Türkiye'de Sağlık

Yabancılar Türkiye’de Nasıl Muayene Olabilir?

Öncelikle, Türkiye’de yaşayan yabancıların da Türk vatandaşları gibi muayene olma ve diğer sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarının mevcut olduğunu bilmek gerekmektedir. Türk Anayasası’nın 60. Maddesine göre her bireyin sosyal güvenlik ve sağlık yardımı almaya hakkı olduğu açıkça belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ırk, dil, din, cinsiyet, siyasi görüş, felsefi inanç veya ekonomik ve sosyal statü göz önünde bulundurmadan tüm vatandaşlar veya yabancılar için sağlık hizmetlerini sunmaktan sorumludur.Yazımızın devamında, Türkiye’de farklı nedenlerle bulunan yabancıların sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabileceği ve sağlık sigortası kapsamları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu

 

Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yaralanma seçenekleri oldukça fazladır. Bunun yanında,  Türkiye’de yaşadıkları süre boyunca sağlık sigortası yaptırmak yabancılar için yasal bir zorunluluktur.Ayrıca, oturma (ikamet) ya da çalışma izinlerinin de alınması gerekmektedir. Yabancıların kendi ülkelerindeki sağlık sigortası kapsamı Türkiye’deki yasal gerekliliklere uyumluysa, Türkiye’de kaldıkları süre boyunca aynı sigorta kapsamına devam edebilmektedirler. Türkiye merkezli bir işyeri için çalışan yabancılar ise işveren tarafından sosyal güvenlik kurumu sistemine (SGK) kaydedilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yabancılara tüm devlet hastaneleri ve kliniklerinde yatarak veya ayakta tedavi hizmetlerine erişim hakkı vermektedir. Hamilelik, mesleki yaralanmalar ve hastalıklar da dâhil olmak üzere çoğu sağlık hizmetini kapsarken geçici iş göremezlik ödeneği de sağlamaktadır. Ayrıca, çoğu özel hastane ve klinikte de indirim hakkı tanımaktadır.

Hâlihazırda Türkiye’de geçerli ikamet iznine sahip olupbir iş sözleşmesi bulunmayan yabancılar ise SGK’ye aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Primler yaş, uyruk, sağlık kaydı ve sigorta kapsamına bağlı olarak değişebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası                             

SGK’ye alternatif olarak, özel sağlık sigortası hizmetleri sunan yerel veya uluslararası kuruluşlardan anlaşmalı özel hastanelerde muayene imkânı sağlayan kapsamlı sağlık sigortası poliçesi yaptırabilirsiniz. Özel hastaneler genellikle İngilizce konuşan doktorlara da sahip olduğundan dolayı, yabancılar tarafından kamu kurumlarına kıyasla daha fazla tercih edilmektedir.

Yabancı Turistlerin Acil Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

 

Turistlerin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

 

Kısa süreli olarak Türkiye’de bulunan yabancı turistler için acil sağlık hizmetleri, özel veya kamu sağlık kurumları arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin ücretsizdir. Bu sayede herhangi bir sigorta kapsamında olmayan yabancılar acil durumlarda sağlık hizmetlerine ücretsiz olarak erişebilmektedir.

Hizmet Sözleşmesi Kapsamında İstihdam Edilen Yabancıların Durumu

Sosyal sigortalar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu yasanın 4. maddesinde sigortalı sayılan bireylere ilişkin hükümler, hizmet sözleşmeleri kapsamında çalışan yabancılar için de geçerlidir. Bunun bir istisnası, karşılıklılık ilkesine göre uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesine giren ülkelerin vatandaşları içindir. Türkiye’de yerleşik olmayan kuruluşlar adına veya kendi ad ve hesapları altında kısa bir süreliğine çalışmakta olan ve halen kendi ülkesinin sosyal güvenlik mevzuatına tabi olan yabancılar Türkiye’de sigortalı sayılmamaktadır.

Sonuç olarak, uluslararası sosyal güvenlik hariç hizmet sözleşmeleriyle çalışan yabancılar, işverenleri tarafından sosyal güvenlik ve sağlık primleri ödenecek sigorta sahipleri olarak kabul edilmektedir. Doğal olarak, bu tür yabancı uyruklular tüm sağlık hizmetlerini Türkiye’de yerleşik bir şirketin bordrosu altında kullanmaya hak kazanmaktadır.

Uluslararası Sosyal Güvenlik Anlaşması

Türkiye, birçok ülke ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamıştır. Bu ikili anlaşmalar, istihdam edilen yabancılar için geçerli mevzuatı ve yabancı çalışanlara eşit muamele uygulamalarını belirlemektedir. Sigortalı hizmetler süresi boyunca hakların korunması ve konsolidasyon ile ilgili hususlar bu anlaşmalar ile desteklenmektedir. Arnavutluk, Almanya, Avusturya, Hollanda, Azerbaycan, Belçika, Bosna-Hersek, Lüksemburg, Libya, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Danimarka, İsveç, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, Makedonya, İsviçre ve Gürcistan ile ikili anlaşmalar imzalanmıştır.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası, bireyin sağlık durumunu koruyan ve kişinin sağlık riski yaşadığında ortaya çıkan masrafların finansmanını sağlayan sigortadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki kişiler, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. Maddesinde listelenmiştir.Karşılıklılık ilkesi göz önünde bulundurularak sunulan bu maddeye göre, yabancı bir ülkenin mevzuatı kapsamında sigortası olmayan ancak Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancıların Genel Sağlık Sigortası kapsamında olduğu belirtilmiştir.Bu nedenle, Türkiye’de bir yıldan fazla ikamet eden yabancılar Türkiye’de sigorta yardımı almak için Genel Sağlık sigortası primlerine tabi tutulmaktadır.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Merhaba …
  Eşim yurt dışı almanya sigortalı ben hiç gitmedim zaten eşimin sigortasindan yararlanıyoruz eşim de yıllardır turkiyede rahatsızlığından dolayı emekli oldu .devlet Hastanesi’ne gittigimde sadece 7 lira ödüyorum acilden giriş yaptığımda hiç odemiyorum şuan hamileyim doğum için herhangi bir ücret aliyorlarmi

 2. Merheba ben iranli turistim 2 aydir istanbuldayim dr gitmek istiyorum ama muayene fiyatini bilmiyorum nrerye gidecimede bilmiyoruo yardimci olun teşekurler

 3. Merhaba, amerikalı erkek arkadasim suan türkiyede kan tahlili yaptırmak istiyoruz saglik ocakları ücret talep eder mi?

 4. Eşim Avusturya vatandaşı kusma rahatsızlığından dolayi devlet hastanesi acilden giriş yaptık sadece serum ve reçete yazdılar 2200₺ fiyat çıkardılar bu normal mi?

 5. 3 tane cocugum var 31/07/2023 hava deyişikliginden dolayi kusma isal oldular acil cocuk servisine götürdum muayne oldular serum taktilar ilac yazdilar fiyat belirtmediler memura gittim para odemek icin pasaport ile giriş yaptim çok para tutar dediler bende itiraz ederim dedim o zaman git dedi para ödemeden çiktim sonucu ne olur tesekkurler

  1. Merhaba, Türkiye’den çıkış yaparken bu borç size tebliğ edilir. Ödemezseniz Türkiye’ye girişiniz yasaklanır.

 6. Merhaba. Nişanlım yabancı uyruklu, oturum izni almadı henüz. Evlilik için sağlık raporu isteniyor, oturum izni olmadan hastanelerden sağlık raporu alabilir mi ? Ne yapmamız lazım?

 7. Merhaba, Ben KKTC vatandasiyim. Uzun yillardir Turkiye’de ikamet ediyorum, ayrica calisma iznim var, dolayisiyla SGK’liyim. Ozel hastanelerde bazen TC vatandaslarinda oldugu gibi ucretlendirme yapilir, bazen de yabancilar icin yapildigi gibi (doviz uzerinden ve yuksek fiyattan). Sebep olarak da kimlik numarasinin 99 ile basladigini, dolayisiyla yabanci gibi uygilama yapilacagini soyluyorlar. Turkiye’de calistigimi, burada para kazandigimi, her TC vatandasi gibi burada vergi odedigimi, SGK’li oldugumu ve devlet hastanelerinfe her TC vatandasi gibi hizmet aldigimi soylesem de derdimi anlatamiyorum. Yurtdisinda calisan ve kazanan kisi muamelesi goruyorum maalesef. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz? Herhangi bir yerde konuyla ilgili yazili bir aciklama var mi acaba? Benim durumumdaki kisilere ozel hastanelerde nasil fiyatlandirma yapilmali?

  1. Merhaba, KKTC vatandaşları kolaylıkla Türk vatandaşlığına geçebiliyor, sizde Türk vatandaşlığına geçerseniz sistemsel olarak yabancılıktan kurtulursunuz.

 8. Irak vatandaşıyım ankarada 270 bin tl ye kalp pili taktılar 8 gün hastanede yattım günlük 10bin tl yatak masrafı aldılar haklarımı nasıl savunurum 5455063447

 9. Merhaba, Irandan eşimin babasini ameliyat için türkiyeye getirmek istiyoruz. Ama Biz kendimiz yurtdisi yasiyoruz. Ameliyattan sonra Türkiye de terapi için kalmalarini istiyoruz. Iran ve türkiye arasi vize sorunu yok ama böyle saglik nedenliyle ne kadar Türkiye de kalabilirler ve hangi zamana kadar ne türlü bir vize başvurusu yapmamiz gerekecektir? Birde otizm hastaligi için tedavi durumunda, sahisin yasi 38, eşimin kiz kardesi, yine irandan, ikamet vizesi uzatilabilinir mi?

  1. Merhaba,

   İran vatandaşlarının Türkiye’ye girişi sırasında vize alma yükümlülüğü yoktur. Ancak 3 aylık vize muafiyeti süresinin tedavi için yeterli olmayacağı düşünülürse, kişinin Türkiye’de bulunduğu sürede ikamet iznine sahip olması gerekmektedir. Hastanın tedaviye muhtaç hastalığı sebebiyle Türkiye’de ikamet izni alması mümkündür. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ofisimizi arayarak ulaşabilirsiniz.

 10. Merhaba,

  Bilgilendirme için teşekkürler ancak sanırım buradaki bilgilerin güncellenmesi gerekiyor.

  Yabancı Turistlerin Acil Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

  Aşağıdaki kısım geçerli değil maalesef:

  “Turistlerin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

  Kısa süreli olarak Türkiye’de bulunan yabancı turistler için acil sağlık hizmetleri, özel veya kamu sağlık kurumları arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin ücretsizdir. Bu sayede herhangi bir sigorta kapsamında olmayan yabancılar acil durumlarda sağlık hizmetlerine ücretsiz olarak erişebilmektedir.”

  Turistler bu hizmetlere ücretsiz olarak ERİŞEMİYORLAR.

  Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ULUSLARARASI SAĞLIK TURİZMİ VE TURİSTİN SAĞLIĞI HAKKINDA YÖNETMELİK’ten direkt alıntı yapıyorum (https://shgmturizmdb.saglik.gov.tr/TR-84076/uluslararasi-saglik-turizmi-ve-turistin-sagligi-hakkinda-yonetmelik.html):

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

  Turistin Sağlığı Turistin sağlığı kapsamındaki hizmetler

  MADDE 9 – (2) Acil sağlık hizmetleri ve acil hasta nakilleri ücreti karşılığı sunulur. Ancak, yurtdışında yaşayan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 112 acil sağlık hizmetleri ücretsiz sunulur.

  Yine Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Fiyat Listesine de şu adresten ulaşabilirsiniz: https://shgmturizmdb.saglik.gov.tr/TR-89565/saglik-turizmi-ve-turistin-sagligi-kapsaminda-sunulan-saglik-hizmetleri-fiyat-tarifesi.html

  Umarım kesin kaynak arayanlara bir nebze yardımcı olabilmişimdir.

  Herkese geçmiş olsun.

   1. Selam ben bugun hastanede kayit açma sorunu yaşadim iki senedir tedavi gordugum hastanede bugun başka sekreter tarafindan kaydim açilmadi pasaportla kayt açamam dedi tc ile baslayan kimlik getirmen lazim dedi biyle bir hakki varmidir

 11. Merhaba,duyduguma göre Azerbaycan vetendasları konsolosluktan türksoylu belgesi denen bir belge alınır,onunla sağlık kurumlarında indirimli hizmet aliyorlar,ben istanbulda yaşayan azerilerden sordum,dogru dediler,belgeyle indirimli hizmet goruyoruz dediler,ama ben Samsun,Ordu hastanelerinden sordum, öyle bir bilgimiz yok dediler, bu ne kadar dogru? Her bölgelerde kecerli degilmi bu belge,önceden teşekkürler

 12. Merhaba. Eşim beni türk vatandaşı ve ben onun SGK ile faydalanıyordum. Oturma izinim bitmiş, uzatmak gerekiyor. Hastanede muayene olabilirim mi ?

 13. Bi iki gün önce gittim muayene oldum önce 30 TL aldılar ondan sonra 1400 aldılar öyle bi şey olabilir mi ne olur bu ücret yüzünden sağlığım kaybedeceğim !!!!! Ciddi bi şey var bende onlar da dertleri başka

  1. Özel hastahanelere sakın gitme amaçları sadece para para.ozelde olduğun tedaviyi devlet hastanelerinde de cuzmu miktarda muayene paranı odeyipte doktora rahatça gorune bilirsin

  2. Merhaba ben Hollanda vatandaşıyım.genel cekap yaptırmak istedim .tc vatandaşına 12000tl yabancı kimlikle oldugum icin bana 2000 dolar söylendi.bu normal bir durum değil bence.bilgilendiriseniz sevinirim.

 14. Merhaba, ben yabancı uyruklu TC vatandaşıyım. Türk kocamın üzerinden sağlık sigortadan fayadalanıyorum. Ve yabancı uyruklu tc vatandaşı olmayan annemde de kocamın sigortasından faydalanabilir mi?

  1. Merhaba, maalesef hayır, kendinize çalışma izni almanız durumunda anneniz sizin SGK nız üzerinden faydalanabilir.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhaba 3 yıldır Almanya’da yaşıyan ablam 4 gün Türkiye ye geldi akşam gıda zehirlenmesi yaşadı hastahaneye geldik ücretli olduğunu söylediler acilden giriş böyle birşey varmı

  1. Merhaba, maalesef evet, sosyal sigortası olmayanlar acilden bile giriş yapsa ödeme yapmak zorundadırlar.

   1. Merhabalar, Ben yabanci uyruklu öğrenciyim. Öğrenci sigortam var ama Halen oturma iznim yok cevap bekliyorum göç idaresinden. Acaba ücretsiz muayene Ola bilirmiyim devlet hastanelerinde.

 16. 2 gün önce gece 1 de devlet hastanesine acilden giriş yaptım. Kapıda 250 tl istediler. Azerbaycan uyrukluyum, öğrenciyim burada. Devlet hastanesi zaten, gece 1 de nasıl hizmet vereceği her kese malum, 1 dakika doktor bakıp ağrıkesici yazıp göndermesi için 250 tl istiyorlar. Yasal mı bu?

   1. Merhabalar 1ay önce gece aniden böbrek ağrılarim oldu Trabzon Farabi Hastanesi’ne acile gittim öluyordum dayanmadan kusma bayılmak bana bakmadılar 50 kişi sırada vardı
    bakmadılar argi kesici bile vermediler 450 TL ilk aldılar sinra geri istiyorum ki özele gidiyim paramı vermiyordular şikayet edicem dedim paramı geri aldım özele gitdim özelde bana aynı paraya çok iyi davrandılar ve bobreyimde 10 m taş olduğunu onun argisi olduğu soylenildi amelyat oldum.Biz Azerbaycanlilar Rus Suriyeli ermeni değiliz biz Azerbaycan Türk’ü yüz soyumuz Türk soyudur bize öyle bir sigorta verilsin ki hastanede zorluk çekmeden yararlana bilelim dairede aldık yılda ne kadar para harcıyoruz yinede bize suryeli gibi davranıyorlar lütfen Azerbaycan vatandaşılarina devlet hastanelerinde kecen sigorta verilsin.Cevap bekliyoruz.

 17. Merhaba, ben Avustruya vatandasiyim ve mavi kartim var yani TC kimlik No mevcut. Bugün ambulans ile devlet hastanesine gittim ve orda muayene oldum. Taburcu oldum ve Pazartesi gelip faturanizi alabilirsiniz dedi hemsire. Fakat acil durumlarda ücretsizdir diye okudum. Birsey ödemem gerekirmi? 2 yil önce kizimi acile götürdügümüzde acil durum da birsey ödememize gerek yok demislerdi. Bugün ki durum kafami cok karistirdi.
  Bilgilendirme icin simdiden tessekür ederim.

  1. Merhaba,

   acil servis de olsa bazı işlemler ücrete tabiidir. Konu hakkında detaylı bilgimiz olmamakla birlikte, Devlet hastanelerinde yabancı Türk ayrımı yapılmaksızın herkese aynı işlem yapılmaktadır. Eğer tarafınıza bir fatura çıkartıldı ise bu keyfi değildir, resmidir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 18. Merhaba erkek arkadasim kibris vatandasi.ama ingiltereden geldi ve ayrica turkiye vatandasligi da var.suan cok acil kalp ameliyati olmasi gerekiyor ama paramiz yok devlet hastaneleri ücretsiz bakar mi?

  1. Merhaba, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan insanlar maalesef ki devlet hastanelerinin sadece acil bölümlerinden ücretsiz hizmet alabilmektedir.

   1. Merhaba efendim ben Moldova uyruğu vatandaşıyım ama türk vatandaşligi da aldım evliyim sigortalı olarak çalışıyorum benim annem Moldova uyruklu vatandaşi benim üzerimden muane olabilir mi

    1. Merhaba, evet olabilir. Anneniz Türkiye’ye geldiğinde hastaneye gitmeden önce SGK müdürlüğüne gidip provizyon belgesi almanız gerekmektedir.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Merhaba. Benim eşim yabancı ülke vatandaşı. Türkiye’de resmi nikahımız var. Ben sigortalı işte çalışıyorum. Eşim benim sigortamdan yararlanabilir mi?
  Bunun için ne yapabilirim?

  1. Merhaba, evet yararlanabilir, bunun için SGK ya gidip eşiniz için provizyon belgesi almanız gerekmektedir.

   1. Merhaba

    Bakıcım turkmen ve 2 yıldır turkiyede çalışıyor. Oturma izni var ama çalışma izni yok. Sağlık problemi var ameliyat gerekiyor şimdi. özel pahalı olduğu için devlette ameliyat yaptırmak istiyor. Ne yapmasi lazım?

    1. Merhaba, maalesef ki SGK sı olmayan yabancılar devlet hastanalerinde ücretsiz tedavi olamazlar.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   2. Merhaba ben yabanciyim ne oturum iznim var ne de sigortam. Devlet hastanesinde ucretli olsada ameliyat ola bilirmiyim?

 20. Merhabalar. Eşim evlilik sonrası Türk vatandaşı oldu. Türk vatandaşı olmayan babası (kayınpederim) 1-2 ay gibi bir süre bizde kalacak. İhtiyaç olması halinde nasıl bir sağlık hizmeti alabiliriz? Devlet hastanelerinden hizmet alabilmesi için ne yapabiliriz?

  1. Merhaba, Türk vatandaşı olan eşinizin SGK ya tabi çalışması varsa babası Türkiye’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir. Aksi taktirde Türkiye’de tüm sağlık hizmetlerinden ücreti karşılığında faydalanabilmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Merhaba ben türk vatandaşıyım rusyada yaşayan bir akrabam var ve türkiyeye rahim kanseri ameliyatı olmak için getimeyi düşünüyoruz bu ameliyat ücretlimi olur

  1. Merhabalar,
   Hizmet almayı düşündüğünüz sağlık kurumuna göre ücret tarifesi değişiklik gösterebilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, herhangi bir sağlık sigortanız yoksa maalesef ki ücretini vererek doğum yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 22. Kız arkadaşım Türkiye’ye gelip servislerden yararlanmak istiyor nasıl bir yol izlememiz gerekiyor oturma belgesi yok Ukrayna’da çalışıyor sadece turist olarak geliyor

  1. Merhaba, ilgili yabancı Türkiye’de bir özel hastanede tedavi olmak istiyorsa, hastalığını ve bu hastalıkla ilgili raporlarını ve pasaport fotokopisini bilgi@atakurumsal.com a göndermesi gerekmektedir, şirketimiz Türkiye’de ki en iyi hastanelerden tedavi içeriklerini ve ortalama fiyatlarını sizlere bildirecektir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 23. Merhaba,
  Turkiyeye 4 aylik egitim icin gelmis Azerbaycan vatandasi genel sosyal sigortaya basvuru yapa bilir mi? Basvuru yapa bildiyi halde Devlet hastahanelerinde ucretsiz mi tedavi olacak yoksa ucretli mi?
  Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merhaba, evet genel sağlık sigortasına başvuru yapabilirsiniz, kabul edilmeniz durumunda ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkınız vardır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 24. Iyi aksamlar ben Türkiye vatandaşıyım ama sosyal sigortam yok eşimin üzerinden muayene oluyorum.Annemin tezkeresi var babam Türkiye vatandaşı degil onu turkiyede nasil tedavi ettirebiliriz.

  1. Merhaba, SGK lı bir işinizi olmadan maalesef ki babanız devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanamaz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 25. Oğlum eşi yabancı birde kızı var eşi oğlumun sigortasından yararlanıyor küçük kız anne çalışmadığı için sigortası yok sağlıktan nasıl yararlanır acile gidince bile tahliller bin tl.nin üzerinde tutuyor bunu nasıl çözebiliriz bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba, küçük çocuk için SGK ya giderek provizyon başvurusu yapmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 26. Azerbeycan vatandaşlarının bu ülkede bir önceliği daha ziyade ayrıcalığı olması gerekmekte değil mi?
  50 tl olan sadece sade bir muayene ücreti 200 tl ye yükseltilmiş.Bu anlayış bu proje kim tarafından nasıl onaylandı ama yanlış bir uygulama içindeyiz.Suriyeli olanların bile hak hukuku kardeş dediğimiz can dediğimiz azerbeycan insanından daha üstün tutuluyor.Bir türk vatandaşı olarak bu konuya bizzat şahit oldum.VE UTANDIM

  1. Merhaba, bazı durumlarda maalesef biz de utanıyoruz, Azerbaycanlı kardeşlerimiz için ileride farklı politikalar uygulanacağı düşüncesindeyiz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 27. Merhaba, Uluslararası Sosyal Güvenlik Anlaşması sadece acil durumlar için geçerli muayenemi karşılıyor yoksa ülkemizde çalışan ve SGK’lı olan biri olarak ben Almanya’da bulunan devlet hastanelerinde ücretsiz şekilde normal muayene olabiliyor muyum ?

 28. Bız ozbekıstanlıyız, annemin tansionı vardı burada tedavi olmak istiyor, pekı bakım evine gıdebılırmı, ve bunun için neler lazım oluyor,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu