Türkiye'de YaşamTürkiye'de Evlenecek Yabancılar için Bekarlık Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Türkiye son dönemde dünyanın farklı bölgelerinden pek çok yabancının gerek iş gerekse yaşamak için tercih ettiği ülkelerden biridir. Güçlü ekonomisi, genç ve dinamik nüfusu, jeopolitik konumu ve muhteşem doğası ile her yıl milyonlarca göçmeni ve turisti büyük bir misafirperverlik ile ağırlamaktadır. Son dönemde artan yabancı nüfusun da etkisiyle pek çok yabancı Türkiye’de evlilikler yapmaya başlamıştır. Prosedürler eksiksiz yerine getirildiği takdirde yabancıların Türkiye’de evlilik yapmalarının önünde yasal bir engel bulunmuyor. Son dönemde yabancıların evlilik işlemlerinde gereken resmi belgeler hakkında farklı sorular almaya başladık. Tabi ki bekarlık belgesi de gereken evraklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. İşte bu yazımızda yabancıların Türkiye’de evlenmesi için gereken bekarlık belgesi hakkında bazı detayları paylaşmak istedik.

Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Türkiye’de evlenecek Türk vatandaşları ve yabancılardan farklı evraklar talep edildiğini hatırlatarak başlayalım. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamayan çiftlerin yasal olarak evlenmeleri mümkün olmamaktadır. Türkiye’de evlenecek bir yabancıdan aşağıdaki evraklar talep edilmektedir:

  • Kimlik veya Pasaport : Eğer yabancının pasaportu bulunmuyorsa, noter onaylı tercümeye sahip bir kimlik belgesi gerekiyor. Ayrıca pasaportun nikahın yapılacağı günü kapsayacak kadar süresinin de bulunması gerekiyor.
  • Vize : Yabancının Türkiye’de yasal olarak bulunduğu gösteren geçerli bir vize.
  • Vesikalık Fotoğraf : Mutlaka son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı.
  • Sağlık Raporu : Geçerli bir sağlık raporu gereklidir. Mutlaka devlet hastanesinden veya aile hekimliğinden alınmış olmalıdır.
  • Evlenme Ehliyet Belgesi : Yabancının kendi ülkesinden veya Türkiye’de bulunan konsolosluklardan alınmış olması gerekiyor.
  • Bekarlık Belgesi : Yabancının kendi ülkesinde evli olmadığını kanıtlayan belgedir.
  • Doğum Belgesi : Eğer evlenme ehliyet belgesinde kişiyle alakalı bilgilerden biri eksikse, bu belge talep edilebiliyor.

Bekarlık Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Temel kural olarak iki insanın Türkiye’de yasal bir evlilik yapabilmesi için iki tarafın da herhangi bir evlilik ilişkisi içinde bulunmaması yani bekar olmaları gerekiyor. Bekarlık belgesi de yine yabancı vatandaşların kendi ülkelerindeki kurum ve kuruluşlardan alınabilen ve kişinin alındığı tarihte bekar olduğunu kanıtlayan bir belge olarak karşımıza çıkıyor. Bir tarafı veya iki tarafı birden yabancı olan ve Türkiye’de evlilik yapacak kişilerin mutlaka bekar olduklarını kanıtlayan bekarlık belgelerini almaları gerekiyor. Bu belge düzenlendiği tarihten itibaren 6 aylık geçerlidir.

Bekarlık Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye’de evlenmek isteyen yabancılar bekarlık belgelerini Türkiye’de bulunan ülkelerine ait konsolosluklardan temin edebilmektedir. Belgeyi aldıktan sonra ayrıca noter huzurunda Türkçe tercümesini de onaylatmanız gerekiyor. Türkiye’de bulunan ve evlenmek isteyen yabancılar, İstanbul’da konsolosluklarından alacakları belgeleri, bulundukları ilçelerdeki Kaymakamlık ofislerinde onaylatabiliyorlar. İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları ise Ankara’daki konsolosluklarından almış oldukları belgeyi yine Dışişleri Bakanlığı’nda tasdik ve tercüme ettirmek durumundalar. Ek olarak Türkiye’nin apostil anlaşması bulunan ülkelerden alınan belgelerin Türkiye’de tekrar onaylatılmasına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca bazı ülkelerin bu belgeleri sadece kendi ülkelerinde bulunan makamlarda düzenlediğini, bu nedenle de yabancıların bu konuyla alakalı mutlaka yetkililerden bilgi almaları gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Eğer yabancıların Türkiye’de bekarlık belgesi almaları hakkında sorularınız bulunuyorsa, yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle