Türkiye'de Sağlık

Öncelikle, Türkiye’de yaşayan yabancıların da Türk vatandaşları gibi muayene olma ve diğer sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarının mevcut olduğunu bilmek gerekmektedir. Türk Anayasası’nın 60. Maddesine göre her bireyin sosyal güvenlik ve sağlık yardımı almaya hakkı olduğu açıkça belirtilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ırk, dil, din, cinsiyet, siyasi görüş, felsefi inanç veya ekonomik ve sosyal statü göz önünde bulundurmadan tüm vatandaşlar veya yabancılar için sağlık hizmetlerini sunmaktan sorumludur.Yazımızın devamında, Türkiye’de farklı nedenlerle bulunan yabancıların sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanabileceği ve sağlık sigortası kapsamları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu

 

Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yaralanma seçenekleri oldukça fazladır. Bunun yanında,  Türkiye’de yaşadıkları süre boyunca sağlık sigortası yaptırmak yabancılar için yasal bir zorunluluktur.Ayrıca, oturma (ikamet) ya da çalışma izinlerinin de alınması gerekmektedir. Yabancıların kendi ülkelerindeki sağlık sigortası kapsamı Türkiye’deki yasal gerekliliklere uyumluysa, Türkiye’de kaldıkları süre boyunca aynı sigorta kapsamına devam edebilmektedirler. Türkiye merkezli bir işyeri için çalışan yabancılar ise işveren tarafından sosyal güvenlik kurumu sistemine (SGK) kaydedilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yabancılara tüm devlet hastaneleri ve kliniklerinde yatarak veya ayakta tedavi hizmetlerine erişim hakkı vermektedir. Hamilelik, mesleki yaralanmalar ve hastalıklar da dâhil olmak üzere çoğu sağlık hizmetini kapsarken geçici iş göremezlik ödeneği de sağlamaktadır. Ayrıca, çoğu özel hastane ve klinikte de indirim hakkı tanımaktadır.

Hâlihazırda Türkiye’de geçerli ikamet iznine sahip olupbir iş sözleşmesi bulunmayan yabancılar ise SGK’ye aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Primler yaş, uyruk, sağlık kaydı ve sigorta kapsamına bağlı olarak değişebilmektedir.

Özel Sağlık Sigortası                             

SGK’ye alternatif olarak, özel sağlık sigortası hizmetleri sunan yerel veya uluslararası kuruluşlardan anlaşmalı özel hastanelerde muayene imkânı sağlayan kapsamlı sağlık sigortası poliçesi yaptırabilirsiniz. Özel hastaneler genellikle İngilizce konuşan doktorlara da sahip olduğundan dolayı, yabancılar tarafından kamu kurumlarına kıyasla daha fazla tercih edilmektedir.

Yabancı Turistlerin Acil Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

 

Turistlerin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

 

Kısa süreli olarak Türkiye’de bulunan yabancı turistler için acil sağlık hizmetleri, özel veya kamu sağlık kurumları arasında herhangi bir ayrım gözetmeksizin ücretsizdir. Bu sayede herhangi bir sigorta kapsamında olmayan yabancılar acil durumlarda sağlık hizmetlerine ücretsiz olarak erişebilmektedir.

Hizmet Sözleşmesi Kapsamında İstihdam Edilen Yabancıların Durumu

Sosyal sigortalar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile düzenlenmektedir. Bu yasanın 4. maddesinde sigortalı sayılan bireylere ilişkin hükümler, hizmet sözleşmeleri kapsamında çalışan yabancılar için de geçerlidir. Bunun bir istisnası, karşılıklılık ilkesine göre uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesine giren ülkelerin vatandaşları içindir. Türkiye’de yerleşik olmayan kuruluşlar adına veya kendi ad ve hesapları altında kısa bir süreliğine çalışmakta olan ve halen kendi ülkesinin sosyal güvenlik mevzuatına tabi olan yabancılar Türkiye’de sigortalı sayılmamaktadır.

Sonuç olarak, uluslararası sosyal güvenlik hariç hizmet sözleşmeleriyle çalışan yabancılar, işverenleri tarafından sosyal güvenlik ve sağlık primleri ödenecek sigorta sahipleri olarak kabul edilmektedir. Doğal olarak, bu tür yabancı uyruklular tüm sağlık hizmetlerini Türkiye’de yerleşik bir şirketin bordrosu altında kullanmaya hak kazanmaktadır.

Uluslararası Sosyal Güvenlik Anlaşması

Türkiye, birçok ülke ile uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamıştır. Bu ikili anlaşmalar, istihdam edilen yabancılar için geçerli mevzuatı ve yabancı çalışanlara eşit muamele uygulamalarını belirlemektedir. Sigortalı hizmetler süresi boyunca hakların korunması ve konsolidasyon ile ilgili hususlar bu anlaşmalar ile desteklenmektedir. Arnavutluk, Almanya, Avusturya, Hollanda, Azerbaycan, Belçika, Bosna-Hersek, Lüksemburg, Libya, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Danimarka, İsveç, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fransa, Makedonya, İsviçre ve Gürcistan ile ikili anlaşmalar imzalanmıştır.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası, bireyin sağlık durumunu koruyan ve kişinin sağlık riski yaşadığında ortaya çıkan masrafların finansmanını sağlayan sigortadır. Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki kişiler, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 60. Maddesinde listelenmiştir.Karşılıklılık ilkesi göz önünde bulundurularak sunulan bu maddeye göre, yabancı bir ülkenin mevzuatı kapsamında sigortası olmayan ancak Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancıların Genel Sağlık Sigortası kapsamında olduğu belirtilmiştir.Bu nedenle, Türkiye’de bir yıldan fazla ikamet eden yabancılar Türkiye’de sigorta yardımı almak için Genel Sağlık sigortası primlerine tabi tutulmaktadır.

Abone Ol
Bildir
guest
29 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ömürtay
Ömürtay
3 ay önce

2 gün önce gece 1 de devlet hastanesine acilden giriş yaptım. Kapıda 250 tl istediler. Azerbaycan uyrukluyum, öğrenciyim burada. Devlet hastanesi zaten, gece 1 de nasıl hizmet vereceği her kese malum, 1 dakika doktor bakıp ağrıkesici yazıp göndermesi için 250 tl istiyorlar. Yasal mı bu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Ömürtay

Merhaba, evet elbette yasal bir uygulamadır.

Lale
Lale
3 ay önce

Merhaba, ben Avustruya vatandasiyim ve mavi kartim var yani TC kimlik No mevcut. Bugün ambulans ile devlet hastanesine gittim ve orda muayene oldum. Taburcu oldum ve Pazartesi gelip faturanizi alabilirsiniz dedi hemsire. Fakat acil durumlarda ücretsizdir diye okudum. Birsey ödemem gerekirmi? 2 yil önce kizimi acile götürdügümüzde acil durum da birsey ödememize gerek yok demislerdi. Bugün ki durum kafami cok karistirdi.
Bilgilendirme icin simdiden tessekür ederim.

Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Lale

Merhaba,

acil servis de olsa bazı işlemler ücrete tabiidir. Konu hakkında detaylı bilgimiz olmamakla birlikte, Devlet hastanelerinde yabancı Türk ayrımı yapılmaksızın herkese aynı işlem yapılmaktadır. Eğer tarafınıza bir fatura çıkartıldı ise bu keyfi değildir, resmidir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

En son 3 ay önce, Ata Kurumsal tarafından düzenlendi
bsm
bsm
3 ay önce

Merhaba erkek arkadasim kibris vatandasi.ama ingiltereden geldi ve ayrica turkiye vatandasligi da var.suan cok acil kalp ameliyati olmasi gerekiyor ama paramiz yok devlet hastaneleri ücretsiz bakar mi?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  bsm

Merhaba, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan insanlar maalesef ki devlet hastanelerinin sadece acil bölümlerinden ücretsiz hizmet alabilmektedir.

Naim
Naim
5 ay önce

Merhaba. Benim eşim yabancı ülke vatandaşı. Türkiye’de resmi nikahımız var. Ben sigortalı işte çalışıyorum. Eşim benim sigortamdan yararlanabilir mi?
Bunun için ne yapabilirim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
4 ay önce
Yanıtla  Naim

Merhaba, evet yararlanabilir, bunun için SGK ya gidip eşiniz için provizyon belgesi almanız gerekmektedir.

Ayse
Ayse
4 ay önce
Yanıtla  Ata Kurumsal

Merhaba

Bakıcım turkmen ve 2 yıldır turkiyede çalışıyor. Oturma izni var ama çalışma izni yok. Sağlık problemi var ameliyat gerekiyor şimdi. özel pahalı olduğu için devlette ameliyat yaptırmak istiyor. Ne yapmasi lazım?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
4 ay önce
Yanıtla  Ayse

Merhaba, maalesef ki SGK sı olmayan yabancılar devlet hastanalerinde ücretsiz tedavi olamazlar.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Derya Ç.A.
Derya Ç.A.
6 ay önce

Merhabalar. Eşim evlilik sonrası Türk vatandaşı oldu. Türk vatandaşı olmayan babası (kayınpederim) 1-2 ay gibi bir süre bizde kalacak. İhtiyaç olması halinde nasıl bir sağlık hizmeti alabiliriz? Devlet hastanelerinden hizmet alabilmesi için ne yapabiliriz?