Türkiye'de Yaşam

Yabancılar Türkiye’de Araba Alabilir mi ?

Evet, yabancıların Türkiye’de araba satın alabilmeleri mümkündür. Üstelik yabancılar bazı vergi avantajlarına da sahiptirler. Bir yabancı olarak Türkiye’de yeni bir araba satın alırken gerekli olan evraklar ve yürütülen süreçler ile vergisiz araçlarla ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Konuyla alakalı hizmetimiz bulunmamaktadır, sorularınızı aşağıda ki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz, editörlerimiz bildikleri kadarı ile cevaplamaya çalışacaklar. 

Bilindiği üzere son yıllarda Türkiye otomobil pazarı gittikçe büyüyor. Bayilerden, otomobil pazarlarından ve otomobil fuarlarından çok çeşitli markaların yeni model araçlarını satın almak mümkün olabiliyor. Bunun yanı sır a2. el piyasasındaki kullanılmış otomobillere internet üzerinden ve gazete ilanlarıyla ulaşılabiliyor.

Türkiye’deki bir yabancının araba satın almak için öncelikle geçerli bir oturma iznine sahip olması gerekiyor.

 

Yeni Araba Almak

 

Yeni Bir Araba Satın Almak

Yeni bir araba satın alırken yabancıların ihtiyaç duydukları araç tescil prosedür ve belgeleri Türk vatandaşları ile aynıdır. Ancak yabancı uyruklu kişiler üzerine kayıtlı bir araca MA / MZ grubundan bir plaka verilmektedir.

Yeni araç satan bayiler genellikle tescil evraklarını alıcının adına yönetmektedir. Yeni bir arabanın satın alma tarihinden itibaren üç ay içinde Trafik Tescil Bürolarına kaydedilmesi gerekmektedir. Yeni araç kaydı için gerekli belgeler şunları içerir:

 • Noter Satış Senedi
 • Satış Faturası
 • Karayolu Uygunluk Belgesi
 • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Ödendi Makbuzu
 • Zorunlu Trafik Sigortası

Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi

Yeni araçların yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonları ile ilgili düzenlemeler mevcuttur. Resmi veya özel CO2 verilerinin satışı veya kiralanması için tüm yeni binek araçlarda gösterilmesi gerekir; ayrıca bir otomobilin gram / kilometrelik CO2 emisyon değerleri kayıt defterinde belgelenmelidir.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bir otomobilin emisyonlarına göre derecelendirilmesi için yeniden düzenlenmesi beklenmektedir (şu anda araç vergilendirmesi aracın yaşına ve motor silindir kapasitesine göre hesaplanmaktadır). Bu oranlar henüz tanımlanmamıştır, ancak Avrupa Birliği standartlarına uygundur.

Otomobiller, motor silindir kapasitelerine ve yaşlarına göre farklı vergi kategorilerinde sınıflandırılır ve fiyatlara ÖTV ve KDV dâhildir. Aracınıza ait motorlu taşıtlar vergisini öğrenebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi https://ivd.gib.gov.tr ziyaret edebilirsiniz.

Yabancılar İçin Vergisiz Araç Avantajı

Türkiye’de geçerli çalışma izniyle yasal olarak tescil edilmiş bir yabancı, Türkiye’deki bir bayiden yeni bir araba satın alırken, başka bir yabancıdan kullanılmış bir vergisiz araba satın alırken veya kendi ülkesindeki arabasını Türkiye’ye ithal ederken vergiden muaf olma avantajına sahip olabilir.

Söz konusu araç vergisi istisnası, bir yabancının Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) veya Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden yetkili bir satıcıdan yeni bir araba satın alma hakkına sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu hak, otomobil Türkiye’de bir yabancı tarafından diğerine satıldığında diğer yabancı için de geçerli olmaktadır.

Not: Vergisiz araçlar bu vergilerden muaf olsa da, yıllık yol vergisi (bandrol vergisi) ödenmelidir.

Bu vergiden muafiyet avantajı, çalışma izni sahibi yabancı kişi başına sadece bir araba için geçerlidir (eş için araba satın alabilecek diplomatik ve NATO personelleri hariç). Arabayı yalnızca ilgili aile üyeleri kullanabilir; Türk vatandaşları ise vergiden muaf araç satın alamaz ve onları süremez.

 

Vergisiz Mavi Plaka Araba Alma

 

Vergisiz (Mavi Plaka) Araba Satın Almak

Genellikle “mavi plaka” araba olarak da bilinen vergisiz araç, Türkiye’de yerleşik bir yabancıya ait olduğunu belirten “MA / MZ” araç kayıt plakasını taşımaktadır. Araç tescili “mavi lisansta” belirtilmiştir ve sahibinin çalışma izni süresi boyunca geçerliliğe sahiptir. İlgili süre sonunda eğer kayıt yenilenmezse, gümrük vergisi oranı katlarında para cezası uygulanmaktadır.

Vergisiz araba satın alma hakkı olanlar:

 • Emekli yabancılar
 • Türkiye’de çalışma iznine sahip yabancılar
 • Yabancı okutmanlar ve öğrenciler (dil kursu öğrencileri hariç)
 • NATO için çalışan yabancı personeller ve AB için çalışan uzmanlar
 • Türkiye’de yerleşik (fakat oturma izni olmayan) yabancı basın çalışanları
 • Dışişleri Bakanlığı kimlik kartı sahipleri

Vergisiz araç satın alırken gerekli belgeler:

 • İkamet / çalışma izinlerine ile birlikte pasaport
 • Noter belgesi
 • Araca ait tüm belgeler
 • Vergi makbuzları

Kullanılmış bir ikinci el otomobilin bir yabancıdan diğerine satışı ise genellikle satıcının konsolosluğunda gerçekleşmektedir. Ayrıca, bu işlemleri gerçekleştirmede destek sunan uzmanlaşmış şirketler de mevcuttur.

ATA Kurumsal Danışmanlık olarak https://www.taxfreecar.net/ ile iletişime geçmenizi öneririz.

Av. Serkan Tiryaki

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

170 Yorum

 1. AB vatandaşı ile evliyim. Eşim Yurt dışından adına kayıtlı arabasını Türkiye ye getirdiğinde en kadar kalabilir. Yada tr plakaya çevirebilir miyiz. Ve bu işlemler için danışmanlık süreç takibi yapiyornusunuz ?

 2. Esim AB vatandasi ben turk turkiyede yasiyoruz ikametimiz burda acaba yabancidan yabanciya yada sifir arac alirken vergiden muaf olcagimiz bi secdnek varmi.

 3. Merhaba eşim yabancı uyruklu 1 ay oldu evleneli dışarıdan araç getirmek istiyoruz eşim 3 yılsonu vatandaşlık aldığında aracın akıbeti ne olur bilgi verirseniz çok sevinirim

 4. Merhabalar! Şu anda vatandaşlık için belgelerimi toplamaktayım ve inşallah 1-1,5 seneye vatandaşlık almış olacağım. Kendime bir araba almak istiyorum, eğer mavi plaka araç alsam onu ne kadar kullanabilirim? Türk vatandaşı olunca onu değiştirmek zorunda mıyım, yoksa istediğim kadar kullanabilir miyim? Bu konuda bir az kafam karışık, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba, yabancılar Türk vatandaşı olmadan zaten araç alamazlar, yabancıdan yabancıya satılan araçlar Türkiye’ye yeni gelmiş yabancılar için uygulanan süreli bir uygulamadır ve genellikle yabancı Türkiye ye giriş yapmadan önce aracını satın alıp öyle giriş yapar.

 5. Merhaba ben gürcü vatandaşim ama 4 senedır türkyeden sikortaliyim çalişma izinim var sgk öduyorum vergisiz araba alabilirmiyim türkyeden

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’ye ilk girişten itibaren 6 ay içinde ÖTV siz araç için başvuru yapabilirler, sonrasında maalesef ki ÖTV siz araç almak mümkün değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 6. Ben yabancı uyrukluyum burdan Türk vatandaşından araba aldım 2 yıldır kullanıyorum arac MA plakalı ama bütün yıllık vergisi sigortasını ödüyorum
  Sorum bu arabayı satarken Türk vatandaşına satabilirmiyim?

 7. Merhaba, yabanci olarak 2.el arabasi satin alsam (Başka bir Türk vatandaştan) plakasi MA-MZ değiştirmek zorunlunk var mı?
  Anladiğim kadarila o plakalar sadece tax free arabalar için geçerli

  1. Merhaba, bahsettiğiniz konu sadece yabancıdan yabancıya satılan araçlar için geçerli bir durumdur.

 8. merhabalar kizim 17 yasinda amerikan vatandasi .. turk vatandasligi da var .. 18 yasina gelince yabanci kontenjani ile vergiden muaf araba almasi mumkun mu ?

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’ye ilk girişten itibaren 6 ay içinde ÖTV siz araç için başvuru yapabilirler, sonrasında maalesef ki ÖTV siz araç almak mümkün değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 9. Merhaba. Eşim Rus vatandaşı ve Türk vatandaşlığını 2 sene once aldı. O’nun üzerine ÖTV’den muaf araç alabilir miyim?

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’ye ilk girişten itibaren 6 ay içinde ÖTV siz araç için başvuru yapabilirler, sonrasında maalesef ki ÖTV siz araç almak mümkün değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 10. Merhaba, Türk vatandaşlığından çıktım. Hollanda vatandaşıyım ve yıllardır mavi kartlıyım. Türkiye’de ikamet ediyorum. Yabancıdan yabancıya araba alabilir miyim?

 11. Merhaba Ben Türk vatandasiyim Uzun yillardir almanyada yasiyorum malulen emekliyim yüzde altmis engelim var kimlikde herhangi bir ibare yok Almanya engelili kimligiyle türkiyede indirimli arac alabilirmiyim nasil bir yol rakip etmeliyim ve gerekli evraklar nelerdir Tesekkùrler

 12. Merhabalar ben Özbekistan vatandaşıyım çalışma iznim var sigorta var 2 el araba alabilirmiyim ve ne evraklar hazırlamam lazım bide satarkan sorun olacakmı?

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’de araç alırken ve satarken herhangi bir sorun yaşamazlar.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 13. Merhaba ben mavikart sahibiyim hollanda vatandasiyim çalışma iznim var bagkur kaydim var turkiyede sifir araba almak istiyorum otv kdv odemiycem sanıyorum ama ne gibi bi yol izlemem lazim tam anlayamadim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, yabancılar Türkiye’ye ilk girişlerinden itibaren ilk 6 ay içinde ÖTV indirimli araç alma hakkına sahiptirler, 6 aydan fazla Türkiye’de olan yabancılar mavi kartı veya çalışma izni olsa bile vergi indirimli araç satın alamazlar.

   1. Merhaba ben bu yanıtı tam olarak anlayamadım daha önceki büyün mesajlarınızı okudum hiç birinde “ilk 6 ay” diye bir şeyden söz etmemişsiniz.

    Soruma gelecek olursak benim eşim iki senedir türkiyede ve bir işe girip çalışma izni alsa 6 ayı geçtiği için bu muafiyetten faydalanamayacak mı?

    1. Merhaba, yabancılar Türkiye’ye ilk girişten itibaren 6 ay içinde ÖTV siz araç için başvuru yapabilirler, sonrasında maalesef ki ÖTV siz araç almak mümkün değildir.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 14. Merhaba ben Türk vatandaşı ile evliyim ancak kendim yabancı uyrukluyum. Kendi üzerime araba almak istiyorum. Sorum şu; Türk vatandaşından daha fazla vergi ödeme durumu söz konusu olurmu acaba

  1. Merhaba, kendi üzerinize araba alabilirsiniz, daha fazla vergi ödemeniz gibi bir durum söz konusu değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhaba efendim benim de bir sorum olacak size. Ben Türkiye’de ikamet (oturum izniyle ) türk vatandaşınan ikinci el araba ala bilirmiyim nakit para ile ve araba ala bilmem için neler ve hangi evraklar hazırlamam geriyor ve dediğiniz vergisiz durumdan faydalana bilirmiyim?

  1. Merhaba, vergi istisnasından yaralanamazsınız ama ikamet izniniz üzerinden ikinci el otomobil alabilirsiniz, otomobil alış ve satışlar noterler üzerinden yapılmaktadır. Vergi kimlik numaranız, ikamet izni belgeniz ve pasaportunuz yeterlidir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 16. merhaba çocuğum abd vatandaşı ben tc vatandaşıyım çocuğumun çalışma izni mevcut araç alımında bir sıkıntısı yok. aile üyesi olduğumuz için ebeveynleri olarak kullanım hakkımız var mıdır?

  1. Merhaba, birinci derece akrabaları (anne, bana, kardeş, eş, çocuk) yabancıdan yabancıya satılan araçları kullanabilir, bu durum ilgili makamlar tarafından güncellenebileceği için bazı değişiklikller olması söz konusu olabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 17. Alman vatandaşıyım mavi kartım var ama Türk vatandaşlığım yok kurumsal bir şirkette çalışıyorum yabancıdan değil yeni bir araba aldığım zaman ÖTV’den muaf muyum
  Kafam karıştı :))))
  Teşekkürler

 18. Merhabalar emekli Amerikan vatandaşı Türkiye’de oturma izni bulunan arkadaşım araç almak istiyor faydalanacağı bir şey varmı

  1. Merhaba, yabancıdan yabancıya araç satışları sadece mavi kartlı yabancılar ve çalışma izni olan yabancılar arasında yapılmaktadır, oturma izni ile Türkiye’de ikmaet eden yabancılar, bu sistemden faydalanamazlar.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Merhaba Ben cift uyrukluyum( USA Turkiye) anladigim kadariyla turkiyede bir yabancidan arac satin alamam fakat herhangi bir Avrupa ulkesinden Amerikan pasaportuyla arac alip Turkiye de kullanabilirmiyim? Tesekkurler

  1. Merhaba, çifte vatandaş olduğunuz için maalesef ki tam ÖTV ödeyerek bu dediklerinizi yapabilirsiniz. Bu durumda USA pasaportunuzla veya Türk pasaportunuzla alış yapmanın maliyet açısından hiç bir farkı yoktur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 20. türkiyede okuyan yabancı uyruklu öğrenciler vergiden muaf araç alabilir mı ? alabiliyorsa öğrenciliği bittikten sonra veya statü değiştirdikten ( öğrenci ikametinden aile ikametine geçiş ) sonra aracı kullanabilir mı ?

  1. Merhaba, yabancıdan yabancıya araç satışları sadece mavi kartlı yabancılar ve çalışma izni olan yabancılar için geçerli bir durumdur, maalesf ki sizin durumunuz yabancıdan yabancıya araç satın almak için uygun değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  2. Merhabalar eşim Rus vatandaşı oturma izni var çalışma izni yok Rusya’dan araba sı ile birlikte gelip tilurkiyede binebilirmi ( yada burdan Bir araç alabilirmi) tşk ederim

  1. Merhaba, Türk vatandaşı olduğunuz için maalesef ki yabancıdan yabancıya araç satın alamazsınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Türkıyede okuyuan yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenim süresi bitiğinde, normal kimlikle de aracı kullanabilir mı?

  1. Merhaba Türkiye’de araç sadece ehliyet ile kullanılabilmketedir. Herhangi bir ikamet izni türü araç kullanmanız için yasal bir statü sağlamaz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 22. merhabalar.Türk Vatandaşlığından çıktım.Mavi Kart sahibiyim. Türkiyede Özel bir şirkette çalışıyorum.5 yıldır Türkiyede yaşıyorum .30 yaşındayım Yabancı plakalı araba alabilir miyim ?

  1. Merhaba, mavi kart sahibi eski Türk vatandaşı yabancılar, yabancıdan yabancılara satılan araçlardan alabilirler.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 23. Iyi çalışmalar ben Türk vatandaşıyım fakat İsveç pasaportum var yabancı statüsünde araba alabilirmiyim? Ayrıca benden başka burada bir isim kaydettirebilirmiyim, yani aileden biri burada yaşayan, be a gittiğimde havaalanina gelip gitme ve anne babama yardımcı olabilmesi için saygılar iyi çalışmalar.

  1. Merhaba, vergi muafiyetli araç alabilmek için mavi kart (Türk vatandaşlığından çıkma) veya çalışma izninizin olması gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 24. Merhaba yabancı uyruklu sınırsız oturma iznine sahip olan bir öğrenciyim ikinci el aldığım türk plakalı aracımla sorunsuz bir şekilde yurtdışına seyahat edebilir miyim

 25. Merhaba eşim kazakistan vatandaşı türkiye de çalışma izni var oturma izni de var 3 yıl süresi ama eşimin ehliyeti yok eşim adına araba alma şansımız var mıdır acaba?

  1. MErhaba, ehliyetinizin olup olmaması araba almanıza engel değildir, fakat Türkiye’de araç kullanacak herkesin ehliyetinin olması zorunludur.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 26. Merhabalar, Turkiyede calishma izni ile ikamet eden yabanci uyruklu vatandashim.
  Web sitenizde konuyla ilgili bilgilendikten sonra, sifir arac satin almak icin arac satis bayileriyle gorushtum ve OTV, KDV -den muaf arac satin alma hakkim oldugunu soyleyince oyle bir bilgilerinin olmadigini, vergiden muaf arac satin alma hakkinin sadece diplomatik gorevlilere ait oldugunu soylediler… Bu konuyla ilgili yasal dokumanlar hangileridir acaba?

 27. Merhaba, Türkiye’den normal Türk vatandaşları gibi sıfır veya ikinci al araç alabilirsiniz, fakat çalışma izni veya mavi kartınız olmadığı için muafiyetli araç alamazsınız.

  Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu