Türkiye'de Sağlık

Türkiye’nin En Büyük Psikiyatri Merkezleri

Türkiye’de hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde oldukça donanımlı hekimlerin hizmet verdiği psikiyatri klinikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkede özel psikiyatri merkezlerinde ve doktor kliniklerinde de psikiyatri alanında hastalara hizmet verilmektedir.

Bu yazıda Türkiye’de psikiyatri, nöroloji ve psikoloji alanlarında uzmanlaşmış özel psikiyatri merkezlerinden en önemlileri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Madalyon Psikiyatri Merkezi

madalyon psikiyatri merkezi

2005 yılında Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, Prof. Dr. Cengiz Güleç, Prof. Dr. Ayşe Yalın ve Dr. Mehmet Akif Sayılgan tarafından Ankara’da kurulan Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin İstanbul’un Levent ve Suadiye semtlerinde de iki şubesi bulunuyor. Toplam 75 kişilik bir psikiyatrist ve psikolog kadrosuyla hizmet veren Madalyon Psikiyatri Merkezi’nde “Çocuk, Ergen, Aile Bölümü” ile “Yetişkin Bölümü” olmak üzere 2 ana birim yer alıyor.

Çocuk, ergen ve aile ile ilgili bölümde çocuğun ve gencin sürekli etkileşim içinde olduğu anne, baba ve öğretmen başta olmak üzere yakın çevresine ve genel itibariyle konuyla alakalı tüm kişilere yönelik psikolojik terapi ve eğitim hizmetleri veriliyor. Bu birimde çalışan psikolog ve psikiyatristlerin tamamı çocuk, ergen ve aile konularında uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor.

Yetişkin bölümünde ise psikolojik ve psikiyatrik desteğe ihtiyacı olan yetişkin birey ve çiftlere psikoterapi ve psikolojik danışmanlık hizmeti veriliyor.

Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin Türkiye’nin en önemli ve en bilinen merkezlerinden biri olmasının arkasındaki nedenlerden biri ise Dr. Gülseren Budayıcıoğlu ismi. Çok satanlar listesine giren pek çok kitabın yazarlığını yapan, Masumlar Apartmanı ve Kırmızı Oda gibi birbirinden başarılı Türk dizilerinin senaryosuna imza atan Budayıcıoğlu, ülkenin en çok tanınan psikiyatristlerinden biri.

Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin şubelerinin iletişi bilgileri şu şekilde;

Atatürk Bulvarı No:229, Kavaklıdere – ANKARA

Karanfil Sk. No:5, Levent – İSTANBUL

Kazım Özalp Sok. No: 26/2, Suadiye – İSTANBUL

Merkezin internet adresi: https://madalyonklinik.com/

NP İSTANBUL Beyin Hastanesi

np psikiyatri

NP İstanbul Beyin Hastanesi, psikiyatri, psikoloji, nöroloji ve bağımlılık alanlarında 1998 yılından beri hizmet veriyor. Geniş hekim kadrosu, disiplinlerarası yaklaşımı ve son teknoloji donanımla hastalarına hizmet veren hastane, farklı branşlarda verdiği hizmetle de ön plana çıkıyor.

Psikoloji, nöroloji ve psikiyatri birlikteliğini kendine mottoedinen hastane, bu üç bilim dalını birlikte ele alarak hastalarına geniş bir alanda teşhis ve tedavi sağlıyor.

NP İstanbul Beyin Hastanesi’nin bağımlılık tedavisi alanında hizmet veren NP AMATEM adında ayrı bir departmanı da bulunuyor. Türkiye’de “alkol ve madde tedavi merkezi” (AMATEM) ruhsatını alan ilk özel hastanenin de NP İstanbul Beyin Hastanesi olduğunu belirtmekte fayda var. Diğer bir ifadeyle Türkiye’de madde bağımlılığı alanında en deneyimli ve en yenilikçi kadronun bu hastanede yer aldığını söylemek mümkün.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan önderliğinde faaliyetlerini sürdüren NP İstanbul Beyin Hastanesi’nin iletişim bilgileri şu şekilde:

Saray Mah. Ahmet Tevfik İleri Cad. No:18, Ümraniye/İstanbul, Türkiye

Hastanenin internet adresi: https://npistanbul.com/

Fransız Lape Hastanesi

fransız lape

Tarihi 1856’ya dayanan Fransız Lape Hastanesi, Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya İmparatorluğu Savaşı’nda görev alan rahibelerin öncülüğüyle kurulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu ile aynı safta yer alan Fransız İmparatorluğu’na sağlık desteği vermek için cepheye giden Fransız rahibelerin hizmetlerine karşılık Sultan Abdülmecit, rahibelere İstanbul’un Şişli ilçesinde bir araziyi tahsis eder ve bu araziye Fransız Lape Hastanesi kurulur.

Fransız Lape Hastanesi 29.500 m² yemyeşil bir ormanın içinde kurulu, 5 ayrı servisi olan 150 yatak kapasiteli dört dörtlük bir psikiyatri hastanesidir. Psikiyatrik ve nöropsikiyatrik hastalıkların tanısı ve tedavisi için alanında uzman kadrosuyla hizmet veren Fransız Lape Hastanesi, aynı zamanda Türkiye’nin en uzun süre kesintisiz hizmet veren hastanelerinden biri olma sıfatını da taşıyor.

Türkiye’nin En Eski Hastaneleri” yazımızı incelemek için tıklayın.

Fransız Lape Hastanesi iletişim bilgileri şu şekilde:

19 Mayıs Mahallesi Büyükdere cad. No:18, Şişli / İstanbul

Hastanenin internet adresi: https://www.fransizlape.com/

Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi

özel boylam psikiyatri

Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde kentin karmaşasından ve gürültüsünden uzak bir kampüste, ruhsal hastalıkların yanı sıra alkol ve madde bağımlılıkları konusunda teşhis ve tedavi yapılan 51 yataklı özel bir hastanedir.

Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde; şizofreni, manik depresyon, panik ve anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, sosyal fobi, özgül fobi, travma sonrası stres bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu, somatoform bozukluklar, dissosiyatif bozukluklar, alkolizm, madde bağımlılıkları, kumar ve internet bağımlılığı gibi psikiyatrinin hemen hemen tüm ilgili alanlarında hizmet verilmektedir.

 

Psikoterapi ağırlıklı bir yaklaşım benimsenen Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde bireysel ve grup terapilerinin yanında ilaçla tedavi, elektrokonvülsifterapi (EKT), maddeden arındırma (detoksifikasyon) ve davranışçı terapi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bir şekilde radyoloji, yoğun bakım, biyokimya ve acil servis hizmetleri de verilmektedir.

Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi iletişim bilgileri şu şekilde:

Ankara-İstanbul Otoyolu (TEM) , Kahramankazan Kavşağı, Kahramankazan/Ankara, Türkiye

Hastanenin internet adresi: http://www.boylampsikiyatri.com/

Nöron Psikiyatri Dal Merkezi

nöran

Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti İzmir’de yer alan Özel Nöron Psikiyatri Dal Merkezi’nde alkol bağımlılığı, bipolar bozukluk, cinsel işlev bozuklukları, ergenlik dönemi sorunları, IBS (Irritabl Barsak Sendromu), kaygı bozukluğu, kleptomani, öfke kontrol bozukluğu, sınav kaygısı, vajinismus, yeme bozukluğ kas hastalıkları, vertigo gibi problemlerin tanı ve tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca çift, aile, ergen/çocuklara yönelik terapiler de verilmektedir.

Nöron Psikiyatri Dal Merkezi iletişim bilgileri şu şekilde:

Halide Edip Adıvar Caddesi No:86/B, Üçyol – Karabağlar/İzmir, Türkiye

Hastanenin internet adresi:http://www.noronpsikiyatri.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu