Oturma İzni

Aile İkamet İzninde Kimler Destekleyici Olabilir? Şartları Nelerdir?

Türkiye’de son dönemde artan yabancı nüfusuyla beraber, pek çok farklı milletten yabancılar farklı amaçlar için Türkiye’ye yerleşmeye başladılar. Genellikle çalışma veya yatırım amacıyla Türkiye’ye gelen yabancıların önemli bir kısmı da aileleriyle birlikte yaşamayı tercih ediyor. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak, aile ikamet izni başvurularında son dönemde artış gözlemlenmiştir. Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, aile ikamet izinlerinde destekleyici şartı bulunmaktadır ve bu kişilerin ailelerin hayatını idame ettirmek için bazı kriterleri karşılamaları gerekmektedir. Bu yazımızda aile ikamet izni başvuruları için destekleyicilerde aranan şartlardan bahsedeceğiz.

Destekleyici İçin Şartlar Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gerekiyor ki, aile ikamet izinlerinde, ekonomik olarak ailenin bakımını karşılayabildiğini belgeleyen kişiler destekleyici olarak başvuruyu yapabilmektedir. Aşağıdaki genel şartları karşılayan kişiler destekleyici olabilmektedir:

  • Tüm aile fertlerini kapsayacak geçerli bir sağlık sigortası,
  • Fert başına asgari ücretin üçte birinden az olmamak şartıyla aylık gelire sahip olunması,
  • Son beş yılda aile düzenine karşı suç işlenmediğine dair adli sicil kaydı,
  • En az 1 yıl süreyle Türkiye’de ikamet edilmesi ve adres kayıt sistemine kayıtlı olunması,
  • Ülkede kalış amacıyla ilgili destekleyici bilgi ve belgelerin ibraz edilmesi,
  • Aile fertleri olarak belirtilen kişilerle birlikte yaşama niyetinin olması,
  • Evliliğin aile ikamet izni almak için yapılmamış olması.

Tüm bu şartları karşılayan kişiler aile ikamet izni için başvuru yapabilmekte olup, her zaman bakanlık tarafından ek bilgi ve belge talep edilebileceğini göz önünde bulundurmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Ret-İptal Nedenleri ve Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle, aile ikamet izni için aranan şartların ortadan kalkması en önemli ret veya iptal gerekçesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Amacı dışında kullanılan ikamet izinleri veya aile fertlerinin Türkiye’ye giriş yasağı alması gibi durumlar da yine ret veya iptal gerekçeleri arasındadır. Ayrıca, aile ikamet izinleri her defasında en fazla 3 yıllık olarak verilirken, yine bu ikamet izinleri hiçbir koşulda destekleyicinin ikamet izin süresini aşamaz.

Eğer, aile ikamet izinlerinde destekleyicilerin şartları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Aile ikamet izni hakkında daha detaylı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aile İkamet İzni Nasıl Alınır? Hangi Evraklar Gereklidir?

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu