Türkiye'de Yaşam

Son dönemlerde Türkiye’de farklı sektörlerde çalışan, işletme kuran veya oturum izni ile yaşamını devam ettiren yabancıların sayısı ciddi oranda artış göstermektedir. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da yabancıların Türkiye’de resmi kurumlarda yaptıkları işlemler ve bu işlemleri yürütebilmeleri için farklı kişi ve kuruluşlara vekaletname düzenleme ihtiyaçlarında da artış gözlemlenmiştir. Türkiye’de yaşayan yabancılar genel ve özel vekaletname düzenleyebildikleri gibi bu işlemleri yurt içinde noterlerde yurt dışında konsolosluklarda yapabilmektedirler. Bu yazımızda yabancıların Türkiye’de vekaletname düzenlemeleri konusunda kısaca bilinmesi gerekenleri aktaracağız.

Vekaletname Nedir? Nerelerde Kullanılır?

En genel tanımıyla, bir kişinin bir kişiye belirli bir konuda hukuki sonuçlar doğuracak işlemleri yapabilme yetkisini veren yazılı bir belgedir. Kural olarak Türkiye’de noterlerde düzenlenirken, yurt dışında konsolosluklarda düzenlenmektedir. Vekaletnameler iki taraflı bir sözleşme olup genel veya sınırlı yetkili şekilde düzenlenebilmektedir. Borçlar Kanunu’na göre kişiler istediği herhangi birine belirli bir konuda yetki vererek, kendisi adına bazı işlemleri yapabilmesini sağlayabilir. Vekalet verilebilmesi için kural olarak her iki tarafın da akıl sağlığı yerinde olmalıdır ve her iki taraf da 18 yaşından büyük bireyler olmalıdır. Vekalet ücretleri düzenlendiği konuya göre değişiklik göstermektedir. Genel vekaletname ile tapu, veraset, şirketlerde hisse devri, tanım ve tenfiz konularında bir başkası adına yasal yetki ile işlem yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra muhasebe, araç alım-satımı veya boşanma işlerinde avukatlara vekaletname verilmesi gibi sınırlı vekaletnameler de düzenlenebilmektedir.

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Vekaletname Düzenleyebilir?

Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan yabancılar veya turistik amaçlarla Türkiye’de bulunan kişiler vatandaşı oldukları ülkeye ait geçerli bir pasaport veya ikamet izni ile noter veya konsolosluklara başvurabilirler. Fakat unutulmamalıdır ki yabancıların vatandaşı oldukları ülkeye ve konuştukları dile göre yeminli tercüme talep edilebilmektedir. Ek olarak, yurt dışında düzenlenmiş bir vekaletnamenin Türkiye’de geçerli olabilmesi için Türkiye’de apostil ve tasdik ile birlikte Türkçe’ye tercüme edilmiş olması gerekmektedir. Bu aşamaları tamamlamayan bir vekaletname yasal olarak geçerli olmayacaktır. Sonuç olarak, Türkiye’de bulunan yabancılar farklı yasal işlemleri için Türkiye’de vekaletname düzenleyebilmektedirler. Vekaletname düzenleyebilmek için kişilerin bizzat noter veya konsolosluğa başvuruda bulunmaları gerekirken, vekalet alacak kişinin herhangi bir şekilde noter veya konsolosluğa başvurmasına gerek bulunmamaktadır. Bulunduğunuz ilçedeki en yakın notere ait adres ve iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer yabancıların Türkiye’de vekaletname düzenlemeleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, bize sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

4 yorum

 1. Merhaba,

  Turkiye’den ev almak isteyen arkadasim bana Turkiye’de onun adina ev almam icin vekaletname vermek istiyor. Boyle bir vekaletnameyi Turkiyede herhangi bir noterde cikarabilir miyiz? Gerekli belgelere nereden ulasabilirim ? (Su an yurtdisinda oldugum icin Turkiye’ye gitmeden once belgeleri hazirlamak istiyorum)

  Tesekkur ederim
  Cem

  • Merhaba, yabancı Türkiye’de herhangi bir notere gidecek, Türkçe tercümeli pasaport tercümesi ile noterden sizin TC numaranıza vekalet verecek hepsi bu kadar. Yabancı eğğer Türkçe bilmiyorsa noter bir tercüman çağıracaktır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 2. İngiliz vatandaşı İngiltere’de kendi adına işlem yapılabilmesi için İngiltere’de ki abisine Türkiye’den nasıl vekaletname çıkartabilir

  • Merhaba, Türkiye’de bulunan İngiliz büyükelçilikleri vasıtasıyla veya onların yönlendireceği şekilde vekaletname çıkartılması gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap