Oturma İzni

Yabancılar Türkiye’de Yerleşim Yeri Belgesi’ni Nasıl Alabilir?

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, Türkiye’de yasal olarak ikamet eden kişilerin yerleşim yeri bildiriminde bulunması ve gerekli durumlarda yerleşim yeri belgelerini temin etmeleri zorunludur. İkamet izni alan yabancılar 20 gün içerisinde bu adres bildirimini kanunen yapmak zorundalar. Yabancılar adres kaydı yaptırmak için bulundukları ilçedeki Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler. Genellikle ikamet izni işlemlerinde yetkililer tarafından talep edilmeye başlayan yerleşim yeri belgesi için öncelikle https://www.nvi.gov.tr/ üzerinden adres bildirimi için randevu almanız gerekiyor. Bu yazımızda adres kaydıyla beraber yerleşim yeri belgesi için gerekli belgelerden bahsedeceğiz.

Yerleşim Yeri Belgesi için Nasıl Başvuru Yapılır?

Öncelikle yabancı kimlik numaranız ile NVİ web sitesi üzerinden adres kayıt randevusu oluşturmanız gerekiyor. Randevunuzu oluşturduktan sonra, ikamet ettiğiniz adreste yasal olarak kimse bulunmuyorsa, adres kayıt işlemi hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Fakat, eğer adresinizde bir başkası oturuyorsa nüfus idaresi sizden adınıza düzenlenmiş bir fatura da talep edebilmektedir. Adres bildirimi ve yerleşim yeri belgesi için aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

  • Pasaport
  • İkamet izni / çalışma izni
  • Kira Kontratı
  • Su veya elektrik faturası

Eğer yabancıların yerleşim yeri belgesi hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu