Türkiye'de YaşamTürkiye'de yabancılar için Mavi Plaka araba

Mavi plakalı araç ya da diğer bir deyişle Tax-free car olarak tanımlanan araçlar, Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancılar tarafından kullanılan araçları ifade etmekte kullanılmaktadır. Türkiye’de yasal olarak “Kişisel ve Ticari Kullanıma Mahsus Kara Taşıtlarına İlişkin Gümrük Genel Tebliği”‘nde belirtilen hususlara uygunluk gösteren ve yabancıların ikamet bölgelerinde kendi adlarına kayıtlı taşıtlarını, Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulanan yasal kasko değeri üzerinden kullanabilmelerini sağlayan bir sistemdir. Genellikle bu sistem halk arasında yabancıdan yabancıya araç olarak da bilinmektedir. Bu sistemde yabancılar kendi adlarına yasal olarak Türkiye’de bulundurdukları ve sahibi oldukları araçlarını yine Türk vatandaşı olmayan yabancılara mavi plaka almak şartıyla satabilirler. Bu konuda yasal bir engel yoktur.

Kimler Mavi Plaka Araç Kullanabilir?

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki kural olarak Türk vatandaşları veya çifte vatandaşlıklarından biri Türk vatandaşlığı olan kişiler bu uygulamadan yararlanamamaktadır. Aşağıdaki şartlardan birini sağlayan yabancılar mavi plakalı araç sahibi olabilmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmayan ve Türkiye’de geçerli bir çalışma izni bulunan yabancılar.( Çalışma izni olmayan yabancılara ATA Kurumsal Danışmanlık olarak profesyonel danışmanlık desteği sağlamaktayız.)
 • Türk vatandaşlığını sahibi olmayan Türk soylu kişiler,
 • Türk vatandaşlığından kendi isteği ile çıkıp yabancı vatandaşlığa geçerek mavi kart alan gurbetçiler,
 • Türkiye’de spor kulüplerinde görev alan ve federasyona bağlı yabancı sporcular.
 • MEB ve YÖK tarafından çalışma iznine sahip yabancı akademisyenler, öğretmenler ve öğretim görevlileri.
 • Örgün eğitimde 4 yıllık bir fakülteye kayıtlı yabancı lisans,yüksek lisans ve doktora üniversite öğrencileri.
 • Yurt dışı basın yayın kurumlarının yabancı uyruklu haber ve basın mensubu personeli.
 • Yurt dışından emekli olmuş yabancılar.
 • BM ve NATO personeli

Yukarıda belirtilen kriterleri sağlayan yabancılar Türkiye’de KDV, ÖTV ve gümrük vergilerinden muaf şekilde araçlarını kullanabilmekte, kendi aralarında alım ve satım işlemleri yapabilmektedir.

Kimler Mavi Plaka Araç Satın Alamaz?

Kural olarak Türk vatandaşları mavi plakalı araç satın alamazlar veya bu araçları kullanamazlar. Aşağıdaki istisnalardan birine sahip bir vatandaş Türkiye’de mavi plakalı araç satın alamaz:

 • Vatandaşlığından biri Türk vatandaşı olan çifte vatandaşlık sahibi kişiler ve Türk vatandaşları,
 • 18 yaşından küçük yabancılar,
 • Kayıtlı olarak bir üniversitede Örgün öğretim görmeyen yabancılar,
 • Türk vatandaşları ile evli yabancılar,
 • Türkiye’de ev sahibi yabancılar,
 • Vekalet ile araç kullanmak isteyenler

Mavi Plakalı Araçlarda Teminat İstisnaları

Kural olarak Türkiye’de KDV ve ÖTV muafiyeti bulunan mavi plaka araçlarda bazı yabancılardan belirli tutarlarda teminat talep edilmektedir. Mavi plaka araçları satın almaya ve kullanmaya hakkı olan yabancıların vergilerin yaklaşık olarak toplamına tekabül eden miktarda bir teminatı, ilerleyen yıllarda araç satılırsa, gümrüğe terk edilirse, yurt dışına çıkarılırsa veya devredilirse geri iade edilecek “Teminat Güvence Bedeli” olarak yatırmaları gereklidir. Bu teminat, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı Türkiye Turing Otomobil Kurumu’na yatırılmaktadır. Bunun yanı sıra mavi plakalı araçlara kullanım amacı dışında kullanılması, sahibi olunan kişi veya ailesi dışında başkası tarafından kullanılması, bir başkasına kiralanması ve teminatların eksik/hatalı yatırılması gibi durumlarda gümrük idaresi el koyabilmektedir.

Türkiye’de mavi plakalı araçlar hakkında sorularınız bulunuyorsa, bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

8 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Faramarz sadighi
Faramarz sadighi
1 ay önce

Bir yillik oturumum var mavi plak alabilirmiyim? Ayriyeten kac tl toplamda odemem gereklu?

Sabahattin yayla
Sabahattin yayla
1 ay önce

Slm TC de üniversite bittikten de sonra da kalındığı süreçte yabancı uyruklu kişiler. TC de 5 senedir kaldığı halde M Plaka li araç satın alabilir mi

Mehmet
Mehmet
1 ay önce

16 yaşında Almanya’da yaşayan oğlum mavi kartı var.,Türkiye’de ma plaka alsa , ben babası olarak kullanabilirmiyim