Türkiye'de Yaşam

Türkiye’de Doğum Yapacak Yabancıların Bilmesi Gerekenler

Doğum kaydı yaptırmak, Türkiye’deki yabancılar için bir hak ve yükümlülük taşımaktadır. Doğum kaydı, devletin idari süreç yoluyla bir çocuğun doğumunu resmi olarak kayıt altına almaktır. Çocuğun yasal kimliğini ve vatandaşı olduğu ülkeyle bağlarını ortaya koymaktadır.Türkiye’de gerçekleşen doğumlarda Valilikler bünyesindeki Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine 30 gün içerisinde bildirimde bulunulması gerekmektedir. Diğer yandan, doğum kaydı tek başına çocuğa vatandaşlık verilmesini sağlamamaktadır. Doğumların kayıt altına alınması süreci bireylerin vatandaşlık aldığı süreçten farklı olarak ele alınmaktadır. Türkiye’de doğum yapacak yabancıların bilmesi gerekenler konusunda tüm süreçleri anlattığımız bu yazımızda detayları bulabilir, sorularınız varsa yorumlar aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Anne veya Babası Yabancı Olan Yeni Doğanların Nüfus İşlemleri

Türkiye’de dünyaya gelen ama anne veya babadan (veya ikisinden) dolayı yabancı uyruklu olan bebeklerin nüfus işlemlerinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği bilmesi son derece önemlidir. Babanın yabancı uyruklu olması halinde çocuğun annesi Türk vatandaşı ise doğum anından itibaren çocuk Türk vatandaşı sayılabilmektedir. Annenin yabancı uyruklu olması halinde baba Türk vatandaşı ise, Türk babadan olma ve Türkiye’de doğmuş bulunan çocuk Türkiye Cumhuriyetinin düzenlemiş olduğu nüfus cüzdanına sahip olabilecektir. Bu şartlar altında Türkiye’de dünyaya gelmiş bulunan bir çocuğun, vatandaşlığı kazanmasının yanı sıra nüfus cüzdanı sahibi olmasında da herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Türk Vatandaşlığının Soy Bağı ile Kazanılması                                                 

Türk Vatandaşlığının Soy Bağı ile Kazanılması için soy bağının kurulmasını sağlayan esasların yerine getirilmiş olması şartı mevcuttur. Bu durumda doğumla Türk vatandaşlığını kazanan çocuğa nüfus cüzdanı verilmesi konusunda herhangi bir engelle karşılaşılmayacaktır. Doğumla Türk vatandaşlığını iktisap etmiş olan çocuğa nüfus cüzdanı verilmesi yine bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmiş olmasını gerektirmektedir.

Türk Vatandaşlığının Soy Bağı ile Kazanılmasında İstenen Belgeler:

 • Başvuru formu
 • 2 adet fotoğraf (beyaz fonlu ve biometrik)
 • Türk Vatandaşlığına sahip anne veya babanın nüfus kaydı
 • Anne veya babanın yabancı ülke vatandaşlığa sahip olması halinde kimliğini kanıtlayan belge (ve noter onaylı Türkçe tercümeleri)
 • Başvuracak yabancının başka bir vatandaşlığa sahip olması halinde kimliğini kanıtlayan belge (ve noter onaylı Türkçe tercümeleri)
 • Yabancının medeni halini gösteren belge ve evli ise evlilik belgesi, boşanmış ise bu hali kanıtlayan belge, dul ise eşinin ölüm belgesi
 • Kişinin anne ve/veya babasının ölmesi halinde yabancının yakınlarından makamlarca alınacak imzalı ifade tutanağı
 • Doğum belgesi (ve noter onaylı Türkçe tercümesi)
 • Doğum tutanağı
 • Vatandaşlığını kanıtlayabilen nitelikte olmak üzere İçişleri Bakanlığınca talep edilebilecek diğer evrak

İçişleri Bakanlığının incelemesi sonucunda yabancının Türk olduğu tespit edilirse bu kişinin Türk Vatandaşı olduğu hususu aile kütüğüne yazılmaktadır. Türk olduğu tespit edilemezse başvuru reddedilmektedir.

Türkiye’de Doğan ve Soy Bağı ile Vatandaşlık Kazanamayan Çocuğa Vatandaşlık ve Kimlik Verilmesi

Türkiye’de doğan ve yabancı ana ve babasından dolayı doğumla herhangi bir ülkenin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumdan itibaren Türk vatandaşı olarak sayılmaktadır. Bu koşullarda Türk vatandaşı sayılacak olan çocuğa nüfus cüzdanı verilebilecektir. Sadece doğum olayının gerçekleşmiş olması vatandaşlığın kazanılabilmesi için yeterli olarak kabul edilmemektedir. Türkiye’de doğan çocuklara nüfus cüzdanı verilebilmesi Türk Vatandaşlığının kazanılması ile doğrudan ilgili olmaktadır. Ancak Türk vatandaşı olan, doğum anından itibaren Türk vatandaşı sayılan kimseler Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı sahibi olabilmektedir.

Yabancılar sadece Türkiye topraklarında doğması şartı ile Türk Vatandaşlığı hakkı elde edememektedir. Diğer yandan, doğan çocuğun anne ve babasının belli olmaması veya vatansız olması halinde veya ebeveynlerinden dolayı Türk Vatandaşlığını kazanamamış ise doğumdan itibaren Türk Vatandaşlığını elde edebilmektedir. Yabancının doğum ile herhangi bir ülke vatandaşı olmaması halinde de yabancı, doğumdan itibaren Türk Vatandaşı sayılmaktadır. Türkiye topraklarında bulunan, annesi veya babası belli olmayan ve vatandaşlığı bulunmayan çocuklar aksi ispat edilene kadar Türkiye’de doğmuş sayılmakta ve Türk Vatandaşlığı kazanmaktadır. Başvurular, hazırlanacak belgeler ile İçişleri Bakanlığına yapılmaktadır.

Türk Vatandaşlığının Doğum Yerinin Türkiye Olması Halinde Kazanılmasında İstenen Belgeler:

 • Başvuru formu
 • 2 adet fotoğraf (beyaz fonlu ve biometrik olmalı)
 • Türkiye’de doğduğunu kanıtlayan doğum belgesi
 • Doğum tutanağı
 • Yabancı çocuğun vatandaşlığının olmaması halinde bunu kanıtlayan belge (ve noter onaylı Türkçe tercümesi)
 • Anne ve babanın vatansız olması durumunda mümkünse bu durumu kanıtlayan belge

Bu yazımızda Türkiye’de doğum yapacak yabancıların bilmesi gerekenler hakkında yasal bilgileri ve prosedürleri özetlemeye çalıştık. Eğer sorularınız varsa yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Av. Serkan Tiryaki

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

İlgili Makaleler

72 Yorum

 1. Merhaba ben Azerbaycan vatandaşiyim eşimde Azerbaycanli 6 sene önce bir kızımız oldu türkiyede doğum kagızı Azerbaycan dan geldı 6 sene sonra pasaport çikardık oda Azerbaycan’dan gelı şimdi çocuk kaçak durumuna düşmüş diyorlar Azerbaycan’a gitmesı lazımış cıkış yapacakmış fakat çıkarken 5 sene türkıye giremez diyorlar biz 10 senedi türkıyede yaşıyoruz bize yardimcı olurmusuz

  1. Merhaba, sizin ve eşinizin ikamet izni varsa çocuğunuza ikamet izni alınması mümkündür. 0539 939 36 89 numaralı Whatsapp hattımıza mesaj atarak bilgi alabilirsiniz.

 2. Merhaba,
  Alman vatandaşıyım, Türkiye de evlendikten sonra 8 aydırda Türkiye de yaşıyorum. Eşim Türk vatandaşı, Türkiye de doğum yaptığım takdirde çocumuz çifte vatandaş olur mu ? İkametimi henüz Almanya dan almadım. Buna istinaden çocuk yardımı da alabilir miyim ?

 3. Merhabalar Melek Hanım, Bir önceki sorum neden yayınlanmadı bilmiyorum fakat tekrar sadeleştirerek soruyorum. Alman vatandaşıyım, Türkiye de evlendikten sonra 8 aydırda Türkiye de yaşıyorum. Eşim Türk vatandaşı, Türkiye de doğum yaptığım takdirde çocumuz çifte vatandaş olur mu ? İkametimi henüz Almanya dan almadım. Buna istinaden çocuk yardımı da alabilir miyim ?

  1. Merhaba, doğumun nerede yapıldığına bakılmaksızın çocuğunuz Türk vatandaşı olacaktır.

 4. Merhabalar. Ben türk vatandaşıyım, eşim hollanda vatandaşı Türkiyede yaşıyoruz.2 yıldır evliyiz ve çocuğumuz olacak. Çocuk üzerinden türkiyede yaşıyorken aile birleşimi yaparak vatandaşlığa başvurabiliyor muyum yoksa hollanda da yine bir zaman yaşamam mı gerekiyor? Teşekkürler 🙏

  1. Merhaba, maalesef çocuk üzerinden Türk vatandaşlığı kazanımı mümkün değildir.

 5. Merhabalar,
  1) Türk vatandaşıyım, İsrail vatandaşı bir erkek ile evleneceğim lakin Türk vatandaşlığında kalacağım. Çocuğumu Türkiye’de bir hastanede doğurmak istiyorum ama İsrail vatandaşı olmasını istiyoruz. Bu mümkün müdür , nereden yapılır ?
  2) Annesi Türk-babası İsrail vatandaşı olan ve Türkiye’de doğan İsrail vatandaşı olan çocuğumu 1.sınıftan itibaren Türkiye’deki bir okula yazdırmak istiyorum. Bu mümkün müdür?

  Teşekkürler

  1. Merhabalar çocuğunuzu Türkiye’de bulunan okullarda okutabilirsiniz. Vatandaşlık hususuna gelince;
   İsrail Devleti vatandaşlık hususuna azami dikkat göstermekte ve vatandaşlık kazanımı için bir çok prosedür uygulamaktadır. En doğru bilgiyi Türkiye’de bulunuyorsanız İsrail Konsolosluğu üzerinden alabilirsiniz.

 6. Selam ben türk vatandaşıyım ve nişanlım Filipin Vatandaşı şu an evli değiliz ama bir ay sonra bir çocuğumuz olacak kısmetse kendisinin daha önce burada çalışma izni sigortası var ama işinden ayrıldığı için şu anda geçerli bir ikameti yok çocuk doğduktan sonra buradan ikamet başvurusu yapabilir miyiz ya da ne yapmamız lazım

  1. Merhaba,

   Öncelikle Türkiye’de geçerli bir evlilik yapmanız gerekmektedir. Kaçak durumda olan kişilerinde Türkiye’de evlilik yapması mümkündür. Türkiye’de evlilik yaptıktan sonra, ikamet başvurularının yapılması sorununuz çözümü açısından daha doğru bir yoldur. Konu ile ilgili ofisimize gelerek avukatımızdan ücretsiz görüş alabilirsiniz.

 7. Merhaba, Yabancı ülke vatandaşı bir kız arkadaşım için soruyorum. Anne ve baba Afrika’nın farklı ülkelerden, Türkiye’de nikahsız olarak çocuk dünyaya geldi doğum belgesi var. Şuanda çocuk 3-4 yaşlarında. Ve çocuk resmi olarak Türkiye’de annesinin üzerine kayıtlı, çocuğun insanı kimliği var ancak insani kimlik için artık yenileme hakkı doldu. Annenin ikamet izni var öğrenim süresi dolmak üzere ve burda kalma durumu sonlanabilir. Ayrıca çocuğun babası ile iletişim yok, çocuk annesinin himayesinde. Annesinin kendi ülkesinde hukuki olarak çocuğunu kabul ettiremez çünkü onların kanunlarında bu kabul edilmiyor ve anne ve çocuk için yani nikahsız çocuk doğduğu için anne için ceza verirler yaşamı tehlikede olabilir ve çocuk için de güvenli değil bu sebeple. Bu durumda Türkiye de yaşamaları için veya vatandaşlık almaları gibi bir durum var mı varsa ne gibi bir yol izlemeleri lazım.

  Ayrıca Annenin kendi ülkesinde ailesi de var onların bu durumda zarar görmemesi ve daha sonra kendisi de zarar görmemek için ülkesinden. Ülkesine duyurmadan bu durumda nasıl önlem alması gerekir.

  Bu konuyla alakalı yukarıda yazdığınız yazıyı okudum. Bununla alakalı daha detaylı bilgi verebilirmisiniz.

  Teşekkür ederim.🙏🏻

  1. Merhaba, yabancı arkadaşınız için sormuş olduğunuz sorunuzda arkadaşınızın hangi ülke vatandaşı olduğunu belirtmediğiniz için, bilmediğimiz ülkenin mevzuatı hususunda yorum yapamayız. Türkiye’de 400.000 Amerikan Doları değerinde taşınmaz satın alması durumunda vatandaşlık alabilmesi mümkün ancak arkadaşınız için vatandaşlık hususunda başkaca bir yol görünmüyor.

  1. Merhaba, çocuğun Türkiye’de doğmuş olması, vatandaşlık kazanımı için yeterli bir sebep değildir. Haliyle Türk vatandaşlığı kazanamaz.

 8. Eğer türk vatandaşı kazakistanda ikameti oluyorsa ve eşi kazak vatandaşı olduğu durumda Kazakistan topraklarında doğum gerçekleştiği zaman çocuk hangi ülke vatandaşı sayılır?

 9. Merhaba ben azerbaycan vatandasiyim turkle evlendim 6 aydir evliyim cocugumuz olucak.Ben cocugun cifte vatandasligi olsun isdiyorum rahatca benim ulkemdede gidib yasaya bilsin isdiyorum ileride.Dogumu burda yaparsam bura vatandasimi olmus olucak benim ulkeme gitdiyinde sinirli suremi kala bilicek.Benim ulkemde cifte vatandaslik var bu arada

 10. Mereba yabancı uyruklu kimliksiz kadin türkiyede nikah dişi çocuk doğursa ve baba nüfüsüne almazsa nasıl olur

  1. Merhaba, bir avukat aracılığı ile dava açıp DNA testi yaptırıp çocuğun babasının nufüsüna aldırmasını sağlayabilirsiniz, isterseniz şirketimiz size avukat desteği sağlayabilir.

   1. Merhaba
    Benim gelinim kırgız oğlumla 3 yılık evliler bir erkek çocuklsrı var fakat anlaşsmıyorlar boşanıyorlar gelinim çocuğu ülkesine gütürmek istiyor
    Biz çocuğun bizde kalmasını istiyoruz
    Süremiz kısa nasıl bir yol izlemeliyiz
    Yardımcı olurmusunuz

 11. COCUGUM TURKIYEDE DOGDU VE SU AN AMERIKA DA YASIYOR AMERICAN PASAPORTU ALMAK ICIN DOGUM BELGESI LAZIM BU BELGEYI NERDEN ALMAM GEREKIYOR , TURKIYE YE GELMEM MI GEREKIYOR ?

  1. Merhaba, çocuğunuz Türkiye’de hangi hastanede doğduysa oradan doğum belgesi alabilirsiniz. Hastane belki size mail atabilir veya size teslim etmek isteyebilir veya avukatınıza verebilir. Doğum yaptığınız hastane iile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 12. merhaba
  eşim 1.5 senedir öğrenci olarak Türkiye de okul süresi 4 yıl ve okula kaydı hala mevcut , eşim şuanda hamile ve resmi nikahımız yok , resmi nikahlı eşim ayrılma sürecini uzatıyor , eğer resmi nikahsız eşim doğum yapınca doğacak çocuktan dolayı vatandaşlık hakkı ve ya ne gibi ayrıcalık kazanabilir , okul süresinin bitmesine daha 2.5 sene var, bu süre içerisinde başkaca da çocuklar olursa, doğumdan ötürü ikamet veya oturma izni verilir mi , verilir ise Türkiye de kalma süresi 5 yılı bu izinler ile doldurarak vatandaşlık hakkı elde eder mi , veya resmi nikah olmadan vatandaşlık hakkı elde edilebilecek bir başka yol var mı ?

  1. Merhaba, nikahsız eşinizden olan çocuğunuzu nufüsünüza alırsanız çocuğunuz ikamet izni alabilir, çocuğun annesi de birinci derece Türk vatandaşı akrabası olduğu için o da oturma izni alabilir fakat vatandaşlık alması söz konusu değildir. Boşandıktan sonra nikahsız eşinize nikah kıymalı ve aile ikamet izni almanız gerekmektedir.

 13. Merhabalar
  Şuan devam eden bir evliliğim var, bir Özbekistanlı kadınla da bir çocuğumuz olacak ben Türküm doğacak çocuğumuzun nüfusa kaydı nasıl olacak?
  Benim üstüme yazdırabiliyor muyuz süreç nasıl işliyor.

   1. Merhabalar efendım Türkmenıstanlyım eşimde bende İstanbulda doğum yapdım Oğlum 2 yaşinda oturma izini alabılırmıyım teşşekürler🙏

  1. Meraba ben yabancıyım ve kocamda yabancı ben burda döğüm yaptım nasıl kımlık yada pasaport ala bilirim

 14. ^Merhaba efendim benve eşim uyğur tutkuz ve benım 99 za suresiz kımlıgım var yakında doğum yapacam ve cocuk için kimlik almam gerekiyor ne yapmam lazım yani nasıl ve neyerde kayıt yapacaz bebeğimızı. Paspırt ve kimlik. Lutfen yardımcı olurmu siniz.

  1. Merhaba, Uygur Türkleri için uygulamanın nasıl işlediğini bilmiyoruz, öğrendiğimiz zaman buradan sizi bilgilendireceğiz. Doğum yaptıktan sonra hastaneden doğum belgenizi muhahakki alınızı, tüm işlemler o belge üzerinden yapılacaktır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 15. Merhaba ben yabancıyım eşımde yabancı Türkiye’de doğum yapmak ıstıyrom sonra kendı memleketime götürürken sıkıntı yaşarmıyız acaba

  1. Merhaba, hayır sıkıntı yaşamazsınız, doğumdan sonra çocuk için verilen doğum belgesi ile kendi ülkenizin konsolosluğuna başvurmanız ve pasaport çıkartmanız gerekmektedir.

 16. Merhabalar!

  Eşim türk vatandaşı yakın zaman da doğum yaptı (TÜRKİYE’DE) ama çifte vatandaş olduğu için , yabancı pasaportu ile doğum yaptı (TC İLE DEĞİL)
  Doğum belgesin de yabancı soy isme var bebeğin.Simdi biz TC vatandaşı olan eşimden dolayı çocuğumuza TC vatandaşlığı başvurusu yapmak istiyoruz bunu nasıl yapacağız ne gibi yol izlememiz gerekiyor?

 17. Mrb ben Bulgaristanluyimr ve Türkiye’de doğum yaptım ve evli değilim gitik kimlik çıkartmaya ama verilmedi kimliği bebeğimin bekarlık kıyağı istiyor benden ben memlekete gitmem lazim ve bebegi birakip gidemeiyorum aşı lari erteleniyor bebeğimin

 18. Merhaba ben yabancı uyrukluyum 5 sene önce İstanbul’da doğum yaptım. Oğlumu memelekete goturmam için nüfus kaydı istediler yabancı pasaport ile kayıt yaptirabilirmiyim

   1. Merhaba! Bende imam nikahlı eki çocuk doğurdum eşim türk çocuklarım türk kimliğini aldılar ama ben annesi Türk vatandaşı olamıyor ne yapmam lazım

 19. Merhaba,
  Ben mısır vatandaşlıyım eşimde faslı türkiyede evlendik nikah cuzdenimiz de var , eşim doğurmak üzre . siyasi sorunlardan dolayı çocuğuma mısırın vatandışlığı alamayız , çocuk doğduğunda TC alabilir mi mi acaba . yada nasıl bir yol izleyelim.

  1. Merhaba, maalesef Türkiye kanunlarına göre Türkiye’de doğmuş çocuk Türk vatandaşlığına kabul edilmez. Sadece vatansız statüsünde Türkiye doğmuş çocuklar Türk vatandaşı olabilirler bunun içinde uluslararası koruma kartı sahibi olmanız gerekmektedir.

  2. Merhabalar, benim aile dostumun yakında bebekleri olucak, kendileri Rus vatandaşı ve Türkiye de şimdilik oturumları yok bebeğin kimliği Türk vatandaşı olarak mı çıkar.
   Teşekkürler.

 20. Merhabalar! Cocugum Türk vatandaşı. 2008 yılında Türkıyede dogum yaptım. 7 sene dini nikahlı eşım vardı. Ben yabancı uyrukluyum. Cocugumdan dolayı vatandaşlık ala bilirmeyım? Ama şuan oglum babasının yanında yaşiyor.

  1. Merhaba, maalesef hayır, fakat çocuğunuz Türk vatandaşı olduğu için ikamet izni almanızda herhangi bir engel durum bulunmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Merhaba efendim.ben çocuğumu Türkiyede İstanbulda doğurdum.ben azeri vatandaşıyım eşim Gürcüstan aramızda nigahımız yok eşimde pasaportun kaybetmiş.ben çocuğuma nasıl kimlik pasaport çıkarta bilirim?yardımcı olurmusunuz.vatana dönmek istiyoruzda o yüzden çıkartmamız lazm.çocuk benim soyismimi alabilirmi burda?

    1. Merhaba, ben Azerbaycan vatandaşıyım yeni doğan bebeğiminde babasıda Azerbaycan vatandaşı fakat evlilik olmadığı için ve birtakım farklı mevzulardan dolayı ben karşı tarafla anlaşarak bebeği sosya hizmetler kurumu vasıtasıyla evlatlık vermek istiyorum. Bu süreç nasıl ilerliyor. Çünkü onlara yani Sosyal hizmetlere sorduğumda herhangi bir düzgün bilgi alamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 21. Merhaba Hakkında sınır dışı kararı verilen yabancı uyruklu bayan,Türkiye de Türk ten hamile kalırsa ve çocuk dünya ya gelirse yine sınır dışı etme kararı uygulanır mı.Türk baba çocuğu nüfusuna kaydettirirse anneye sınır dışı kararı uygulanır mı ??

   1. Ben Türk vatandaşıyım. Bayan arkadaşım Türkmenistan uyruklu ve şu anda ikamet izni yok ve hamile doğum yapacak. Nikah olmadığı için çocuğu nüfusuma aldıktan sonra bayan arkadaşım ile nikah yapabilir miyim ve kendisine ikamet izni oturum izni veya vatandaşlık verirlermi. Teşekkür ederim

    1. Merhaba, çocuğunuz olsa dahi kaçak kişilerin Türkiye’de evlilik yapabilmesi şuan için mümkün değildir.

 22. Merhaba anne baba yabanci vatandas oldugunda cocuk turkiyede doguldugunda cocuk Turk vatandasligimi aliyor??

 23. Merhaba, doğma büyüme almanya ama türkiye’de yaşıyorum. Evliyim, eşim türkiyeden.. Alman vatandaşıyım git gel yapıyorum ama öğrenmek istediğim şu, Eğer türkiyede doğum yaparsam çoçuğum alman vatandaşı olur mu? Anne alman cünkü

  1. Merhaba, maalesef sorduğunuz sorunun cevabını bilmiyoruz. Biz Türkiye’deki kanunlar hakkında bilgiliyiz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   1. Merhaba ben Mustafa Türk vatandaşıyım eşim yabancı uyruklu resmi nikahımız var 2 ay sonra çocuğumuz olacak inşallah doğduğunda çocuk Türk vatandaşı sayılırsa eşimde Türk vatandaşı olabilirmi?

 24. Merhaba. 22 senelik kaçak bulunan Bulgaristanli bir anne, 21 sene önce Türkiye’de doğmuş kızına doğum raporu ile kimlik çıkartmakta çok gecikmiş. Neler yapmamız gereklidir bilgi verir misiniz? Kadın evli Bulgar bir adamla ancak adam yıllar önce bırakmış gitmiş.

  1. Merhaba, ilgili yabancı için yasal olarak yapılabilecek bir durum bulunmamaktadır. Bahse konu yabancı maalesef ki yasallaştırılamaz.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  2. Merhaba eşim arnavıt vatandaşı ve kaçak durumda hamile çocuğumuzun doğumuyla beraber eşimde türk vatandaşlığına geçiş yapabiliyor mu bilgi verirseniz çok sevinirim

   1. Merhaba, evliliğiniz 3 yılı aşkın süredir devam ediyorsa Türk vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak kaçak durumda Türk vatandaşlığına başvuruda bulunulamaz. Legal olarak Türkiye’de yaşaması gerekmektedir.

    Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 25. Iyi günler benim eşim yabancı yurtdışında yaşıyoruz ama doğumu Türkiye’de yapmak istiyoruz, doğan bebek için doğum belgesi ve vatandaşlık durumları nasıl oluyor, cevabı email atarsanız sevinirim
  aknsadk05@gmail.com

  1. Merhaba, önncelikle Türkiye’de doğan çocuğun anne babası vatandasız statüsünde ise doğan çocuk Türk vatandaşı olur, sizin başka bir ülke vatandaşlığınız olduğu için doğacak çocuğunuz Türkiye’de doğsa bile vatandaşlık alamaz, bu durum dünya da sadece ABD de olmaktadır. Doğum belgesini doğum yaptığınız hastaneden alabilirsiniz.

   Sitemizin içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

  2. Merhaba ben almanyada yaşıyorum. Eşim alman ben türk vatandaşıyım. Bebeğimizin türkiyede doğumu gerçekleşirse almanyaya geri dönüşde sıkıntı yaşarmayız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu