Türkiye’de Yaşam Kalitesi

Türkiye’de yaşam kalitesi birçok standart bakımından üst seviyededir. Güven duygusu, özel hayata vakit ayırabilme, sağlık hizmetleri ve eğitim bakımından üst seviyededir. Expat Explorer tarafından yapılan anketler, Türkiye’yi gerek çalışmak gerekse yaşamak için global çapta yedinci ülke gösterir.

Türkiye’de yaşayan yabancı çalışanların yüzde 62 gibi büyük bir oranı, yaşam kalitelerinin ülkerine nazaran yükseldiğini belirtir. Bu kişilerin yüzde 52’lik oranı hobilerine, ailelerine ve kariyerlerine odaklanmak için daha fazla vakit bulduğunu belirtir.

Yüzde 55’lik oranı daha iyi araba ve ev gibi arzularını sağlayabildiğini, %69’u güvende hissettiğini belirtir. Bunların etkisiyle Türkiye’yi her yıl çok sayıda yabancı tercih eder.

Kültürel ve Tarihi Yapılara Sahiptir

Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasında olan Türkiye, tarih boyunca yerleşim görmüştür. Bunun da getirdiği etkiyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu durum Türkiye yaşam kalitesi standartlarını da manevi yönden yükseltir.

Türkiye’de çalışan yabancı çalışanların yüzde 72’ gibi geniş bir kesimi kentin tarihi ve kültürel doku, mimari yapı ve anıt ve parkları açısından zengin olduğunu dile getirir. %58 ise kaliteli yemekleri ve restoranları belirtir.

Bu gibi nedenlerle Türkiye her geçen yıl çok sayıda turisti kendisine çeker. Doğal ve tarihi yapıyı birleştiren coğrafya, farklı tecrübeleri yaşama imkânı sunar.

Sağlık Hizmetleri Gelişmiştir

Türkiye’de devlet, vatandaşlara sağlık hizmetlerine kolay ve hızlı şekilde erişmesini sağlar. Her sahada tıbbi destek mevcuttur. Bu kapsamda göz hastalıkları,  iç hastalıkları,  jinekoloji ve genel cerrahi gibi çok sayıda alan vardır.

Ayrıca organ nakli, saç ekimi ve plastik cerrahi de öne çıkan tıbbi uygulamalar arasındadır. Çoğu Avrupa ülkesiyle karşılaştırıldığında Türkiye tıbbi tedavi ile operasyon maliyetleri oldukça uygundur.  Aynı şekilde ilaçlar da farklı ülkelerdeki muadillerine kıyasla uygun fiyatlara sahiptir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında devlet, birçok sağlık hizmetini ve ilaç harcamalarını karşılar. Sağlık hizmetlerinin gelişmiş olması, sağlık turizmini de geliştirmiştir.

Gelişmiş Bir Eğitime Sahiptir

Türkiye’de eğitim çağdaş ve teknolojinin son imkânlarıyla sunulur. Türkiye’de bulunan üniversiteler, dünyada da geçerlilik sahibidir. Bu kapsamda Türkiye öğrencilere kaliteli bir eğitim, global çapta bir eğitim sistemi, başarılı öğretim kadrosuyla fırsatlar sunar.

Böylece her öğrenci gerek hayata, gerekse mesleklerine hazırlanarak, başarılı bir hayata atılabilir. Üniversilerde uluslar arası düzeyde geçerlilik sahibi diploma programları mevcut olup, bu kapsamda pek çok yabancı uyruklu öğrenci her yıl Türkiye’yi tercih eder.

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde hem özel, hem de devlet üniversiteleri bulunur. Hepsi tam donanımlı bir şekilde rahat, modern ve üst düzey eğitim imkânı verir. Eğitimde bu avantajlara ek olarak, öğrencilere sosyal imkânlar da sunulur.

Her üniversitede bu kapsamda öğrenci kulüpleri, sanatsal faaliyet sahaları ve öğrenci faaliyetleri gibi seçenekler görülür. Zengin kütüphaneler, her öğrencinin istifadesine açıktır. Böylece öğrenciler her anlamda sosyo-kültürel açıdan yetişmiş bir birey olarak hayatına başlayabilir.

Türkiye'de Yaşam ile Alakalı Yazılar

Yabancıların Türkiye’de Ev Alması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yabancıların, bazı kısıtlamalar ve şartlar dahilinde Türkiye’de ev satın alması mümkündür. İlgili Tapu Kanunu’nun 35. Maddesi yalnızca satın almayı değil, herhangi bir şekilde mal edinebilmeyi düzenlemiştir. Dolayısıyla belirtilecek şartlar yalnızca satın alma için değil, bağışlama ya da miras yoluyla mülk edinme için de geçerlidir. Yabancıların Türkiye’de ev satın alma şartları net olarak düzenlenmiştir. Yabancı uyruklulara…

Read more

2 Mart 2022 Koronavirüs Türkiye Bilim Kurulu Açıklamaları

2 Mart 2022 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bazı açıklamalarda bulundu. Daha öncesinde sürpriz bir haber vereceğini açıklayan Fahrettin Koca, Koronavirüs (COVID-19) salgınında normal hayata dönüşte büyük bir etkiye sahip olan düzenlemelerin getirileceğinden bahsetti. Türkiye’nin yüksek vaka sayılarından kurtulmayı başardığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bundan sonra mücadelenin aşı ile verileceğini vurguladı. Kısıtlamaların yavaş yavaş…

Read more
Lojistik Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

Lojistik Sektöründe Yabancı Çalışma İzni İstatistikleri

Son yılların verileri incelendiğinde Türkiye’de lojistik sektörünün büyüdüğü ve geliştiği görülmektedir. Lojistik sektörü oldukça önemli sektörler arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak Türkiye’de son dönemlerde lojistik sektörüne yapılan yatırımlar artmıştır. Dolayısıyla bu alanda istihdam da artış göstermiştir. Bununla birlikte 2020 yılı verileri incelendiğinde lojistik sektöründe 1702 yabancı uyruklunun istihdam edildiği görülmektedir. İçindekiler Aylara Göre Lojistik…

Read more