Merak ettiklerinizi aşağıdaki alandan sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere kısa süre içerisinde yanıt verecektir.

262 yorum

 1. Merhabalar, mevcut işyerimde 11 çalışan var ve 1 tanesi Geçici Koruma Kapsamında (Suriyeli) çalışıyor. +1 Geçici Koruma Kapsamında çalıştırabilmem için ÇSGB’ye başvuru yaptım ve onaylandı. Şu anda mevcut 12 çalışanım var 2 tanesi Suriyeli. Geçici koruma kapsamındaki sayılar ile ilgili aklımız biraz karıştı. Biz 10+1 olarak biliyorduk fakat 10+2 de onaylandı. Türk ve Geçici Koruma Kapsamında çalıştıranların sayısal oranları ile ilgili detaylı bir bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • Merhaba, sıfır çalışanı olan işyerleri bir adet GKK lı personel çalıştırabilir ikinci GKK lı çalıştırmak isteyen işyerlerinin en az 10 Türk çalışanı olması gerekmektedir.

 2. Merhabalar
  Eşim Azerbaycan vatandaşı yaklaşık 15 yıldan fazladır Türkiye de ikamet etmektedir ve eğitimini Türkiye de tamamladı o süreçte 2-3 kere Azerbaycana gitmek zorunda kaldı vatandaşlığı alamadı Türkiye de sistem sürekli değiştiği için de bir türlü alamadık çalışma izni almamız için yardımcı olurmusunuz nasıl bir yönlendirme yapabilirsiniz herhangi bir harç bedeli ödememiz gereklimidir.

  • Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 3. Merhaba, İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuz karar alınmak üzere Karar Makamına gönderilmiştir.
  Bu aşama normalde ne kadar sürer ?
  teşekkürler

 4. merhaba, iyiakşamlar. filipinli bir bayanla 7 yıldır birlikte yaşıyorum. filipinlerde evlilik yaptım. orada evlilik yaparken burada da evliydim. ben sadece dini nikah kıydırmak istemiştim ama orada müslümanlar 4 e kadar evlenebiliyormuş ve benim türkiyedeki evliliğim onları bağlamıyormuş. şimdi burada türkiye evliliğim bitti. anlaşmalı boşandım. şimdi filipinli karıma burada resmi nikah kıydırmak istiyorum. eşimin vizesi biteli 2 yıl oldu ve şu an kaçak kalıyor. dün göç idaresine gittim evlilik yapacağımı söyledim. bana illa ki eşimin çıkış yapacağnıı ve en az 3 gün çıkış yaptığı yerde kalacağını ve ondan sonra oradaki türk konsolosluğundan vize alması gerektiğini söylediler. ben burada bu eşime nikah nasıl kıyarım? şimdiden yardımlarınıza ve alakanıza sonsuz teşekkür ederim. iyi akşamlar.

  • Merhaba, eşiniz kaçak durumda durumda olsa bile Türkiye’de nikah kıyabilirsiniz, yaşadığınız ilçe belediyesinin evlendirme dairesinden detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Fakat eşinize ikamet izni almak için GÖÇ idaresinin size söylediği gibi çıkış giriş yapılması şarttır.

 5. Merhabalar ben Özbekistan uyrukluyim,eşim Türk 2 çocuğumuz var,2016 devlet nikahı yaptık,önce sana haziran ayinda vatandaşlık için evrakları verdim hep süreçler bitti,beklıyorum kimliğimi ama bu süre nekadar surabiliyor,yoksa sanalarca beklemem gerekiyor mu,verdik şifrelerden takib ediyorum hala değişmedi,bana 1 sanada kimlik alacaksınız demişlerdi,aile ikametim surasi 3 ay kaldı o yüzden kimlik gelmese uzatmak zorunda kalıyorum

  • Merhaba, evlilik yoluyla yapılan Türk vatandaşlığı başvurularının sonuçlanması iki sene kadar sürmektedir, bu süre zarfında vatandaşlığınız çıkmaz ise kesinlikle ikamet izninizi uzatmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 6. Merhabalar İran vatandaşı kız arkadaşım ile evlenmek istiyoruz evraklarımız sadece 90 gün vize hakkı bitti nikâh işlemleri için başvuru memur vize olmazsa nikâh yapmam diyor ve polise bildireceğini söyledi şimdi ne yapmalıyım
  Teşekkürler

  • Merhaba, bazı belediyeler kaçak kalmış yabancılara nikah kıyabiliyor bazılar ise kıymıyor. Bu durumda eşiniz ile beraber İran da nikah kıymanız ardından meşruhatlı vize alarak Türkiye’ye gelmeniz ve nikah kıymanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 7. merhaba yabancı uyruklu bir kişi türkiye de işletmede defterine tabi firma kurdu yani şahıs firması kurdu. kendisine çalışma izni almak istemektedir. bilanço defterine tabi değil.İşletme defterine tabi olması çalışma izni almasına engel bir durum mudur ? Hiç çalışanı yok 5 türk şartı 6 aydan sonra olması zorunlu diye bilgi aldık bakanlıktan. sadece işletme defteri olmamız kafamızı karıştırdı.

  • Merhaba, bahsettiğiniz şekilde yabancının çalışma izni alması maalesef ki mümkün değildir. Şahıs firması da olsa ödenmiş sermayenin 100 bin TL olması ve altı sonra 5 sigortalı Türk personel istihdam etmesi gerekmektedir.

 8. Merhabalar

  Eşim italyan vatandaşı ben ise türk vatandaşıyım. 4 yaşında da oğlumuz var. 3.kez aile ikametgah izni uzatma başvuru yapacağız. Kira kontratı gerekli mi yoksa adrese kayıt sistemindeki dokuman yeterli midir?

 9. Merhaba Benim adim Omar Qasim Selçuk University dotora program yapıyorum,
  Makalanize okuduğum(), 2 sorum var
  ben Omar ıraklıyım, uluslararası koruma altındayım, ve yabancı kimlik sahibim.99**********
  Selçuk Üniversitesinde Doctora programında okuyorum.
  Sorum bu:
  uluslararası koruma iptal edip öğrenci oturma iznini alabilir miyim?

  Sorum 2: uluslararası koruma iptal edip ırak’a geri dönüş yaparsam, tekrar Türkiyeye giriş yapabilir iyim?
  Türkiyeye giriş yasağı alarım bir ihtimal var mi?

  Saygılarımızla

 10. Merhaba.. gürcistan vatandaşı çalışanımız izinsiz oldugu için ulkesıne girişte deport aldı.. çalışma izni çıkartarak geri getirtme şansımız var mı acaba ?

  • Merhaba, bir ihtimal mümkündür, yabancı Türkiye’de başka bir ihlal yapmadıysa, çalışma izni alınacak iş yeri de gerekli şartları sağlıyorsa çalışma izni alınabilmektedir.

 11. Merhabalar,
  Partnerim ingiliz ve Türkiye’de yaşama kararı aldık. Oturum izni başvurusu İngiltere’deki yapabilme imkanı nedir ?

 12. Merhabalar,

  Ben Türk vatandaşıyım. Eşim italyan. Bu sene 3.kez aile oturum iznini uzatacağız. Fakat kira kontratımı kaybettim. Adımı kayıtlı İski veya Elektrik faturasını götürsem olur mu?

 13. Merhaba, annem yaklaşık 5 yıldır İstanbulda yaşıyor, Azerbaycan vatandaşı, ilk 3 yıl turizm ikamet izni ve uzatma ile yaşadı, sonra 1 yıl çalışma izni aldı, o bitmeden geçen yıl ağustosta turizm amaçlı ikamete yeniden başvurdu ve aldı. Şimdi ağustosta yine ikameti bitiyor, uzatma başvurusu yapabilir mi acaba?

 14. Ben Türkmenistan vatandaşıyım Türk vatandaşıyla resmi nikah yaptım ama ikamet iznim yok ikamet almak için yurt dışına giriş çıkış yapmam gerekiyormu

 15. Merhaba, annem yaklaşık 5 yıldır İstanbulda yaşıyor, Azerbaycan vatandaşı, ilk 3 yıl turizm ikamet izni ve uzatma ile yaşadı, sonra 1 yıl çalışma izni oldu, o bitmeden geçen yıl ağustosta turizm amaçlı ikamete yeniden başvurdu ve aldı. Şimdi ağustosta yine ikameti bitiyor, uzatma başvurusu yapabilir mi acaba?

 16. Merhabalar,
  eşim AB vatandaşı, ikamet başvurusu yaptıktan sonra başvuru belgesi ile yurtdışına gitti ve bir aydan uzun bir süre orada bulunacak. Evde olmadığım bir esnada ikamet izin kartı gelmiş, PTT’ye gittiğimde sadece eşimin teslim alabileceğini söylediler. İkamet izin belgesini teslim almak için herhangi bir yol bulunmaktamıdır. Teslim edilmemesi durumunda Türkiye’ye nasıl giriş yapabilir? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 17. Merhaba ben Irak vatandasiyim Türkiye’de 2 yıllık ikametim var İzmir’de doğum yapıp Irak’a dönmek istiyorum çocuğun Irak’a girişini yapabilmesi için neler yapmam gerekiyor ne gibi evrak işlemleri var

 18. Ben Özbekistan vatandaşıyım pasaportum yeni 5 cı yıl kaçak durumdayım ve Türk biri ile evlenmek istiyorum evlene bilirmiyim şartlar ne olacak bana teşekkürler

  • Merhaba, kaçak veya ikamet izni olmayan yabancıların evlenmesi belediyelere göre değişmektedir. Yaşadığınız ilçe belediyesi evlendirme dairesine başvurmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  • Merhaba, ödenmiş sermayesi olmayan şahıs firmalarının geçmiş dönem ciroları 800 Bin TL ve üzerinde ise ve 5 sigortalı Türk vatandaşı çalışıyorsa bir yabancı için çalışma iznine başvuru yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 19. Merhaba. Evlilikle vatandaşlık için beklenen sürede eşin pasaport süresi dolarsa yapılabilecek bir uygulama var mıdır? Pasaportu yenilemek için ülkesine döndüğünde geri çıkış yapamaz diye endişeliyiz. Şimdiden teşekkür ederiz.

  • Merhaba, geçerli bir ikamet izni sahibi olan yabancıların pasaportlarının süresinin yenilemesi durumunda Türkiye’ye girişlerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 20. Selam men Azeribaycandanim. Türkiyede yüksek lisans eğitimi almaq istiyorum.
  Peki ben Türkiyede nasıl çalışma izni ala bilirim hemde iş bula bilirim bu 2 konuda lütfen bana yardım ede bilirmisiniz ?

  • Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur. Türkiye’de iş bulmak için en etkili yöntem http://www.kariyer.net üzerinden personel arayan işyerine Cv yollamanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   • Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

    Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 21. Yurt disindaki start-up bir şirket icin Türkiye`de ise alacağı elamanlar icin Şirket (vergiden henüz muaf), Türkiye`de vergi ödemekle yükümlü olacak midir? Ve bunun yaninda (Home-office ve yari zamanli calisan) isci icin sigorta yapmakla yükümlü müdür?

  Cevabiniz ve yardiminiz icin Tesekkür ederim.

  • Merhaba, evet Türkiye’de çalıştırılacak personellerin SGK sı yatırılmalı ve vergisi ödenmelidir. Türkiye’de şubesi bulunmayan yabancı firmalar bu konuda bize bizden hizmet alabilirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yorum Yap