Türkiye'de Yaşam

Türkiye’de Evlenecek Yabancılar için Bekarlık Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Türkiye son dönemde dünyanın farklı bölgelerinden pek çok yabancının gerek iş gerekse yaşamak için tercih ettiği ülkelerden biridir. Güçlü ekonomisi, genç ve dinamik nüfusu, jeopolitik konumu ve muhteşem doğası ile her yıl milyonlarca göçmeni ve turisti büyük bir misafirperverlik ile ağırlamaktadır. Son dönemde artan yabancı nüfusun da etkisiyle pek çok yabancı Türkiye’de evlilikler yapmaya başlamıştır. Prosedürler eksiksiz yerine getirildiği takdirde yabancıların Türkiye’de evlilik yapmalarının önünde yasal bir engel bulunmuyor. Son dönemde yabancıların evlilik işlemlerinde gereken resmi belgeler hakkında farklı sorular almaya başladık. Tabi ki bekarlık belgesi de gereken evraklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu yazımızda yabancıların Türkiye’de evlenmesi için gereken bekarlık belgesi hakkında bazı detayları paylaşmak istedik.

Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Türkiye’de evlenecek Türk vatandaşları ve yabancılardan farklı evraklar talep edildiğini hatırlatarak başlayalım. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamayan çiftlerin yasal olarak evlenmeleri mümkün olmamaktadır. Türkiye’de evlenecek bir yabancıdan aşağıdaki evraklar talep edilmektedir:

 • Kimlik veya Pasaport : Eğer yabancının pasaportu bulunmuyorsa, noter onaylı tercümeye sahip bir kimlik belgesi gerekiyor. Ayrıca pasaportun nikahın yapılacağı günü kapsayacak kadar süresinin de bulunması gerekiyor.
 • Vize : Yabancının Türkiye’de yasal olarak bulunduğu gösteren geçerli bir vize.
 • Vesikalık Fotoğraf : Mutlaka son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 • Sağlık Raporu : Geçerli bir sağlık raporu gereklidir. Mutlaka devlet hastanesinden veya aile hekimliğinden alınmış olmalıdır.
 • Evlenme Ehliyet Belgesi : Yabancının kendi ülkesinden veya Türkiye’de bulunan konsolosluklardan alınmış olması gerekiyor.
 • Bekarlık Belgesi : Yabancının kendi ülkesinde evli olmadığını kanıtlayan belgedir.
 • Doğum Belgesi : Eğer evlenme ehliyet belgesinde kişiyle alakalı bilgilerden biri eksikse, bu belge talep edilebiliyor.

Bekarlık Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Temel kural olarak iki insanın Türkiye’de yasal bir evlilik yapabilmesi için iki tarafın da herhangi bir evlilik ilişkisi içinde bulunmaması yani bekar olmaları gerekiyor. Bekarlık belgesi de yine yabancı vatandaşların kendi ülkelerindeki kurum ve kuruluşlardan alınabilen ve kişinin alındığı tarihte bekar olduğunu kanıtlayan bir belge olarak karşımıza çıkıyor. Bir tarafı veya iki tarafı birden yabancı olan ve Türkiye’de evlilik yapacak kişilerin mutlaka bekar olduklarını kanıtlayan bekarlık belgelerini almaları gerekiyor. Bu belge düzenlendiği tarihten itibaren 6 aylık geçerlidir.

Bekarlık Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye’de evlenmek isteyen yabancılar bekarlık belgelerini Türkiye’de bulunan ülkelerine ait konsolosluklardan temin edebilmektedir. Belgeyi aldıktan sonra ayrıca noter huzurunda Türkçe tercümesini de onaylatmanız gerekiyor. Türkiye’de bulunan ve evlenmek isteyen yabancılar, İstanbul’da konsolosluklarından alacakları belgeleri, bulundukları ilçelerdeki Kaymakamlık ofislerinde onaylatabiliyorlar. İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları ise Ankara’daki konsolosluklarından almış oldukları belgeyi yine Dışişleri Bakanlığı’nda tasdik ve tercüme ettirmek durumundalar. Ek olarak Türkiye’nin apostil anlaşması bulunan ülkelerden alınan belgelerin Türkiye’de tekrar onaylatılmasına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca bazı ülkelerin bu belgeleri sadece kendi ülkelerinde bulunan makamlarda düzenlediğini, bu nedenle de yabancıların bu konuyla alakalı mutlaka yetkililerden bilgi almaları gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Eğer yabancıların Türkiye’de bekarlık belgesi almaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Av. Batın Yılmaz

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Merhaba.Ben kazakıstan vetandasıyam.15 İl evlı ıydım 13 yasında oglum var.bur yıl once bosandım ve sımdı aynı bosandıgım eşimle nıkah yapmak ıstıyoruz Gecıcı Turk kılıyım var.999 başlayan.naapmam lazım.bekar belgesı almam gerek yo mu.ve nerden.15 İl turkıyede yasıyoruz.tesekurleer

 2. Mavi kartli Alman vatandaşıyım fakat türkiyede ikamet ediyorum bekarlık belgesini alman konsoloslugundan temin edebilirmiyim

 3. Babam Fas vatandaşı bir bayanla evlenmek istiyor bekarlık belgesi için konsolostuktan randevu alamıyoruz Mersin de ikamet etmekteyiz şahsen gelsen alabilirmiyiz

 4. Merhaba benim ismim seher iranlıyım
  Türkiyede evlenmek istiyorum
  Bekarlık belgesini irandan alıp ve türkceye tercüme edip noterde onaylatırsam türkiyede kabul edilirmi? Yoksa türkiyede konsolosluktan almam gerekir?

 5. Merhabalar ben türküm nişanlım Türkmen vatandaşı. Tüm evraklarımız tamam kimliği pasaportu oturma izni bir sorunumuz yok. Sadece bekarlık belgesini bekliyoruz aylar oldu gelmedi. Ne yapmamızı önerirsiniz?

 6. Merhaba nişanlım ırak vatandaşı bekarlık belgesi için 2 aydır uğraşıyor ırağa gitti aldi belgeyi ama sürekli biseyler eksik deniyor bu kadar zor mu bu Bekarlık belgesini almak

 7. Slm ben Özbekistan vatandaşim Türk vadandaşiyla evlenmek istiyorum ama apostil istiyorlar şuan memleketime döndüm evraklar için. Bekarlık belgemle doğum belgem apostili almam için nereye başvuruda bulunacam. Özbekistandeki konsolosluğundanmi bitecek yada yetkili makamlarda mi

  1. Merhaba, bekarlık belgenizi kendi ülkenizin Nüfus ve Evlendirme Müdürlüğünden temin etmeniz mümkündür.

 8. Merhaba
  Müstakbel eşim Amerika da ikamet ediyor ancak oranın vatandaşı değil. Evlilik işlemleri için bekarlık belgesini illa Türkiyedeki konsolosluktan mı almak zorunda evlilik Türkiyede yapılacağı için? yoksa Amerikada ki konsolosluktan da bekarlık belgesini alabilir mi? Amerikadan belgeyi alsa ve tercümesini burada yaptırdıktan sonra evlendirme müdürlüğüne müracaat etsek olur mu?

 9. Merhaba ben ugur eşim Özbek vatandaşı evlenmek için bütün evrakları topladık ama bekarlık belgesinde sorun yaşadık belgeyi ozbekistanda getirdik apostili yapılmamış bu konuda ne yapabiliriz

  1. Merhaba, konu hakkında bilgimi veya hizmetimiz bulunmamaktadır, fakat Türkiye’de apostil hizmeti veren danışmanlık firmaları olduğunu biliyoruz. Google da bu tip firmaları araştırıp en güven veren firmalar ile iletişime geçmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu