Türkiye'de SağlıkYabancıların Türkiye'de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması

 

 

Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının ve yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için önlerinde iki seçenek bulunur.

Genel sağlık sigortası veya özel sağlık sigortasına sahip olmak bu iki seçenek arasındadır. Bunlardan genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanır. Özel sağlık sigortası ise bir kişinin bir sigorta şirketine aylık belli bir ücret ödemesi yoluyla elde edilir. Bir de kendi muayenehanesi olan hekimler bulunmaktadır. Bu hekimler sigorta kapsamında çalışmazlar ve kendi ücret tarifeleri bulunur.

Biz bu yazıda özellikle Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabileceklerini ele alacağız.

 

Türkiye'de Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır?

 

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

 • Türkiye’de oturma izni almış yabancılar,
 • Türkiye harici bir ülkede sigortası olmayan yabancılar,
 • Türkiye’de bir yıldan uzun bir süredir yaşayan ve bu sürenin ardından başvuru yapan yabancı ülke vatandaşları genel sağlık sigortasından faydalanabilirler.

Yabancı uyruklu kişiler, kendi istekleri doğrultusunda genel sağlık sigortasına başvurabilirler.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Nereye Başvuru Yapması Gerekir?

Yabancı uyruklu kişiler, genel sağlık sigortasından yararlanmak için en yakın sosyal güvenlik merkezine bizzat başvurmalıdır. Türkiye genelinde bu başvuruyu yapmak için 600’den fazla sosyal güvenlik merkezi bulunuyor.

Hangi Belgeler Gerekir?

Genel sağlık sigortası başvurusu yaparken aşağıdaki evrakların teslim edilmesi gerekir:

 • İkamet izin belgesi
 • İlgili yabancı ülke sosyal güvenlik kurumundan ya da çalışma ataşeliğinden alınan genel sağlık sigortası uygulaması bakımından sosyal güvenlik durumlarını gösteren yazının aslı veya fotokopisi
 • Taahhütname formu

Başka Kimler Yararlanabilir?

Genel sağlık sigortasına hak kazanan yabancı uyruklu bir insanın;

 • Eşi,
 • 18 yaşını doldurmamış çocuğu (ya da çocukları),
 • Lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,
 • Geçiminin yabancı uyruklu kişi tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadardır?

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?

 

Yabancı uyruklu kişilerin ödemeleri gereken sigorta prim oranı asgari ücretin %24’üdür. Bu oran yabancı uyruklu öğrenciler için de asgari ücretin %4’ü kadardır. Ocak 2017 itibarıyla Türkiye’de asgari ücret 1603 Türk Lirasıdır.

Yabancı Uyruklu Kişiler Özel Sigortadan Nasıl Yararlanabilir?

Her şeyden öte yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de oturma izni alabilmeleri için özel sigorta sahibi olmaları gerekir. Yani oturma izni almak için en temel şartlardan biri özel sağlık sigortasına sahip olmaktır.

Özel sağlık sigortası ülkede faaliyet gösteren çeşitli sigorta şirketleri tarafından sağlanır. Sigorta şirketlerinin sunduğu teminatlar arasında bazı farklılıklar olabilir.

Aynı genel sağlık sigortasında olduğu gibi özel sağlık sigortasında da sigorta şirketine aylık bir prim yatırılır. Bunun karşılığında da sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılır.

Belirtmekte fayda var: Oturma izni aldıktan sonra yabancı uyruklu kişi, özel sigorta poliçesini iptal ederek genel sağlık sigortasına başvurabilir.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin hemen her şehirde acenteleri bulunmaktadır. Bu şirketler; konut sigortası, seyahat sigortası, araç sigortası, deprem sigortası ve sağlık sigortası gibi konularda uzmanlaşmış olabilirler.

O nedenle özel sağlık sigortası sunan sigorta şirketlerinin web sitelerinden gereken bilgileri edinebilir ve sigorta acentelerini bizzat ziyaret ederek özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Sağlık Hizmetlerini Kapsar?

Özel sağlık sigortası, tıpkı genel sağlık sigortası gibi pek çok sağlık hizmetini karşılar.

Bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Kornea, böbrek, pankreas, karaciğer, kalp, akciğer nakli
 • ESWL, Gama Knife giderleri
 • İlaç giderleri
 • Doktor muayene ücretleri
 • Yatarak tedavi süresince yapılan tanı amaçlı biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji tetkikleri, radyolojik inceleme ve görüntüleme
 • Ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon
 • Kalp ve damar anjiyografisi
 • Sigortalının günlük yaşam faaliyetlerine yardımcı olan ve sosyal bakımdan destek olunması amacıyla evde yapılan tıbbi bakım hizmetleri
 • Kemoterapi, radyoterapi, diyaliz… örnek verilebilir.

Özel Muayenesi Olan Hekimlerden Nasıl Hizmet Alınır?

Devlet ve üniversite hastaneleri ile özel hastanelerde görev yapan hekimlerin yanı sıra bir de kendi muayenehanesi olan hekimler bulunmaktadır. Bu hekimler herhangi bir sigorta kapsamında çalışmazlar. Kendi ücret tarifeleri bulunur. Dolayısıyla hastaların özel muayenehanelerde görecekleri tedavi için sigortadan yararlanma ihtimalleri bulunmaz. Bu nedenle özel muayenehanesi olan hekimlerden yararlanmak maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir.

Abone Ol
Bildir
guest
16 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ümit akay
Ümit akay
2 ay önce

Azerbaycan vatandaşı uzun süredir türkiyede yaşamakta olup..devlet sağlık hizmetinden nasıl yararlanabilinir.2 yetişkin 1 çoçuk ve bir çoçuk daha olacak…nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Ümit akay

Merhaba, özel sağlık sigortası veya SGK sı olmayan yabancılar maalesef ki ücretli muayene ve tedavi olmaktadırlar.

Hakan
Hakan
2 ay önce

İngiliz vatandaşıyım son 4 yildir oturma izin olup son 10 aydir ssk var 2 ay önce kanser teşhisi konuldu ve beni radyoterapi için özel hastanye sevk ettiler ilk basta özel hastane bana ssk karşıladığını soyledi sonra bana ssk bunları karşılamıyor söylediler ve para istediler oturma izni olan yabancilardan ssk kanser ucreti istiyorum lütfen yardımcı olunuz

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
2 ay önce
Yanıtla  Hakan

Merhaba, özel hastaneler ücretlidir SGK dan muayene olmak istiyorsanız devlet hastanelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Çok geçmiş olsun, umarız ki bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz.

Necmettin
Necmettin
3 ay önce

Selam ben Türk vatandaşıyım
Eşim azerbaycan vatandaşı.şu an Azerbaycanda yaşamaktayım.şu an turkiyedebir sigortam yok.adima çıkmış 1300 tl gss borcum görünüyor.Türkiyede eşimi tedavi ettirmek istiyorum.Eşim Benim üzerimden saglik hizmetlerinden yararlanabilrmi ? Yada ben nasil bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursaniz cok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Ata Kurumsal
3 ay önce
Yanıtla  Necmettin

Merhaba,
Bir sosyal güvenlik hakkınız varsa evet yararlanabilir. Yabancı uyruklu kişi, geçici TC. kimlik numarası ile Sosyal Sigortalar Kurumu’na (SSK) gidip gerekli işlemleri yaparak Türk eşinin sosyal güvenlik haklarından faydalanabilir.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Feruza
Feruza
7 ay önce

Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım çalışma ıznım var annem turkıyeda timus amalıyatı olacaktı sığortamdan yararlanabılırmı cevabınız için şimdiden teşekkürler