Türkiye'de Sağlık

Yabancı Eşler Türkiye’de Sağlık Sigortasından Nasıl Yararlanabilir?

Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan yabancı sayısı, son dönemde özellikle yatırım teşvikleri ile ciddi oranda artış göstermiştir. Genelde, Körfez ülkeleri, Orta Asya ve bazı Afrika ülkelerinden vatandaşların yatırım ve çalışmak için Türkiye’yi tercih etmeleri ile beraber ülkede yabancı yatırımlarda meydana gelen artış ile ülkede yaşayan yabancı sayıları da birlikte yükseliş trendini takip etmiştir. Bunun yanı sıra, Türk vatandaşı ile evli olan fakat vatandaşlığı bulunmayan kişilerin sağlık sigortaları ile alakalı pek çok soru gündeme geliyor. Bu nedenle, bu yazımızda yabancı eşlerin Türkiye’de nasıl sağlık sigortasından yararlanabileceği konusunda bazı detayları paylaşacağız.

Yabancı Eşler Hangi Şartları Sağlamalıdır?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, eğer Türk vatandaşı eş sağlık hizmetlerinden yararlanma koşullarını sağlıyorsa, yabancı uyruklu eşi de Türkiye’de sağlık haklarından yararlanabilmektedir. Yine temel şart olarak yabancı eşin, yabancı ülke sağlık hizmetlerinden faydalanmadığını belirtir bir taahhütte bulunması ve bunu ülkesinden alacağı resmi bir yazıyla kanıtlaması gerekmektedir. Türk makamları tarafından bu yazının noter yeminli tercümesinin de talep edilebileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda bulunuyor. Genel kural olarak, Türk vatandaşı eş SSK,(4/a) Bağkur,(4/b) Emekli Sandığı,(4/c) gibi bir sosyal güvenceye sahipse veya emekli ise yabancı eşleri Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bu durumun tek şartı ise yabancı ülke sağlık hizmetlerinden faydalanmamak ve geçerli bir ikamet iznine sahip olmaktır.

Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Yabancı uyruklu eşlerin sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurarak mevcut oturma izni belgelerini, yurt dışı sağlık hizmetlerinden faydalanmadıklarını belirtir bir resmi yazı (ve noter yeminli tercümesi) ile ve yabancı uyruklular için sağlanan TC kimlik numaralarını bildirmeleri durumunda Türkiye’de sağlık hizmetlerinden faydalanmaları mümkün olmaktadır. Yabancı eşleri, yurt dışı sağlık hizmetlerinden faydalanmadıklarına dair resmi belgeyi kendi ülkelerinin Türkiye’de bulunan konsolosluklarından veya kendi ülkelerindeki yetkili kurumlarından talep edebilmektedir. Mutlaka başvurunuzdan önce bulunduğunuz şehirdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nü arayarak, bu belge için noter yeminli tercümeye ihtiyaç olup olmadığını teyit ettirmenizi öneriyoruz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra güncel sağlık hizmetlerinden yararlanma durumunuzu E-Devlet veya E-Nabız sistemleri üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer yabancı uyruklu eşlerin Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanmaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Merhabalar.
  Esim Alman vatandaşı bir Turk, şu anda orada yaşıyor.Ben Turkiyede yaşıyorum. Herhangi bir sağlık güvencem yok. Bu konuda eşimin haklarından faydalanma imkanim varmı ?
  Teşekkür ederim …

 2. Selam bir sorum daha olacak bakü lu eşimin bir kızı var 11yasinda velayeti eşimde orada okula gidiyor 5.sinfa TC ye getirip türk okullarında okuta bilir miyiz acaba teşekkür ederim

 3. Selam Azerbaycan vatandaşı olan bir bayanla evlilik yaptım benim sigortamdan faydalanabilir mi acaba devlet Hastanesi’nde doğum yapabilir mi benim sigortamdan faydalanabilir mi acaba teşekkür ederim

 4. Merhaba, öncelikle değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

  Eşim Somalili. Yakın bir zamanda Ankara’ya giderek aşağıdaki belgeyi almak için konsolosluğa uğrayacak.

  Tam olarak nasıl bir belge. Örneği var mı? Konsolosluk çalışanları bilmeyebilir. Nasıl izah etmesi gerekir ?

  “Yurt dışı sağlık hizmetlerinden faydalanmadıklarını belirtir bir resmi yazı”

 5. Merhaba 3 yıldır Kazakistan vatandaşı ile evliyim eşim banim sigortamdan faydalanıyor, eşimin 11 yaşında 3 yıldır bizimle yaşayan kızı var , eşimin kızı benim sigortamdan faydalanabilirmi, yada onu evlat edinmek istiyorum hangi belgelerle nereye başvurmalıyım, babası uzun zamandır kayıp ulaşılamıyor.

 6. Merhaba,
  Nişanlım Amerikan vatandaşı. Şuanda Türkiye için bir kimlik numarası yok. Yakında Türkiye de bir evlilik planlıyoruz. Evlendiğimiz zaman eşim benim üzerimden SGK dan yararlanabilir mi? Evlenene kadar özel sigorta yaptırmak mantıklı mıdır sizce?

 7. Merhaba ben Türküm eşim Fransız. Fransa’da yaşıyoruz. Türkiye’ye geldiğimizde eşim doktora gitmek istiyor. Duyduğuma göre SGKya gidip bir Türk ile evli olduğunu ama Türkiye’de yaşamadığını beyan ederse, özel bir statü alıp sağlık hizmetlerinden uygun bir şekilde yararlanabiliyormuş ama bunun doğruluğunu bilmiyorum. Böyle bir şey yapabiliyor muyuz diye sormak istedim. Teşekkürler.

 8. Eşim iranlı iranda yaşıyorduk yeni turkiyeye geldik doğumuna iki ayı kaldı hastaneye gitmemiz gerekiyor il göç idaresine gittik bütün evrakları tamamladıktan sonra pravizosyon belgedide istediler şuan sigortam var eşim benim üzerimden bakılabilmesi için ne yapmam gerekiyor sgkdan veya çalıştığım yerden işe giriş bildirim belgesi alsam il göç idaresine o belgeyi teslim etsem olurmu pravizasyon belgesi yerine

 9. Merhaba. Benim eşim Alman. Ben Bağ-Kur luyum. Eşim benim bağkurumdan yararlanıyor. Eşimin Almanya da da sigortası var. Almanya dakini kendimiz ödüyoruz. Ama bugün Almanya daki sigorta eşime Türkiye’deki bağkurlu olduğunu kanıtla Almanya’da para ödememe gerek yok yine sigortan geçerli olur demiş. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba, konuyu yanlış anlatmış veya yanlış anlamış olabilirsiniz, eşiniz BAĞKUR lu değil, siz BAĞKUR lusunuz ve eşiniz sadece sağlık hizmetlerinden faydalanıyor ama Almanya da ödenen sigorta emeklilik için olduğu için bu durumunda eşinizin çalışma izni olması durumda burada sigortası ödendiği için ayrıca oraya yapmaya gerek yoktur.

 10. Merhabalar .Ben bir kamu çalışanıyım .Benim sigortamla yabancı yürüklü kardeşim yararlanabilir mı ? Evet ise yol gösterebilirmısınız ?

    1. Merhaba, yaşadığınız ilçenin SGK müdürlüğüne gidip eşiniz için provizyon belgesi almanız gerekmektedir. Ardından eşiniz de sizin sigortanızdan faydalanmaya başlayacaktır.

 11. S.A sorumu cevablarsanız sevinirim…..Eşim ve ben yabancı uyrukluyuz ve Turkiyede yaşiyoruz.Esim burda calisiyorum sgk ve calisma izni hepsi var.ama ben onun sgk yararlanamiyorum.ne yapmaliyim?

 12. Merhaba. Eşim Endonezyalı ben 12 yıllık sgklıyım halen sgk devam ediyor. Eşimin ikamet izni ve yabancı kimlik no var. Esimin sgkamdan faydalanmasını istiyorum.Eşim ile SGK müdürlüğüne gittik ama nüfus müdürlüğü nüfus müdürlüğe gidin yada konsolosluğa dedi. Eşiniz ile evli olduğunuza dair belgeyi bana getirin dedi üzerinde pasaport no yada kimlik no yazsın dedi. Ben bu belgeyi nereden alayım yada bu yanlış bir bilgi mi?

  1. Merhaba, verdiğiniz bilgilerde yanlışlık olabilir. Eğer Türkiye’de resmi bir nikahınız bulunuyor ise bu işlemlere gerek duymazsınız.

 13. Eşim Suriyeli ben Türküm
  Sağlık sigortam evlenmeden önce babam aracılığıyla vardı
  Şu an da sağlık sigortam nasıl
  Eşim ücretsiz muayene oluyor Suriyeli olduğu için
  Dışardan bir sağlık sigortası yapabilir miyiz ya da nasıl bir yol izleyebiliriz

 14. Merhaba! Esim ve ben Kanada’da yasiyoruz ve yakin zamanda Turkiye’ye yerlesmeyi planliyoruz. Esim Kanadali ve ben de cifte vatandasim. TR’de 4A’dan 2300 gun civari calismisligim var fakat hem yasdan hem de gun eksikliginden hemen TR’den emekli olamayacagim. Acaba geldigimde yurtdisi borclanmayla gunlerimi odesem, emeklilik yasima kadar ben ve yabanci esim saglik hizmetlerinden yararlanabilir miyiz? Ya da borclanma yapmadan sadece genel saglik sigortasi yaptirabilir miyim ve esim de yararlanabilir mi? Bir yol gosterebilirseniz cok mutesekkir oluruz. Tesekkurler!

  1. Merhaba, aktif SGK lı bir işiniz olmadığı sürece siz ve eşiniz Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamazsınız. Belirttiğiniz şeyleri yapmanız bu durumu değiştirmez.

  2. Ayça hanım merhaba
   Ben de Kanada lı esimle Türkiye ye yerlesiyorum haberlesebilir miyiz rica etsem?
   Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu