Çalışma İzni

Bilindiği üzere, Türkiye dünyanın onlarca farklı ülkesinden çalışmak ve yatırımcı olmak isteyenlerin tercih ettiği en önemli ülkelerden biri haline gelmiştir. Türkiye’de çalışacak ve işletmeci olacak kişilerin yasal ve geçerli bir çalışma iznine sahip olmaları yasal bir zorunluluktur. Kural olarak çalışma izni başvuruları yabancının kendisi tarafından değil, yabancıyı çalıştıracak firma tarafından yapılmaktadır. Eğer yabancının çalışmasında herhangi bir yasal engel bulunmuyorsa, bakanlık tarafından onayın verilmesi ve çalışma izin kartının yabancıya teslimiyle beraber yabancılar Türkiye’de yasal olarak çalışabilmektedir. Bu yazımızda Türk vatandaşı ile evli yabancıların çalışma izinleri ve uygulanmakta olan yönetmelik hakkında detayları paylaşacağız.

Türk Vatandaşı ile Evli Yabancı Çalıştıracak Şirketlere Özel Muafiyetler

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, bir Türk vatandaşıyla evli bir yabancının çalışacağı firma bazı çalışma izni kriterlerinden muaf tutulmaktadır. Türk vatandaşıyla evli bir yabancı çalıştıracak şirketlerde minimum ödenmiş sermaye şartı ve her yabancı personel için en az 5 sigortalı Türk personel çalıştırma şartı aranmamaktadır. Bu durum özellikle nispeten küçük işletmelerin yabancı personel ihtiyaçları konusunda çok önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Muafiyet kapsamında işveren tarafından yapılan çalışma izni başvuruları Çalışma Bakanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda, başvurusunda herhangi bir eksiklik/uyumsuzluk görülmeyen yabancılara çalışma izni verilmektedir.

Evlenip Boşanmış Yabancıların Çalışma İzinleri

Türk vatandaşı ile evli yabancıların çalışma izni muafiyetleri konusunda bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de evliliğini geçerli ve aile birliği kurmak amacıyla yapılmış olması şartı. Üç yılı doldurmadan evliliğin sona ermiş olması veya aile birliği kurma amacı dışında formalite bir evlilik yapılmış olması durumunda bu çalışma izinleri geçerliliğini kaybedecektir. Üç yıl sonunda yabancıların Türk vatandaşı ile evliliklerinin sona ermiş olması durumunda ise, yabancıların almış oldukları çalışma izinleri Türkiye’de yasal olarak bulunmaları şartıyla devam edebilir. Fakat, bu konuda kesin karar Çalışma Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Türk vatandaşı ile evli yabancıların Türkiye’de çalışma izinleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlardan bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap