyor?

 4. Merhaba

  Azerbaycanda Ingilizce öğretmenliği lisans derecesi olan Tukiyede Marmara üniversitesinde farkli bi bölumde yuksek lisans derecesi olan ve Arizona State University ait TESOL sertififasina sahip bir ögretmenin Turkiyede çalisabilme şansı ne kadardir? Nasil bilgi edinebilirim?

  • Merhaba, Türkiye’de çalışabilirsiz, çalışma izni almak için iş bulmanız gerekmektedir. İş veren olmadan yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamazlar.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 5. Merhabalar,
  Ben Asli, Azerbaycan vatandasiyim. Bachelor degree olarak Azerbaycanda 1 devlet uni-sinde ingilizce ogretmenlliyi bolumunde okudum .2015-2019. Master degree olarak ise yine 1 devlet uni-sinde MBA (insan kaynaklari ingilizce ) uzere okudum .2019-2021. Turkiyede ingilizce ogretmeni calismak icin hangi eksra dil sertifikalari almam greklidir?

  • Merhaba, İngiltere vatandaşları hariç diğer tüm ülkelerin vatandaşları Türkiye’de İngilizce öğretmeni olarak görev yapacaksa Türkiye’de ki dil sınavlarından geçer not alması gerekmektedir.

 6. merhaba, ben Hindistan’dan bir öğretmenim. Lisans derecem ve TEFL sertifikam var. Ayrıca bir okulda iş buldum. okul usta eğitmen olarak çalışacağımı ve denkliğe ihtiyacım olmayacağını söyledi. bu konuda ne düşünüyorsun? Yine de ön izni alabilecek miyim? ayrıca, izin belgesinin onaylanmasının ne kadar süreceğini bana söyleyebilir misiniz?

  • Merhaba, Türkiye’de bir yüksel okul, lisans veya yüksek lisans bitirmediyseniz denklik belgesine ihtiyacınız olacaktır. Denklik belgesi onaylanan yabancıların ön izin almasında herhangi bir sıkıntı yoktur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. merhaba ben şuanda özel okulda çalışmaktayım… yurtdaşındakı lisans diplomam burda ön lisans olarak yök tarafından kabul edildi ve denklik o şekilde verildi. bende…TESOL vE CELTA da var sizce atanma da bir sıkıntı olur mu?

 8. Merhaba,
  Türkiye’de Siyaset bilimi üzerinden Yüksek lisans bitirdim. Rusya vatandaşıyım, ayrıca TESOL sertifikam var.
  Özel okulda İngilizce öğretmeni olarak çalışabilir miyim? Türk diplomam var diye denklik almam gerekiyor mu?

  Teşekkür ederim

  • Merhaba,

   Çalışma izni başvurusu için Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel öğretim kurumlarında çalışacak yabancı öğretmenlerin milli eğitim bakanlığından ön izin belgesi alması gerekmektedir. Tesol sertifikanız ve Türkiye’den mezun olduğunuza dair diplomanız çalışma izni işlemleri için yeterlidir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. I am a British citizen and I have been working in a private school in Turkey with no accreditation. They are now asking that I get this accreditation. Is it still necessary as a British citizen?

 10. Bu yabancı öğretmenlerin maaşları brüt asgari ücretin 3 katı ücretlendirme haftalık 20 saat üzerinden mi hesaplanmaktadır veya ek dersler dahil ücret midir?

  • Merhaba, nasıl hesaplandığını bilmiyoruz fakat ek ders ücretleri burada belirtilen ücretlere dahil değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 11. Hi. I have bachelor degree, toefl and Celta. I have a job offer from a private school as an English teacher. The school asked for every kind of documents but did not ask for «denklik» and I do not have denklik infact. Can they get work permit for me?

  You said yes I did. But my school says no I dont need it. What should I do now?

  • Hello shabnam, I am having a similar situation currently, what happened with your per permit process? Could you please kindly let me know

 12. Hi. I have bachelor degree, toefl and Celta. I have a job offer from a private school as an English teacher. The school asked for every kind of documents but did not ask for «denklik» and I do not have denklik infact. Can they get work permit for me?

  • Hello,
   Certificate of equivalency (denklik belgesi) of your diploma is required for work permit application for your position. Even though you have other certificates such as TOEFL and CELTA, certificate of Equivalency must be provided for positive result of the application.

   Your thoughts are important to us. Are you satisfied with the answers we have given to your questions? Please rate us and leave a comment Click here

 13. Merhaba. Eşim ABD Vatandaşı. ABDden 4 yıllık hemşire diploması ve CELTA sertifikası var. YÖK şartlara göre ana dili ingilizce olanı, herhangi bölümünden lisans derecesine sahib ve CELTA ya DELTA sertifika ile Türkiyede ingilizce öğretmenlik yapabilir. Peki özel sektörde ingilizce öğretmenlik yapmak için o hemşirelik diplomasının Denklik mi gerekiyor yoksa Mezuniyet Tanıma belegesi mı? Şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba, maalesef İngilizce öğretmeni olacak çalışacak yabancıların diploma denkliği yapılması, bölümü farklı bile olsa kanunen gerekliliktir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Özel okullarda haftalık maaş karşılığı okutmak zorunda olduğu 20 saat diye biliyorum. 20 saat üzeri ek ders olarak hesaplanır. Bu yabancı öğretmenlerin maaşları asgari ücretin 3 katı daki üçretlendirme haftalık 20 saat üzerinden mi hesaplanmaktadır veya ek dersler dahil ücret midir?
  Bende türk ve yabancı vatandaşlığı bulunmaktadır kurumlarda yabancı uyruklu statüsünde çalışmam mümkün müdür?
  Teşekkürler

  • Merhaba, hem Türk hem de diğer ülke vatandaşları yabancı statüsünde değerlendirilmediği için maalesef bu şekilde çalışamazsınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhaba.
  Ben hem Türk hem İngiliz Vatandaşıyım. Türkiye’ye dönüş yaptığımda İngilizce öğretmenliği vb iş tanımlarında çalışabilmek için izlemem gereken yol nedir? Zaten 15 yıldır İngiltere’de yaşıyorum. British Council Trinity College GeSe 1 sertifikası vatandaşlık başvurusu esnasında da verilmişti. İnternet üzerinden araştırdım ancak bir bilgiye ulaşamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba, devlet kurumlarında öğretmen olarak çalışmanız için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir, Özel eğitim kurumlarında ise iş bulmanız çalışmaniz için yeterlidir, İngiliz vatandaşlarından İngilizce öğretmenliği yapacaklarsa ekstra bir belge istenmemektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   • Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler adına. Çifte vatandaşların KPSS’ye giriş hakkı olmadığı söylenmişti bana. Yani devlet memurluğu kademesinde bir işte çalışmam için İngiliz vatandaşlığından feragat edilmesi gerekliliği bilgisi yanlış öyleyse değil mi?

    • Çifte vatandaşlı kişilerin KPSS ye giremeyeceği yönünde ki bilginin doğru olmadığını düşünüyoruz, zira çifte vatandaşlar millet vekili bile olabiliyorlar, fakat yine de bunu sizin için araştıracağız.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. Merhabalar ben öğretmenlik yapmak istiyorum özel bir kurumda fakat şu asgarinin 3 katı maaş mevzusu kurumlar için çok yüksek bi ücret bunun farklı bir yolu var mı

 17. Merhabalar tekrar,
  Önemli bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
  Eşim ukraynalı ve ukrayna dil ve edebiyat mezunu (lisans -master ve doktorası var)
  Akdeniz üniversitesinde çalışıyor ve dedilerki denklik alırsan ücretin artacak.
  Denklik için sadece lisansı almak yeterli mi yoksa master ve doktora şart mı?
  Yökde şu ibareden ne anlamalıyız?
  ”’Sadece yüksek lisans ya da doktora başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu ilgililerin, sağlık alanları dışında,
  denklik başvurusu yapmaları zorunlu değildir. İlgililer Yükseköğretim Kurulundan “Kurum Tanıma Belgesi” alarak
  lisansüstü eğitim başvurusu yapabilirler. ”’
  yani tanıma belgesi alsa eşim yetiyor mu denklik adına master ve doktora için??

 18. Merhaba, yukarıda ‘Türk vatandaşı ile evli yabancı öğretmenlerin 3 yılını doldurmuş olması veya çocuğu olması durumunda denklik belgesi hariç kriter bulunmamaktadır.’ maddesi yazılmış.
  Eşim Bosna Hersek uyruklu ve yaklaşık 4 yıldır evliyiz, kendisi 2 yıldır çalışma izni ile İngilizce Öğretmenliği yapıyor. Bu sene MEB’den ön izin çıkması için yabancı öğretmenlere hem denklik zorunlu kılınmış hem de İngilizce seviyesini belirten YDS’ye eş değer TOEFL gibi bir sınava girmesi zorunlu kılınmış. Bu durumda eşimin TOEFL’a girmesi lazım mı yoksa denklik alması yeterli midir?

  • Merhaba, çalışma izni alması için denklik yeterlidir, fakat MEB TOEFL şartını istiyorsa yabancının girmesi girmesi gerekmektedir. Çünkü Çalışma Bakanlığı izni onaylamadan önce MEB den görüş ister, TOEFL yoksa MEB onay vermez ve çalışma izni onaylanmaz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Merhaba, ben anadili konuşmuyorum ama bir CELTA’m var ve Arizona eyalet üniversitesinden TESOL için hazırlanıyorum. Türkiye’deki özel okullarda ingilizce öğretebilecek miyim?

  • Merhaba, evet iş bulmanız durumunda iş vereniniz size ingilizce öğretmeni olarak çalışma izni alabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 20. Merhaba, Turk vatandasiyim ve uzun yillardir Kanada’da yasiyorum. Ogretmen degilim ama Turkiye’ye donup orada ingilizce ogretmenligi yapmak istiyorum. Burada ogretmen olmam icin bachelors degree bitirmem ve TELF kurs sertifikasi almam gerekli. Eger Turkiye’de okumak istiyorsam egitim basamaklarim ne olmalidir? Lise ve collegeyi Kanada’da bitirdim. Simdiden cevabiniz icin cok cok tesekkur ederim.

  • Merhaba, Türkiye’de öğretmen olabilmek için (özel eğitim kurumları hariç) KPSS sınavında dönemsel olarak değişen hedef puanın üzerinde bir not almanız gerekmektedir.

 21. Merhaba. Ben Azerbaycanda İlk okul ögretmenliyi okudum ve diplomam mevcutdur. Benim Türkiyede ögretmen olarak çalışmam mümkün mü? Ve ya hangi şartlarla ? Dönüş yaparsanız sevinirim

  • Merhaba, evet iş bulmanız ve denklik almanız durumuzda Türkiye’deki özel okullarda öğretmen olarak çalışabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap