Oturma İzni

Türkiye, Kırım Tatar Türklerine Süresiz İkamet İzni Vermeye Başladı

2022 yılı Haziran ayı içerisinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından düzenlenen basın toplantısında Kırım Tatar Türkleri ile alakalı göç çalışmalarının başladığının bilgisi verilmişti. Bilindiği üzere Türk vatandaşı olmayan bir yabancının uzun dönem ikamet izni alabilmesi için 8 yıl kesintisiz olarak Türkiye’de yasal olarak bulunması gerekiyor. Bununla beraber, 2017 yılında Göç Politikaları Kurulu tarafından alınan karara göre Bulgaristan, Yunanistan, Ahıska ve Uygur Türklerine 8 yıl ikamet şartı aranmaksızın daimi ikamet izni verilmekte. Bu kişiler “Türk Soylu” olarak değerlendirilmekte. Ağustos 2022 yılı itibariyle Kırım Tatar Türkleri de bu Türk Soylu statüsünden yararlanarak ikamet şartı aranmaksızın, gerekli şartları sağlamaları halinde daimi ikamet izni sahibi olabilecekler. Sağlanmış bu haktan yararlanmak isteyen Kırım Tatar Türkleri, “e-ikamet.goc.gov.tr” web adresinden randevu oluşturabilir ve gerekli belgelerle birlikte Göç İdareleri’ne başvuru yapabilirler.

Eğer, Türkiye’de Kırım Tatar Türklerinin daimi ikametleri hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından veya sizin için özel olarak hazırladığımız “Sorun Cevaplayalım” sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba ben Özbekistan vatandaşiyım benim annemin annesi yani annanem kirim tatarlari 1944 yilinda kirimdan sürgün edilmiş şimdi ben torunuyum süresiz oturma izini alabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu