Oturma İzni

İkamet İzin Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Türkiye’de yasal olarak ve geçerli bir sebep göstererek uzun süreli kalacaklar için verilen ikamet izin kartları, yabancıların yasal olarak ülkede bulunmaları konusunda yasal bir belgedir ve özenle saklanması gerekmektedir. Fakat, Türkiye’de yasal olarak bulunan yabancıların sahip oldukları ikamet izni kartları bazı durumlarda kaybolabilir veya çalınabilir. Bu gibi durumlarda ilk olarak bulunduğunuz ilçedeki en yakın polis merkezine giderek konuyla ilgili tutanak tutturmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra göç idaresine giderek aşağıdaki belgeler ile ikamet izin kartınızı yeniden çıkartabilirsiniz :

 • Polis merkezinden alınmış kayıp tutanağı
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Pasaport fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Harç tutarının yarısı kart bedeli

Eğer kayıp ikamet izin kartları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba ben ogrenciyim ve oturum iznimi kaybettim bunun icin universiteden her hangi belge isteyecekler mi yoksa sadece yazdiklarinizi yapmak yeterlimi?

 2. Merhaba oturum kartım gelmeden Türkiye ye dönmem gerekti ve vizem bitti oturum kartı kayıp başvurusu yapabilirmiyim? 🙏🏻

  1. Merhaba, ikamet izniniz olumlu sonuçlandıysa ikamet kartınızı teslim alana kadar da problem yaşamazsınız. Kayıp başvurusu yapmanıza gerek bulunmuyor.

 3. Eşim yabancı ikamet kartını kaybetti. Bu kartın resmi geçerliliği emniyette düzenlenen kayıp çalıntı tutanağı ile sonlandırılmış mı oluyor yoksa yapmamız gereken başka bir
  İşlem bulunmakta mıdır?

 4. Merhabalar ben Özbekistan vatandaşıyım turkiyede ikamet kartımı kaybettim ve polis merkezine gittim kayıp tutanağı almak için ama bunu biz veremeyiz göç idaresine başvuruda bulunmanız gerekiyor dediler kayıp tutanağını nasıl alabilirim bilgi verirmisiniz

 5. merhaba peki yeni kart başvurusunda bulunduktan sonra kart gelene kadar kullanmak üzere göç idaresinden geçici bir belge alabiliyor muyuz? Uçağa binmem gerekecek, pasaportum konsoloslukta başka kimlik belgem yok o nedenle soruyorum

  1. Merhaba, maalesef hayır, GÖÇ idaresi sadece yurt dışı seyahat izin belgesi verebilmektedir fakat bu belgeyi alabilmekte 45 gün sürebilmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  1. Merhaba, en yakın polis merkezine giderek kimliğinizi kaybettiğinize dair ilgili tutanak tutturmanız gerekiyor. Sonra aşağıdaki belgeler ile birlikte GÖÇ idaresine müracaat etmeniz gerekmektedir.

   Polis merkezinden alınmış kayıp tutanağı
   Yerleşim yeri belgesi
   Pasaport fotokopisi
   2 adet fotoğraf
   Harç tutarının yarısı kart bedeli

 6. Merhaba,

  ben Turk esim ise Suriye vatandasi ve Temmiz 2021’den beri Isvec’te yasiyoruz. Öncesinde Turkiye’de yasadigimizdan esimin oradan aldigi ikamet karti vardi. Ama bu ikamet kartini malesef Isvec’e geldigimiz ilk dönemde diger bicok belge ile beraber kaybettik. Su an yurtdisinda bulunurken ikamet kartini yenileyebilir miyiz (mesela posta ya da email yoluyla gerekli belgeleri yollayarak). Veya esim ikamet karti olmaksizin Turkiye’ye giremediginden, ben esi olarak Turkiye’ye gelip kayip ikamet kartinin yenilenmesi icin basvurup karti teslim alabilir miyim? Tesekkurler.

  1. Merhaba, ikamet izni almak isteyen yabancının başvurusunu Türkiye içinden yapması gerekmektedir. Maalesef ki harici bir başvuru şekli bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu