Oturma İzniAile İkamet İzinlerinde Bilinmesi Gerekenler

Aile ikamet izni başvurusu yapmadan önce aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat etmenizi öneriyoruz.  Aile ikamet izni Türk vatandaşı ile evli yabancılara ve onların çocuklarına verilen izindir.

Aile ikamet izninden yararlanan çocuklar 18 yaşına kadar öğrenci ikamet izni almadan Türkiye’de oturabilirler. Çocukların aile ikamet izninde, Türkiye dışında varsa ortak velayeti bulunan anne veya babanın muvafakati aranır.

Eskiden bir Türk vatandaşı ile evli iken aile ikamet izni almış fakat boşanmış olan yabancı eşlerin aile ikamet izni, kısa dönem ikamet iznine dönüştürülebilir. Ancak bunun için eşin en az 3 yıl aile ikamet izni ile Türkiye’de kalmış olması gerekir. Bununla birlikte, boşanmış olan eşin, aile içi şiddet nedeniyle mağdur olduğu mahkeme kararı ile sabit ise, bu 3 yıllık süre şartı aranmayacaktır. En az 3 yıl aile ikamet izni ile kalan çocuklar, 18 yaşını tamamladıkları andan itibaren izinlerini kısa dönem ikamet iznine dönüştürebilirler.

Aile ikamet izninin reddi, iptali veya uzatılmaması sebepleri, kısa dönem ikamet izninin reddi, iptali ve uzatılmaması sebepleri ile büyük ölçüde aynıdır. İptal konusunda, iki izin türü arasındaki farklılıklardan biri, son bir yıl içinde yurt dışında bulunma süresi bakımındandır. Aile ikamet izninde, son bir yıl içinde yurt dışında bulunma süresi 180 gün ise aile ikamet izni iptal edilir.

Diğer bir farklılık da, aile ikamet izni alma şartlarının ortadan kalkması neticesinde yabancının kısa dönem ikamet izni alamamasıdır.

Tüm bunların dışında, aile ikamet izninin ret veya iptal edilme sebeplerinden birisi de, evliliğe bağlı olarak talep edilen veya evlilik yoluyla elde edilmiş aile ikamet izninin bazı haller bakımından reddi veya iptalidir. Bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı, aile ikamet izni talebinde bulunabilmektedir. Ancak aile ikamet izni verilmeden veya uzatılmadan önce, makul şüphe varsa, evliliğin sırf ikamet izni alabilmek amacıyla yapılıp yapılmadığı valiliklerce araştırılacaktır. Araştırma sonunda, evliliğin bu amaçla yapıldığı tespit edilirse, aile ikamet izni verilmez; verilmiş olan ikamet izni de iptal edilir.

Aile ikamet izni verildikten sonra, evliliğin anlaşmalı olup olmadığı konusunda valiliklerce denetim yapılabilecektir. Bu şekilde, anlaşmalı evliliğin varlığı sebebiyle iptal edilen aile ikamet izninin, yabancının, daha sonra yapacağı ikamet izni başvurularında toplam ikamet süresinin hesaplanmasında dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

Kaynak : https://www.goc.gov.tr/ikamet-izni-cesitleri

Danışmanlık hizmetimize göz atın: https://atakurumsal.com/hizmetler/oturma-izni/

Abone Ol
Bildir
guest
57 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gulnara
Gulnara
3 ay önce

Merhabalar, ben türk vatandaşı ile dünden itibaren boşanma işlerim gerçekleşti, elimde aile ikamet izni bulunuyor. Boşanma gerçekleştikten sonra aile ikamet iznim red olacakmış. Benim şimdi kısa dönem ikamete nasıl baş vurabilir im. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Gulnara

Merhaba, GÖÇ idaresi sisteminden kısa dönem ikamet iznine geçiş başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

ÖZCAN Atalay
ÖZCAN Atalay
10 ay önce

Merhaba benm eşim Özbekistan vatandaşı bizim aile ikamet izni ret edildi eksik evrak varmış biz şuan neyapmaliyz tekrar randevu alin dediler ama eşimi kartini tarihi geçti için alamiyorum yardamçi olursaniz sevinirim öncelikle çok teşekkür ederim

Emre
Emre
10 ay önce

Merhaba; 25.11.2020’de Rus vatandaşı ile evlilik yaptım. Oturma izni almak istiyoruz. evrakları çıkardım ve Ümraniye Göç İdaresine gittim. Evraklarımda eksik olup olmadığını sordum, bunu kontrol edemediklerini, bakanlığın evrak kontrolünü yasakladığını söylediler. bana bir evrak listesi verildi ama evraklar nereden alınır ya da çıkarılır bunun hakkında bilgi verilmedi. Resmi olarak eşim olmasına rağmen bu işlemi yapmakta zorlanıyoruz. Ne yapmam gerekir. Günlerdir evrak peşinde koşuyorum. Sürekli iş yerinden izin alamıyorum ve mesai saatlerim uyumsuz. Lütfen biri yardım etsin. Bu çile bitsin…

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
9 ay önce
Yanıtla  Emre

Merhaba, oturma izni hizmetlerimizden faydalanmak istiyorsanız 4447284 arayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

1 4 5 6