Türkiye'de Sağlık

Dünyaca Ünlü Türk Doktorlar

Tüm dünyanın bildiği üzere son yıllarda Türkiye uluslararası sağlık alanında pek çok Türk doktorun adı ve başarıları ile anılıyor. Dünya çapında ve Türkiye’de yaptıkları çalışmalar, imza attıkları başarılı operasyonlar ve keşifleri ile Türk doktorlar, isimlerini sağlık tarihine yazmaya devam ediyorlar.

Sizler için başarılarıyla göz dolduran, sağlık alanında büyük başarılara imza atan Türk doktorları derledik. Listemize başlamadan önce küçük bir not düşmek istiyoruz. Bu listede sadece sınırlı sayıda Türk doktora yer verebildik. Bizim içeriklerimiz Türk doktorlarının ülke sınırlarını aşan başarılarını anlatmaya maalesef yetmiyor. J

Prof. Dr. Gazi Yaşargil : Yüzyılın Sinir Cerrahı

Prof. Dr. Gazi Yaşargil : Yüzyılın Sinir Cerrahı

Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil; dünyada modern beyin ve sinir cerrahisinin (nöroşirurji) kurucusu olarak bilinmektedir. Yüzlerce bilim insanının yetişmesini sağlayan ve binlerce hastaya hayat veren başarılı doktor, Amerikan Cerrahlar Birliği tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak ilan edilmiştir.

Epilepsi ve beyin tümörü rahatsızlıklarının tedavisini bulan Yaşargil, 1953’ten emekli olduğu 1999 tarihine kadar Zürih Üniversitesi Hastanesi Sinir Cerrahisi Departmanı’nın ilk hekimi, daha sonra başhekim, sonrasında ise profesörü ve başkanı olmuştur.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu : Dünyanın Yaşayan En Yaratıcı Çocuk Cerrahı

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu

Organ nakli ve çocuk cerrahisindeki başarılarıyla dünya çapında tanınan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, alanının en başarılı isimleri arasında yer alıyor. Memorial Şişli Organ Nakli Merkezi Başkanı olarak görev yapan Kalayoğlu, Amerika’nın en prestijli kuruluşlarından “Top Master’s in Healthcare Administration” tarafından “Dünyanın Yaşayan En Yaratıcı 20 Çocuk Cerrahından Biri” seçilmiş bir isim.

Çocuk cerrahisi alanında yapmış olduğu katkılar, geliştirmiş olduğu cerrahi yöntemleriyle ön plana çıkan Kalayoğlu, pek çok hastanın sağlığına kavuşmasını sağladı.

Prof.Dr. Ömer Özkan: İlk Tam Yüz Nakli

Prof.Dr. Ömer Özkan: İlk Tam Yüz Nakli

Nakil alanında başarılarıyla hem Türkiye’de hem de yurtdışında adından bahsettiren Prof. Dr. Ömer Özkan, alanında adını sağlık tarihine yazdırmış bir isim. Türkiye’nin ilk tam yüz naklini başarıyla gerçekleştiren Özkan, aynı zamanda ülkenin ilk çift kol naklini de gerçekleştirdi.

Sadece Türkiye’de değil dünyada da ilklere imza atan başarılı doktor, dünyada kadavradan rahim naklini gerçekleştiren ilk isim.

Özkan’ın başarılarıyla pek çok ödüle de layık görülmüş bir isim. PSEF Plastic Surgery Educational Foundation Scientific Essay Contest Junior Basic Science Ödülü’ne 2002 yılında layık görülen Özkan, 2007 yılında ise Akdeniz Üniversitesi Teşvik Ödülü’nü kucakladı.

 

Dr. Murat Digiçaylıoğlu: Beyin Hücrelerinin Ölümünü Engelleyen Tedavi

Dr. Murat Digiçaylıoğlu:

Beyin kanaması geçiren bir kişinin beyin hücrelerinin ölmesini önleyen bir tedavi yöntemi bulan Dr. Murat Digiçaylıoğlu, sağlık dünyası için büyük bir buluşa imza attı. Çalışması Amerikan Naturel Dergisi’nde yayınlanan Digiçaylıoğlu, alana sağladığı katkılarıyla dünya çapında tanınıyor.

Prof. Dr. Tayfun Aybek: Altın Neşter

Prof. Dr. Tayfun Aybek

Dünya çapında “Altın Neşter” lakabı ile tanınan Prof. Dr. Tayfun Aybek, bu lakabı robot teknolojisi kullanarak yaptığı kalp ameliyatlarına borçlu. Kalp sağlığı alanında yaptığı önemli çalışmalarla da tanınan Aybek, geliştirdiği bir çip ile dünya sağlık tarihine geçti. Kalp krizini önceden haber veren elektronik çip geliştiren başarılı doktor, halen TOBB ETÜ Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümünde Bölüm Başkanı olarak görev alıyor.

Prof. Dr. Hande Özdinler: ALS Tedavisinde Bir Devrim

Prof. Dr. Hande Özdinle

Prof. Dr. Hande Özdinler, sinir hücreleri üzerine yaptığı bir çalışma ile dünya tarihine adını yazdırmış bir isim. Özdinler’in liderliğinde Dr. Javier Jara ve Dr. Barış Genç tarafından gerçekleştirilen çalışmayla, Parkinson hastalığıyla bağlantılı olan genin yokluğunun; beyindeki motor-nöronları artan baskıya maruz bırakıp nörodejenerasyona yol açtığı bulundu. Bu keşif Parkinson hastalığının tedavisinde yepyeni bir kapıyı açtı.

Prof. Dr. Hande Özdinler ve ekibi, ölü beyin hücrelerinin florasan ışığında görülmesini sağlayarak, ALS ve diğer tüm sinir hücre hastalıkları için önemli bir buluşa imza atarak Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından 2,5 milyon dolarlık rekor bir destek ödülüne de hak kazandı.

Prof. Dr. Murat Günel: Dahi Türk

Prof. Dr. Murat Günel

Yale Üniversitesi’nde, Beyin Cerrahisi Damar Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Beyin Genetiği Programı Direktörü olarak görev yapan Prof. Dr. Murat Günel, dünya çapında “Dahi Türk” olarak tanınıyor. Türk Amerikan Tıp Birliği Başkanlığı görevini de yürüten “Dahi Türk”, dünyanın en saygın bilim dergileri arasında yer alan Science tarafından “2010 Yılının En Büyük 10 Buluşunu Yapan İsimler” arasında gösterilmiş bir isim.

İnsanı diğer türlerden ayıran ve insan beynine şekil vererek zekânın oluşmasına zemin hazırlayan geni keşfeden Günel, bu keşifle önleyici hekimlik hizmetleri sayesinde beyinsel hastalıkların engellenmesi için kritik rol oynayan bir buluşa imza attı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu