Oturma İzni

İkamet İzninde Yeni Dönem: Yükümlülük Belgesi Nedir?

Türkiye’de yabancıların belli bir sürenin üzerinde yasal olarak kalabilmeleri için çalışma izni veya oturma iznine ihtiyaçları vardır. Türkiye’de ikamet etmek isteyen yabancı uyrukluların, kendilerine en uygun ikamet izni türüne başvurmaları gerekmektedir. Aksi halde yabancı Türkiye’de kaçak olarak bulunmuş olur ve yakalanması durumunda sınır dışı edilir.

İkamet izni olan yabancılar verilen izin süresi dolduğunda iznini uzatmak zorundadır. Oturma izni uzatma başvurularında istenen bazı belgeler bulunmaktadır. İşte bu belgelere eklenen yeni bir belge bulunuyor: Yükümlülük Belgesi

İkamet İzni Uzatmada Yükümlülük Belgesi Nedir?

İkamet iznini uzatmak amacıyla Göç İdaresine giden yabancı uyruklulara Yükümlülük Belgesi adında bir evrak imzalatılmaya başlandı. Bu belgede; ad, soyad ve kimlik bilgilerinizin yer aldığı bölümleri eksiksiz bir şekilde doldurup imzalamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yükümlülük belgesinde varsa eşinizle, çocuğunuzla ilgili bilgilerin de doldurulması gereken kısımlar bulunmaktadır.

Belgenin amacı 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun hükümleri kapsamında talep edilen ikamet izninizin gerekliliğini karşıladığınızı beyan etmektir. Yani belirli bir gerekçeyle istenen ikamet izninin size verilmesi için gereken koşulları karşıladığınızı bu belge ile beyan etmeniz istenmektedir.

İkamet izninizi aldıktan sonra Türkiye’de çalışmak istiyorsanız, oturma izni sonrası Çalışma Bakanlığı’na çalışma izni için başvuru yapacağınıza dair imza atmış olacaksınız.

İkamet izni uzatmada Yükümlülük belgesinin detaylarını aşağıda görebilirsiniz:

Ata Kurumsal

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu